Naše téma: Tarifní změna Českých drah

» Návrat

Pridané: 13.11.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Tarifní změna Českých drah Od 10. prosince 2017 bude státní dopravce České dráhy vypočítávat jízdné podle nového ceníku. Protože si myslím, že některé důležité změny nedostaly v médiích dostatečnou pozornost, chtěl bych na ně prostřednictvím následujícího textu upozornit. Vy, čtenáři, zároveň dostanete příležitost se ke změnám vyjádřit v komentářích.Všeobecně nejčastěji skloňovanou novinkou je zvýšení obyčejného (kilometrického) jízdného o 2 %, které se dotkne i odvozených typů jízdenek (zlevněné, zákaznické, traťové…). Nárůst odpovídá předpokládané výši inflace v České republice, de facto se tedy o zdražení nejedná. Tato úprava bude u obyčejného jízdného beze slev znamenat zvýšení ceny o 0 – 1 Kč pro vzdálenost do 34 km, o 1 – 2 Kč pro vzd. od 35 do 74 km a např. o 5  Kč pro vzd. 150 km. Včasné a Akční jízdenky mohou během roku pružně reagovat na vývoj trhu.

V létě bude k dispozici dětská verze Jízdenky na léto za 390 Kč (7 dní) nebo 590 Kč (14 dní). V letošním roce stála verze pro dospělé 790 Kč (7 dní) nebo 1190 Kč (14 dní), držitelé In Karty se zákaznickou aplikací (IN 25, IN 50, IN Důchodce, IN Senior nebo Časový doplatek do 1. třídy) nebo průkazu ISIC zaplatili 690 nebo 990 Kč.

Do tarifu se vrátí dříve zrušená celodenní jízdenka pro jízdní kolo. Vyjde na 99 Kč. Úschova během přepravy zdraží z 10 na 20 Kč a zvýší se i některé přirážky – za neuposlechnutí pokynů dopravce a porušení smluvních přepravních podmínek bude účtováno až 1000 Kč (400 Kč při platbě na místě).

Na závěr uvedu dvě změny, které média často opomíjela. Skupiny nad 6 osob budou nově ještě více motivovány využít objednávkový systém. Vedle místenek zdarma dostane nově každý člen skupiny slevu 50 %. Dosud jel první cestující za obyčejné jízdné, druhý obdržel slevu 25 % a třetí a další 50 %. Pokud skupina nevyužila objednávkový systém, musela si koupit více jízdenek po 5 osobách. S přihlédnutím k výše uvedené cenotvorbě pak cena oproti společné jízdence ještě narostla. Největší efekt bude mít prosincová změna na šestičlenné skupiny, u nichž může dojít ke zlevnění i přes zdražení obyčejného jízdného. Z novinky ale budou těžit také např. organizátoři školních výletů, neboť když několik žáků nepojede, cena na osobu (po vyplacení návratku) se nezmění.

Například skupina o 20 členech má dnes slevu 46,25 %. Když pět lidí nepojede, klesne sleva na 45,0 %. Od 9. prosince dostane skupina v obou případech slevu 50 %.

Další novinkou je zrušení dosavadního systému lomeného jízdného, které se používalo v případě, že cestující pojížděl jeden úsek dvakrát (např. jízdenka Velim – Kolín – Praha hl. n.). V dnešní době se cena vypočítává jako součet cen jízdenek Velim – Kolín a Kolín – Praha hl. n. Od prosince se projeté kilometry sečtou a teprve podle nich se určí výsledná cena, čímž dojde ke zlevnění.

