Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Od čtvrtka posílí policejní hlídky v metru, na železnici, u obchodních domů a u významných budov. Pod větší ochranou bude také Rádio Svobodná Evropa. Na tiskové konferenci vlády o tom informoval ministr vnitra František Bublan. Dodal, že šéfové našich zpravodajských služeb odpoledne vyhodnotí všechny dostupné informace.
(...)
"Rovněž České dráhy ve spolupráci s policií zvýšily ochranu svých objektů," doplnil Pavel Tesař z tiskového oddělení ČD. (Novinky.cz)
Asi fotografování na nádraží raději odložím...
České dráhy získaly významné ocenění v oblasti komunikace s médii. Mluvčí společnosti Mgr. Petr Šťáhlavský skončil v prvním ročníku ankety „Tiskový mluvčí roku“ na druhém místě v kategorii firem působících v soukromé sféře. Anketu vyhlásila Komora Public Relations a hlasovalo v ní více než tři sta novinářů, kteří mimo jiné hodnotili kvalitu, srozumitelnost a důvěryhodnost informací. Posuzována byla i vstřícnost tiskových mluvčích, rychlost poskytování odpovědí i celkové vystupování.
(Železničář 24/2005)
TV Nova teď vysílala příspěvek o předávání vysvědčení žákům; jedna děčínská třída tento akt absolvovala ve vlaku (patrně motorovém voze). Sympatické ...
Ještě k tomu předchozímu: na SŽDC ostatně není jen pravosměrný provoz, takže ČR má také špatnou barvu.
Pozrite si, aké informácie majú o našich železniciach české dráhy:
http://www.os.cd.cz/phare/index.php?action=section&id=13952
kliknite na odkaz na spodku stránky - " Směr jízdy".
28.6.2005 Technický týdeník
/jp/
Cestující i strojvůdci jsou spokojeni
Dne 16. května proběhla ve finském městě Joensu slavnostní prezentace motorového vozu Dm 12 za účasti mnoha významných hostů. Za výrobce se zúčastnil předseda představenstva a generální ředitele ČKD VAGONKA Miroslav Kupec. Součástí prezentace byla předváděcí jízda motorového vozu na trati Joensu -Kontiolahti.
Tímto aktem se ukončil téměř čtyřletý vývoj motorového vozu, který začal uzavřením kontraktu na úvodní dodávku 16 vozidel v srpnu 2001. Na konci loňského roku byl první vůz přepraven do Finska, kde úspěšně proběhly ověřovací typové zkoušky, zkušební provoz bez cestujících a školení personálu.
Dne 17. května již první vůz zahájil pravidelný provoz s cestujícími na lince Pieksämäki - Joensu. Dle aktuálních informací jsou reakce cestujících velmi příznivé. Rovněž strojvedoucí jsou spokojeni s jízdními vlastnostmi vozu a úrovní řízení. Jde o systém řízení, který se již osvědčil na předchozích výrobcích firmy ČKD VAGONKA, např. motorovém voze řady 843 a nejnověji na elektrické jednotce řady 471, které můžeme spatřit na tratích Českých drah. Tím nejpozitivnějším ohlasem je i prohlášení zákazníka, které bylo citováno ve finském tisku, že jde o první dodávku v novodobé historii Finských drah, která dorazila podle harmonogramu.
V současné době můžeme v prostorách české firmy vidět rozpracovanou výrobu 15 sériových vozidel, z nichž první by mělo být přepraveno do Finska počátkem srpna a následně zahájit provoz s cestujícími v září.
Při chystaném rozšíření kolejiště v rámci budování vysokorychlostní tratě mají být nástupiště přesunuta. S tím památkáři souhlasí, požadují však, aby byl zachován tvar jejich střech a vzdálenost sloupů.
Přerovské nádraží je typickou stavbou svého druhu na Severní dráze Ferdinandově a na přelomu 19. a 20. století patřilo k nejmodernějším v tehdejší rakousko-uherské monarchii.
„Podobná ostrovní nástupiště, která k výpravní budově neodmyslitelně patří, se zachovala kromě Přerova pouze v Břeclavi a Bohumíně,“ řekl Právu Miroslav Papoušek z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Přerovské nádraží mělo podle jeho slov také jako první v Rakousku-Uhersku podchod pod nástupišti.
