Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
BRATISLAVA 18. marca (SITA) - Bývalý riaditeľ štátnych železníc Andrej Egyed dnes v ranných hodinách zomrel v Železničnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Agentúre SITA to potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Dr. Miloš Čikovský s tým, že nevie uviesť ďalšie podrobnosti.
Andrej Egyed sa narodil 3. novembra 1941 v Sobranciach. Po rozdelení Československej federatívnej republiky vykonával funkciu riaditeľa železníc do 7. apríla 1993. Neskôr pôsobil ako zástupca železníc vo Varšave či vo Viedni. Generálnym riaditeľom Železníc Slovenskej republiky sa stal v roku 1998. Od januára 2002 pôsobil ako generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti, a.s. Od roku 2004 bol na dôchodku.
Viedeň 18. marca (TASR) - Spoločné hliadky piatich štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, patrolovali tento týždeň na rakúsko-slovenskej hranici.
"Cieľom spoločnej akcie EÚ bolo potlačovanie ilegálnej migrácie," informovalo 18.3. 2005 rakúske spolkové ministerstvo vnútra. Spoločné hliadky pozostávali z príslušníkov bezpečnostných zložiek SR, Nemecka, Talianska a Francúzska. Prirodzene jej členmi boli aj rakúski pohraničníci.
Spoločné tímy v rámci služby kontrolovali nákladné a osobné vlaky, aby zabránili nelegálnemu a nežiaducemu vstupu imigrantov na územie spolkovej krajiny Dolné Rakúsko. "Takáto forma medzinárodnej spolupráce by mala zvýšiť štandard kvality pohraničných kontrol," uvádza sa v dnešnom vyhlásení rakúskeho ministerstva.
© TASR 2005
České dráhy snížily ztrátu
České dráhy jsou za loňský rok ve ztrátě 674 miliónů korun, to je o 250 miliónů méně než předchozí rok. Číslo je zatím jen předběžné. V porovnání s rokem 2003 cestovalo vlakem o čtyři procenta více lidí, o pět procent se snížilo množství přepraveného nákladu.
PRAHA - Ačkoliv je přepravce stále ve ztrátě, není už ve výši mnoha miliard, jako tomu bylo před několika lety. Například v roce 2002 měly ČD ztrátu 5 miliard korun. Stát je pak oddlužil a ČD transformoval na akciovou společnost.
Výnosy ČD loni činily 46,2 miliardy korun a náklady 46,9 miliardy korun. Druhým rokem po sobě mají ČD vyrovnané finanční toky a na konci roku neměly žádné dluhy vůči obchodním partnerům a zaměstnancům. O konečném číslu ztráty ČD rozhodnou kraje, které podniku dluží přes šest miliard korun. ČD už varovaly, že pokud dotace na některé ztrátové spoje nedostanou, zruší je.
Zboží se stěhuje na silnice
S otevřením hranic po vstupu země do EU se množství nákladu, které firmy dříve přepravovaly po železnici, přesunulo na silnice. "Přeprava nákladu klesla o 5,5 procenta na 79,9 miliónu tun," řekl generální ředitel ČD Petr Kousal. Část odlivu připisuje i větší konkurenci železničních dopravců.
Cestujících v osobní dopravě ČD loni přepravily 179 miliónů, letos plánují nárůst až na 181 miliónů lidí.
(Novinky, ČTK - 9.3.2005)
Malá, opustená a zanedbaná železničná konečná stanica má už najlepšie časy slávy dávno za sebou. Sem tam nejaký vlak, nijaký rozruch... Čakajú v nej cestujúci. Čakajú na čosi, čo neprichádza a chcú ísť niekam, len nevedia kam. Do ospalej atmosféry však ako blesk z čistého neba zasiahne mimoriadna udalosť. Na toalete nájdu mŕtvolu. Každý z cestujúcich mal motív na vraždu... Film je plný osudov ľudí a príhod plných človečiny, poetických a humorných situácií, nálad a snívania... Keď zo stanice odchádza posledný vlak, nik doň nenastúpi, ale osudy cestujúcich pokračujú ďalej...
