ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
... tá zastávka Poprad - Juh nakoniec v územnom pláne výhľadovo figuruje - v roku 2030....
Ale aj tak lepšie ako nič. V každom prípade by sa tu zišiel aj tlak dopravcu - aspoň mierny - v komunikácii so samosprávou na správcu infraštruktúry. Ten chýba úplne.
U nás ide osobný z diery do väčšieho mesta, na 70% trate zíva prázdnotou a posledné tri zastávky ľudia stoja a nedôstojne sa tlačia. Toto nie je celkom dobre.
Beriem námietku predrecnika, ze hnať transkontinentalny osobák z Košíc do Žiliny v dobe, keď smerujeme k objednavke výkonov regionmi, nie je ideálne, ale tak potom povedzme, nech tie osobné sa stretávajú na Štrbe s prestupom. Po Poprad a po Mikuláš by stali pri každej vrbe, teda aj na novovzniknutych zastávkach a robili obsluznost územia, potom ako klasický zastavkovy osobný, od Spišskej/Ružomberka V podobe REXu v protitakte k zahustenym osobakom len na vybraných zastávkach a od Kysaku/Vrútok, (kde chodia pantaky z Prešova a pod), bez zastavenia ako rýchlik. A vlak bude v konečnom dôsledku rýchlejší ako teraz. Tam, kde je pomalý, to ľuďom nevadí, lebo nemajú inú možnosť a kde je doprava hustejsia, by bol pre časť cestujúcich zaujímavý zas svojou rýchlosťou.
To nie je z mojej hlavy, tento model je bežný na západe a zavadzany uz aj v ČR.
Ja som týmto ponuknutym možnostiam a nápadom samozrejme naklonený, ak je šanca, samozrejme rád pôjdem a stretnem sa s kompetentnými. Myslím, ze aj kolega Maťko so mnou na zasadnutie mestského zastupiteľstva ochotne ešte raz pôjde.
Len po tom, co popísal sa obavam, ze to nemá najmenší zmysel.
Ked vidim Cechy, kde im popribudali zastavky...
Kde nie je vôľa, kadiaľ treba ísť?
Zastávku pri obchodnom centre - dnes v mieste kdesi za Merkury Marketom - som navrhoval a pripomienkoval ešte v čase, keď Merkury na Slovensku hádam ani nebol (tuším roky 2010-2011). Už vtedy mi bolo povedané, že je vzhľadom na prípravu projektu neskoro a žiadať o to musí aj tak samospráva a nie nejaký "ja" zo stanice....
Minulý rok v lete sa na pár mesiacov rozbehla aj príprava úseku Poprad - Markušovce, kde sme pripomienkovali zastávku Juh a podali sme aj pripomienku do územného plánu mesta, ktorý bol v tom čase otvorený a s niečim takým samozrejme nerátal. Absolvoval som aj sedenie na Mestskom úrade, ale dobrý pocit som z toho nemal....
Tak sa pýtam, kde je cesta, keď u tých, čo by mohli veci posunúť vpred, nie je vôľa?
Sice iny druh dopravy, busy, neporovnatelny, ale spomeniem. V Martine linky smer Sucany a dalej tiez kedysi stali na sidlisku Košúty, pri zdrav. stredisku a maloktore pri Bille. Teraz? Pribudla siet obchodov, asi kazdy pekne stoji. Tiez sa mi to pacit nemusi, ale vyuzitie to ma a o to v tejto nakupno konzumnej pohodlnej dobe ide.
https://www.bystricoviny.sk/wp-content/uploads/2017/07/miss1.jpg
Momentálne je zrejme v štádiu dopravno-sociologického prieskumu. Inak povedané, aj v zbieraní podobných nápadov ako tvojich.
Vo Svite to už dokonca prebehlo: http://www.svit.sk/podujatia/76:sport/76
Aj keď asi nie si z PP, určite by sa tvojimi nápadmi zaoberali. Aby si nemyslel, že je to scifi - vo ZV generel máme, je v ňom navrhnutá aj nová zastávka smerom Na BB (dokonca svieti hneď na prvej strane časti návrh):
http://strategia.zvolen.sk/download_file_f.php?id=17960
(síce len na papier, ale niekde sa muselo začať). Ak mi napíšeš do pošty, dám Ti kontakt na tých ľudí z PP, poznám ich.
