Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Na ČT 1 právě odezněl příspěvek o tom, že česká a saská vláda se rozhodly obnovit přepravu kamiónů po železnici z Lovosic do Drážďan. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že to nebude v tomto roce, ale nejdříve v příštím. A to vzdor tomu, že po technické stránce v podstatě nic nechybí. Musí se ale vybudovat "legislativní rámec", aby silniční dopravci byli motivováni k využívání tohoto způsobu dopravy.
Důvodem zastavení dopravy RoLa byla především neochota saské vlády dotovat tento projekt po vstupu ČR do EU (když přestal být systém využíván). Důvodem zamýšleného obnovení je nyní naprosto neúnosná situace na silničních hraničních přechodech do Saska a komunikacích k nim.
Včera (jak už jsem tu uvedl) TV NOVA odvysílala příspěvek o údajném zamrzání brzd lokomotiv. Šlo o případ strojvedoucího, který byl vyhozen od ČD v souvislosti s tím, že nezabránil této nehodě: Dne 14.2.2003 byl při čelní srážce s lokomotivou 130.032 nedaleko žst. Třebechovice pod Orebem poškozen motorový vůz pro opravu trakčního vedení MVTV 2-013. (internetová zpráva).
Strojvedoucí lokomotivy, která jela jako lokomotivní vlak a nedokázala zastavit před odjezdovým návěstidlem, se dodnes hájí tím, že mu zamrzlo hlavní brzdové potrubí a že tyto případy (kdy stroj není pro vodu zamrzlou v brzdovém systému možno ubrzdit) jsou u samostatně jedoucích lokomotiv možné a stávají se. Kdyby byla lokmotiva v čele soupravy, tak by pomocí vlakové brzdy zastavil. Další strojvedoucí to potvrzovali, zástupci Českých drah a Drážní inspekce vylučovali. Co vy na to?
Ve čtvrtek 10.2. v pořadu Občanské judo (22:10 hod.) bude vysílán příspěvek na téma, zda zamrzají brzdy lokomotiv a narušují bezpečnost provozu. V upoutávce jeden fíra tvrdí, že ano, mluvčí ČD pan Šťáhlavský zastává opačný názor. Dramatický hlas moderátorky navozuje pocit situace každodenního ohrožení cestujících... Jistě to bude stát za shlédnutí .
Prokurátor: To, čo urobil Macejko, nie je trestné.
Dnešné SME (2.2.2005) uverejnilo celostránkový materiál o kauze "vláčiky", ktorá po vypuknutí v roku 2002 zmarila úsilie železníc o zakúpenie 35 ľahkých nízkopodlažných motorových jednotiek. Tender vtedy vyhralo konzorcium Stadler-ŽOS Vrútky, ale Alstom so ŽOS Zvolen podali odvolanie. Celé to vtedy vyzeralo ako lobbing, v ktorom sa angažoval český podnikateľ Jozef Bakšay. Tender MDPaT nakoniec zrušilo. Minister Jozef Macejko bol 17. 6. 2002 odvolaný, keď prepukla ďalšia kauza s listom Petra Kresánka premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, kde písal, že pozadie je pre stranu (rozumej SDKÚ, pozn. gn) rovnaké (nech vyhrá ktokoľvek, poznámka gn).
Hovorca ZSSK Slovensko PhDr. Miloš Čikovský na otázku Sme, či ZSSK aj po troch rokoch plánuje zakúpiť nové motorové jednotky vyhlásil: "Nové orgány sa touto problematikou zaoberajú, nemôžu však konať, pretože na obstarávanie takéhoto nákupu nie sú v tomto roku finančné zdroje." Podľa denníka sa tým budú zaoberať pri príprave investičného plánu na rok 2006.
Vtedajšieho tendra sa zúčastnil aj Siemens, vsadil však na "nesprávneho koňa", keď sa do tendra prihlásil s firmou v Dubnici, v ktorej "pozadí" bola opozičná strana.
Otázka, či železnice nakúpia nové motorové jednotky ostáva otvorená: v ďalšom tendri si to však opäť rozdajú Stadler, Alstom a Siemens. Iba s tým rozdielom, že politická mapa Slovenska je v roku 2005 iná než pred tromi rokmi.
Viac v denníku http://www.sme.sk
To tu ještě nebylo aneb spokojeni by mohli být všichni:
02.02.2005 17:03 - "Jezdíte vlakem a máte slevovou Kartu Z? Pak u nás zaplatíte za vstupenku méně, než ostatní!“ Přesně takovým sloganem bude moci zanedlouho lákat návštěvníky plzeňské premiérové kino Eden. Klienti Českých drah, kteří se prokáží Kartou Z, dostanou dvacetiprocentní slevu na představení. (iDnes)
Ako sme sa dozvedeli z najnovšieho vydania "Železničné ozveny" (január 2005, strana 5) novín pre zamestnancov Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. Bratislava a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. Bratislava, ktoré vydáva Ústredie Železničnej spoločnosti Slovensko, už aj na slovenskej železničnej sieti jazdia vlaky IC a EC rýchlosťou 160 km/h.
Článok Nie je dôvod na paniku" začína autorka Ivana Brnčalová nasledovne: "Slovenské vlaky konkurujú svetovým len jedlom, dozvedeli sa svojho času čitatelia denníka Sme. K tomuto záveru dospela jeho redaktorka po hodinovom rozhovore na tému "kvalita európskych vlakov" s riaditeľom sekcie marketingu ZSSK Ing. Júliusom Slížom. To, čo sa v Nemecku nazýva ICE, vo Francúzsku TGV, v Španielsku Talgo, v Rusku Sokol u nás IC a EC. Perlou medzi vlakmi je nepochybne Orient Express. Porovnávať jeho vymoženosti s vybavením Slovenskej strely je tiež viac menej utópia. Možno treba záver článku, v ktorom označila redaktorka (rozumej v Sme, pozn. G.) naše vlaky konkurencieschopné a to len prípravou čerstvých jedál, brať s rezervou.
V ďalšej časti svojho článku v Železničných ozvenách porovnáva autorka kvalitu vlakov TGV a našich vlakov a na podporu názoru, že s našimi vlakmi to nie je až také zlé, cituje riaditeľa úseku obchodu ZSSK pána Ing. Pavla Gallu. ... "nedostatky sa prevažne vzťahujú na slovenskú "masovú" železničnú dopravu - rýchliky IC či EC sú na tom nepochybne lepšie, a to nielen rýchlosťou 160 km za hodinu, ktorá je takmer o polovicu vyššia ako u rýchlikov, ale aj tým, že vozne sú tu klimatizované, zväčša čisté a už na prvý pohľad ich interriér naznačuje, že cestujete v "lepšom"".
"Aj keď naše vlaky vyššej kvality zaostávajú za technologickým symbolom Francúzska, nie je dôvod na paniku, že sme dobrí len v čerstvo uvarených jedlách", uzatvára autorka Ivabna Brnčalová svoj článok, ktorý zrejme vyšiel na objednávku ZSSK ako protiváha k "dezinformáciám", ktoré o našich vlakoch priniesol denník Sme. Škoda, že sme sa v článku nedozvedeli, kde jazdia naše vlaky rýchlosťou 160 km/h. Zrejme sa myslela Slovenská strela, ale tá dosahuje uvedenú rýchlosť len na tratiach SŽDC v Českej republike.
Za pozoruhodný možno považovať pojem slovenská "masová" železničná doprava.
Článok v oficiálnych novinách ZSSK a ZSSK Cargo vyvolá v informovanom čitateľovi prinajmenšom otázniky a možno blahosklonný úsmev, hoci panike iste neprepadne.
Dnes se objevila na stránkách iDnes zpráva o netradičním využití železnice:
"Galerie Leica, která loni přišla o výstavní prostory v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, chystá výstavu fotografa Sebastiaa Salgada. Sto zvětšenin bude umístěno do vagonů Českých drah. Vlak bude jezdit po vybraných městech a nádraží se promění v galerii."
Ve zprávě jsou uvedeny další podrobnosti včetně výčtu železničních stanic, kde bude výstava k vidění. Viz: http://zpravy.idnes.cz/vytvarneum.asp?r=vytvarneum&c=A050131_125854_vytvarneum_gra