Kombinovaná doprava
V Evropské unii (a zažíváme to na vlastní kůži v obou našich státech) v současné době probíhá "válka" mezi nákladní dopravou silniční a železniční. Ekologická hlediska hovoří jasně ve prospěch železniční dopravy, zastánci dopravy silniční pak argumentují její vyšší operativností.
Jakýmsi průsečíkem těchto dvou linií je kombinovaná doprava, ať už doprovázená (přeprava nákladních automobilů po železnici) nebo nedoprovázená (přeprava kontejnerových zásilek zčásti po železnici a zčásti po silnici).
I když příspěvky z této oblasti tady zazněly v různých diskusích, domnívám se, že vzhledem k rostoucímu významu kombinované dopravy a stále přibývajícím informacím o ní si zaslouží téma samostatné.
Podradené diskusné témy
Kombinovaná doprava je podľa mňa budúcnosťou dopravných systémov, tj. nie RoLa systém ale kantajnery, RoLa je dočasný systém, ale pri takejto situácii to bude dlhodobé ako aj to, že kombinovaná doprava nebude a všetci vieme dôvody...
1. stat by sa mal snazit zbavit sa aj osobnej dopravy a v idealnom pripade zariadit stimulmy, aby na nasom trhu osobnej prepravy operovali viaceri prepravcovia.
2. na usekoch ktore vsetci prepravcovia oznacia za nerentabilne a odmietnu vykony a stat ma zaujem o prevadzku linky na takom useku (nemam teraz na mysli zeleznicnu trasu ale trasu geograficku) moze stat vyhlasit "tender" na dotaciu k useku. MDPaT vyrata kolko by mali byt nejake naklady a povie si ze nad tuto cenu im to nedame (samozrejme ze ju neprezradi) a vyhlasi tender aj s podmienkami (frekvencia, maximalna cena listka). Dopravcovia poslu ponuky typu "dokazeme tam robit par vlakov denne za 15 korun na kilak od statu pri cene listka 50 korun, pri cene 20 korun potrebujeme 25 korun, pouzijeme pendolino... blabla". MDPaT potom vybere najlepsi pomer cena/vykon alebo najlacnejsiu prepravu to uz je na nich. Ak sa im nebudu pozdavat ponuky, teda vsetci chcu sosat vela tak to proste zrusia a zopakuju a dokola.
A mimochodom, ak autobusovy dopravca poskytne lacnejsiu prepravu NEVIDIM absolutne ziadny dovod nedat mu dotaciu... Za to, ze nejaka mamutia zeleznicna spolocnost nie je schopna ekonomickej prevadzky... Druha vec je, ze stat by mal pouvazovat aj nad poplatkom za DC... Lebo sa pytam, co plati autobusovy dopravca za to ze jazdi po cestach? A co plati zeleznicny dopravca za to ze jazdi po kolajach? Myslim si ze by tieto dva druhy dopravy (osobnej aj nakladnej) mali byt co sa tyka odvodov statu zrovnopravnene... a potom sa uvidi ktora je "ekonomickejsia" lepsia a neviem co este (inak povedane za prejdenie 100km po dialnici dam statu stofku rovnako ako keby som siel po zeleznici). A ak ma stat zaujem rozvijat zeleznicu tak nevidim problem v krizovom nalievani penazi z poplatkou autobusarov do stavieb zeleznic (a prevadzky DC). To je uz politika statu a o tom cele prerozdelovanie predsa je.
A mozno potom, pride to ze vzniknu kombinovany prepravcovia resp aliancie...
Myslim, ze sa jedna o dialnicu Budapest - Keckemet, ale opravte ma, ak sa mylim..
A s tou uvahou "čo je nerentabilné zrušiť bez úvah, že prečo je to stratové a ako to spraviť ziskovým.." mas uplnu pravdu.. takto zanikli spesniny aj osobna doprava na niektorych tratiach.. politicka objednavka :-(
Ale uvedomme si, že po privatizácii dojde k zrušenie množstva vlakov so spracovím a nový prepravca sa bude sústrediť hlavne na ucelené vlaky, z kt.je najväčší zisk, a také manipuláky, kt.sú stratové budú zrušené, to je privatízácia, čo je nerentabilné zrušiť bez úvah, že prečo je to stratové a ako to spraviť ziskovým...
