ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Sťahovačky? No neviem prečo sú u vás, ja len viem o vypínačkach, tie sú kvôli neutrálnemu poľu na striedavie trakcii (z dôvodu štiepenia fáz pri napájačke). Laminátky tam síce normálne vypnú iba "prúd" ale s Peršingom musíš aj zberač stiahnúť kvôli odberu Unipulzu a G01 nabíjaču batérie. To sa tam totiž vypnúť "prúdom" nedá. Neviem, možno si zahliadol niečo špeci. U spínačiek je sťahovačka normálna (aby si neprepojil vypnutý a zapnutý úsek), na DC máme v podstate VŠADE sťahovačky.
Navrhujem ale debatu presunúť inde.
..ešte sa chcem spýtať, prečo je niekde pri spínačkách na AC vypni prúd a inde ztiahni zberač??
Až mi je ľúto, že som takto rozbil návestno dopravnú tému, tak sem prisypem aj čosi z jej súdka, aj keď to už nebude o "otrieskanej" šajbe na tupíku 14a koľaje.
A síce; už som o tom písal skôr, patrilo by konečne pánom za kontrolérom urobiť jasno v sťahovaní zberačov medzi párnou a nepárnou skupinou. Nehovorím priam o potrebe indikátorov, svetelných sťahovačiek, tučných písmenách v ZCP a iných hovadín, ale patrilo by aspoň predniesť dôraznu reč o nových miestných pomeroch na školení najmä v Spišskej depe, lebo väčšina dobrákov (zrejme podaktorí ani nevedia, že 2. koľaj je druhá), ktorých pozorujem, má pri prechode cez 2. staničnú koľaj krížom-krážom veselo cepy hore.
Kým tu štreku zahrniem zeminou a zatrávnim, predsa len, bolo by im treba aj v tomto urobiť jasno, skôr než zadrapnú zberačom, urvú delič a nové špagáty pre ďalšu radosť cestujúcich capnú na zem .
ddzz, prepáč čo sem idem napísať, napríklad Teba sa moje teplé slova týkať nebudú.
Ono jedna vec je sledovať kocúrkovo priamo na stanici a druhá je užívať si jeho dôsledky ako platiaci cestujúci. Aj keď si na tomto elektronickom plátku z celého peronizačného cirkusu robím prču; každodenná, takmer hodinová jazda z Vydrníka, či dokonca zo Svitu do Popradu väčšine pravidelných cestujúcich (vrátane mňa) už lezie von ušami. Tento zážitok takmer s dennou pravidelnosťou poskytujú osobáčky ako 7808, 7813... Ľudia na to právom pindajú, len tak mimochodom, dvaja chlapíci denne dochádzajúci do Svitu za prácou včera po trištvrtehodinovom vytvrdnutí pred vchodovým návestidlom vyhlásili, že ešte dorazia zakúpený mesačník a prechádzajú na autobus! Ak ešte niekomu z prevádzkovateľov koľajových plechovíc s okienkami záleži aj na prepravovanom dvojnohom substráte, tento jeden príklad myslím hovorí za všetko. Iróniou osududu je, že ak oní dvaja reprezentanti dvojnohého substrátu slovo dodržia, možno štreku aj s celým 800 miliónovým popradským čeče kopnú do zadku tesne pred dokončením výlukových prác. A veď nech. Nie je to síce priamo problémom ŽSR, ale keď poniektorí sprievodcovia radšej celý čas ani nevylezú a ak aj, na dôvod meškania, otázky ohľadom čakania prípojov na dolinu odvrknú strohé „a čo ja viem“, kto má mať voči železnici ešte dôveru? (aj keď podaktorí cestujúci svojími otázkami možno zamestnancom nekutočne lezú na nervy, sú tu v prvom rade pre nich)