Trpko-smiešna komédia Stanislava Štepku o príchodoch a odchodoch vlakov a ľudí. Sfilmovanie úspešnej hry Radošinského naivného divadla.
Vo filme nájdete zábery zo stanice Hradište pod Vrátnom s motorovým vozňom 830.124 z depa v Trenčianskej Teplej a iné.
Premiéra: 03. marec 2005
SR, MP 12, 90 min., komédia
Produkcia: Milan Stráňava, Juraj Štepka
Réžia: Jiří Chlumský
Scenár: Stanislav Štepka
Kamera: Tomáš Juríček
Hudba: Peter Mankovecký
Hrajú: Jozef Abrhám, Katarína Kolníková, Zdena Studenková, Stanislav Štepka, Jozef Somr, Anka Šišková, Ady Hajdu, Milan Lasica, Diana Mórová, Milan Kňažko, členovia RND a ďalší...
Nesúvisí to síce priamo so železnicou, ale vplyv na železnicu si nebude ťažké domyslieť... Podľa štúdie Bank Austria sa má v najbližších 10 rokoch zdvojnásobiť predaj nových áut v nových členských krajinách EÚ.
http://www.sme.sk/c/1959736/Do-10-rokov-sa-zdvojnasobi-predaj-aut.html
Biely dom plánuje prvýkrát vo funkčnom období prezidenta Georgea W. Busha eliminovať štátne dotácie pre železničnú spoločnosť Amtrak, čo môže v praxi znamenať uzavretie väčšiny železničných trás pre osobnú prepravu. Štátny rozpočet na fiškálny rok 2006, ktorý Kongres dostane dnes, pridelí Amtraku iba 360 miliónov dolárov v núdzových dotáciách. Tie sa navyše môžu využiť iba pre pasažiermi výrazne vyťažený koridor na severovýchode USA a až v čase, keď Amtrak úplne zbankrotuje. Biely dom od nástupu republikánov kontinuálne znižoval navrhované dotácie pre železnice, no Kongres ich v konečnom dôsledku vždy významne zvýšil. Preto sa aj teraz očakáva, že "nejaké" dotácie zákonodarcovia predsa odobria, no zrejme nič v rozsahu 1,2 miliardy, ako to bolo na tento fiškálny rok.
Bankrot Amtraku?
Vysokopostavený nemenovaný predstaviteľov demokratov pre agentúru Reuters vyhlásil, že ak by Bushov plán schválili, mieril by jediný servis osobnej diaľkovej železničnej dopravy v USA k bankrotu. Postoj predstaviteľov vlády je však jasný: "S Amtrakom musíme zaobchádzať ako s každou inou formou dopravy a ďalší dopravní prevádzkovatelia dotácie nedostávajú." S tým však mnohí nesúhlasia. "Žiaden systém hromadnej prepravy nie je ziskový, nevypláca sa. Čo si myslíte, kde by boli dnes aerolínie bez štátnej pomoci? Ako by mohli ponúkať tie lacné letenky?" povedal denníku Sun-Sentinel newyorský kongresman Jerrold Nadler. "Ak má prezident miliardy na to, aby vyslal ľudí na Mars, prečo nedá ani cent pre tie milióny pasažierov železníc, ktorí chcú lepšie služby na tejto planéte?" dodal demokrat z New Jersey, senátor Frank Lautenberg.
Za tri desaťročia odobrala železnica zo štátneho rozpočtu 30 miliárd, čo je iba zlomok z dvoch biliónov minutých na výstavbu diaľnic a letísk v tom istom období, napísali noviny Tribune.
