22.12.2024 Práve prihlásených 42 užívateľov
Začneme výukou čínštiny, nech sa zvýšia vaše šance na prežitie v budúcnosti. ZhongGuo znamená Čína, TieLu železnica (pre VRT sa používa pojem GaoTie a pre metro DiTie, kde samostatne tie znamená železo a lu cesta, jednoducho „železnaja doroga“), Tu je mapa a konečne DiTuCe znamená atlas. S výslovnosťou sa babrať nebudeme, lebo za a) je to zložité a za b) aj tak sa ju nenaučíte…
22.7.2012 8:00, Ing. František Smatana
Dospěl-li kdysi dávno starořecký mudřec Hérakleitos k tvrzení, že „nevstoupíš dvakrát do téže řeky“, nemělo být varováním před návratem k už prožitému, ale poukazem na proměnlivost světa. A právě ona vlastnost objektivní reality, v daném případě navíc umocněná nedávným revolučním zvratem v zemi, mne přivedla po šesti letech znovu do tuniského města Nabeul.
18.7.2012 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Cestování na zahraniční dovolenou může být všelijaké, někdy mnohem náročnější a na zážitky vydatnější, než samotný pobyt kdesi daleko. A to nemám na mysli případy, kdy cesta sama je svým způsobem cíl, jak jsem třeba kdysi jezdíval autem. Tentokrát mé putování začalo ve vlaku, skončilo ve vlaku, ale mezi tím se vyskytly dopravní prostředky jiné. A hlavně podivuhodné přestupy z jednoho do druhého - tu k uzoufání zdlouhavé, jindy zběsile překotné.
11.7.2012 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Dlho som nosil túto myšlienku v hlave, ale nevedel som, čo a ako napísať. A hlavne či vôbec o tom písať… Potom ale prišiel 15. marec, čo je deň práv spotrebiteľov (teda aspoň v Číne), a pár dní pred ním informácie o nútenej rekonštrukcii ešte neotvorenej železničnej trate. Tak sa tých pár bodov pokúsim pospájať do celku. (Dôležité upozornenie: tento článok nie je o tom, akí sme MY dobrí a ONI slabí.)
4.5.2012 8:00, Ing. František Smatana
PWHT je anglická skratka pre dodatočnú úpravu tvrdosti hlavy koľajnice (post weld heat treatment). Úpravu tvrdosti hlavy koľajnice po zváraní som spomínal už párkrát (tuším), a naposledy v článku o zváraní koľajníc plynom (to netuším, ale určite viem). V dnešnom článku vám popíšem, ako sa táto činnosť robila na stavbách, ktorých som bol účastníkom. Konkrétne stavba VRT na Taiwane a metra v Dubaji.
19.3.2012 8:00, Ing. František Smatana
V tomto článku sa pozrieme bližšie na jeden zo spôsobov zvárania koľajníc, ktorý sa vo svete moc nerozšíril. A prečo? Neviem. Hoci niektoré možné príčiny sú v texte uvedené (zvyk-je-železná-košeľa medzi nimi nie je). Ale bol by som rád, keby nám to v diskusii odborníci vysvetlili. Takže bude to o zváraní koľajníc plynom.
27.2.2012 8:00, Ing. František Smatana
Dnešný článok bude o ďalšej stavbe rýchlodráhy v Číne. Stručne predstavím projekt nazvaný CML, ktorý je aktuálne realizovaný v okolí ChengDu, hlavného mesta provincie SiChuan. Je to totiž ďalší projekt, na ktorom sa podielam.
24.1.2012 8:00, Ing. František Smatana
Oproti predošlej časti, podľa lokomotív nazvanej červená, dochádza k výraznému pokroku vzhľadom na korporátny modrý náter vlakov spoločnosti Perurail, druhého podniku v Peru, ktorý sme mali možnosť overiť. Ferocarril Central Andino (FCCA) dva razy do mesiaca v období sucha prevádzkuje minule spomenutý kultový vlak a inak jazdí výhradne pre ťažký priemysel, zatiaľ čo Perurail asi stretne každý „bežný návštevník“ Peru.
18.10.2011 8:00, Tomáš Votava
Jedného kalného podvečera sme vystúpili z lietadla v Lime. Čo by býval najradšej celý úvod. Aspoň vysvetlím, že rána, večery a väčšinou aj dni v Lime proste sú kalné. Keď sa onehdá rozhodlo, kde bude stáť nové hlavné mesto Peru, bol tam práve jediný jasný mesiac v oblasti, na čo sa však prišlo až neskôr a v modernej dobe k tomu pridali približne 350 000 taxíkov a zhruba 8 000 000 ľudí. Čo ovzdušie nijak nezjasňuje.
6.10.2011 8:00, Tomáš Votava
Tento článok si „vypýtal“ tratovak v jednej diskusii. Snáď mi prepáči, že to budú čítať aj ostatní čitatelia (teda aspoň dúfam, že budú). Najprv som si myslel, že popíšem (stručne a povrchne, nie som geodet, aby som sa púšťal do detailov) všetky činnosti, ktoré robia pri stavbe VRT geodeti. Túto myšlienku som ale opustil ihneď potom, ako som dopísal prvé poznámky k budúcemu článku.
6.8.2011 8:00, Ing. František Smatana