Privatizácia osobnej dopravy mi pripadá najmenej pravdepodobná, veď ZSSK sa už teraz správa ako súkromná firma.
A boh nás ochraňuj od privatizácie dopr.cesty, či na železnici alebo na ceste, viď príklad Maďarsko, kde nejakú dialnicu vlastnil súkromník a vyberal také mýtne, že všetci dialnicu obchádzali bežnými cestami a nakoniec štát tú dialnicu musel vykúpiť, lebo situácia bola neúnosná....
Čo sa týka úrazov pri prevádzke, to sú pracovné úrazy a tie sa vyskytujú všade. Samozrejme, že viac sa vyskytnú pri takej činnosti ako je posun, keď sa rozraďujú vozne niekoľkých vlakov za smenu, ako keď si závozník raz za deň zavesuje príves. Vyžiadajte si štatistiku z ˇUradu bezpečnosti práce a úvidíte presné čísla. A už nehovorím, že na železnici sa niky nestalo toľko smrteľných úrazov ako za jeden týždeň na cestách. Čo sa týka Ro-La, ja by som bol skôr za kontajnery. Netreba tam koamióny tahať na takú veľkú vzdialenosť a hlavne nevozilo by sa po ceste toľko tovarov ako panely, uhlie, veľké stroje, konštrukcie, staveb. materiál a p., ktoré sú vhodnejšie na železnicu a nie na cestu, kde ohrozujú nielen automobilovú prevádzku, ale aj chodcov a rôzne stavby pri cestách.
rasto, rk_kn: jednak uz ste si chlapci mohli aj zvyknut akym sposobom sa na slovensku vladne a dvak, lobisticke skupiny: je az podivne ako sa dokaze spojit take mnozstvo cestnych dopravcov do jedneho spolku a presadzovat svoje zaujmy a ako si svoje zaujmy nedokaze presadit zsr/zssk/zscs, co su niekolko nasobne vacsie firmy (co do poctu zamestnancov aj kapitalu aj..). nie su ochotne alebo schopne sa dohodnut aj ony? cia chyba je neschopnost managementu zel. firiem? (z niektorych nazorov tu by sa dalo tusit ze je to chyba cestnych dopravcov). mali by si aj zscs a spol. konecne uvedomit, ze stt na ich zachranu a podporu ani prstom nepohne a skusit sa presadit sami.
zbynek/venzara: s tym obchadzanim spoplatnenych usekov to je len cirocista teora, na cestach II. a III. tr. dopravu "ohrozuju" take veci ako unosnost a podjazdna vyska mostov a najma to nenormalne spomaluje. kamiony chodia po dialnciach (ak nejake su) a max. po I.tr., ak ked to stoji viac.
V porovnání se železniční dopravní cestou je silniční dopravní cesta mnohonásobně dražší z hlediska jak investičních, tak provozních nákladů tak toto pocujem prvy raz... keby aj bola tak to asi bude v navratnosti investicie, ze sa stale stavaju tie "neekonomicke" cesty
Není důležité, jestli provozujete nákladní dopravu bezpečně nebo zabijete 154 lidí za jediný rok :-)))))) no skusme este poratat tych mrtvych na zeleznici, dolamane prsty a ruky posunovacov, bolave krize a seknute krky od zmoknutia prechladnutia..
Proč se brání něčemu, co je na železnici běžné už několik let? pretoze je to nezmysel, presne tak ako brutalne draha zeleznicna DC
splinterx: ty mas napady ako maly chlapec. nielen z tech. hladiska (tunely atd) ale aky by malo zmysel nakladat a skladat kamiony z vlaku pre 30km usek? cakanim, nachadzanim a schadzanim by sa do vzduchu dostalo tolko isto ak nie viac emisii ako by to kamiony presli po vl. osi. a nehovorim o to casovej strate.
rk_kn: rozbor investicii... no jo... do cestnych vozidiel investuju ich majitelia/prevadzkovatelia, do zeleznicnych ma investovat stat????? (si chcel naznacit?)
chlapci, konecne si uvedomte, ze:
1. RoLa je cisty nezmysel, lebo je to vozenie jaloviny a moze teda prezit len ako nejaky doplnok ovela prefikanejsiemu sposobu komb. dopravy
2. cielom nie je presunut vsetku dopravu na zeleznicu, ale vymysliet sposob ako sa aj zeleznice cosi ujde (t.j. aby sa oba sposoby doplnali). lebo zakaznikovi je to srdecne jedno ako sa to k nemu dostane.