Financovanie železníc
Minulý rok dal Bush Amtraku 900 miliónov. No podvýbor Snemovne reprezentantov prideľujúci financie v doprave zamietol rozpočtové požiadavky železničnej spoločnosti a na fiškálny rok im dal menej ako tretinu nimi požadovanej sumy a iba niečo vyše polovice návrhu prezidenta. Kongres nakoniec aj Bushov návrh zvýšil o ďalších 300 miliónov. V roku 2002 počas boja o federálne prostriedky Amtrak takmer zo dňa na deň skrachoval. Spoločnosť počas 34-ročnej existencie ani raz nevyprodukovala zisk.
Hoci ide o prvý podobný návrh Bushovej vlády, v americkej politike nie je úplnou novinkou. V roku 1985 prezident Ronald Reagan sa o niečo také pokúsil tiež. Amtrak dokonca nazval "mobilným strojom na spaľovanie štátnych financií", napísal New York Times. Wall Street Journal tvrdí, že "ide o najhoršie riadený podnik v USA, ide o Enron v americkej doprave". Pre pasažierov je to síce jedna z najdrahších foriem prepravy v USA, no aj tak musí štát na niektorých linkách prispievať až 100 dolármi na jeden lístok. "V niektorých štátoch vlakom cestuje iba menej ako 100 pasažierov denne," tvrdí expert na vlakovú dopravu Joseph Vranich.
Nejde však o jediné krátenie v Bushovom rozpočte na rok 2004. Chce znížiť alebo eliminovať 150 programov a znížiť tak do roku 2009 rozpočtový deficit na polovicu. Mnohé krátenia sa týkajú vzdelávacích, sociálnych a environmentálnych programov. Miliardové zvýšenia naproti tomu čakajú rezort obrany, financovanie vojny v Iraku a národnej bezpečnosti.
Braňo Ondrášik, Hospodárske noviny, 7.2.2005
BRATISLAVA - Privatizácia Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) by sa podľa rezortov dopravy a hospodárstva mala uskutočniť priamym predajom investorovi, ktorý zvíťazí v medzinárodnom výberovom konaní. Túto metódu odporúča aj privatizačný poradca, ktorým je konzorcium CA IB, HVB, Halcrow a Squires Sanders, pričom pri návrhu privatizačnej stratégie okrem tejto metódy zvažovali aj predaj akcií na kapitálovom trhu. Obidva rezorty odporúčajú, aby sa v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia sprivatizoval celý majetkový podiel štátu. "Ministerstvo dopravy ako tvorca dopravnej politiky a vykonávateľ akcionárskych práv spoločnosti by sa dostalo do konfliktu záujmu, čo by mohlo deformovať trhové prostredie a brániť úplnej liberalizácii trhu služieb," komentovalo toto rozhodnutie Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. (sita)
[4. 3. 2005]
Vcera bola v udalostiach na CT odvysielana repoztaz o nechranenych prejazdoch, cez ktore by mali jazdit Pendolina. 5 z nich su na useku Praha-Brno-Breclav-Hranica s Rakuskom, dalsie 3 medzi Ceskou Trebovou a Ostravou. Podla CD by tieto prejazdy mali byt vybavene zavorami do 2 rokov. Sef Drazni Inspekce, Zdenek Zak, vsak prevadzku Pendolin na usekoch s nechranenymi prejazdami povazuje za nezodpovedny hazard.
Pre tych, co tuto spravu vcera nepostrehli, prikladam odkaz na archiv CT, so spominanou reportazou:
Ty patrně dodají patrně některé své vagóny, používané na spojích, které už byly na těchto stránkách kritizovány - pachy a ostatní atributy tam už jsou k mání : "...na podlaze odpadky a injekční stříkačky. Šero. Zápach. Lidé procházejí kolem ležící postavy na roztrhané matraci a s úlevou opouštějí místnost úzkými dveřmi." Ale vážně - má jít o dobrý projekt, o který je údajně už zájem i v USA.
