Kombinovaná doprava
V Evropské unii (a zažíváme to na vlastní kůži v obou našich státech) v současné době probíhá "válka" mezi nákladní dopravou silniční a železniční. Ekologická hlediska hovoří jasně ve prospěch železniční dopravy, zastánci dopravy silniční pak argumentují její vyšší operativností.
Jakýmsi průsečíkem těchto dvou linií je kombinovaná doprava, ať už doprovázená (přeprava nákladních automobilů po železnici) nebo nedoprovázená (přeprava kontejnerových zásilek zčásti po železnici a zčásti po silnici).
I když příspěvky z této oblasti tady zazněly v různých diskusích, domnívám se, že vzhledem k rostoucímu významu kombinované dopravy a stále přibývajícím informacím o ní si zaslouží téma samostatné.
Podradené diskusné témy
Ked firma OZON N.Z. zacala od 1.10.1998 vykonavat operatora pre sprevadzanu kombinovanu prepravu Ro-La z NZ do Welsu(OBB), bolo to kriku okolo toho...
Firma odkupila kolaj č.203 na ktorej sa vykonavala nakladka a vykladka kamionov. Firma OZON sa dostala do konkurzu a v maji tohto roku spravca konkurznej podstaty kolaj č.203 odpredal. Vybrany zeleznicny zvrsok bol pouzity na ine stavby.
Titul, který podporuje kombinovanou dopravu, se týká takových cest, při nichž se pro přemístění zboží používá různých druhů dopravy. Největší část přitom musí připadat na železniční a vodní dopravu, tedy cesty šetrnější k životnímu prostředí. Další možností je pomoc na vznik dopravně-logistických center a překladišť.
(iHNed)
Informace jsou k dispozici mj. na adrese: http://www.mdcr.cz/cs/Evropska_unie/Fondy_EU/Strukturalni_fondy/
Tentokrát má jít jen o kontejnery, cisternové kontejnery či sedlové návěsy bez tahačů. Opět z Lovosic, ale tentokrát do Duisburgu, jednoho z průmyslových center na Rýně.
"Pokud dostaneme dotaci na rozjezd projektu, tak od října každý týden vypravíme dva vlaky až o třiceti vagónech. A dva vlaky k nám zase přijedou z Německa," říká jednatel Bohemiakombi Vladimír Fišer. Jeho firma nyní vyjednává dotace na Ministerstvu dopravy.
Linka by byla částečně dotována z programu EU "Marco Polo", o němž už byla v této diskusi zmínka. Cesta vlaku by měla trvat 16 hodin.
"Oslovili jsme zatím 150 firem, zájem o takovou službu je. V Německu větší než u nás," tvrdí Fišer.
"O projekt přímého vlaku máme zájem z důvodu napojení na přístav v Rotterdamu a jeho terminál," vysvětluje Michal Vydra z firmy Austromar. Ta speditérům nabízí spojení po moři. (iHNed)
Ačkoliv Bílé knize dopravní politiky EU do roku 2010 zbývá do naplnění celá pětiletka, z lůna Evropského parlamentu (nikoliv Komise) přišly v měsíci jahod náznaky návrhu „Nové evropské dopravní politiky“. Jestliže Bílá kniha usiluje všemi způsoby o zastavení nárůstu silniční dopravy zboží, ta nová má změnit směr: hlavním cílem má být podpora hladkého chodu systému, který uspokojí 90 procent dopravních potřeb a bude tak dále pokračovat (= silnice). Čili otočení koncepčního kormidla o pěkných pár stupňů na základě celé řady argumentů. Třeba že evropská silniční doprava produkuje jen dvě procenta skleníkových plynů z celku, toxické emise se za posledních 10 let snížily na polovinu, dráha a veřejná doprava, zajišťující jen 10 procent výkonů, stojí vlády a regiony kolem sta miliard € ročně, silniční doprava přispívá veřejným financím v Evropě po odečtení vládních nákladů na síť částkou kolem 200 miliard €. Všechny minulé snahy omezit silniční dopravu alternativními pokusy selhaly (nákladní dráha, vysokorychlostní vlaky atd.), uvádí se v návrhu spolu s dalšími asi osmi podobnými argumenty. Kolem svaté Markéty by se měla deklarace za odpovědnou dopravní politiku v Evropě podepisovat.