moj navrh je, aby:
1. zeleznice najprv zmenili svoj pristup k zakaznikom a vsemozne sa snazili udrzat si najma tych velkych (vratane priamych vlakov k ich dodavatelom/odberatelom)
2. vybudovali akesi logisticke centra (u nas trebars BA, ZA, BB/ZV, KE) do ktorych by sa tovar zvazal kamionmi a medzi ktorymi by premavali priame rychle nakl. vlaky aspon raz denne.
3. nadviazali spolupracu so zahran. legistickymi firmami aby tieto slov. centra prepojili priamymi vlakmi s cudzinou (tovar sa vyzdvihne u zakaznika v dolnej marikovej, prevezie do centra v ZA, odtial priamym vlakom do milana kde sa prelozi na kamion partnerskej firmy a doruci do sesto s. giovanni)
4. v spolupraci s CR, AT, HU a PL zaviedli siet vlakov komb. dopravy, napr. dresden/lovosice-BA-koniec HU (napr szeged), HU-PL, AT-PL, CZ-cierna nT (plus pretlacit otvorenie cestneho prechodu cierna-solomonovo). tie by pocas zakazu jazd NA fungovali primarne ako RoLa a v prac dni by primarne vozili kontjnery/samotne navesy/vymenitelne nastavby/vacsi kusovy naklad/vlastne vsetko
Pre ROLA je trať Banská Bystrica - Diviaky/Horná Štubňa nevhodná. Musel by sa zmeniť profil trate a výška tunelov nad temenom koľaje. Finančne veľmi náročné.
Je vytvorená trasa Budapest - Komárno - Žilina - Kraľovany - Trstená. Počas skúšobnej jazdy, keď kamióny sa mohli odviezť zdarma, bol na "malých kolieskach" len jeden. V Trstenej bol dobudovaný terminál. ROLA nejazdia, pretože nie je záujem.
Tento článek se dnes objevil v Železničáři. Je sice delší, ale natolik vypovídající o problému, že si jej dovoluji ocitovat celý:
Dopravní potřeby, u nichž je na prvním místě pružnost či individualita vašeho požadavku, uspokojíte většinou na silnici. Objem a hromadnost charakterizují železniční dopravu. O tom, kde končí pružnost a začíná objem, má rozhodovat liberální trh v oblasti dopravních služeb. Není tomu tak – je to lež.
Žádná liberalizace ani žádná volná soutěž neexistují. Dopravní cesta (silniční komunikace, železniční trať) je výrobní linka, na které dopravce uskutečňuje svoji podnikatelskou činnost, provozovanou za účelem vlastního finančního prospěchu. V roce 2002 bylo uzákoněno zpoplatnění železniční sítě, od 1. 1. 2003 je uplatňováno v každodenní praxi. Nezáleží na tom, zda jedete ze Železné Rudy do Klatov, z České Skalice do Jaroměře, z Hladkých Životic do Bělotína nebo ze Smíchova do Vršovic. Na železnici jsou zpoplatněni všichni běžní uživatelé a platí za každý ujetý kilometr po jakékoli trati. Přestože je situace na českých silnicích neúnosná a neudržitelná, zůstává i v letošním roce 99 % tuzemské silniční sítě nezpoplatněno. Když se vyhnete dálnicím a rychlostním komunikacím, používáte českou silniční síť zcela zdarma.
Poplatek nákladní dopravy za použití dopravní cesty:
SILNICE Dálnice a rychlostní komunikace Silnice I., II. a III. tř.
Poplatek za 1 km TIR 0,15 – 1,20 Kč 0,00 Kč
ŽELEZNICE Celá železniční síť bez možnosti objetí zpoplatněného úseku
Poplatek za 1 vozový km 5 – 15 Kč
Zdroje: * Vyhláška MDS č.367/2001 Sb. – rozsah zpoplatnění silniční sítě
* Ředitelství silnic a dálnic – ceny dálničních známek pro rok 2005
* Správa železniční dopravní cesty, s.o. ( Cenový výměr MF ) – zpoplatnění železniční sítě
Za průvoz (tranzit) 20 tun zboží nezaplatíte na silnici vůbec nic, na dálnici maximálně 250 Kč a na železnici jeden průvoz stejných 20 tun stojí 2000 – 5000 Kč. Za srovnatelný celoroční přepravní výkon (400 vytížených kilometrů denně mimo neděle a svátky) nedáte na silnici ani korunu, na dálnici 14 000 Kč a železniční nákladní vůz za použití dopravní cesty zaplatí 600 000 – 1 200 000 Kč.