Na tuto problematiku jsem upozorňoval v červencovém článku Když chce skupina jet s Českými drahami… Cestující se v tomto případě dostali k lomenému jízdnému kvůli výluce. Tehdy jsem uváděl extrémní případ cesty ze Sopotnice do Litic n. O., která v bezvýlukovém stavu stála 13 Kč (3 km) a pří výluce (a tedy cestě NAD po trase Sopotnice – Doudleby n. O. – Bohousová – Litice n. O.) 61 Kč (23 km). Pokud by lomené jízdné neexistovalo, zaplatil by cestující 41 Kč, což je sice stále o hodně více než 13 Kč, ale aspoň k nějakému zlepšení došlo. Na nějaké smysluplnější trase (např. Hradec Králové – Litice n. O.) by byl efekt zrušení lomeného jízdného ještě výraznější: bez výluky 73 Kč, s výlukou dnes 88 Kč a s výlukou bez lomeného jízdného 79 Kč.

Závěrem je užitečné dodat, že nové ceny platí pro nákupy až od 9. prosince 2017. Pokud si tedy ještě před změnou zakoupíte jízdenku na začátek února (až dvouměsíční předprodej), zaplatíte ještě dnešní cenu.

Jak jste spokojeni s provedenými změnami? Pokud ne zcela, jsou podle vás alespoň přiměřené?

 

Odkazy:

Snímky: Jízdenky Českých drah © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 36     Stránky: / 2     Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 260 18.11.2017 19:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

takže se zbavím paušálů za jistič a elektroměr
Áááá, tady někdo trpí sklerózou

totiž platit nehorázný paušál za nic
Já vím, je to těžký pochopit, když za komunistů bylo všecko "zadarmo". Když byl "zadarmo" dochtor, tak si k němu chodily báby poklábosit a "zadarmo" si nechat napsat mastičku, kterou děda pak mazal dvířka vod králíkárny, aby nevrzaly.
Já chápu, že jsou nějaké náklady na odběru nezávislé, a pak náklady na odběru závislé. A plně souhlasím s tím, aby tak byly účtovány. Proč by někdo, kdo má odběr vyrovnaný (takže mu stačí slabší jistič) měl platit víc než druhý, který sice odebere o něco míň, ale za krátkou dobu (třeba chatař za víkend odebere tolik, co domorodec za celý týden - takže potřebuje silnější jistič, tlustší dráty, silnější trafo...)

S tím obchodem - si myslíte, že ty fixní náklady nezaplatíte? Ale zaplatíte. Obchodník
si je rozpustí do cen. Takže čím víc nakupujete, tím víc mu zaplatíte.
KDYBY (teoreticky) byl nějaký poplatek za vstup do obchodu, tak by se tam jednak necourali bezdomovci, nevošmatávali a nekradli rohlíky, a druhak by zboží bylo levnější, takže při větším nákupu byste zaplatil míň.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 675 16.11.2017 16:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Jsem jen zvědav, kdy se toho ,,průlomového" nápadu, totiž platit nehorázný paušál za nic, chytí i provozovatelé obchodů. (Jdeš k nám nakupovat? Fajn, zaplať stovku vstupného, protože kvůli tobě svítíme, topíme, větráme, platíme pronájem za parkovací plochy, a t. d.) Že jsi tu nenašel nic, co bys potřeboval? Tvoje smůla, když se ti to nelíbí, tak sem nechoď. Takže plyn už nemám. A těším se na den, kdy se v baráku rozběhne kogenerační jednotka, takže se zbavím paušálů za jistič a elektroměr a z vrtu začneme odebírat (T)UV za 2 Kč/kubík.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 880 15.11.2017 20:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Za chybu se omlouvám, změna je 10. 12.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 675 15.11.2017 16:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Elektřina stála 14/8 hal. a pro jistič 3x 36 A. A když byl odběr nula, platila se také nula. Tenhle opičí vynález, kdy platím za něco, co patří do nákladů dodavatele a distributora a tudíž, pokud nic neodeberu, bych také neměl nic platit, je jen sprostá zlodějna, holt někdo ty davy zbytečných a rozežraných managorů zaplatit musí a proč by to měl být ten, kdo odebírá nejvíc, když to mohou být všichni, že? Povinné ručení bych ještě pochopil, při tom, jak se u nás jezdí a kdo všechno má řidičák, dálniční známku platit nemusím, když nejezdím po dálnici, (není to tak dlouho, co neexistovaly a dálnice, tehdy postavená, slouží do dneška, jak dlouho bude sloužit ta současná, když v Ostravě je po dvou letech v havarijním stavu?!?)
Kajman:
Ty socík pamatuješ? Já ano, jezdil jsem po montážích po celé republice, od Chebu po Čiernou, ale za těch deset let jsem nikde žádného homelesáka nepotkal. Je fakt, že na Slovensku byly občas chatrče, postavené z rozřezaných barelů a různého nakradeného šrotu, ale to bylo dílo našich menšinových spoluobčanů, kteří plánovitě odmítali pracovat, což jim zůstalo dodnes, jediný rozdíl je v tom, že dnes si je vláda, na úkor těch ,,přizpůsobivých", hýčká, tehdy je prostě nechali být, když s nimi nebyla rozumná řeč.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 260 15.11.2017 13:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Zelená
přoč stále lžeš
Ujasněte si prosím, co je to lhaní.

