Kombinovaná doprava
V Evropské unii (a zažíváme to na vlastní kůži v obou našich státech) v současné době probíhá "válka" mezi nákladní dopravou silniční a železniční. Ekologická hlediska hovoří jasně ve prospěch železniční dopravy, zastánci dopravy silniční pak argumentují její vyšší operativností.
Jakýmsi průsečíkem těchto dvou linií je kombinovaná doprava, ať už doprovázená (přeprava nákladních automobilů po železnici) nebo nedoprovázená (přeprava kontejnerových zásilek zčásti po železnici a zčásti po silnici).
I když příspěvky z této oblasti tady zazněly v různých diskusích, domnívám se, že vzhledem k rostoucímu významu kombinované dopravy a stále přibývajícím informacím o ní si zaslouží téma samostatné.
Tranzitní země kamiónové dopravy už delší dobu usilují na půdě orgánů EU o takovou legislativní úpravu, která by umožnila ekonomickými nástroji snížit především ekologickou zátěž, kterou jim stále rostoucí kamiónová doprava přináší. Proti jsou pochopitelně okrajové země EU, které se na tomto tranzitu podílejí největší měrou. Zdá se, že 21.4.2005 se podařilo učinit aspoň první krok ke splnění oprávněných nároků tranzitních zemí:
Ministři dopravy Evropské unie (EU) se včera shodli na zavedení společných pravidel pro zpoplatnění nákladních vozidel na celkem 60 tisících kilometrech transevropských dálnic a silnic. K návrhu směrnice se však ještě musí vyslovit Evropský parlament. Poté se předloha opět vrátí na stůl členským zemím.
Pro nás je zajímavá především tato informace:
Podle ministrů bude v citlivých horských oblastech možné mýtné zvýšit o 15 procent, a pokud se výtěžek bude investovat do prioritních železničních tras, dokonce o 25 procent. Výše mýtného by také mohla kolísat podle hustoty provozu. Sazby by tak například stoupaly během dopravních špiček.
Od vstupu do EU jezdí po Česku podle odhadů ministerstva dopravy (MD) až o polovinu více kamiónů. Hranice jich přejíždí měsíčně o 200 tisíc více než před rokem. Do zavedení mýtného chce vláda příliv zahraničních kamiónů omezit přechodnými opatřeními. Evropská komise už Česku sdělila, že nic nenamítá proti návrhu zpoplatnit pro vozidla nad 12 tun silnice u pětadvaceti hraničních přechodů jednodenní známkou za 250 korun.
„Současně nám ale EK oznámila, že s tímto opatřením musejí ještě souhlasit sousední země, tedy Rakousko, Německo, Slovensko a Polsko. Jednání s nimi teď probíhají,“ řekla Právu tisková mluvčí MD Marcela Švejnohová. (Právo 22.4.2005)