O černém dnu na kolejích informují dnes Lidovky:
PRAHA 2. března (ČTK) - V úterý při střetu s vlakem či tramvají zahynuli čtyři lidé. Pod koly tramvaje zemřela v úterý večer v Praze patnáctiletá dívka. Další tragédie se odehrály na železnici na různých místech republiky. Podle Drážní inspekce není ani v jednom případě chyba na straně provozovatele dráhy, uvedl mluvčí inspekce Zdeněk Neusar. Příčiny nehod šetří také policie.
Mladá dívka přišla o život na tramvajové zastávce Olšanské hřbitovy v Praze 3 kolem 21:30. Srazila ji souprava linky 16. Bližší podrobnosti k nehodě odmítla vzhledem k nízkému věku dívky mluvčí záchranné služby Simona Cigánková uvést.
Kolem 08:30 srazil nákladní vlak jedoucí z Havlíčkova Brodu do Brna padesátiletého muže mezi stanicemi Sázava a Žďár nad Sázavou. O sedm hodin později zahynula mezi stanicemi Velké Žernoseky a Litoměřice pod koly nákladního vlaku žena. Do kolejiště vstoupila zhruba deset metrů před přijíždějícím vlakem a tragédii nešlo zabránit.
Večer nepřežil střet s osobním vlakem muž na trati mezi Kroměříží a Kojetínem.
Neusar připomněl, že zákon o drahách mimo jiné uvádí, že všechna místa na dráze jsou veřejnosti nepřístupná s výjimkou přejezdů, nádraží či zastávek. Zákon také zakazuje chůzi osob ve vzdálenosti menší než dva a půl metru od osy krajní koleje dráhy. Zdůraznil, že toto ustanovení platí kromě železničních tratí také pro tramvajové, trolejbusové a lanové dráhy.
Trochu z jiného soudku - iDnes přináší tuto stručnou zprávičku:
Z čínského města Chu-che-chao-tche poprvé vyjel nákladní vlak, který bude dvakrát měsíčně přepravovat zboží mezi Čínou a Německem. Trať dlouhou asi 10 tisíc kilometrů překoná za 18 dní.
Ono je to momentalnym "trendom", kopnut si do institucii typu Telekom, Zeleznice, atd., ktore su "giganticke" a su, alebo boli v statnom vlastnictve, pripadne su, alebo boli monopolom. Prednedavnom som videl podobnu "investigativnu" reportaz aj o Slovak Telecom-e. Este pred rokom a pol som tam pracoval (odisiel som sam), takze som zhruba mal prehlad o tom, co je v tej reportazi pravda a co nie. (a bolo jej tam asi 25%) Tykalo sa to jednej "nastvanej" tetky, ktora tam horlivo opisovala svoj problem s reklamaciou a reporteri este do toho vsetkeho "pridavali plyn". Netvrdim, ze ST je "superorganizacia", vela veci tam este nefunguje tak, ako by malo, ale zlepsuju sa. Samozrejme, o zlepsovani tam nepadlo ani slovo... O, pardon, padlo tam nieco v tom zmysle, ze ake nove a krasne centra zakaznikov ST pred nedavnom vytvorilo (samozrejme s podtextom: z vasich , ludkovia), ale ze sluzby v nich . Podobne je to aj so zeleznicami. Na jednej strane by vsetci chceli maximalne pohodlie, ale za socialisticke ceny. Ale uz im unika, ze modernizovat sa neda len zo vzduchu...
No, ale vlastne to, co som tu tym vsetkym chcel naznacit je, ze momentalne je mezi ludmi taka nalada, ze je tendencia nadavat na vsetko a pre vsetko a najviac na "anonymne organizacie" - v zmysle tom, ze je bezpecnejsie vynadavat sa na spolocnost, ktora ma dajme tomu 1500 zamestnancov (ktori si to vypocuju a maju v pazi), ako povedat napr. svojmu susedovi, ze je hovado (lebo ten to asi v pazi mat nebude).
Tolko moj "sociologicky" nazor. Ale myslim, ze přes sociologii jsou tady jiní lidé