Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

» Návrat

Pridané: 11.6.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá Od 1. ledna do 28. května letošního roku došlo na tratích provozovaných SŽDC už k 57 případům projetí drážního vozidla kolem návěstidla zakazujícího jízdu, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozích dvou let zhruba čtvrtinový nárůst. V souvislosti s těmito událostmi došlo ke zranění 17 osob, ve čtyřech případech vážným, a nemalým hmotným škodám.

 

 

 

Generální ředitel Správy železniční dopravní cesty, s.o. (SŽDC) Bc. Jiří Svoboda, MBA se tímto neblahým stavem znepokojil natolik, že dne 4. června rozeslal železničním dopravcům působícím na síti SŽDC dopis apelující na ně, aby u svých pracovníků zajistili dodržování příslušného předpisu. O tomto počinu jsme téhož dne informovali v naší sekci Krátke dopravné správy i s uvedením tiskové zprávy SŽDC v plném znění. A bez povšimnutí nezůstal ani v dalších médiích, jak se můžeme přesvědčit využitím vyhledávače Google, který nám ovšem současně nabídne také některé konkrétní případy takovýchto mimořádných událostí, a to nejen z poslední doby. Pokud jde o ně samotné, spolehlivým zdrojem informací je internetový portál Drážní inspekce, konkrétně jeho sekce Krátké zprávy.


3.5.2018 se na Českokrumlovsku srazily dva osobní vlaky: 14 zraněných, škoda
přes 6 milionů © Drážní inspekce

Ačkoliv „projetí návěstidla“ v převážné většině případů nekončívá tak vážnými následky, jako na předchozím snímku, jde vždy o závažné ohrožení bezpečnosti provozování dráhy a drážní dopravy. Současný trend může vést až ke snížení prestiže železniční dopravy, která je založena především na její bezpečnosti oproti ostatním přepravním modům, jak podle už zmíněné tiskové zprávy zdůrazňuje nejvyšší představitel SŽDC. Provedenými šetřeními mi bylo doloženo, že popsaný nepříznivý trend není způsoben nedostatečným zabezpečením v podobě technických prvků infrastruktury nebo změnou předpisových ustanovení. Drtivá většina pochybení byla důsledkem provozní a technologické nekázně osob podílejících se na vedení drážních vozidel, které nedodržely příslušná pravidla a předpisy.


28.2.2018 v Praze-Radotíně projel posunový díl návěstidlo zakazující jízdu
a prorazil zarážedlo: 1 zraněný a milionové škody © Drážní inspekce

Ve svém dopise generální ředitel SŽDC žádá dopravce, aby beze zbytku dodržovali ustanovení předpisu SŽDC D1. Pro zlepšení stávající mimořádně neuspokojivé situace je třeba, abyste využili všech možností uvedených ve Vašich interních předpisech ve vztahu k systému zajišťování bezpečnosti provozování drážní dopravy, a to zejména v podobě přijetí systémových opatření zaměřených na zvýšení úrovně výkonu práce zaměstnanců podílejících se na vedení drážních vozidel. … v opačném případě bude SŽDC nucena, v součinnosti s příslušnými správními orgány, uplatnit další prostředky k bezpodmínečnému zabezpečení požadavků a podmínek vyplývajících z ustanovení § 34h zákona o dráhách k zajištění bezpečného provozování drážní dopravy. Příslušný paragraf si můžete vyhledat v úplném znění zákona.


Ukázka záhlaví „Osvědčení dopravce“; zdroj: internet

A jestliže se vám tak učinit nechce, prozradíme, že ten paragraf nese název Osvědčení dopravce a šéf SŽDC tak zjevně hrozí jeho odejmutím. Dlužno dodat, že jestliže on vidí možnost zlepšení popisovaného nepřijatelného stavu na straně pracovníků železničních dopravců, jiné orgány mají trochu jiný názor. Např. portál Zdopravy.cz upozorňuje, že i sama SŽDC má do jisté míry máslo na hlavě, alespoň podle Drážní inspekce, která jí vytýká váznoucí zavádění systému ETCS jako technické pojistky zabraňující „jízdě na červenou“. A také masové odstraňování pojistek člověčích v podobě klasického výpravčího. Tak či onak, onen letošní alarmující nárůst případů projetí drážního vozidla kolem návěstidla zakazujícího jízdu musí mít své vysvětlení, které však, jak se zdá, zatím všem uniká.


6.1.2018 v České Lípě projela posunovaná „Regionova“ návěstidlo zakazující jízdu a vjela
do postavené vlakové cesty pro jiný vlak © Drážní inspekce

Můžeme se tedy v této naší pravidelné rubrice pokusit spojenými silami najít vlastní rozluštění šarády, která trápí zajisté nejen generálního ředitele našeho správce železniční infrastruktury. Nabízí se samozřejmě řešení také v „syndromu únavy“ přepracovaných (a často i přezaměstnaných) strojvedoucích, jemuž se SŽDC snažila zabránit, ale díky aktivitě dopravního regulátora zatím (až na další) bohužel neuspěla. Zamyslete se a sdělte ostatním své názory a nápady například v těchto problémových okruzích:

Považujete ohrožení bezpečnosti naší železnice (a její dobré pověsti) za stejně alarmující, jako šéf SŽDC?

V čem je podle vás hlavní příčina nárůstu počtu mimořádných událostí uvedeného typu v poslední době?

Jaká opatření by mohla snížit počet případů projetí drážního vozidla kolem návěstidla zakazujícího jízdu?

