169.001/184.5
Diskuze o lokomotivach rady 169/184.
________________________________________________________
Rušeň 169.001 (85E0-ATM) bol vyrobený podnikom Škoda Plzeň v roku 1987 ako prototyp nových vozidiel tretej generácie.
Pôvodné, v tej dobe svetovo ojedinelé, prevedenie s pomalobežnými motormi priamo na nápravách sa počas prototypových skúšok neosvedčilo kvôli nízkemu záberovému momentu a s tým súvisiacimi ťažkosťami pri pohýňaní.
Po dosadení alternatívnych podvozkov s rýchlobežnými motormi a prevodovkami sa tento jeden problém odstránil, no rušeň stratil hlavný primát sľubovanej bezúdržbovosti.
Vozidlo do určitej miery vzbudzovalo nedôveru u ČSD, ktoré sa napokon rozhodli pre nákup ďalších sérii (98E, 99E) vtedy už osvedčených rušňov radu 162/163. Stroj 169.001 po páde železnej opony a otvorení západného trhu, predovšetkým s technológiami výkonovej elektroniky, sa stal v tom okamihu, hoc nový, no technicky zastaralý aj po stránke elektrickej.
Počiatkom 90-tych rokov (v ére GTO tyristorov a IGBT štruktúr) bolo už zrejmé, že koncepcia asynchrónného rušňa s prúdovým striedačom a impulzovým meničom (ktorú si vyžiadala s ohľadom na použitie klasických tyristorov) bola slepou uličkou vývoja, preto rušeň (najmä po elektrickej stránke) nemal a už ani nikdy nebude mať pokračovateľa alebo sériu.
Do histórie československého rušňového priemyslu sa nepochybne navždy zapíše ako unikát s desiatkami patentov na inovačné technické celky, ako jedinečný prototyp rušňov tretej generácie, ale zároveň aj ako ukážka a príklad toho, kde cesta konštrukcie vozidiel s asynchrónnym pohonom neviedla.
Pri neúspešnom pokuse o jeho prestavbu na rad 380 bol rušeň rozložený a dnes sa torzo jeho skrine nachádza v areáli firmy Škoda.
(362.001)
________________________________________________________
Lokomotiva rady 184.5 se provozuji v Sokolovsko - Mostecke panvi, kde jsou tepelne elektrarny Tusimice a Prunerov. Vice o techto lokomotivach napsal Ing. Martin Balkovsky na tema ''Ponorky na kolajniciach''
Fotka lokomoitvy rady 169 je stahla z internetovych stranek http://elektricke.atlaslokomotiv.net/169/index.html
Celá zpráva: http://spz.logout.cz/novinky/novinky.php?poradi=1149
Dnes si tak mimovolne googlim a naďabil som na článoček, kde som sa o asynchrónke na jeden dúšok "nového" dozvedel hádam najviac, odkedy sa o ňu zaujímam.
To nové zvýrazním tučným písmom:
"Toto je prototyp lokomotivy třetí generace s asynchronním pohonem dvojkolí, ale bez převodovky na nápravu. Vyvinula ji Českomoravská Komerční Společnost, ale protože bylo při zkušebním provozu zjištěno, že tato lokomotiva ruší návěstidla, vlakový zabezpečovač a podobná zařízení, byla opatřena osvědčenými podvozky z lokomotiv řady 162/163 a 151. Na snímku je v depu v České Třebové. V současné době ještě není v pravidelném provozu a ani ve vlastnictví Českých drah."
zdroj: persinkovo.misto.cz/
zaosai: Každopádne nezaháľaj, ak môžeš, prosím, šplechni do fóra dačo. Čokoľvek o nej, Tvoje postrehy, skúsenosti...
Na vlastné oči som tie mašiny videl prvýkrát, ale zaposobili na mňa veľmi dobre. Živo si ich viem predstaviť na štrbskej rampe. Či už s uhlím abo s Košičanom. Veru škoda, že 90té roky boli pre železnicu také mizerné ako boli...
a ak pan Boh da tak nejake 184 dufam že cvaknem......a potom sem ocapim...
http://www.prototypy.cz/?rada=169