23.12.2024 Práve prihlásených 3 užívateľov
Pamätníci si možno spomenú na môj starší článok, kde som sa sťažoval (sám na seba), že som počas môjho pobytu v GuangZhou (GZ, Kanton) neskúsil cestu do neďalekého Hong Kongu (HK) vlakom. Ale pretože za a) šťastie býva unavené opakovane, a za b) niektorí jedinci dostanú šancu 2x, nedávno som predsalen do HK vlakom cestoval. Dokonca obojsmerne.
13.2.2013 8:00, Ing. František Smatana
V roku 2002 sme sa dozvedeli, že skončí regulárna parná trakcia vo Vietname, tak sa ihneď začala organizovať expedícia na zdokumentovanie tejto udalosti. Môj dobrý priateľ, železničný autor a fotograf, znalec juhovýchodnej Ázie, Hans Hufnagel sa podujal na zorganizovanie tejto cesty. O Vietname sme vedeli všeličo a krajina bola dlhé roky v strede pozornosti svetovej verejnosti.
10.2.2013 8:00, Ing. Eugen Takács
Osud bol ku mne veľmi štedrý, keď som služobne musel ísť do Baltimoru. Navyše môj hotel bol len na niekoľko blokov od najväčšieho amerického železničného múzea, Baltimore & Ohio Railroad Museum. Táto skutočnosť v USA nie je vôbec zanedbateľná, lebo väčšina múzeí je na niekoľko desiatok míľ od centier veľkomiest.
30.1.2013 8:00, Eugen Takács
V roku 2002 sme sa vydali s priateľmi do tej vzdialenej krajiny, aby sme ešte skúsili zdokumentovať posledné parné mašiny a prešli všetky tie trate, ktoré sme väčšinou poznali len zo spravodajských relácii vojnových spravodajcov. Niekedy v poobedňajších hodinách som pristával na letisku hlavného mesta a taxík ma zobral priamo do hotela, v centre hlavného mesta, kde už kamaráti čakali na mňa.
20.1.2013 8:00, Eugen Takács
Zatímco platnost našich na pracovním stole stojících či na zdi nad ním visících železničních kalendářů pro rok 2012 neodvratně končí a za pár dnů budou nahrazeny novými, já jsem jeden s tímtéž letopočtem zdánlivě paradoxně právě umístil na hlavní stránku našeho internetového magazínu. Jeho stálí návštěvníci jistě překvapeni nejsou, neboť jsem podobně učinil už v letech minulých.
26.12.2012 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Dnešným článkom sa vrátim do nedávnej minulosti, kedy som bol pobýval v provincii SiChuan (po „našom“ Sečuan), a náhodou sa dostal k informácii, že neďaleko ChengDu je stará železničná trať, s parným vlakom. Ako som spomínal pred časom, aj v Číne sa dajú nájsť zaujímavé miesta, ale (a v tomto sa nám bohužiaľ veľmi podobajú) sú pred potencionálnymi zahraničnými návštevníkmi dobre utajené.
22.12.2012 8:00, Ing. František Smatana
Naše putování po Ukrajině se posouvá do své druhé poloviny. Ze Lvova se vypravíme do Kyjeva a podíváme se po tomto hlavním a zároveň největším městě Ukrajiny, plném nejen památek, ale také dopravních zajímavostí. Pak již nás čeká dlouhá cesta domů v přímém lůžkovém voze až do Žiliny.
23.9.2012 8:00, Jiří Mazal
Když se řekne Ukrajina, vyvolává to v lidech různé pocity. Pro ostřílené cestovatele je to oblíbený cíl jejich toulek, ale pro většinu lidí je to trochu divočejší země někde na východě. Právě do ní se v následujícím příspěvku podíváme, navštívíme Boržavskou hospodářskou dráhu, poslední z úzkokolejek na Zakarpatské Ukrajině, projedeme se Skotarským průsmykem přes Karpaty do Lvova.
16.9.2012 8:00, Jiří Mazal
Pro cestu do Gruzie jsme zvolili cenově dostupnější organizačně jednodušší a nejrychlejší způsob přesunu v podobě kombinace vlakové a letecké dopravy. Právě z Varšavy nebo Vídně s přestupem v Rize vychází letenky nejlevněji. Navíc je nově letiště ve Varšavě napojeno na železniční síť. Z Prahy jsme využili přímého vozu na vlacích R442/406 a už odpoledne další den z Varšavy odletěli.
14.8.2012 8:00, Martin Kalousek
Jakkoliv ony dva naznačené protikladné procesy ve své konkrétní podobě reálně nesouvisí ani obsahově ani logicky, mají vedle sebe v titulku této reportáže své oprávnění. Charakterizují totiž dva hlavní dojmy z návštěvy hlavního města Tuniské republiky – dobře patrné progresivní změny v infrastruktuře i parku vozidel tamních drah a chabě ukrývané známky reakčního jednání tamní státní moci.
25.7.2012 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský