ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
odkiaľ sú tieto fotky?? Poprad veľmi nepoznám, ale podľa kvality sú min. 30 rokov staré a podľa nich museli v minulosti zachádzať hlbšie do popradských ulíc, lebo ako okolie stanice mi to moc nepripadá...
například: .... iba blb v tom vidí priame obvinenie posunovačov. + následné vyjasňování názorů s Maťkom. Vyhazování Bey z webu.
Tvoje slova "Komukoľvek nemôže. Shalomekovi trebárs v žiadnom prípade" na téma možnost pouze vyvoleným debatovat na jediném správném webu nejlépe vystihují, že z hlediska estébáctví (což je éra, o které víš jen z doslechu) nemáš potuchy. Takže v situaci, kdy schvaluješ selekci diskutujících dokonce ji sám provádíš, beru to jako oprávnění použít stejný postup.
Zájemci o debatu s 362.001 prosím použijte jediný správný web. děkuji
Ty si mala právo vyjadriť svoj názor, ja mám právo vyjadriť svoj názor. O čo si viac?
Škoda je len, že keď nestojím o súkromnú debatu, stále píšeš sem. Zas sa len potvrdilo ono: "úplne neracionálne, resp. žiadne 362.003"...
Sama si mi napísala, že Maťko je manžel tvojej veľmi dobrej kolegyne a na rozdiel odo mňa (vraj podľa teba) má postavenie.
To bol tvoj jediný logický argument. Smutné.
... ako od začiatku, v téme Žst. Poprad Tatry sa ti zas len podarilo napísať ďalší príspevok odveci. Díky.
Rozdiel madzi 362.001 a Igim...
Láskavo neporovnávaj člena diskusie (donedávna) oboch webov a redaktora webu jedného. Je to neobjektívne. Na tvoju kritiku sa ti nemám dôvod vyjadriť, vysvetlenie môžu podať jedine admini webu železnica.railnet.
A nehnevaj sa, na prirovnanie postupu tvojho a postupov "stalinovských" som po piatku dôvod mal.
Inak ale ešte jedna vec, fakt nevidím jediný dôvod tvojho neprimeraného zásahu, nakoľko do piatku bežal debata k téme a od piatku, kedy mal byť akože po likvidácii mojej kľud, je tu len samý offtopic. Zásah sa teda trochu minul účinkom.
Lidé, které opatření na jediném správném webu postihlo, to respektovali jako vůli admina, že je tam nechce a nesepisovali protesty, nehulákali o cenzuře, StB atd. v tom je rozdíl mezi Igim a 362.001. Navíc vyhození z jediného správnéhoi je definitivní, u nás je možnost dát dotyčnému šanci.
Schody už fungujú, ale je škoda, že novinársky záujem je jediný účinný spôsob ako dať veci do poriadku...