10.1.2025 Práve prihlásených 72 užívateľov
Ve vývoji železničních vozidel se občas vyskytnou také slepé uličky a železniční historie pak stránky jim věnované zaplňuje spíš vysvětlováním složitostí technických či ekonomických (a eventuálně i celospolečenských) souvislostí, než přehledem jejich provozu. K takovým produktům našeho železničního průmyslu do značné míry patří rovněž dvě prototypové elektrické jednotky, známé pod bájnou přezdívkou Kraken.
20.8.2009 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Je to jeden z těch typických krátkých „cancourků“ napojených na hlavní elektrifikovanou trať, jakých najdeme na železniční mapě České republiky spoustu. A zatímco na mnoha z nich jezdí každý den větší či menší množství osobních vlaků, na tomto konkrétním se tak neděje již téměř 30 let. Přesto (a nebo právě proto?) přitahuje trať Kojetín – Tovačov značnou pozornost zaujatější i širší železniční i cestující veřejnosti.
19.8.2009 8:00, Jakub Gregor
Nastala okurková sezóna, aktuality se příliš nehrnou, a tak jsem utrpěl nápad sáhnout do svého archivu z dob 'předvlakyneťáckých'. Na VLAKY.NET jsem se zapsal dne 20.7.2004 (ani už nevím, co mne to napadlo) a poměrně dlouho trvalo, než jsem na tyto stránky začal také přispívat. Takže jsem onoho dne 3.7.2004, kdy jsme s Helenou vyrazili na jednodenní výlet po kolejích domácích i zahraničních, pochopitelně vůbec netušil, že bych jej mohl někdy někde prezentovat.
15.8.2009 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Přiznám se, že na začátku bylo úterní avízo o výjezdu nehodového vlaku s jeřábem a šlechtičnou 475.101 do Znojma. Bylo snadné si dát dohromady 2 + 2, tedy skutečnost, že je těžká vozba v pohybu a to, že ve Znojmě se chýlí k závěru stavba mostu. Jasně, přišel čas jeho zkoušek.
14.8.2009 8:00, Milan Vojtek
On se tam vlastně původně nechtěl vydati sám. V plánu měl setkání s dalšími Moraváky. Jeden z nich už nějaký ten rok žije na soutoku řek Labe a Orlice, leč ten z důvodů spletitě závažných se nakonec setkání nezúčastnil. Další z města na Odře, plného dolů a hutí, se omluvil unaven směnou noční. Tak se Hanák nakonec setkává jen s tím, jenž v městě na Dyji žije.
13.8.2009 8:00, Radek Hořínek a Milan Vojtek
Provizórna železničná zastávka Praha – Gymnasijní bola zriadená na trati SŽDC č. 120 Praha - Masarykovo nádraží – Kladno - Rakovník, medzi stanicami Praha – Dejvice a Praha – Veleslavín. Dôvodom jej vybudovania bola rozsiahla výluka na trati, kvôli výstavbe tunelového komplexu Blanka, ktorý je súčasťou pražského cestného Mestského okruhu. Výluka, rozdelená na 2 etapy, trvala od 18.mája do konca júla 2009.
12.8.2009 8:00, Miroslav Sekela
Právě před rokem došlo ve Studénce k železničnímu neštěstí, o němž je jasné, že k němu nemuselo dojít, kdyby... Most, který byl nástrojem oné hrůzy, už stojí v nové podobě a vzbuzuje zdání, jako by se na tom místě nic nepřihodilo. Jinak to ovšem cítí přímí účastníci nehody a pozůstalí po obětech, kteří se vlastně dodnes nedočkali odpovědi na svou otázku: kdo za to mohl?
8.8.2009 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Na poslední červnový víkend - 27. a 28.června byla připravena v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka přehlídka parních lokomotiv s pojezdem 2´D 2´. Na setkání zval příznivce historických lokomotiv přehledně zpracovaný plakát. Mimo přehlídky byly zařazeny zvláštní jízdy do Rakovníka a Milostína. Návštěvníky muzea přivezl i odvezl po oba dny zvláštní vlak z Prahy do Lužné a zpět, v jehož čele byl Pomeranč T678.012.
7.8.2009 8:00, Jan Kubeš
I když byl vývoj někdejší řady EM 488.0 poznamenán řadou problémů a její sériová výroba svým opožděným náběhem negativně zasáhla do rozvoje naší příměstské dopravy na počátku sedmdesátých let minulého století, nakonec se nové jednotky úspěšně v provozu prosadily a hrají v něm svou nezastupitelnou roli ještě dnes, po více než třiceti letech.
5.8.2009 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Obnovu koľajového roštu na tratiach ČSD charakterizoval postup so znášaním starých a kladením nových koľajových polí v dĺžkach do 25 metrov. Hoci tento spôsob má svoje výhody, zvyšujúcim sa nárokom na produktivitu prestával na jednej z najzaťaženejších železničných sieti v Európe vyhovovať. Cesta viedla cez obnovovacie stroje, ktoré dokážu v jednom pracovnom cykle kontinuálne vymeniť podvaly i koľajnice súčasne.
3.8.2009 8:00, Peter Bado