(Jiří Kladiva: Co přinesl červen v dopravě; Dopravní noviny 27/2005)
ad mateso:
Kdyby vše běhalo podle proklamací ministrů, bylo by na světě (i železničním) krásně. Miluji obraty jako "veľký dôraz treba venovať ...". Naivní volič by třeba místo toho čekal obrat "osobne presadím, aby ...". Ale tak už to u nás chodí. Lze jen doufat, že tak významný a nákladný komplex "nezarástie burinou".
Terminál kombinovanej dopravy v Dobrej sa využíva len na jedno až päť percent.
Dobrá/Čierna nad Tisou 24. júna (TASR) - Terminál kombinovanej dopravy (TKD) Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia v Dobrej pri Čiernej nad Tisou, ktorého kapacita je približne 180 000 ložných manipulovateľných jednotiek ročne, sa zatiaľ využíva len na 1 až 5 %. So stavom na termináli sa dnes počas kontrolného dňa oboznámil minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Pavol Prokopovič.
TKD, ktorého výstavba si už vyžiadala približne 750 miliónov Sk, z čoho polovicu tvorili prostriedky zo štátneho rozpočtu, je v prevádzke od roku 2001, ale ako samostatná jednotka pracuje len od 1. júna tohto roku.
Podľa Prokopoviča sa na termináli už urobilo veľa, ale o spokojnosti zatiaľ nemôže hovoriť. "Spokojný budem, až keď tade bude chodiť KIA a bude sa využívať aspoň na 80 %. Okrem toho, že je potrebné dokončiť niektoré technologické a stavebné úpravy, veľký dôraz treba venovať infraštruktúre pred a za terminálom, ktorá patrí Železniciam SR," zdôraznil minister.
Keďže rozvoj kombinovanej dopravy ako dopravy budúcnosti je prioritou EÚ i vlády SR, vyčlení kabinet na tento účel prostriedky v budúcoročnom štátnom rozpočte. Úplné využitie TKD v Dobrej však podľa Prokopoviča bude závisieť aj od prebiehajúcich rokovaní s ukrajinskou a ruskou stranou a vytvorenia takých podmienok pre firmy, aby neobchádzali kapacity Slovenska cez Poľsko či Maďarsko, ako sa to často deje teraz.
TKD je stupňom pripravenosti a kapacitou jedinečný v strednej a východnej Európe. Ako uviedol vedúci pracoviska Štefan Šimko, kamióny, kontajnery, či nákladné vozidlá sa môžu dostať z Dobrej po železnici do ktoréhokoľvek železničného uzla v Európe, vrátane námorných prístavov, pričom kombinovaná doprava je lacnejšia a šetrí životné prostredie.
TASR 2005 http://www.sme.sk/c/2272356/Terminal-kombinovanej-dopravy-v-Dobrej-sa-vyuziva-len-na-jedno-az-pat-percent.html
Nemusí se však nutně jednat jen o kombinaci osobní automobil/vlak, jak ukazuje zmínka v jednom publikovaném materiálu:
"Ve francouzském Štrasburku byl ustanoven systém „Park and Ride“ s jízdními koly. Tento úspěšný projekt byl implementován pouze s malou investicí a s rostoucím zájmem veřejnosti se dále rozšiřuje." (http://www.sospraha.cz/ovzdusi/dousek_cisteho_vzduchu.doc)
Domníváte se, že se systém Park & Ride rozšíří i v našich zemích? (Tím nechci říci, že i dnes takto u nás někdo necestuje - mám na mysli opravdu systém.)
Mezinárodní unie společností pro kombinovanou dopravu silnice/železnice UIRR podrobila kritice zaměření podpůrného programu Evropské komise Marco Polo II. Členové UIRR tvrdí, že kolem 40 procent prostředků fondu se vynakládá nesprávně, zejména na příbřežní plavbu.
Program je nutné urychleně přepracovat a zaměřit se přitom na kontinentální provoz – obzvláště v alpském tranzitu představuje železnice jedinou alternativu k silniční nákladní přepravě, uvedla v dubnu UIRR.