A ak sa človek namiesto nich aj snaží v záujme pozitívneho vzťahu ku firme obhájivo a pritom laicky vysvetliť spolucestujúcim dopravnú situáciu, v niektorých prípadoch už argumenty o existencii štípky zdravého rozumu na železnici fakt dochádzajú. Ak už teda povedzme 40 minút meškajúca 7808-čka sa prehrkoce cez jednokoľajný lievik medzi Vydrníkom a Popradom aby si k tomu všetkému postála aj u vchodu pred Popradom, pričom ďalší vlak nepárneho čísla stojí u vchodu pri depe, ostáva iba veriť, že tu niekto už upadol do istej letargie (30, 45 minút sekera – jedno je, čím sa, božechráň, nechcem dotknúť výpravcov). No celé plánovanie výlukových prác, keď už len v spomenutom „lieviku“ je polovička medzistaničného úseku ešte aj pomalá jazda 50-ka, je výplodom, pardón, ale chorého mozgu. Však ak sa teda spravila pred týždňom 2.koľaj, prečo sa hneď nato štafetovo vylúčila aj prvá? Už teda týždeň hore dole, nech koľaj, ktorú bude pri ďalšej výluke treba ako soľ, zatiaľ sadne, mohlo sa zatiaľ robiť dačo iné, ale pomalé jazdy (vlastne „dočasné obmedzenia traťovej rýchlosti“) na neskonsolidovanom zvršku pridávajú ďalšie minútky na meškaní a uberajú zo spomínanej dôvery tých pár natvrdlých skalných pasažierov, ktorí ešte neuverili v autobusy alebo si nekúpili autá. Nesnažím sa nič dramatizovať, ale skutočne množstvo cestujúcich práve v dnešnej uponáhľanej dobe už bojkotujú štreku práve kvôli jej spoľahlivosti, kašlajúc na celú parádu, čo sa pre nich na štácii pripravuje. Videl som, aký prístup k podobným problémom majú v západnej Európe či aspoň v susednom Česku, ale ak toto, čo sa predvádza v Poprade generalizujem na celú pripravovanú modernizačnú apokalypsu V.európskeho koridoru vrátane reelektrifikácie infraštruktúry na jednofázovu sústavu, mal by celý zodpovedný inžiniersky menežment prinajmenšom vrátiť diplomy a odstúpiť. Ak sa im to nepodarí, čo predpokladám, odporúčam ako menšie zlo nakúpiť od Caterpillaru zo 20 buldozérov, nimi celú štreku postupne radšej zahrnúť zeminou a zatrávniť.
18.08.2007
POPRAD - Cesta osobného vlaku z popradskej stanice smerom na Spišskú Novú Ves by sa dala rátať na sekundy. Chvíľu potom, ako sa vlak pohol, došlo na výhybke k jej poškodeniu a následne sa vlak vykoľajil!
Našťastie sa vlak len rozbiehal a nešiel veľkou rýchlosťou. Súprava odolala nebezpečnému prevráteniu, nikto sa nezranil. Jedinou nepríjemnosťou pre cestujúcich bolo, že museli z vagónov vystúpiť a nehoda spôsobila asi dvaapolhodinové meškanie na trati. Spoločnosť, ktorá realizuje prestavbu a modernizáciu železničných tratí na stanici v Poprade, urýchlene vykonala opravu koľajníc a výhybky.
„O 11.10 hod. došlo na železničnej stanici v Poprade k poškodeniu koľajovej výhybky a následnému vykoľajeniu osobného vlaku. Na trati bola obmedzená prevádzka vlakov, ktorá sa obnovila po opravách až o 13:25 hod.,“ informovala zástupkyňa hovorcu ŽSR Danka Filová.
Zdroj: Nový Čas
O riešenie obidvoch "anomálií" som zažiadal zápisom v Skúšobnom denníku zabzar počas skúšok niekedy v januári, februári. Ako to už na Slovensku býva, zrušiť je jednoduché a stalo - Pst., ale prestavník navyše sa nám zariadiť nepovidlo... . A k tým zriaďovačkám - ako dopravák sa v tejto chvíli prikláňam k danszovi a súhlasím s tým, že by sa tým mala Ž1 zaoberať podrobnejšie. UPŠ, profesor, čo Vy na to?
A o Se12 sa radšej nezmieňuješ. Tam je situácia úplne rovnaká ako pri Se10.