Žiadne sci-fi, do obchodov, ktorých tam stále pribúda, chodí veľa ľudí, stále nie každý má auto. Navyše v blízkosti je mestská časť Veľká a je potenciál pre ďalší rozvoj tejto najzapadnejsej časti mesta. Pokiaľ cez Veľkú jazdila električka, ľudia ju hojne využívali ako MHD a pochvaľovali si to, po zrušení mnohým chýbala. Bohužiaľ ale presne takto ako vy tu, zmýšľajú aj tí, čo o tom rozhodujú. Teraz podľa nich netreba a keď raz bude treba, uz sa nebude dať, lebo bude koridor hotový.
Len pre objektivitu, Poprad s vyše 50 000 obyvateľmi je desiate najväčšie slovenské mesto a hlavná železničná trať 180, ktorá ho priamo pretína a celé centrum navyše pekne obchádza, má na hlavnej streke jedinú stanicu, resp. jediný tarifný bod.
Pre porovnanie, desaťkrát menšia dedina Skalité má stanicu a ďalšie štyri zastávky, to je päť tarifných bodov, vďaka čomu jedna obec s 5200 obyvateľmi dokáže naplniť vychodzie osobné vlaky.
Stačí sa ísť pozrieť do toho Švajčiarska a dá sa vypozorovať, že v koncovych oblastiach s redším osidlenim sa z vlaku doslova stáva MHD, len aby sa rovnomerne plnil a bola dosiahnuta vyrovnaná frekvencia aj v týchto deficitnych regiónoch.
Úsek Poprad - Mikuláš medzi takéto deficitne regióny určite patrí, takže porovnateľný model by sa tu uplatniť dal a fungovať by bohol.
Ad vykašlú:
Nevykašlú. Pretože ti ľudia tam nemajú az toľko možností. Linkovy autobus ide z Popradu do Mikuláša hodinu trištvrte zhruba, osobný vlak 55 minút, so štyrmi zastavkami navyše by šiel osem minút dlhšie, teda hodinu tri minúty nech. Stále výrazne rýchlejší ako autobus, co je na slovenské pomery zaiste rarita.
O zvážaní ludi k vlakom snivame 30 rokov a ďalej snívať budeme. Realita je taká, že kým za sociku jazdili vo Východnej z dediny na stanicu busy takmer ku každému vlaku, k robotnickym spojom az dva busy, dnes tam ide bus dvakrát za deň.
Kedysi na trati PP-LM tie vlaky chodili častejšie a chodili plné, dnes uz nie su ani vlaky a nepridali ani autobusy. Sorry, to sú také lacné a nesystémové politické blaboly toto.
Jasné, že aj zastávka pri nemocnici by veľmi bodla, ale tu ide o to, čo sa bude prerábať a budovať v dohľadnej dobe, navyše aj o aspekt deficitného úseku, kde by práve pridanie vhodne vytipovaných zastávok mohlo naplniť vlaky. V úseku Košice - Poprad chodia tie vlaky relatívne plné, bolo by rozumné vypracovať štúdiu, ako dostať viac cestujúcich do vlakov aj v úseku Poprad - Mikuláš.
Viem, že viesť "transkontinentálne" osobáky v úseku KE-ŽA nie je v dnešnej dobe regionálnej dopravy s prízvukom na slovo regionálnej príliš in, ale určite by dlhšie ramená zefektívnili obehy súprav, využitie čiat atď.. ale hlavne ide o skvalitnenie dopravnej obslužnosti územia.
A teda;
-zastávka Poprad-západ - nazdávam sa, že veľa ľudí z podtatranských obcí by vďaka možnosti doviezť sa priamo k hypermarketom, pokiaľ by teda necestovali na celomesačné nákupy, by presedlali práve na vlaky.
-zastávka Svit-Kanada - (Na západ od cestného nadjazdu) pomerne veľká, husto zastavaná štvrť, ktorá je mimo obslužnosti cesty 1/18, jazdí tam len svitovská MHD s ďalším prestupom na linkové busy, čo značne komplikuje dochádzku Kanaďanov mimo mesto. Som presvedčený, že by to bola zastávka s oveľa väčším potenciálom ako trebárs Lučivná.
