Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce

» Návrat

Pridané: 23.4.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce V poslední době média přinesla několik zpráv týkajících se nadcházející změny dopravců na železničních linkách státních i krajských, některé očekávané a přinejmenším jednu překvapivou. Nicméně všechny mají jeden společný rys – sdělují, že objednatelé dopravy se chystají postupovat cestou přímého zadání, tedy bez vypsání veřejné soutěže. Ale nejen to stojí za zamyšlení a výměnu názorů.

 

 

 

16. dubna jsme se dověděli: České dráhy podaly nabídku na zajištění provozu rychlíků na trati Pardubice – Liberec. Dokument doputoval na ministerstvo dopravy koncem minulého týdne, potvrdil mluvčí rezortu Jakub Stadler. Nynější smlouva mezi drahami a ministerstvem vyprší koncem letošního roku. Linka je výjimečná tím, že není zahrnuta do desetileté smlouvy státu s drahami a musí se řešit samostatně. V pokračování této zprávy se píše o tom, že konkurentem českého národního dopravce při rozhodování o provozovateli dané linky formou přímého zadání by mohl být jeho protějšek německý, prostřednictvím své dceřiné společnosti Arriva. Podobně tomu bylo i při původní soutěži o provozování pardubicko-libereckých rychlíků, v němž České dráhy zvítězily nad historickým předchůdcem Arrivy, firmou Connex.


Connex pro rychlíky Pardubice – Liberec nabízel jednotky „Desiro“
(31.5.2005, Hradec Králové hl.n) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Vzhledem k zaměření tohoto článku není možné, a snad ani nutné, abychom na tomto místě podrobně rozebírali problematiku „otevírání trhu“ v naší osobní železniční dopravě, ostatně už patřičně pojednané jinde, třeba ve Wikipedii. Nicméně nebude na škodu připomenout nedávný mediální povzdech nad tím, že stát v jejím dálkovém segmentu neplní sliby: Na více než polovině tratí, kde jezdí rychlíky, už měly cestující vozit vlaky dopravců vybraných ve veřejné soutěži. Tak aspoň hovořily plány ministerstva dopravy v roce 2010. Realita je ale jiná: České dráhy naopak získaly jistotu, že většinu rychlíků budou pro stát provozovat dál bez tendrů, psal začátkem března jeden internetový deník. Jedinou výjimkou byla soutěž-nesoutěž o provoz rychlíků na lince mezi Plzní a Mostem, která skončila všeobecně známým výsledkem.


Rychlíkovou linku mezi Plzní a Mostem od Českých drah převzal dopravce GWTR
(3.2.2017, Most) © Dominik Havel

18. dubna upoutal čtenáře internetového deníku E15.cz titulek Nedostavěnou část Pražského okruhu chce hlavní město nahradit soukromým železničním dopravcem, uvozující zprávu o záměru organizace ROPID zadat provoz osobních vlaků na trati z Roztok do Hostivaře nestátnímu dopravci, neboť ČD nemají (a nebudou mít) pro tento účel volná vozidla. Nabídku už dostala od společností LEO Express a RegioJet. Druhý z dopravců ostatně krátce před tím medializoval svůj záměr oslovit jednotlivé kraje a předložit jim nabídku na zajištění spojů regionální železniční dopravy. Krajům na konci roku 2019 končí dlouhodobé smlouvy s Českými drahami a většina chystá znovu přímé zadání bez soutěže. To jsme se mohli dočíst ve zprávě ČTK ze dne 12. dubna, stejně jako zmínku o zkušenostech s dopravou v závazku veřejné služby ze Slovenska.


RegioJet získal linku mezi Bratislavou a Komárnem také přímým zadáním
(13.8.2013, Komárno) © Ondrej Krajňák

Tolik tedy ke zprávám očekávaným. Zvěst nečekanou a dokonce snad šokující pak přinesl 20. dubna deník iDNES.cz z Pardubického kraje: Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To v boji o zakázku za 3,5 miliardy favorizovalo České dráhy. Teď ale vedení kraje oznámilo, že uvažuje o rozdělení regionálních tratí mezi více dopravců. Politici si nyní nechají zpracovat právní rozbor, zda je to možné udělat. Zdá se, že dosud známé způsoby likvidace původního celosíťového charakteru osobní železniční dopravy, jak jsme ji znali z časů existence unitárních železnic, dostávají nový rozměr. A to v době, kdy cestující stále marně čekají na slibované zavedení jednotného tarifu, bez něhož jsou při trochu složitější cestě nuceni nakupovat jízdenky u různých dopravců.


Odbavení cestujících ve spoji dopravce Viamont (9.7.2008, úsek Trutnov - Královec)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Ne každý totiž cestuje výhradně mezi zastávkami jednoho dálkového spoje nebo v hranicích jednoho kraje, aby plně ocenil výhody „alternativního dopravce“ v láci dopravní obslužnosti pro jejího objednatele či zlepšení služeb pro zákazníky, které jsou nepopiratelnou, byť ne vždy jednoznačnou, výhodou konkurence na železnici. A to určitě není jediné úskalí spojené s jevy popsanými v předchozím textu. Nad všemi, které vás při jeho četbě napadly, se můžeme zamyslet v diskusi, soustředěné nejen kolem následujících otázek:

Co si obecně myslíte o přechodu od jediného k více provozovatelům osobní železniční dopravy?

