Železničné tunely na sieti ŽSR a Správy železnic
Patrónka tunelárov svätá BARBORA
BARBORA - meno gréckeho pôvodu (barboras), znamená ''cudzinka, barborka''. Podľa dostupných historických materiálov bola Barbora panna a mučenica. Narodila sa v 3. storočí v Nikomedii (Turecko), kde aj v roku 306 zomrela. Od 14. storočia patrí k najobľúbenejším a k najčastejšie znázorňovaným postavám svätcov.
Žila ku koncu 3. storočia ako dcéra zámožného Dioskura v Nikomedii. Všade obdivovali jej mimoriadnu krásu, učenosť a bystrý rozum. Najbohatší a najkrajší mládenci sa uchádzali o krásnu dcéru, ale ona cítila, že v živote musí mať vyššie poslanie, a preto každého muža odmietala. Jej oteg bol nepriateľ kresťanov, preto svoju dcéru pred nimi chránil. Pri svojom dome nechal postaviť vežu, do ktorej ju zatváral. Napriek otcovým zákazomsa jej podarilo dať sa pokrstiť, za čo ju otec chcel zabiť, ale zrazu sa otvorila v zemi trhlina, ktorá ju ukryla. Vlastný otec ju nakoniec predsa len zabil mečom. Preto je na obrazoch zobrazovaná s kalichom, mečom alebo vežou. Toľko legenda.
Svätá Barbora je patrónka všetkých, ktorí pracujú pod zemou so strelivom a ohňom, tunelárov, baníkov, zvonárov, hasičov a umierajúcich.
Zdar boh !
Už zase z veže zaznieva
vetrom tiché lkanie
chop sa každý kladiva
chystaj sa na štôlovanie.
Zovri každý dievku svoju
Nech vám zbohom zamávajú
Horstva duch to káže, och !
Zdar boh !
Zdar boh !
Zdar boh !
Společnost ČEZ již obnovila dodávku proudu v oblasti Mostů u Jablunkova, kterou přerušilo zřícení rozestavěného železničního tunelu. Mluvčí firmy pro severní Moravu Alice Lutišanová uvedla, že postiženým odběratelům byly nainstalovány náhradní mobilní zdroje. Po zřícení zeminy se propadly dva sloupy vysokého napětí, škodu ČEZ odhaduje na milion korun. Technici na místě pracují na výstavbě provizorního vedení. Problémy s dodávkou vody se vyřešily s pomocí místních hasičů, podle starosty Milana Procházky se ale musí provést oprava na vodovodním řadu. Tunel se propadl v neděli ráno, na místě stavby, kterou má na starosti firma Subterra, se utvořil 150 metrů dlouhý kráter. Mluvčí společnosti Vladislav Beneš řekl, že škoda je značná a půjde o desítky milionů korun. Veškeré práce jsou zastaveny, nad tím, zda bude úsek v provozu v roce 2011, visí otazník.
Zemina nad tunelem se letos propadla už podruhé, v dubnu ale vznikl „jen„ několikametrový kráter. Přestože se všeobecně ví, že je zde velmi komplikované nadloží a že do průsmyku stéká veškerá povrchová voda, událost z neděle šokovala i místní. „Určitě to je překvapení,„ řekl Procházka. Pomalu se připravuje na to, že stavbaři v obci zůstanou o něco déle, než se předpokládalo. „Není to tak, že by obtěžovali, oni jsou šetrní. Je to velká a náročná stavba. Teď je nejdůležitější, aby zjistili, co se stalo a aby stavbu stabilizovali. Že se to prodraží, to je jasné,„ shrnul Milan Procházka. Druhý tunel, kterým projíždějí vlaky na Slovensko, není podle statiků poškozen. Deník hovořil s mužem, který v minulosti na železnici pracoval jako geodet a podmínky v Mostech dokonale zná. K propadu zeminy podle něj přispěly dvoudenní deště. „Strávil jsem tam moc času. Že zvolili ražbu a z jednokolejky dělají dvojkolejný tunel, bylo pro mě překvapením. Moc jsem se této alternativě divil. Tam se to bude sypat furt a strašně se to prodraží. Není to ideální řešení. Největší zlo pro dráhu je voda, a pokud se jim to podaří dokončit, dá to setsakulentskou práci,„ řekl. Připomněl, že mostecké tunely byly poškozeny válkou.