jsi tady lhal,když jsi tvrdil, že ve vlaku z Nitry do Leopoldova není WiFi
Nikoliv. Já jsem tvrdil, že podle pravidelného řazení v těch vlacích wifi být nemá.

V sekci tratě jsou jízdní řády, tak si tam najdi rok 1988/89
Proč tak složitě? Udělám 4 kroky a z knihovničky si vyndám knižní jízdní řád 1991/92.

a tam uvidíš Petrov (Č. Budějovice - Košice
Tam uvidím, že Petrov NEJEDE přes Havířov, ale přes Bohumín.

pak Vihorlat
... který jede pře Púchov

Kriváň
... který v GVD 91/92 nejede vůbec.

Abyste neřekl, že jsem si schválně vybral GVD, kdy to přes Havířov nejezdilo, tak co třeba o 10 let dříve? 1981/82
Přes Havířov: lůžkový Hornád, Vihorlat
Přes Bohumín: Petrov, posilák 613 (léto, S, N)

Furt tam těch 5 vlaků na výběr v Havířově nevidím.

I pokud tvrdíte, že zrovna v tom vámi vybraném GVD (kde teda vidím 3 vlaky plus jeden letní / víkendový posilák) to jezdilo "co chvíli", tak já vám zase dokazuju, že příští rok to mohlo jezdit úplně jinak a měl jste smůlu.

místenka ale tehdy stála jen 4 Kčs)
Pokud byla.

Dále ceny - do Žiliny ... osobní vlaky jezdily celý den zhruba každé 2 hodiny,
První dojel v 5.32 a jel až z Čadce. Další v 6.27, opět z Čadce. Pak v 7.33 odkud? Z Čadce, jen v kladiva.
Z Bohumína přijel první vlak až v 8.20, ale jen v kladiva, v 6 a 7 dojel až v 9.15.
Další vlak z Boh. v 11.00, ve 13.32, v 15.07 v 6 a 7, resp. v 15.50 v kladiva.
V 17.28, 19.40 a 21.32, 23.33, 1.04 v kladiva a v 1.36
Takže od 11 hodin to zhruba co dvě hodiny jelo, ale v absolutně náhodnou minutu.

V KNM končily 3 vlaky - v 15.40 (z Těšína, vlak do Žiliny mu ujel o 7 minut ), ve 20.00 (Z Karviné) a 23.42 (Těšín).

Co se týče cen, tak samozřejmě jsou úseky, kde to zvýšení bylo desetinásobné, a jsou úseky, kde se dnes dá pořídit jízdenka za velmi zajímavou cenu. Jinak zdražení 10x oproti roku 1989 neznamená, že si za hodinovou mzdu můžu koupit 10x méně jízdenek.
Ale STZH a DBL.