Súhlasím s Tvojim P.S. že by sa mali prehodnotiť skupinové zriaďovačky. Lenže to nie je jediná chyba Ž1. V tom si ale musíte urobiť poriadok Vy na dráhe.
alebo mi to skús popísať nejako ináč aby to bolo podľa Ž1 a posunovači a traťováci a Cargáci a BRKS a iné spriatelené spoločnosti tomu rozumeli (a nedajbože pri vyšetrovaní nejakej nehody, aby si to vyšetrujúci rôznych spoločností nevysvetľovali po svojom)
P.S. o prehodnotení skupinových zriaďovačiek mali kompetentní rozmýšľať už dávno (Ž1 platí niekoľ ko rokov) - zrejme by boli situácie jednoznačnejšie a nehôd menej ...
P.S.2. Se 10 je z koľaje 14c jednej dostatočne dlhej, navyše z obvodu účelového koľajiska cudzieho subjektu (Cargo), takže posun na 101,102 a 103 koľaji nech si rieši po svojom
(aj to, že som pôvodom zabezpečovák) ale na druhej strane ako súčasný dopravák (a Vihorlat mi dá za opravdu) mi nie je jedno, ako si túto situáciu vysvetlí výpravca, vedúci posunu a vodič (traťový strojník) - je totiž umiestnené tesne za hrotom výhybky č. 16 a posunujúci diel (hoci len samotné HDV) bude stáť na jednej z koľají 16 alebo 18. a po dopraváckej stránke návesť 82, posun dovolený, nie je povolením na začatie posunu, lebo pred Se 8 môžu stáť posunovacie diely aj na 16 aj na 18 koľaji a vždy musí byť daný aj iný súhlas na posun (vyrozumenie + ústne, ručnou návesťou, vysielačkou atď) - čiže plne sa uplatňujú podmienky Ž1 čl.128 a 238, ktoré hovoria o návesti 43, upozorňovadlo na skupinové návestidlo , a uvedená skutočnosť, že sa môže posunovať len po námedzník zbiehajúcich sa koľají 16 a 18 bude uvedená v PP
A k tomu neprofilovému styku, je to ako to je. Neviem už, čo bolo pravým dôvodom takéhoto riešenia. Skrátka nikto nepýtal v pravý čas ešte jeden počítací bod, bolo to urobené takto, tak sa dokreslila značka, že je neprofilový. Inak nemôže sa stať, že mu tam pošle mašinu zo stanice. Je tam EZ RD. Táto EZ slúži ako súhlas pre posun do/z depa. Tzn., že výpravca môže postaviť posun, až dostane z depa súhlas vložením kľúča. Takže za voľnosť neprofilového styku je zodpovedné depo pred udelením súhlasu.
Boli aj horšie veci. A sú. Bolo nezmyselné (podľa mňa) pomocné stavadlo v blízkosti križovania s TEŽ a omnoho väčší nedostatok (proti predpisom) je, že na 23b nie je prestavník. To je omnoho závažnejšie ako nejaká tabuľka na Se8.
V podstate ide o to, že ak nie je zriaďovačka skupinová, posunujúci diel môže dojsť až pred ňu a ďalej sa riadi návesťou na nej. Ale ak je skupinová, posunujúci diel smie ísť pri návesti Posun zakázaný LEN po námedzník príslušných zbiehajúcich sa koľají a tam musí vyčkať na návesť Posun dovolený. Osobne by som sa prikláňal k tomu, že aj Se 8 má byť skupinová, lebo tak docielim stav, že keď budem posunovať niekde z trate za Se 8 nemôže hneď za ňou (v priestore kde už výpravca nevidí pomocou zab.zar.) stáť iný posunujúci diel, ale mám zabezpečené minimálne jednu vetvu voľnú a ani nemôže hneď za ňou do niečoho vraziť.
Ako vie to elektronické stavadlo že TEŽ prešla a uvolnila tú križovatku?
A dojal ma aj ten neprofilový počítací bod v depe, postavím do depa a rušeň mi vrazí do niečoho stojaceho cez námedzník? Vo výhybke mali byť dva PB v úrovni námedzníka toho angličáka aby kontrolovali námedzník.
a media sa zase zviditelnili O 11.10 hod. došlo na železničnej stanici v Poprade k poškodeniu koľajovej výhybky a následnému vykoľajeniu osobného vlaku. Na trati bola obmedzená prevádzka vlakov, ktorá sa obnovila po opravách až o 13:25 hod.,“ . ak by bol ten vlak vykoľajený, tak sa tam smejeme ešte v sobotu, a kubáni s tribulom si môžu filmovať tanečky na perónoch ako v novembri