22.12.2024 Práve prihlásených 54 užívateľov
Delší, jen jednodílný cestopis, nás zavede tentokráte do Polska. Zavítáme zejména na východ země – přes Varšavu do Lublinu, Zamośće a Przemyślu. Pak se svezeme vlakem s nejdelší vnitrostátní trasou až do Svinoústí o úctyhodné délce 1008 km. Na zpáteční cestě se ještě stavíme v Zelené Hoře.
23.12.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Polská Uhelná magistrála má zajímavou historii danou tím, jak se v její ose měnila politická situace. Do tohoto článku se však vejde jen úvod do problematiky a odkazy na další studium. Jako odpočinek od historických traktátů poslouží pohlednice z muzea v Kościerzynie a depa v Chojnici.
19.12.2021 8:00, Libor Peltan
Tento zdánlivě nesmyslný název napovídá, že se autor v předvánočním čase se za a. - dostal tak trochu mimo realitu, snad i vlivem okolností s pandemií, nebo za b. – začal používat železniční názvosloví, které tak často a rádi používají „znalci“ železniční problematiky z řad zasvěcených laiků.
16.12.2021 8:00, Miloslav Bednář
V minulém díle tohoto dvoudílného miniseriálu, v němž dávám přednost archivem Vlaky.net dosud spíše pomíjeným pozoruhodnostem Švýcarska, jsme prokřižovali celou zemi a projeli si větší část jejích úzkokolejek. Tentokrát se budeme motat hlavně kolem Luzernu a zaměříme se na lanovky na jih od něj, které jsou na rozdíl od stejně lákavých zubaček na Pilatus a Rigi poněkud opomíjené. Pohříchu však vynecháme luzernské velké dopravní muzeum.
15.12.2021 8:00, Libor Peltan
O švýcarských dopravních zajímavostech se dočtete v mnohých článcích v hlubokém archivu Vlaky.net. Já se pokusím vyhnout opakování napsaného a zaměřím se na dosud pominuté perly. Povím také něco o aktuálním stavu, vozidlech a změnách na některých tratích, s tím nedostatkem, že se týkají července 2021. Těžištěm prvního dílu jsou různé úzkokolejné tratě a sítě.
8.12.2021 8:00, Libor Peltan
Ve třetím díle našeho cestopisu navštívíme dvě úzkokolejky. Zatímco trať Västervik – Hultsfred náleží k nejdelším švédským úzkokolejkám, dráha z Läggesty do Mariefredu patří k nejkratším a vyniká i ve Švédsku netradičním rozchodem 600 mm. Podíváme se také do přímořského města Kalmar.
6.12.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
První díl jsme ukončili před návštěvou první švédské úzkokolejky, „Lennské kočky“, vedoucí z Uppsaly do Faringe. Naše další kroky povedou do Linköpingu, který se stane základnou. Neděli strávíme na kratičké, ale zajímavé úzké ve Vadsteně a ve městě Norrköping.
29.11.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Německé pohoří Durynský les umožňuje snadno kombinovat horskou turistiku s projížděním různých zajímavých drah. Během říjnového víkendu jsme například zdolávali jeho vrcholy po přiblížení úzkorozchodnou meziměstskou tramvají – kromě toho jsme se nechali vyvézt po bývalé zubačce na samotný hřeben, a zvládli jsme se projet i po vysokorychlostních tratích.
21.11.2021 8:00, Tomáš Kraus, Aleš Svoboda
V závěrečném díle seriálu zakončíme cestovatelskou spirálu uprostřed Belgie. Představíme si bruselskou městskou dopravu včetně hlavní železniční osy a jedno ze dvou tamních dopravních muzeí. V Charleroi jsem se konečně pořádně zaměřil na historii zdejšího metra, navázanou na odkaz někdejších vicinálek. Kromě pátrání po jejich reliktech jsem si zajel do muzea v Thuinu. Za průzkum ovšem stojí i prakticky dokončená, ale nikdy nezprovozněná trasa metra.
20.11.2021 8:00, Libor Peltan
Tímto krátkým příspěvkem seznámím čtenáře s aktuálním děním na Nadmorske a Koszalińske úzkokolejce a v jejich železničním okolí. Historická a další fakta nabízím čtenářům formou odkazů na dobře zpracované prameny v archivu Vlaky.net i jinde. Zapraszam na wycieczkę.
15.11.2021 8:00, Libor Peltan