ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
mimochodom odbočná vlečka VU je zabezpečená na 120 km/h (výmenovou a odtlačno u zámkou zapojenou do závislosti zab.zar) ale tá 40tka je tam dodnes - pritom podľa projektu má byť za výhybkou osadená po začiatok oblúka 60tka - tá zmizla pri rekonštrukcii a dodnes to nikto nevyriešil... a na vchode by kľudne mohla byť jednosvetlová návesť, nakoľko celý oblúk vrátane M1 je na 40 (návestené rýchlostníkom) takže by na vchode stačilo volno, výstraha , dtto na odchode
to je na dlhšiu debatu - môžeme dať aj s Maťkom pri pive
Toto mi teraz domotalo hlavu, že tam niesú dostatočné zabr. vzdialenosti.
A keď odchádzam z 10 stan. koľaje na dolinu, bude na odchodovom/cestovom (S10) čo?
Aj keď sa priznám, som dajak žil v tom, že z 10a na 10 bude na cestovom Lc10a svietiť výstraha.
Tým pádom by bolo na vchode 40 a voľno a tým pádom by tam po prejdení tej výhybky M1 tých 60 prichádzalo do úvahy.
Ak by ho nebolo, tak :
Ak ideš od Matejoviec na 10SK, na vchode svieti 40 a očakávaj 40, od vchodového ML až do kým koniec vlaku neminie výhybku M1 (obvod výhybiek priľahlý...) ideš 40, potom to môžeš "rozfofrovať" na 60 až po cestové Lc10a, kde svieti 40 a výstraha. Takže tam zahameš znovu na 40 a keď koniec vlaku minie výhybku 9 (obvod výhybiek... ) môžeš znovu pridať na traťovú rýchlosť 10 SK, ktorá ale neviem aká je - po traťováckej stránke.... až kkým pred L10 nezastavíš.
Ale keďže ho je (posledného odstavca), tak:
Furt sa ťaháš 40...
Rozumiem tomu dobre?
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?id=230326&kat=12&najdi=291467&n#291467
Druhý odstavec: Čo je vlastne myslené tou "dopravnou koľajou v priľahlom obvode výhybiek"?
V prvom odstavci je totiž reč o tom, že obvod príľahlý... je úsek koľaje s výhybkami.
O čom vlastne ten druhý odstavec je?
Preto som sa na tú rýchlosť pýtal, lebo vŕta mi tu v hlave článok 47 Ž1...
Mám osobne totiž taký zvyk, že s krátkym Mn vlakom, prípadne sólo rušňom, pokiaľ idem z 10. koľaje, na 10a roztiahnem na 50 km/h a znížením na 40 pred odchodovým návestidlom si zároveň overím brzdiaci účinok. Neviem ale teraz, či je to celkom správne.
Ak ide ale ZSSK motor, ten vychádza na 10a vždy na dvojsvetelnú návesť, teda hoc je tam za poslednou výhybkou na začiatku 10a rýchlostníkom povolená 60-ka, on by tam reálne už vôbec nemal ísť viac ako 40.
A zaberú tam, čo som si všimol, temer všetci...
Btw, na 10 koľaji je aká rýchlosť?
Maťkjo, jasné.. v opačnom smere musíme 40 už od tej proti hrotu prechádzanej výhybky do vlečky bývalého vojska.
... A napriek 10 rokom snáh sa nám ju nepodarilo zrušiť (ani obmedzenie ani výhybku). To obmedzenie je ale len na 30 metroch, potom máš ešte 60 km/hod na cca 250 metroch a až potom oblúk do stanice na 40 km/hod. Podobne "inteligetne" je to riešené aj na podtatranskej diaľnici - obmedzenia na 100, 120 km/hod. striedavo po 150 metroch....
V Starom Smokovci v staničnej budove TEŽ je myslím stredisko miestnej správy - skrátka sú tam chlapci starajúci sa o údržbu TEŽ a zubačky. Tí majú dokumentáciu k trati Štrbské Pleso - Tatranská Štrba. Od Štrby po Poprad majú technickú dokumentáciu k trati napr. na Oblastnom riaditeľstve Košice.
Písal som preto, lebo si myslím, že tá rýchlostníková 60ka je tam zbytočná, pokiaľ by ja nejazdilo na inú ako dvojsvetelnú návesť. A zato mi vrtala v hlave jedine tá 10 koľaj.