22.12.2024 Práve prihlásených 70 užívateľov
Eritrea leží na pobreží Červeného mora a je jeden z najmenších a najchudobnejších afrických štátov. Strategické umiestnenie bolo dôvodom stálych bojov, ktoré devastovali ako krajinu, tak aj jej chudobné obyvateľstvo. Eritrea oddeľuje od mora veľkého suseda Etiopiu, zo severu susedí so Sudánom a na juhu zoznam susedov doplňuje malý africký štát Djibuti.
27.5.2009 8:00, Eugen Takács, Silvia Takácsová
Tento článok mi chodil po rozume už dávnejšie, ale na jeho napísanie ma “vyprovokoval” až diskutér “Laci” svojou otázkou k inému môjmu článku. Tak sa teda pozrime, čo majú spoločné veci z nadpisu – traťová signalizácia, izolácia výstuže traťovej dosky a celoživotné vzdelávanie železničného inžiniera.
25.5.2009 8:00, Ing. František Smatana
Veľkou výhodou vlakov v USA je to, že premávajú po pôvodných trasách, ktoré sú síce kľukaté, ale zato v bezprostrednej blízkosti prírodných krás. V kombinácii s pohodlným panoramatickým vyhliadkovým vozňom je to bezkonkurenčne najlepší spôsob, ako spoznávať krajinu aj počas cesty. Výhľady z auta alebo autobusu idúceho po izolovanej diaľnici sa s tým nedajú porovnať, pretože neposkytujú taký dokonalý vizuálny zážitok. O pohodlí ani nehovoriac.
16.4.2009 8:00, Peter Rusko
Ďalší vlakový zážitok z Južnej Ameriky a snáď najdrahšia železnica sveta sa nachádza v Peru. Na bájne Macchu Picchu sa totiž dá dostať iba vlakom. Z hôr – z mesta Cusco (3.400 m.n.m) železnica do posledného miesta obsadená turistami klesá smerom do amazonskej nížiny do mesta Acqua Calientes. Odkiaľ je to pešo, alebo mikrobusom do najslávnejšej majskej pevnosti len kúsok.
6.4.2009 8:00, Juraj Číž
Pravidelní čitatelia “Vlakov” vedia, že v dňoch 10. a 11. marca 2009 zorganizovala spoločnosť PSKD už 5. Fórum koľajovej dopravy. V jej rámci mali zúčastnení možnosť si vypočuť, ak sa nemýlim, 51 príspevkov venovaných železniciam. Môj príspevok si môžete prečítať tu a v pripojenej galérii je uvedená sprievodná vizualizácia prednášky.
31.3.2009 8:00, Ing. František Smatana
Štvrtý deň v Japonsku som si prezrel chrámový komplex v Nikko, zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco. V podvečer, už tak trochu unavený, sa vydávam na cestu do Tokia. Z Nikko vláčikom JR Nikko Line do mesta Utsunomiya. Mal som miestenku na Šinkansen MaxYamabiko/Tsubasa č.120. Každých 15 až 20 minút tu odchádzal Šinkansen do Tokia. Frekvencia ako MHD v Bratislave.
22.1.2009 8:00, Miket
Na druhý deň môjho pobytu v Japonsku som zamieril na severný ostrov Hokkaidó. Z Okayami ráno vlakom Šinkansen Hikari 366 do Tokia. A čo iste viete o cestovaní vlakom v Japonsku, cestujúci stoja na nástupišti na vyznačenom mieste podľa ich miestenky. Po pristavení vlaku majú dvere svojho vozňa presne pred sebou. Vlak začínal z Okayami, takže bol poloprázdny.
12.1.2009 8:00, Miket
Japonsko. Zdalo by sa Vám, že krajina pre nás vzdialená!? Ale už nie tak, ako v minulosti. Bezvízový styk, veľa informácii na nete, japonskí turisti v Bratislave. Japonské slovo Shin (šin) má viac významov. Jedným z nich je aj “nový“. My si ho však hneď spojíme s vlakom Šinkansen. Však? Názov Šinkansen v doslovnom preklade znamená „nová chrbticová trať“.
5.1.2009 8:00, Miket
Na našej ceste v auguste 2005 do Peru a Bolívie sme sa ocitli na mieste, kde by ste železnicu najmenej čakali. Vysoko nad morom uprostred Bolívie, uprostred púšti náhornej planiny Altiplano pri najväčšej solnej pláni sveta Salar de Uyuni. Na tomto „konci“ sveta naveky odpočívajú aj vyslúžilé parné mašiny na neuveriteľnom cintoríne vlakov...
18.12.2008 8:00, Juraj Číž
Systém VRT na Taiwane som zhruba popísal v prvom príspevku, Rheda 2000® na viaduktoch a oceľových mostoch v druhom, a na zemnom telese a v tuneloch v treťom. Zostali nám už len výhybky.
5.12.2008 8:00, Ing. František Smatana