Samozrejme ako som už dávnejšie písal, ďalšími zastávkami s potenciálom medzi PP a LM by mohli byť:
-Važec-západ (za prvým priecestím od Východnej), je taktiež trestuhodné, že vyše trojtisícová obec na málo využívanej trati má jedinú zástavku na východnej strane - na úplnom okraji tejto dlhej a rozťahanej dediny, ktorej jadro osídlenia je pritom v juhozápadnej časti.
-Liptovská Porúbka (za prvým priecestím od Hrádku), obec trošku odrezaná od sveta a hlavnej cesty v blízkosti štreky, s využitím zastávky aj pre protiľahlú priemyselnú zónu s firmami Tesla, Eltek na severnej strane trate..
Ide mi o to, že a keď za cenu, že ten osobák medzi Popradom a Mikulášom pôjde o nejakých 8 minút dlhšie, pozbiera viac ľudí a tým pádom je v dlhodobom horizonte a pri priaznivom vývoji potenciál aj na zahustenie spojov.
Železnica zabúda, resp. absolútne kašle na to, že dnes je doba pohodlná a pokiaľ ľuďom nezastaví vlak rovno pred chalupou, oni jednoducho naň nepôjdu. Pešo sa terigať na zastávku kilometer-dva sa už dnes nik nebude.
Navyše budúcnosť patrí ľahkým elektrickým motorovým jednotkám, ktoré nemajú problém dosiahnuť traťovú rýchlosť aj medzi zastávkami vzdialenými 1,5 km.. Doba, keď drmolila chudinka bobina popod Tatry 8-9 vozové robotnícke osobáky, je už dávno preč..
Beriem.
Taká otázka; je mi úplne jasné, že podobné idey sú beznádejne zabetonovane, ale čo by ste povedali na dve nové zastávky; v Poprade pri nákupných centrách a vo Svite pri Kanade? Neriešme teraz nezmyselné koridorové normy.
Viem, sci-fi, ale koľko ľudí by to nahnalo do prázdnych podtatranských osobakov jazdiacich dnes na pokraji zrušenia..
Podobne, ako poľno-lesohospodári protichodne s "pravdou", ktorej po desaťročia verili, dnes pod tlakom zodpovednosti za narastajúce povodňové škody postupne prichádzajú na to, že napršanú vodu treba udržať v krajine, rovnako tak aj štát a ministerstvo musí skôr-neskôr pochopiť, že obdobne ľudí treba udržať v regiónoch, čo je na veľkú škodu, že nechcel pochopiť pán Kubáček.
Stále a dookola tvrdím, že téza posilňovania dopravy v aglomeráciách na úkor oslabovania a rušenia v odľahlých regiónoch má za následok, že tí ľudia z regiónov sa sťahujú do aglomerácií a spôsobujú tam násobne väčšie problémy pre miestnych ako keby sa im dotovalo na to, aby ostali doma. Vytvára sa tým iba začarovaný kruh. Bratislava nie je nafukovacia. Zápchy, parkovné miesta, preťažená diaľnica.. väčšina krásnych regiónov sa mení na chatárske a turistické víkendové letoviská skupované hŕstkou bohatých, zatiaľ čo žobrač, ktorá tam žila, starala sa o to a zveľaďovala to, sa odtiaľ sťahuje za prácou do veľkých miest.
Mám názor taký, že je úlohou štátu pre ľudí vytvoriť dobré podmienky pre život tam, kde žijú. Ak im nevie vytvoriť pracovné miesta doma, čo sa vždy nedá, v poriadku, s ohľadom na pomerne malú rozlohu našej krajiny nech tí ľudia majú možnosť cestovať za prácou do väčších miest.
A tu prichádzame k významu verejnej hromadnej dopravy, ktorá by mala byť nastavená tak, aby poskytovala pohodlné možnosti pre DENNÚ dochádzku za vzdelaním a prácou. Teda aby sa ten človek vrátil poobede po práci domov do svojej dediny a večer ľahol do svojej postele vo svojom dome.
Aj keď je zdanlivo menej rozumné, logické a ekonomické vytvárať funkčný dopravný systém vlak-bus pre 3 a pol človeka kdesi do Horných Krkahájov ako pridať ďalší nový vlak z Pezinka do Bratislavy, efekt, dovolím si tvrdiť, že obrovský pozitívny efekt takéhoto myslenia a rozhodnutia sa dostaví až po rokoch.