(Frýdecko-místecký a třinecký deník)
Celá zpráva: http://www.novinky.cz/domaci/184683-zeleznicni-trat-v-mostech-je-kvuli-zricenemu-tunelu-uzavrena.html
Celá zpráva: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-frydecko-mistecku-se-propadla-dalsi-cast-tunelu/408060
Celá zpráva: http://www.novinky.cz/domaci/184560-prace-na-zavalenem-tunelu-byly-zastaveny.html
Na Slovensku sa toho držíme,a za tých cca 5 rokov stavieb koridorov nespadol ani jeden most,nezavalilo ani jeden tunel.
Celá zpráva: http://www.novinky.cz/krimi/184508-na-stavbe-zriceneho-tunelu-se-prilis-spechalo-tvrdi-delnik.html
Už božský Augustus (a jistě nebyl první) prý pravíval Festina lente! (Pospíchej pomalu!)
Celá zpráva: http://www.novinky.cz/krimi/184402-u-jablunkova-se-propadl-rozestaveny-zeleznicni-tunel.html
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/ek-ceka-na-argumenty-k-tunelu-praha-beroun/407674
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce už v roce 2012 zahájit výstavbu 24,7 kilometru dlouhého železničního tunelu, jenž by zkrátil cestování vlakem z Prahy do Berouna na pouhých deset minut. Česko na tomto gigantickém projektu trvá i přes některé pochybnosti Bruselu.
“Pokud máme naplnit požadavky Evropské unie na transevropskou železnici, musí náš projekt v Bruselu projít,” řekl včera Právu tiskový mluvčí SŽDC Pavel Halla.
Podle předběžných výpočtů by náklady na tunel činily kolem 33 miliard korun. Jestliže však Brusel financování projektu schválí, bude až 85 procent z této částky možné hradit z evropských peněz v rámci unijního programu Doprava.
O nezbytnosti tak nákladné stavby se SŽDC snaží přesvědčit vídeňskou poradenskou kancelář Evropské investiční banky, která má Bruselu zaslat své doporučení. “Jednání ve Vídni se uskuteční 5. listopadu. Naši zástupci tam povezou další dvě varianty projektu, o něž nás poradenská kancelář požádala. Budou nám ale sloužit spíše jako podpůrné argumenty, proč je potřeba 25kilometrový tunel postavit,” informoval Halla.
Pokud stavba tunelu odstartuje podle plánu, tedy v roce 2012, bude ho možné zprovoznit v roce 2018. Kromě podpory Bruselu musí ovšem celý záměr získat ještě územní rozhodnutí, což pražský magistrát podmiňuje doplněním odborných studií o vlivu tunelu na životní prostředí. Zda se tedy za tři roky začne opravdu stavět, není vůbec jisté. Tunel je součástí budoucího třetího železničního koridoru Praha–Norimberk. Začínat má na pražském Barrandově, mostem překlene říčku Loděnici, pak Berounku a vyústí v železniční stanici Beroun.
Ministerstvo dopravy se zpočátku stavělo k tomuto záměru SŽDC odmítavě. Domnívalo se, že to nepůjde řešit jedním rekordně dlouhým tunelem, ale dvěma až třemi menšími. Pak ale změnilo názor a varianta s dvěma tunely, zdá se, už definitivně padla.
Rychlostí až 300 km/h
“Jestliže chceme v budoucnu jezdit vlakem z Prahy do Plzně za méně než jednu hodinu, je dlouhý tunel jediná možnost,” řekl v té souvislosti už dříve Právu generální ředitel SŽDC Jan Komárek.