Organizace je nespokojena rovněž s výpočtem externích nákladů příbřežní plavby. Poukázala přitom na skutečnost, že při kalkulaci pro kontejnerová plavidla a lodě pro přepravu hromadného zboží použila Evropská komise příznivější údaje, než jaké jsou v mezinárodním provozu obvyklé. Příbřežní plavba (a zejména Ro/Ro plavidla) podle ní vykazují podstatně vyšší spotřebu energie. Pokud mají dostávat námořní služby podpůrné prostředky, je nutné vycházet ze správných údajů a brát v úvahu ekologickou zátěž, konstatovala UIRR.
Program Marco Polo II splní svůj účel, pouze bude-li intenzivně podporovat rozvoj konkurence na železnici. Bez toho se nepodaří převádět část toku zboží ze silnice. Dosud však v Evropě pokračuje pouze liberalizace silniční dopravy, která úspěšně přebírá i nárůst objemu přepravy po rozšíření Evropské unie, zatímco pozice linek doprovázené kombinované dopravy Ro-La je stále obtížnější, připomenula UIRR.
Mezinárodní unie společností kombinované dopravy silnice/železnice hodlá usilovat i o to, aby Evropská unie věnovala více prostředků do rozvoje železniční infrastruktury.
ad HomoFaber:
Díky za uznání (i když má zásluha byla hlavně v tom, že jsem vyčíhal moment, kdy se kolem soupravy nikdo nepohyboval ) a také za Tvou snahu odpovědět na můj dotaz.
K Tvému druhému příspěvku bych dodal, že i jiní operátoři kombinované dopravy ze stejných důvodů přecházejí od národních železničních dopravců k jiným společnostem. Je to prostě tak, liberalizace přístupu na železnici přináší potřebnou konkurenci.
Oznamil to 20.5.2005 W. Klepatsch, riaditel sekcie namornej dopravy spedicie Kuhne&Nagel Central Europe, otvoreni novej kontajnerovej linky Rotterdam - Enns (nedaleko Linzu).
Linka nie je tak uplne nova, je to vlastne presmerovany vlak Bremen-Enns (pretoze prvou zastavkou vacsiny kontajnerovych lodi v severozap. Europe je Rotterdam, do Brem dorazi naklad o den-dva neskor); po novej trase prvykrat vlak vyrazil len 18. maja a K&N bol prinuteny vzapati zvysit pocet vlakov z povodne planovanych sest na osem tyzdenne. Spojenie Rotterdam-Enns je priame s pripojom do Viedne. Na jesen tohto roka sa linka predlzi minimalne do Bratislavy; je celkom mozne ze az do Rumunska. Dopravu po zeleznici K&N zabezpecuje v spolupraci s ACTS (NL), Ruhrtalbahn (DE) a Wiener Lokalbahnen (AT).
Preco male sukromne firmy a nie DB alebo OBB? Klepatsch: "They're more flexible and better in price".
Na otazku o kolko odpovedal s jemnym usmevom: "20%"
Při včerejších oslavách výročí trati Choceň - Broumov byla takováto (modernější) souprava vystavena před nádražím v Meziměstí. Mrzí mne jen, že jsem (bylo toho moc) na místě nezapátral po typu a výrobci podvalníku - neví to někdo?
Jednotný dopravca v autobusovej a železničenej doprave ma napadol preto, lebo keď počujem napr. o úsekoch Levoča - SNV, že tam chodia 4 autobusové firmy, alebo nemožnosť spojenia autobus/vlak. Tento systém u nás fungoval do r. 1945 a podľa mňa je dobrým. Lenže pri súčasnej politike liberaklizácie dojde ešte k rozdelenie osobnej dopravy na diaľkovú a regionálnu(kt. budú prevázkovať VÚC, čo zaručí jej koniec) a nemožnosť spojenia v republike, žiaľ takým smerom sa uberáme.
RoLa má súčasne význam, lebo keď nie kombinovaná doprava, tak aspoň RoLa, ale aj tá je úbohá. ŽSR skutočne musí prehodnotiť platby za DC a to, osobná doprava zdarma, nákladná zlacniť a km 50% hmotnosť 50%, nech tu nemáme preťažené vlaky, ako to reprezuntujú experti z BRKS. Ja neviem, ale celá Európa (hl.západ) pchá záťaž na železnice a uprednostňuje ich, u nás opačne, za socializmu sa väčšina záťaže vozila železnicou, teraz opačne. Dokonca vtedy jazdili priame kontajnerové vlaky napr. na trase Nitra - Rotterdam, dnes nič, nič, nič, to bude zrejme pokrom a konfliktom záujmov...