Úvodní snímek: 28.5.2018 v Ústí nad Labem projel nákladní vlak návěst zakazující jízdu a vjel do postavené vlakové cesty
pro odjíždějící osobní vlak © Drážní inspekce

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 38     Stránky: / 2     Výpis:    
» raperko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 663 13.6.2018 17:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

mikulik a ten istý fíra ti aj hovoril,že predpis káže max 8 hodín?Viď tvoj príspevok v 12.6.2018 19:52

» mikulik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 798 13.6.2018 15:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

miro.....sam fira hovoril co ma za sebou a co ho este caka. cely prispevok je len prispevok k teme preco sa castejsie svihne cervena.===> okrem ineho je viac firov co jazdia pre viac spolocnosti (a vdaka tomu), nedodrziavaju sa normalne casy na odpocinok.
- pokial viem tak neexistuje kontrolny mechanizmus(institucia), ktory by aspon namatkovo kontroloval (ako policajti s IBP kamionistov) casy firov na masine......pokial sa nieco naozaj nevybarani a to zas principom padajuceho ...... ostane na firovy, preco nepovedal, preco nepoziadal.......vsak bol preskoleny.......blablabla a este raz bla.

» 350001-4 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 009 13.6.2018 1:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

add UR-CSD : "tymto sa dostavam k podmienkam a pricinam vzniku mimoriadnych udalosti Napr: Rusnovodic je stale nuteny k coraz castejsim prescasom aj za cenu rizika lebo dookola omielane vety nemame ludi a musi sa to nejako zalatat"

neurazte sa....ale použijem slová podtatranského klasika..." že mám obavy že taký tvor je za kontrolerom a môže ohrozovať môj život a život mojej rodiny " ....kam to až železnica dotiahla že zamestnáva ľudí ktorý nemajú svoj rozum,svoju vôľu a hlavne svoju zodpovednosť


» Miro79 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 253 12.6.2018 20:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

A to vieš jak? Jak vieš že v Ostrave (Žiline) neni vystriedaný? To že Čadcu prešiel skrz, neznamená že s tým ide až do prahy. Aj ja idem do Košíc a za 24 hodín sa vrátim. Tiež ma v zámkoch vidia na mašine po 30 hodinách. Ale že v haniske mám 10 hodín nocľah na riadnej posteli nevidí nikto. Ale ešte raz netvrdím, že je tu všetko košér.

» mikulik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 798 12.6.2018 19:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

Miro ale ja točím o tom že ten fíra je na mašíne(mašinach) skoro 2dni v kuse, bez normálneho odpočinku(vyspania sa). a to tie vlaky ťahá (nedrichme v privesenej mašine). ale pre každu firmu robí max 8h ako predpis káže.

-pokial viem tak na ZA-CA- CZ je okrem funkčného AB s kodovanim (na priamych šinach v staniciach) aj funkčné ETCS L2.........modrý krokodil ho chodi kontrolovať . aj ked pochybujem, že to neaky dopravca využíva.

» Miro79 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 253 12.6.2018 18:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

Zostal, zatiaľ. Etcs neviem v akom štádiu tam je, počítam že nijakom.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 12.6.2018 16:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

Že ŽSR dávají místo AB jen AHr je jejich boj (za snižování kapacity dráhy). Ale ZA - CA snad AB zůstal, ne? I "navzdory" ETCS.

» Miro79 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 253 12.6.2018 15:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

No u nás zmizol a miznúť bude.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 12.6.2018 15:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

Miro79: porovnávat ETCS s autoblokem je jako porovnávat bezpečnostní pás (v autě) s krajnicí.
Po nástupu ETCS autoblok nezmizí, leda až s ETCS L3.
Pro L2 je nějaké TZZ pořád potřeba, i když už návěstidla nutně být nemusejí (pokud zakážeme provoz vozidel bez ETCS).

Libcha: pokud se o přenos signálu na vlak nestarají KO, ale jde to vzduchem, tak se to nenazývá LVZ, ale ETCS.
Jinak jiná rozumná cesta, jak to na vlak dostat, v té době nebyla (né že by tenkrát neexistovalo rádio, ale problém je s adresací - rádiem jednoduše (a hlavně bezpečně) nepošlete signál jen vod km 12.345 do km 13.713 ve třetí staniční koleji a už ne na nic okolo).

když mají KO problémy ze své podstaty
Ale ty KO s tím problém nemají. Naopak, propad kódu je možné využívat třeba pro synchronizaci anebo pro informování strojvedoucího, že systém žije a ta zelená na opakovači není výsledkem nějakého zblbnutí elektronů uvnitř té kysny.

» Salubia Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 415 12.6.2018 15:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Projetých návěstidel stále přibývá

a, KO nebo PN se o to budou muset starat, protože TIMS je zatím virtuální akademická záležitost a nějak celistvost vlaků zjišťovat musíme.
b, KO mají své výhody i nevýhody, podobně jako počítače náprav. Ovšem i k ETCS L2 je stále potřebujeme.
c, Poděkujte vysoce kvalifikovaným šotomagorům z MD, za implementaci evropského práva a jeho výkladu např. ve smyslu zákazu dalších investic do zabezečovačů třídy "B".

ad závěr "nečekat na ETCS" - SŽDC se řídí rozhodnutími MD a to cokoliv jiného než ETCS na hlavní síti nepřipouští. To, že k tomu potřebujete obrovský balíky peněz a kapacit (finančních, projekčních, zhotovitelských, atd. atd.), je asi fuk. Budování tak rozsáhlého a složitého systému je na mnoho, mnoho let - a vítězem budou (krom zabezpečených vlaků) především nadnárodní koncerny a společnosti, neb Brusel má určitě dobře spočítané, aby se jim ty prachy, co nám na tu legraci posílají, jednou vrátily zpět.nasledujúce príspevky »