Nynější železniční trať, vedoucí z hlavního města do Berouna podél řeky Berounky, se nedá pro potřeby třetího koridoru zmodernizovat. Má jedenáct zastávek a je na ní možné jezdit rychlostí nanejvýš osmdesát kilometrů v hodině. V budoucnu proto bude sloužit pouze pro příměstskou dopravu. Pro koridor vyroste zcela nová trať se zmíněným tunelem, na níž by rychlovlaky mohly dosahovat rychlosti až 300 km/h.
“Vybudování této první vysokorychlostní trati v ČR bude tak významným krokem, jako byl kdysi přechod od klasických silnic k dálnicím,” zdůrazňuje Komárek.
(Právo)
Stavba, jež má přijít nejméně na 33 miliard korun, má totiž v současné podobě jen malou šanci získat peníze z evropských fondů. Je příliš drahá. Žádost do Bruselu s konkrétním projektem přitom musí odejít počátkem příštího roku. K modernizaci trati se navíc Česko zavázalo v mezinárodních smlouvách.
„Jsme mimo rentabilitu“ „Současnými parametry se dostáváme mimo uvažovanou rentabilitu, abychom mohli mít šanci v Bruselu tuto stavbu prosadit,“ připustil ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jan Komárek. Podle něj se nyní znovu otevírají práce na přípravné dokumentaci s cílem „zreálnit finanční vstupy“ - jinými slovy snížit cenu celého díla.
„Současný projekt je finančně nad náklady předpokládané Studie proveditelnosti (analýzy investičního záměru - pozn. red.). Očekáváme, že si investor SŽDC nyní objedná studii, kde bude hledat jiné varianty, než předpokládalo původní zadání,“ připouští projektant Miroslav Krsek, jehož tým ze společnosti SUDOP Praha trasu navrhl.
Dvacet let příprav Nová trať se chystá od počátku 90. let. Nynější trasa kolem Berounky přes Černošice a Karlštejn totiž již nevyhovuje jak kapacitou, tak svým profilem, který neumožňuje vyšší rychlost. Projektanti navrhli na přelomu tisíciletí devět variant, v drtivé většině pod zemí. Z nich se vybrala verze tunelu dlouhého 25 kilometrů, který by začal v Praze pod Barrandovem a končil před Berounem.
Projekt podle SŽDC ohrožuje poradenská kancelář Evropské investiční banky (JASPERS), která poskytuje ke Studii proveditelnosti svá doporučení. „Neustále se ptají, proč jsme navrhli tuhle variantu, a ne třeba růžovou či zelenou,“ říká mluvčí správy Pavel Halla.
Podle něj však už dřívější diskuse ukázaly, že současný návrh je jediný možný - i vzhledem k tomu, že se musí obcházet například chráněná krasová oblast Český kras či že okolí Prahy je natolik zastavěno, že je jakákoliv povrchová trasa skoro nemožná.
Vídeňská kancelář JASPERS však popírá, že by financování stavby ohrožovala. Chce prý jen doložit, že uvedená varianta je skutečně nejlepší. „Naším úkolem je zvýšit naději projektu na zisk grantu ze strukturálních fondů EU,“ vysvětluje vedoucí vídeňského týmu Jochen Schneider.
Časová tíseň Na výběr případné náhradní trasy není příliš času. Již v únoru by totiž Česko mělo Bruselu říct, na jaký projekt chce peníze. A začít stavět by se mělo nejpozději na přelomu let 2012 a 2013. Jenže zatím je hotový jen hrubý projekt a územně-technická studie. A kromě získání územního rozhodnutí je třeba udělat například projekt stavby, získat stavební povolení a vypsat soutěž na zhotovitele.
A při jakékoliv jiné variantě by navíc bylo třeba teprve jednat s majiteli pozemků a obcemi, které jsou na trase.
