22.12.2024 Práve prihlásených 70 užívateľov
Sedíme v hale slušného hotela v Rangoone v ďalekom Myanmare. Je teplo a dusno, vlhkosť dosahuje často 100% a personál preventívne odstavil aj ventilátory, aby pohyb molekúl nevyvolal reťazovú reakciu vo forme monzúnu v krkoch hostí. Čakali sme na ostatných členov expedície zo 7 krajín sveta, zo štyroch rôznych smerov a pri pive sme sa potili. Niektorí sa rozhodli, že vyskúšajú vonkajšiu horúčavu a vydali sa na blízku hlavnú stanicu.
4.2.2010 8:00, Eugen Takács, Silvia Takácsová
Právě před rokem jsem zde představil své kalendářové ohlédnutí za končícím rokem, tak proč to nezopakoval? Nakonec kdekdo koncem roku bilancuje – někdo pro pocit uspokojení z dobře vykonané práce, jiný především proto, aby si na tomto základě mohl vytýčit ještě náročnější úkoly pro rok následující. Nejlépe je na tom ten, komu se oba aspekty podaří spojit.
30.12.2009 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Ni Hao. V pokračovaní sa vrátime na juh Číny, a ako som bol sľuboval, tentoraz sa pozrieme na stavbu viaduktov a mostov. Projekt GSH už predstavovať nebudem, prejdem rovno k veci.
29.12.2009 8:00, Ing. František Smatana
Ni Hao. Posielam pozdrav z Číny. A ospravedlňujem sa, že tento diel nebude o prácach na železničnom zvršku, ale spodku. Preto bude krátky a laický, hovoriť budú musieť obrázky. Ale zato bude dokonca 2-dielny, lebo fotiek zo stavby viaduktov a mostov mám priveľa, tak budú prezentované v pokračovaní.
4.12.2009 8:00, Ing. František Smatana
Pred niekoľkými mesiacmi som dostal ponuku pripojiť sa k partii (bratranci a strýko), ktorá smerovala na západné pobrežie USA a do kanadských Skalistých hôr (Canadian Rockies). Keďže som v tomto kúte sveta ešte nikdy nebol a hlavne Kanada znela veľmi lákavo, súhlasil som. Zvolil som variantu „len Kanada“ (hlavne z ekonomických dôvodov) a k výletu som sa pripojil v meste Vancouver, BC.
6.10.2009 8:00, Michal Stríž
Salam alejkum. V tomto dieli budú oproti predchádzajúcim dve podstatné zmeny. Prvá – premiestnime sa z juhovýchodnej Ázie na Blízky východ. Druhá – viac ako samotnú realizáciu budem opisovať jej prípravu. Konkrétne vám predstavím metro v Dubaji, presnejšie jeho tzv. Red Line, a ešte bližšie depá tejto trasy. Jedno v časti Jebel Ali, druhé v časti Rashidiya.
1.9.2009 8:00, Ing. František Smatana
Začrieme do dávnej minulosti a po novinkách typu Rheda 2000® si vám dovolím predstaviť jednu starinku, moju prvú zahraničnú stavbu – metro v Taipei, konkrétne jeho linku ZhongHe, nazývanú tiež Orange Line.
17.7.2009 8:00, Ing. František Smatana
V tejto časti nášho seriálu o výstavbe vysokorýchlostných tratí v Ázii sa pozrieme, ako vyzerá stavba bezštrkovej vysokorýchlostnej trate v jej pravlasti, v Japonsku.
5.7.2009 8:00, Ing. František Smatana
Tentokrát zavediem čitateľov do amerického štátu Colorado, ktorý je v rámci USA jeden z najzaujimavejších zo železničneho hľadiska. Kedysi Colorado bolo poprepájané množstvom trati, z ktorých už len veľmi málo existuje. Stavbu železnic začal generál William Jackson Palmer v roku 1870, keď založil spoločnosť Denver Rio Grande Railroad.
29.6.2009 8:00, Eugen Takács
Montážne stojky “Iron Horse” som spomínal v časti venovanej stavbe VRT na Taiwane, a sľúbil som, že im venujem samostatný popis pre ich kvalitu a širokú použiteľnosť pre (skoro) všetky typy bezštrkových tratí, ktorými si ma získali. Ich výrobcom je firma Iron Horse Engineering Co. z Ohia/USA, ktorá ich ponúka pod anglickým názvom “gauge support fixtures”, v skratke GSF.
19.6.2009 8:00, František Smatana