V porovnání se železniční dopravní cestou je silniční dopravní cesta mnohonásobně dražší z hlediska jak investičních, tak provozních nákladů. Tato všeobecně známá a nezpochybnitelná fakta se nijak neodrážejí v rozsahu zpoplatněných úseků silniční sítě a ve výši poplatku za jejich použití. Navrhovaný elektronický systém výběru mýtného se vztahuje opět pouze na úzce vymezenou část tuzemské silniční sítě a navrhovaná sazba za ujetý kilometr neodpovídá ani řádově nákladům na silniční dopravní cestu.
Z uvedených skutečností je zřejmé, že jako v totalitním státě je centrálně rozhodnuto o tom, kdo se na dopravním trhu uplatní více a kdo méně. Nerozhoduje produktivita práce nebo energetická náročnost vozového parku. Není důležité, jestli provozujete nákladní dopravu bezpečně nebo zabijete 154 lidí za jediný rok. Není podstatné, zda berete ohled na životní prostředí. Stačí vyhláška tuzemského ministerstva nebo směrnice EU o zpoplatnění silniční dopravy a místo liberalizovaného dopravního trhu tady máme obyčejný asfaltový fundamentalismus.
Pan Felix ze Sdružení autodopravců Česmad Bohemia označil celoplošné zpoplatnění silniční sítě za „požadavek z jiného světa“ (Česká televize, 1. března 2005). Proč se brání něčemu, co je na železnici běžné už několik let? Proč nechce, aby autodopravci hradili své provozní náklady jako každý jiný podnikatel? Rozklíčováním jednotlivých nákladů totiž zjistíte, že pokud autodopravce zaplatí za dopravní cestu jako za svoji výrobní linku, stane se jízda
Keď sa už tento štát tak veĺmi oháňa zákonom o konflikte záujmov mal y si uvedomiť aj mnohé konfliktné veci ako aj napr. vlastné kamiónové spoločnosti veľkých závodov.
Teraz vyhŕkla informácia o výstavbe nového kórejského závodu pri Leviciach, chcú vyrábať pneumatiky a potrebujú štvorprúdovú cestu, čiže bude sa stavať od Levíc do Beňadika, kde sa má napojiť na dokončenú rýchlocestu Trnava - Bystrica...
Štátne orgány na Slovensku nepočúvajú občanov a rôzne ekologické organizácie. Oni počúvajú len rôzne lobistické skupiny podnikateľov a iných kapitalistov a práve veľké záujmy a ešte väčšie peniaze rozhodnú v prospech veľkých firiem a nie v prospech malých obcí a občanov !
Raz bol v Regionálnom denníku na STV 2 rozhovor s primátorom Krupiny a Žarnovice o perspektívnom trasovaní novej rýchlocesty od Maďarska do Poľska, Krupinčan argumentoval neúnosnou situáciou na ceste. Do toho mu zavolal divák a opýtal sa ho, či počul niečo o RoLa systéme, on na to, že hej, ale v jeho realizácii sú bezmocný a začal sa vykrúcať prečo je rýchlocesta výhodnejšia...
Takýmto spôsobom ostane Slovensko na súčasnej pozícii kombinovanej dopravy, čiže takmer na NULE.
Rychlo sa ucis :-) myslim tu Ro-Lu.. aj podla mna ma zmysel taky "kombinovany" dopravca v osobnej doprave.. mozno by to chcelo trochu viac odvahy od ZSSK pustit sa do niecoho takeho.. OeBB to robi a funguje to.. idealne by bolo, keby sa robili vyberove konania na konkretne spojenia, nie zvlast autobusy, zvlast vlaky, no vyzadovalo by si to aj zjednotenie sposobu spoplatnovania DC a hlavne zaratanie externych nakladov.. asi vela snivam :-o