Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
http://www.sme.sk/c/6648200/cina-spustila-superrychlu-zeleznicu-peking-kanton.html
MIlan, trik zvaný megazľava z predraženého tovaru poznám. Ono nie je problém dávať "výhodné" ponuky z nehorázne vysokého cestovného. To skôr cenotvorba ako u nás. Zas netreba ozbíjať cestujúceho čo ide vlakom raz za mesiac. Aj takí sú...
Cmelak:to bola aka zemla ved Mc donald menu vyjde na 8-9 € a to nie je take hrozne.
A ked Kubacek nakresli taktovy grafikon ako vo Svajciarsku tak az potom mozme porovnavat ale toho sa asi nikdy nedockame
ano Svajciar jednak je nuteny akceptovat zeleznicu (je to celospolocensky ciel). Vykazali tazku cestnu nákladnu dopravu z Eidgenossenschaftu, zaviedli nehorázne parkovné (v Berne mozes platit aj 6-10 CHF na hodinu) a Svajciar je nakoniec velmi usporny zivocich - stredna a nizsia vrstva veru musi obracat aj centy, aby vyzil z mesiaca na mesiac. (Zarábaju viac, ako napr. v Nemecku ale hodnota frankov veru nie vzdy umerna prevodovému kurzu.
Vlani som bol nuteny kupit jednu suchu zemlu na niektorej stanici za 6 frankov, o dve hodiny neskor v Nemecku som za 5 Euro dostal 6 kusov! (A to som nesiel ani do Aldi ani do Lidlu, ale do slusnej pekárne!)
Aj kopka zmrzliny stála bezne 3 a viac frankov, takze popri takych cenach je listok za 20 CHF priamo vyhodna kupa.
Naviac zeleznica je omnoho spolahlivejsie ako automobilova doprava. dialnice su takmer vzdy bezandejne preplnene (pred vacsimi mestami) kym vlaky su pomerne presne. Takze napr. z Lousanne do Bernu vlakom garantovane dojdes na cas, s autom takmer nikdy. Ani vtedy nie, ked je pomerny klud, lebo vtedy zase cestari zacnu blokovat prevadzku. Takze mozno v lete su len 2-3 cestujuci, ale v zime vlak je plny, a je vzdy plny rano a poobede ked ludia idu do skol a do prace.
Su casy, ked na krizovanie Zürichu (vychod - západ, alebo naopak) potrebujes autom 2-2,5 hodiny vlakom je to garantovane menej ako 20 min.
Napr. Zurich mesto a letisko vlakom je cca 20 Min. taxikom ani neskoro v noci to neurobis za menej ako 30 min. Naviac cca 6 vlakov más za hodinu.
Tak rychlo ani ti taxik nepride.
Alebo napr. Bern - letisko Zurich je 1 hod 20, autom musis rátat spolahlivo 2 hodiny
OK, ale čo je na tom zlé? Otázka, čo spoločnosť do tej straty zaratáva, respektívne spýtam sa inak; bol by pre krajinu a spoločnosť zisk, ak by SBB Cargo neexistovalo (železničná nákladná doprava vôbec) a výkony prešli na cesty?
Lebo sa potom spýtam ešte inak; ak je to len stratová charita, prečo vlastne tú nákladnú Švajčiari robia..? Nemyslím teraz SBB Cargo, myslím všetko až po tie najposlednejšie súkromné železničky so zmiešanými vlakmi.
Som presvedčenia, že aj to zlé zatracované SK Cargo (vrátane tých pár nákladných súkromníkov) ťahá a stále drží celú slovenskú železnicu nad hladinou. Jedna vec je výsledný hospodársky výsledok, vec druhá je potencial ziskovosti nedotovanej nákladnej dopravy, ktorý je predsa len X-násobne vyšší ako je tomu u osobnej. Keď som viezol v Cargu rudný vlak, dovozné sa pohybovalo vysoko nad hranicou milióna korún. V osobnej na lístkoch môj vlak neutrží pol druha milióna (ex Sk,-) za niekoľko mesiacov.
Stojím si za tým, že ako bude u nás slabnúť nákladná doprava (ak sa s tým nič nespraví), úmerne s tým budú rásť náklady osobnej za použitie infraštruktúry až sa stane pre štát neúnosnou.
skús si vygúgliť hospodárske výsledky SBB Cargo za posledných iks rokov.
Na tých (z pohľadu výkonov) menej významných železničkách chodia úplne bežne v sedlách kombinované vlaky ktoré tak dovozným vykrývajú straty vznikajúce na minimálnej preprave osôb; pokiaľ elektrický vozeň/jednotka s tromi cestujúcimi ťahá ešte kontajneráčik, Zetku, plošiňáčik s drevom či cisterničku, vonkoncom ten vlak nemusí byť stratový. Ok, nazvime ho Cargo vlakom s benefitom prepravy osôb v časových sedlách.
O tom sa nám na SK môže iba snívať.
Cargo tu ide prepustiť ďalších 600 ľudí, súkromníci živoria, nákladná doprava slabne, s ohľadom na vysoký fixné náklady dopravnej cesty sa tým bude iba ďalej predražovať doprava osobná. To bude vyžadovať vyššie a vyššie dotácie, teda viac a viac vlakov sa bude rušiť a nahradzovať autobusmi. Ešte budeme asi plakať, ale to už bude neskoro.