AZD
stokrát dražší, o elektřině a plynu nemluvě
O elektřině a plynu nemluvě třeba proto, že 1 kWh stála 80 halířů a dnes mi vychází na zhruba 4 koruny celkem (včetně poměrné části stálých plateb).

kdy odběr se sice limitně blíží nule, ale tři stovky zaplatíte jen za to, že vám někam pověsili měřák a jistič
Nikoliv, ty tři stovky platíte za to, že si kdykoliv můžete zapnout světlo (topení, čerpadlo,...) a "elektřina v drátech prostě bude". Tak si je neplaťe, ale pak se nedivte, že když cvaknete vypínačem, tak se (vám) nerozsvítí. Za auto taky musíte platit (od "odpisů", které samozřejmě Jouda nevidí, přes pojistky, dálniční známku atd.), i když najedete za rok jen 10 km.

» Kajman77 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 101 15.11.2017 12:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Nikdo pod hranicí chudoby? Hehehe...

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 675 15.11.2017 12:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Pojem ,,průměrná mzda" je silně zavádějící, raději bych použil ,,medián průměrné mzdy", ježe to už by tak optimisticky nevypadalo. A vzhledem k tomu, že ceny věcí k životu nutných, jsou dnes neskutečné, (jenom ta pitomá voda z vodovoda je stokrát dražší, o elektřině a plynu nemluvě, navíc nechutně vzrostly i paušální poplatky, kdy odběr se sice limitně blíží nule, ale tři stovky zaplatíte jen za to, že vám někam pověsili měřák a jistič, je srovnávání toho, co bylo dřív, (žádní bezdomovci, 100% zaměstnanost, nikdo pod hranicí chudoby, nepatrná kriminalita ve srovnání s dneškem), zcela mimo mísu. Takže z těch tří tisíc tehdy se dalo ušetřit na auto, postavit dům a žít bez půjček. Z těch 29.000 dnes vyžijete s odřenýma ušima a na nějaké spoření je,díky inflaci, lepší zapomenout.

» Kajman77 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 101 15.11.2017 12:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Zelená: a slyšel jste někdy o pojmu reálná mzda, kupní síla atp.? Když už tak nesmyslně srovnáváte, tak aspoň poctivě:
průměrná mzda 1985: 2920 Kčs
průměrná mzda 2016: 29 320 Kč
- z toho plyne, že jedna koruna předrevoluční odpovídá současné desetikoruně. Čili přepočteno na reálné ceny: "Havířov - Mosty u J. 47 km - jízdenka 6 Kčs, dnes 73 Kč, na IN 55 Kč, na ODISku 56 Kč" - tedy obyčejné jízdné je ve skutečnosti dražší cca o 25 %, s IN50 a ODISkou levnější."do Žiliny mne stála jízdenka 12 Kč - ... Kolik stojí dnes? MPS 3,80 Euro (tj. asi 100 Kč)" - takže reálně o pětinu levnější."Havířov - Poprad (nebo i T.Lomnica přes St.Potok) - rychlík 48 Kč, Kolik stojí asi dnes? Jeden směr necelých 15 Euro, zpáteční 22 Euro." - takže jeden směr cca 390 Kč, zpáteční cca 570 Kč. Opět o pětinu levnější.
Tak ze sebe přestaňte dělat pitomce, vy dřívbylolípe.


» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 135 14.11.2017 23:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

insider:
Proč se jízdné mění od 9. prosince, když se jízdní řád mění 10. prosince?


Tak to se musíte zeptat nějakého Dominik.HK, proč to tak napsal. Nový tarif ČD TR10 začpne platit od 10.12.2017.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 880 14.11.2017 22:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Více spojení v minulosti? Mezi Moravou a Slovenskem s odřenýma ušima možná ano, ale vnitrostátně ani náhodou - to byly ty náhodné výstřely nekonečně dlouhých vlaků.

nasledujúce príspevky »