ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Vy motáte prípad hlavného návestidla a dopravnej koľaje so zriaďovačkou a manipulačnými koľajami. Predsa keď je Se8 tam, kde je, tak nepotrebujem označenie skupinového návestidla. Keď je posun zakázaný, tak je zakázaný a nemôžem okolo Se8 prejsť (ak nie som sabotér alebo terorista). Pekný príklad skupinového je Se17. Pretože ja kus za výhybkou a označenie skupinového náv. značí, že nemôžem ísť nielen z tej koľaje, pri ktorej je návestidlo, ale ani z tých ďalších dvoch, pri ktorých nič nie je. Podobne aj Se9, ale to už nie je taký pekný prípad.
dám príklad - aj skupinové odchodové návestidlo umiestnené za krajnou výhybkou platí pre určenú skupinu koľají ...
takže zriaďovacie návestidlo za krajnou výhybkou (č.16) by malo platiť pre určenú skupinu koľají (tu 16 a 18) - nie? takže skupinové? alebo ...?
Teraz nie... nejsou . Riešenie toho zhlavia je len dočasné, pri koridorizácii sa prakticky celé zhlavie od výhybky č.1 až po 12 znovu rozbije a prekope... (aspoň dúfam)