ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
matko pozdrav umelkinu a odkaz jej, ze minule mali v jednote aj cevenu a modru
Ako sorry, ale toto by dokázal takmer kazdy človek s minimálnym výtvarným cítením.
Ked už sa poskytol pomerne exkluzívny priestor videny stovkami cestujúcich, priznám, od designerky zdelujucej svetu moderné výtvarné techniky som cakal predsa len dačo premakanejsie a abstraktnejsie.
Nie škoda tak veľkej plochy?
PS, páska môže mať sebalepšie lepiace schopnosti, ona zároveň býva elastická a ak mladej umelkyni nedošlo, že ju nesmie lepiť napnutú, tak proces skazy jej veldiela bude nezvratný..
Už túto zimnú sezónu privíta vstupná brána do Tatier turistov zaujímavou výzdobou, ktorá motívy tradičnej slovenskej prírody spojí s futuristickým štýlom umeleckej techniky známej ako tape drawing. Tatranské výjavy bude čiernou páskou priamo na steny „kresliť“ mladá slovenská dizajnérka Miša Chmelíčková, ktorá momentálne pôsobí v Londýne.
Netradičné dielo vznikne ako súčasť iniciatívy Transform Today, ktorá sa spoločne s umelcami na celom svete snaží inšpirovať mladých ľudí k objaveniu ich vlastnej tvorivosti a odvahy zlepšiť svet okolo seba. „Koncept diela a rovnako aj myšlienka celého projektu nás oslovili a tešíme sa, že práve tento významný turistický uzol bude skrášlený tvorbou mladého slovenského umenia,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavlikov: „Veríme, že železničná stanica Poprad-Tatry bude po realizácii diela Michaely Chmelíčkovejopäť o niečo krajším a zaujímavejším miestom.“
Príďte sa na tvorbu originálneho diela 29. novembra od 10:00 pozrieť aj vy a presvedčte sa na vlastné oči!
Viac o projekte Transform Today nájdete na: http://www.transformtoday.sk/.
Popradskú stanicu polepí izolačnou páskou – buďte pri tom!
Treba ist za pani Milenou Hurajovou do bľašenej Haňi nahrať nové hlásenie: Osobný vlak 78xx.. bude z dôvodu zaseknutia rušňovodiča vo výťahu meškať asi 30 minút..