ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Ale pomohol nám istý súkr. podnikateľ. Vybudoval nový autoservis s predajňou, čerpacou stanicou PHM, aj plynovú, s pridruženou kuchyňou, jedálňou a bistrom, 100 m od od stanice. Rozváža hotové a čerstvé jedlá aj do mesta na telef. objednávky autom , na pracovisko. A nielen pizzu, ale aj kompletné menu bezmäsité alebo mäsité. Kompletné menu 3€/osobu. Objednávky preberajú do 9. hod denne. Jediná nevýhoda je že dodávajú len pre podniky a úrady, najmenší počet na jednu adresu je pre 3 osoby.
... zodpovedal, ale len do roku 1989 - sídlila tam JLV a kuchtila stovky, vraj aj tisícky jedál denne - robili mimo iné aj zásobovanie iných staníc a ruských rýchlikov. Dnes už ale technológia varenia a skladovania je oveľa menej náročná na priestory - a keď k tomu prirátame socialistickú projektovú veľkorysosť - sme tam kde sme....
1. Reštauračná časť je západná časť budovy (od haly smer Svit), doteraz v nej bol len chlastací veľkosklad, pár kancelárií a hromada prázdnych nefunkčných priestorov (samoobslužná reštika, kuchyne, kancle, sklady, mraziace a chladiace boxy, vzduchotechnika). Po reko by tam mali vzniknúť univerzálne administratívne priestory. Bývalej samoobslužnej reštaurácie a kuchyne sa však reko netýka.
2. V prestupovej hale TEŽ je v horných poschodiach nad vchodmi na nástupište TEŽ len bývalý bar (ten sa rekonštruuje a už má svojho budúce nájomcu) a vzduchotechnika.
3. Výťah je v pylóne prestupovej haly - z tretieho nástupiska. Čo je zaujímavé - celá prestupová hala vlastne "visí" len na tej jednej dutej nohe.
4. ŽST Svit - s barákom sa nebude robiť nič (s výnimkou nevyhnutných úprav na montáž nových technológií), koľajisko s podjazdom zhruba v mieste dnešného košického zhlavia (náhrada za zrušené priecestie na žilinskej strane) je súčasťou "koridorového" úseku Poprad(mimo) - Lučivná a Liptovský Hrádok - Paludza, ktoré by mali byť do konca roka 2020 hotové...
A vdaka za ten link, kope ludi to aspon trosku pomoze, bez srandy.
http://www.vlaky.net/upload/galeria/004858/141348.jpg
Da sa vysvetlit?
Najma to "dakde".
Ide o rekonštrukciu prestupovej haly Tatranských elektrických železníc (TEŽ). Predmetnou stavbou sa sfinalizuje celý projekt modernizácie popradskej železničnej stanice, čím sa zvýši kultúra cestovania a stanica sa dostane na európsku úroveň.
III. etapa modernizácie a obnovy popradskej stanice začala odovzdaním staveniska dodávateľovi prác firme TEXO Partner a.s. 27. 1. 2016. Až v týchto dňoch však začal v priestoroch prestupovej haly stavebný ruch. Doterajšie práce, v zimnom období, sústredil stavebník na búracie práce vo vnútorných priestoroch, ktoré nie sú prístupné verejnosti.
Pri prestupovej hale TEŽ pôjde o komplexnú rekonštrukciu, ktorá pozostáva z výmeny opotrebovaného opláštenia, obnovy vonkajšieho a vnútorného podhľadu, obnovy osvetlenia a podláh.
Pri rekonštrukcii nástupíšť TEŽ je navrhnutá a naplánovaná obnova povrchovej vrstvy nástupišťa, očistenie a obnova strešnej krytiny, obnova náterov oceľovej konštrukcie a zvodov dažďovej vody. Pribudnú nové vchodové dvere a asfalt na nástupištiach.
Po výmene opláštenia bude dodávateľ rekonštruovať reštauračnú časť, kde je naplánovaná komplexná rekonštrukcia obnovy miestností (omietky, podlahy, okná, dvere, vykurovanie, vzduchotechnika...) Rekonštrukcia sa dotkne aj rozvodov plynu, rekonštrukcie kotolne, pribudne nový kamerový systém, požiarna signalizácia aj rozhlas. Nové dlažby, omietky, zateplenie a fasáda sa budú realizovať postupne a ukončenie stavby je naplánované na september 2017.
Predpokladané náklady 2 146 619, 32 €
Investor: ŽSR
Doterajšia rekonštrukcia nemá vplyv na cestujúcu verejnosť. Menšie obmedzenia sú v týchto dňoch v prestupovej hale spôsobené uzatvorením jedného z dvoch východov na nástupište TEŽ a vytvorením dočasných stien – zábran, ktoré bránia vstupu na stavenisko.
ŽSR prosia cestujúcu verejnosť o trpezlivosť a pochopenie v súvislosti s obmedzeniami pri pohybe v priestoroch železničnej stanice Poprad – Tatry v prestupovej hale, kde prebieha rekonštrukcia.
teraz nevadí, ale je to semenište bordelu a útočisko bezdomovcov. Ak niekedy potiahneme koridor, resp. optimalizáciu týmto smerom, tak by zavadzalo - košické zhlavie sa bude ešte celé prekopávať. Dúfam.
A ten nápis je preč tuším už od leta...
P.S.
Aktivistov by bolo, len bubáky nie sú. Pozri sa na stav lanoviek na žilinskom zhlaví...