Naše téma: Přestupní terminály

» Návrat

Pridané: 19.6.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Přestupní terminály Zatímco v minulosti fungovaly železniční a autobusová doprava paralelně a konkurovaly si, dnes se snažíme všechny systémy veřejné dopravy propojit a tvoříme přestupní uzly, které jsou často vstupní branou do města. Kromě běžného užívání tak přibírají ještě roli reprezentativní, z níž plyne řada důsledků.

Přestupní bod by měl splňovat několik základních kritérií: umožňovat volný pohyb cestujících, co nejvíce zkracovat přestupní vzdálenost, a tím i dobu přestupu, poskytovat ochranu před povětrnostními vlivy a popřípadě nabízet možnosti občerstvení apod. Zároveň se musí počítat s tím, že stavba bude stát ve veřejném prostoru, a tak musí být odolná a snadno udržovatelná.

Reprezentativní charakter se týká například nových hlavních nádraží v Berlíně a Vídni. Rozměry staveb podpořil i zákaz nedělního prodeje s výjimkou nádraží, díky němuž se ze stanic staly spíše obchodní domy s nástupišti. Já proti tomuto vývoji obecně nic nemám, tedy pokud obchody neomezují cestujícího a neprodlužují vzdálenost, kterou musí ujít. Právě tato myšlenka naprosto zkrachovala v Českých Budějovicích, kde si postavili autobusové nádraží na střeše nákupního centra Mercury. Investor tím dává jasně najevo, že na prvním místě je zákazník, pak až cestující, jenž po příjezdu vlakem musí do podchodu, vyjít nahoru do nádražní budovy, sejít do tunelu pod silnicí a vystoupat až na střechu obchodního domu, kde se nachází nepřehledně mnoho odjezdových stání.


V Českých Budějovicích jsou nástupiště nejen kolem výstupu z obchodního domu na střechu (nalevo), ale i na volném prostranství vedle něj. Zábradlí způsobují, že cetující se nemohou volně pohybovat, 16. 2. 2017 © Dominik Havel

Dalším problémem českých terminálů je předimenzovanost, která ve výsledku znesnadňuje používání. Na rozlehlost starých autobusových nádraží z dob, kdy ještě měla nezastupitelný význam (např. Pardubice), jsme si už zvykli, ale není důvod v této tradici pokračovat. Oba faktory sužují autobusový terminál v Hradci Králové, který sice vypadá jako zajímavá brána do „salónu republiky“ a zpřehlednil regionální dopravu, avšak rozdělení na červenou (MHD) a modrou část (regionální a dálkové autobusy), kde každá má svoji skleněnou halu se službami, způsobuje, že při přestupu se cestující vždy projde z jedné strany terminálu na druhou. Restaurace v nadzemních patrech „modré“ budovy jsou zavřené, výtah vypnut, schodiště zatarasena. Smutný pohled na 9 let starou stavbu… Důvod je jednoduchý: při cestě od nádraží jako první přijdete k hale MHD, která má díky tomu větší potenciál.

A přitom i u nás se najdou příklady vzorných přestupních uzlů. Když si odmyslíme použité materiály a detaily, velmi dobře na tom je stanice metra Černý Most s přestupem hrana-hrana z autobusů na metro. Vzorný terminál vznikl ve Svobodě nad Úpou, kde je pouze jedno nástupiště společné pro vlaky a autobusy. V Krkonoších zkrátka dokázali, že výpravní budova je nechtěná překážka při přestupu, a tak postavili nástupiště vedle ní. Obloukovitá střecha velmi dobře chrání před deštěm, větru uniknou cestující v uzavíratelných skleněných čekárnách na nástupišti, podobně jako v Německu.

Jak by měl podle vás vypadat ideální terminál veřejné dopravy? Kde by měl být umístěn a co by měl nabízet?

Co oceňujete, případně nemáte rádi na přestupních uzlech ve vašem okolí?

Úvodní snímek: Terminál hromadné dopravy v Hradci Králové, 27. 2. 2013 © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 48     Stránky: / 3     Výpis:    
» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 432 23.6.2017 7:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

Vzpomenu třeba na jednu vynikající linku, kterou jsem jezdíval v pátek domů, když jsem dělal na montáži v Temelíně: Č.Budějovice - Týn n.V. - Tábor - Vlašim - Kolín - Mladá boleslav. Řidič po každé stanci zahlásil jak v letadle "Vážení cestující, vítám vás na palubě autobusu ČSAD linky... , příští stanice... ". Mezi tím pouštěl muziku nebo třeba scénky Šimka a Krampola. Povinná pauza byla ve Vlašimi (aut.nádr. je u vlakového), kde se všichni hned nahrnuli do bufetu - boudy to dřevěné, ve švech praskající... Vynikající přímé spojení z pracoviště do Kolína. Jezdí ještě dneska? Jistě že nejezdí.

Železniční síť je u nás radiálně z Prahy na všechny strany, proto bych řekl, že takovéto akciální linky DA by měly stále smysl. Ale i radiální, jako bývala Praha - Polička (jezdí už jen jednou denně) dnes už se díky koridoru dostanete rychle z Prahy do Poličky vlakem přes Svitavy, ale co ta sposta míst na trase mezi G.Jeníkovem a Poličkou?

Právě tak existovala linka Olomouc - Havlíčkův Brod - Tábor, nebo Jihlava - H.Brod - Svitavy... zkrátka trasy, kde se vlakem rychle a bez přestupů nedostanete. Dnes nejsou.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 432 21.6.2017 15:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

Tvrdím dávno, že by železnice měla být páteří nejen VHD ale i nákladní dopravy.

