Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Reaguji na příspěvek v Olomouckém deníku z pondělí 9. listopadu “Litovlí projíždějí téměř prázdné vlaky. Každých dvacet minut”. Každá věc má svá pro a proti a to, co vyhovuje někomu, překáží druhému. Ti druzí jsou zpravidla vytrvalejší a někdy i agresivnější. Ti první většinou mlčí a stěžují si až potom.
Existují různé námitky proti Českým drahám, ale myslím, že v tomto případě jde o ideální spoj pro ty, kteří jezdí po trase Olomouc – Litovel a zpět. Město Litovel jistě není bezvýznamné, ale nemá přímé vlakové spojení s hlavní tratí. Zmíněný spoj tento nedostatek nahrazuje.
Počet studentů jezdících do Olomouce určitě není zanedbatelný, stejně tak počet lidí pracujících v jednom či druhém městě. Vlakové spojení je pohodlnější a časově výhodnější než autobusové. Navíc plní v tomto případě i funkci místní dopravy. Jistě, počet cestujících je různý, ale není pravda, že v době prázdnin je nulový a vlaky jezdí prázdné. Navíc tato zmínka svědčí o tom, že v době školního vyučování tento počet zdaleka nulový není.
Soudě podle ohlasů v novinách i televizi jde zřejmě o až hysterický odpor proti vlaku a jeho houkání. Určitě tak nereagují ti, kteří pravidelně či občas zmíněným vlakem jezdí. Na trati opravdu chybí zabezpečovací zařízení. Reakce drah (a myslím, že v tomto případě správná) na tuto výtku zněla, že se jedná o přechod pro pěší, komunikaci vysloveně místního významu, a tudíž by byla montáž zmíněného zařízení finančně velice náročná, tím spíše, že trať většinou vede po rovině a je přehledná.
Souběžně s tratí vede velice frekventovaná silnice, která je trvale hlučná a ekologicky jistě sporná. Určitě obtěžuje víc než houkání jednou za hodinu. Za našich studentských let jsme jezdili trampovat na Sázavu tamním pacifikem, který rovněž míjel řadu pěších stezek a musel pískat (byl většinou tažen parní lokomotivou) a nikdy nás to nijak nerušilo. Je pravda, že na trati Červenka – Litovel strojvůdci houkají velice výrazně. Ale není se jim co divit, protože chodci i motoristé jsou vysloveně sebevrazi. Jezdím tímto spojem pravidelně a dvakrát až třikrát týdně musí strojvedoucí prudce brzdit, a jen díky tomu, že vlak jede rychlostí jen dvacet až třicet kilometrů v hodině, se podaří soupravu ubrzdit.
Když se po zmíněném zabrzdění mohu opět posadit na sedadlo, vidím, že nezřídka by byla na vině řidička auta vezoucí malé děti. Pak chápu, že strojvůdce houká daleko výrazněji, než by snad musel nebo měl předepsáno, a to zas může obtěžovat obyvatele bydlící v bezprostřední blízkosti trati.
R. Kefer, Olomouc-Neředín
(Olomoucký deník)
Nás na dolním konci se nikdo neptal, zda chceme vlak nebo ne. Jednali o nás bez nás. Všichni nemají auta. Třeba o víkendu, zde na dolním konci nestojí žádný autobus. Pět měsíců jsme bez obchodu, bez základních potravin. Trať byla postavena si před 120 lety. Myslíte si, že našim potomkům nebude někdy chybět?
Autobusy jezdí také prázdné. Omezte je. Ať nejsou cesty přeplněné. Proč jezdí souběžně vlak a autobus? Jízdní řád je sestaven tak, aby spoje nenavazovaly, vlaky a trať zrušíme! Jak budou jezdit v květnu a červnu děti na výlety? Turisté a trempi s velkýma báglama, kteří do autobusu nevlezou. Maminka a kočárky nemají v autobuse místo. Vozíčkáři, kteří nemají auta a jejich čím dál více. Na to nikdo nemyslí? Cyklostezku vymyslí lidé, kteří mají auto nebo dvě. Na běžný život nás obyčejných lidí nemyslí. Poukazujete, že jezdí málo lidí a kolik jich bude jezdit na kolech? V létě a to nesmí pršet, v zimě nikdo. Ve dne, večer a v noci nikdo. Cyklostezka by obyvatelům Hodslavic téměř nesloužila. Jde jenom o peníze? Aby se to obnovilo? V Krkonoších se buduje nová trať a na to peníze jsou? Tady se jedná o pět kilometrů, aby znovu jezdil vlak. Tento dopis píši za lidi, kteří strojí o to, aby se trať znovu obnovila.
VLASTA RÝDLOVÁ
(Novojičínský deník)