Problematická rekonstrukce Za nejreálnější alternativu odborníci považují modernizaci a rozšíření současné trati podél Berounky. Ani ta však není bez problémů a SŽDC se proti ní staví. Podle Hally by tuto výstavbu provázely „neuvěřitelné protesty“ lidí kolem trasy či ekologů. Kolem celé trati by se totiž musely postavit hlukové stěny, část trati vede zářezem ve skále a navíc je v oblasti složité podloží.
„Rekonstrukce by stála nejméně deset miliard,“ upozorňuje Halla. Navíc ani poté se podle něj nebude moci jet po trati požadovanou rychlostí pro koridory, tedy 160 kilometrů v hodině.
Příští týden jede vedení SŽDC do Vídně na schůzku s týmem JASPERS, kde bude ještě o navrhované trase za 33 miliard korun jednat. „Připravujeme návrhy dalších možných řešení, kde budeme dokládat, že povrchová cesta je nemožná a neprůchodná i z hlediska ekologů a krajinářů,“ říká Halla.
(Hospodářské noviny)
Celá zpráva: http://www.novinky.cz/domaci/180968-senat-odsouhlasil-tunelovani-pod-pozemkem-bez-souhlasu-majitele.html
Celá zpráva: http://byznys.lidovky.cz/krkonosske-metro-do-pece-pod-snezkou-mozna-budou-jezdit-vlaky-pbd-/ln-doprava.asp?c=A091006_145920_ln-doprava_nev
ČT1
Po stopách hornické historie s Václavem Cílkem
reprizy:
14.9.2009/03.50 - 04.15
16.9.2009/01.20 - 01.50
http://tv.sms.cz/
videozaznam:
1/3 - http://www.youtube.com/watch?v=vUE0cL9FVIw
2/3 - http://www.youtube.com/watch?v=o9FceflOVeg
3/3 - http://www.youtube.com/watch?v=63z8pGWY3Rs .
Stavitelé podzemních staveb, například železničních a silničních tunelů nebo metra, nebudou muset získávat souhlas majitelů pozemků na povrchu nad budovanou stavbou. Umožnit to má novela stavebního zákona, kterou dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Nyní ji dostane k posouzení Senát. Podmínkou je, aby šlo o tzv. veřejně prospěšné stavby podle stavebního zákona, tedy infrastrukturní stavby.
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/povolovani-vystavby-tunelu-a-metra-ma-byt-jednodussi/396954
Jenže náš Senát má ve zvyku podobné aktivity blokovat a co s tím vyvede pan profesor na Hradě, vědí jen bohové.
Informoval o tom mluvčí SŽDC Pavel Halla. Díky stavbě za 33 miliard korun by se měla cestujícím zkrátit cesta mezi Berounem a hlavním městem na deset minut, nyní je to přes půl hodiny. »Do konce roku připravujeme přehodnocení
pro Evropskou komisi, tak abychom mohli příští rok zahájit proceduru žádosti o příspěvek EU z Operačního programu Doprava,« uvedl Halla.
Mladá fronta Dnes nedávno napsala, že Evropské unii se zdá stavba za 33 miliard drahá a mají se hledat možnosti, jak ji zlevnit. Podle Hally by se však výše investice měnit neměla. K poslední trase tunelu se podle něj dospělo zcela logicky, protože vést ji přes obytné části není možné. Tunel se má začít budovat v roce 2012 a hotov by měl být do roku 2018.
»Co se týče územního rozhodnutí, je pro nás stěžejní poslední novela stavebního zákona, podle níž nemusíme
jednat s majiteli pozemků, jichž se tunelová stavba bezprostředně nedotýká,« poznamenal Halla.
SŽDC má již dohodu se všemi 12 dotčenými obcemi včetně Prahy o změně územního plánu. »To už je předjednáno, takže doufáme, že se to podaří,« dodal mluvčí. V současnosti trať z Prahy do Berouna vede podél Berounky a je na ní 11 zastávek. Maximální povolená rychlost vlaků je 80 kilometrů za hodinu. Tunel by trať zkrátil o deset kilometrů a jezdit by se po ní mohlo rychlostí až 300 kilometrů v hodině.
(Haló noviny)