To ale neznamená, že dálkové autobusy (dále jen DA) nemají právo na existenci bez návaznosti na železnici, a to tam, kde železnice nemůže z techn. důvodů přímé rychlé spojení zajistit. (jak jsem uvedl: "náměstí - náměstí") Jak oba nezávislé systému ufinancovat?

Dnešnímu financování nerozumím vůbec, jsem ekonomický analfabet, ale domnívám se, že jsou dvě možnosti:
a) DA = komerční služba . Kdo chce a potřebuje se dostat rychle z Liberce do Prahy, ať si to zaplatí. Kdo to chce ještě rychleji, vezme si taxi a taky nechce od státu, aby mu to zaplatil.

b) bude na to přispívat kraj - pokud uzná, že to spojení jejich obyvatelé potřebují, třeba na to, aby se dostali do práce, kterou jejich region nenabízí. Zkrátka, že DA není luxusní zboží ale denní potřeba.

Mně vůbec je divné uvažování krajských zastupitelů, že kraj má přispívat na dopravu a podporovat ji jen na svém území, takže na jeho hranicích prostě vlak končí a basta. Copak si nedovedou spočítat, že ten spoj slouží právě občanům jejich kraje na to, aby se dostali do práce, studenti do škol apod., protože v jejich kraji ta nabídka není? Že tedy nedělají milost cizím cestujícím ale svým občanům = voličům?

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 849 21.6.2017 14:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

tratovak: Právě proto by měla být páteří VHD ideálně železnice a měli bychom stavět potřebnou infra.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 140 21.6.2017 6:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

Mně se v autobuse špatně nedělá, takže to je v pohodě.

Já, mně, můj, ...

Skús robiť niekedy závery na základe oni, ich, ...


» Honza7887 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 32 21.6.2017 0:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

No já jsem takových spontánních rozhovorů zažil ve vlaku už několik a to dokonce i takových, že rozhovor trval skoro celou cestu z Prahy do Olomouce 😀( a bylo to dokonce ve vlaku ČD) Takže to bude asi spíš záležet na sdílnosti a náladě dotyčného jak píše maxipes nikoliv na zvoleném dopravním prostředku.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 849 20.6.2017 23:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

Vynechávám lidi, které jsem poznal jinak než ve vlaku. Měl jsem na mysli čistě spontánní rozhovor s člověkem, kterého jsem do té doby neznal.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 432 20.6.2017 23:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

1) řekl bych, že navázání kontaktu a řeči s někým nezáleží na posazení a vzájemné orientaci sedadel ale nakolik si osoby rozumí a také jak moc je kdo sdílný. Třeba i jakou má zrovna náladu. To vše vzájemný hovor ovlivňuje mnohem víc.

2) i u těch dvou osob, cestujících spolu, závisí to, zda chtějí sedět vedle sebe nebo si koukat do očí nebo se k sobě tulit na jednom sedadle hlavně na vzájemném vztahu.

3) co se týče WiFi - má cenu rozbalovat náčiní, pokud cesta netrvá déle jak hodinu?

4) ty jsi nikdy ve vlaku nehovořil s pánem, který byl vzdělaný? Mám se snad urazit? A vyvozuješ z toho, že vlakem žádní vzdělaní lidé necestují? To aby se urazili všichni čtenáři VN.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 849 20.6.2017 22:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

Ano, B a BDs jsou stále denní realita rychlíků. Občas se vyskytne i Bdmtee třeba na R do Luhačovic, protože mají 160 km/h. Negarance komfortu v praxi...
Zásadní zlepšení přineslo umělé prohloubení průměrného věku vagonů ČD nákupem ojetin od ÖBB, které jsou starší než poslední B. :-) Třeba za ABpee jsem nesmírně rád, na pozdně večerní cestu (sám v kupé) naprostý ideál. Ale takové vozy nesmí projít jakoukoli modernizací - za šílené peníze dostanu jen rozpadající se a ohyzdný vehikl. Však si srovnejte design a provozní spolehlivost ABpee a Bhmpz "Hamburk"...

Mně se v autobuse špatně nedělá, takže to je v pohodě. A stejně jsem si zatím vždycky dal u Jančury místenku dopředu, a tak jsem viděl na cestu a většinu cesty jen tak pozoroval město, dálnici a město. :-) Při poslední jízdě jsem se na prvním dvojsedadle takto dal do řeči s nějakým pánem, který byl evidentně vzdělaný a měl přehled o dění ve světě. Rád na to vzpomínám, něco takového se mi ve vlaku ještě nikdy nestalo. To, že jsme seděli vedle sebe, řeči vůbec nebránilo - naopak bych řekl, že lépe se naváže řeč ve dvou, než když sedí čtyři naproti sobě. Něco jiného pak je, když jede dvojice - tam je pak oční kontakt lepší.

» Salubia Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 20.6.2017 21:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

Dominik: Jak ICE degradovaly na pomalejší a IC? Busizace SRN má poměrně slušný vliv na odliv socek z dálkovky do flixbusů a to i z regia, páč nemusejí přes půl země furt přestupovat?

A majetnější na Slovači nemohli využít první třídu?
» Honza7887 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 32 20.6.2017 20:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přestupní terminály

Dominik.HK: Díky za reakce a dovysvětlení Takto už celkem souhlasím a nedivím se, že nechcete podporovat zaměstnanost v Šumperku Bohužel je pro mě jízda autobusem ztracený čas, protože narozdíl od vlaků se mi tam při čtení dělá špatně takže můžu tak maximálně poslouchat hudbu. Proto já preferuji vlaky tam kde to aspoň trochu jde.

nasledujúce príspevky »