Jaké máte zkušenosti s nezbytností využít při jedné a téže cestě vlakem služeb více společností?

Domníváte se, že nápad vedení Pardubického kraje rozdělit jeho železniční obslužnost je dobrý?

Úvodní snímek: R 983 Liberec - Pardubice v podání Českých drah (10.3.2007, Hradec Králové hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 33     Stránky: / 2     Výpis:    
» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 28.4.2018 10:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce

no hej len to má niekoľko problémov
Z hľadiska cestujúceho: uznávanie lístkov, tarifné odbaveni pri prestupoch dopravca A/dopravca B Odstrašujúci príklad je "bordel taryfowy" na sever od nášho územia. Rovnako čakanie na prípoje iného dopravcu, garaNCIA prestupných časov

Z hľadiska štátu: Konkurencia je vždy bičom na štátny moloch. Nehľadiac na to, že sa znižuje priestor na korupciu a "štátnu zlodejinu"

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.4.2018 22:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce

Max:
Tomu politkovi to nemohlo nijak ublížit. Nemá orgány, které by tou jízdou mohly nějak trpět. Podněty z příslušných senzorů sice odcházely, ale neměl čím je vyhodnotit, natož na ně nějak reagovat. Ale není zdaleka jediný.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 26.4.2018 19:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce

Povlos: Jo, vidíš, a Ážetďák ti tenkrát nechtěl věřit, že dotyčný nejmenovaný (bývalý?) politik v tom Šukafonu opravdu jel, že jen nepózoval pro objektivy novinářů, že si zkoušel, jaké bude dojíždění do práce, až nebude mít vládní limuzínu. A na tvá slova došlo.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.4.2018 18:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce

Tak to si užiješ! Každopádně si pořiď do uší špunty proti rámusu. A v TV Prima zoom jde každou neděli večer seriál Extrémní železnice světa. Hned v prvním dílu byly záběry z Asie a představ si že tam mají ještě příšernější vozidla, než šukafony! A minule Kubánské tratě byly také pěkné, dokonce i jednu elektrifikovanou železnici na Kubě mají a záběry z depa, kde si sami vyrábějí náhradní díly, protože originály už drahně let jinak sehnat nejdou, ty také neměly chybu.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 25.4.2018 20:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce

Listky s miestenkou na dialkove spoje sa daju kupit aj dnes, vacsina dopravcov na dialkovych spojoch uz funguje v nejakej vacsej skupine, ktora tuto moznost ponuka, takze toto by som povedal, ze sa zachovalo. Ono to je aj vyhoda takychto skupin, pretoze sukromnici jazdiaci s par autobusmi na vlastne triko nebudu investovat do takeho systemu, pretoze na to nemaju. No a potom tu je Turancar, ktory si dotovanu linku z BA do BB/ZV spoji s komernou do Prahy, takze clovek si sadne, kde je volne a tak cestuje. Ale je to otrava, ked je clovek za 4 hodky v BA a potom vymeta kazdu dieru ako Sered, Nova Bana atd a cela cesta sa natiahne na 8 hodin.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 25.4.2018 15:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naroky su ine a poziadavky ludi su omnoho vyssie

Pak je dost smutné, že jsou plněny na mnohem nižší úrovni než v době, kdy svět tak daleko nebyl. Až zlomyslného člověka napadá, jestli náhodou nesměřuje do pr....

» 110mat110 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 37 25.4.2018 15:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V autobusoch sa listky predavaju u vodica ...

Zbynek: To bolo v dobe, kedy som ja nebol ani v plane. Dnes je svet kusok dalej. Naroky su ine a poziadavky ludi su omnoho vyssie.

» brqo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 25.4.2018 10:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... jestli jsou schopni získat v zahraničí větší množství užitých nízkopodlažních vozidel?

Vím, že minimálně některé kraje určitě tuto možnost připouští, což je s ohledem na zadání některých takto vzešlých výkonů od GVD 19/20 logické, protože pořízení nových vozidel je beztak záležitostí dvou až pěti let.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 25.4.2018 9:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... jestli jsou schopni získat v zahraničí větší množství užitých nízkopodlažních vozidel?

Ona je také otázka, zda ta která soutěž takováto vozidla vůbec připustí. Objednatel může trvat na vozidlech nových.

» brqo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 25.4.2018 9:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: (Ne)soutěže na železniční dopravce

Mám relevantní otázku stran motorových vozů/jednotek z druhé ruky. S ohledem na poměrně velký zájem menších dopravců o vstup do dopravy v závazku by mě zajímalo, jestli jsou schopni získat v zahraničí větší množství užitých nízkopodlažních vozidel? Protože dle mého, zdroje i osvědčených řad (Desiro, RegioSprinter, RegioShuttle…) jsou již dnes dosti vyčerpané až žádné.

nasledujúce príspevky »