První nástupiště, které je součástí výpravní budovy, má tzv. pultovou střechu ve tvaru asymetrického písmene V, nesenou 27 litinovými sloupy se zdobenými hlavicemi.
Střecha byla postavena při rozšiřování budovy v roce 1868. Druhé a třetí nástupiště z let 1892 až 1893 mají střechy ve tvaru písmene W nesené 19 dvojicemi litinových sloupů.
Návrh na zapsání nástupišť do ústředního seznamu kulturních památek připravili pracovníci ostravského územního pracoviště NPÚ
(Právo)
To snáď nie je možné!!! Ďalší požiar... Žeby vysoké letné teploty?
Spěšný vlak zastavil požár lokomotivy
27.6.2005 Blesk str. 6 Čechy/Morava
(kli)
VELEŠÍN - V lokomotivě spěšného vlaku, mířícího z Lince do Českých Budějovic, vypukl v sobotu ve 20.50 hodin na trati na Českokrumlovsku požár. Příčinou zřejmě byla technická závada na kabelech. Oheň se podařilo téměř uhasit hasicími přístroji ještě před příjezdem přivolaných hasičů. Výše škody přesto podle odborného odhadu činí 600 tisíc korun. Provoz na trati byl obnoven zhruba za hodinu a půl. Případem se ještě zabývají odborníci.
Tých požiarov je v poslednej dobe nejako veľa...
Od vlaku chytlo i nádraží
27.6.2005 Benešovský deník str. 3 Benešovsko
(dan)
Čerčany - Stačilo málo a hlavní budova čerčanského nádraží lehla popelem. Od hořícího motoráku se tam v sobotu vzňala její část. Díky včasnému zásahu hasičů ke mnohamilionové škodě nedošlo. Motorák však vyhořel zcela. "Oheň se velmi rychle rozšířil z vlaku na budovu. Nejpravděpodobnější příčinou, proč vlak začal hořet, je prasklá tlaková hadice nad motorem," informoval ředitel benešovských hasičů Josef Setnička. "Když hasiči dorazili na místo, museli jako první hasit dům, protože v něm by se oheň šířil velmi rychle," vysvětlil Setnička s tím, že odhadnutá škoda se pohybuje kolem tří set padesáti tisíc korun. K záchraně majetku přispělo i to, že hasiči musejí k požárům vyjíždět do pouhých dvou minut od nahlášení. Tak extrémně krátký limit mají v Evropě například jen hasiči v Berlíně, kde je mnoho výškových budov.
Foto popis| Hasiči zasahují u požáru vlaku na čerčanském nádraží. Nejdřív se však museli poprat s ohněm v hlavní nádražní budově.
Pozitivní na informování o této události je to, že se čtenář o příčině požáru dověděl něco konkrétního. V řadě jiných případů je informován o tom, že událost kdosi vyšetřuje, příčina bude známa nejdříve tehdy a tehdy - a pak už je v podstatě ticho po pěšině a šíří se maximálně nějaké fámy. I když na druhou stranu: co si s takovou informací běžný čtenář počne? Povede ho to ke změně způsobu cestování? Bude si sedat ve vlaku co nejblíž dveřím?
Nenašiel som pôvodný príspevok o požiari na Ex 533 Budvar; tu je (možné) vysvetlenie a dôsledok požiaru:
Ohořelé vagony blokovaly železniční trať pět hodin
24.6.2005 Mladá fronta DNES str. 2 Jižní Čechy
(lšd)
Tábor - Středeční podvečerní požár dvou vagonů rychlíkového vlaku Budvar z Prahy do Českých Budějovic sice nezranil žádného cestujícího, ale frekventovanou páteřní trať blokoval na dlouhých pět hodin. Nepříjemná událost, před níž všichni pasažéři včas utekli, nastala krátce před 17. hodinou.
Provoz na trati železničáři obnovili ve středu ve 21.45 hodin. Po marných pokusech zlikvidovat oheň hasičskými přístroji si s ním poradila až profesionální jednotka z Tábora. Po celou dobu šetření a odstraňování následků ohnivé nehody jezdily místo vlaků autobusy.
Příčina vzniku plamenů v rychlíkovém vlaku je už zřejmě známa. “Oheň vznikl pravděpodobně vinou závady na vytápění vlaku. Vzňal se třetí a následně i část čtvrtého vozu za lokomotivou,” uvedl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.
Původně dráhy očekávaly, že provoz obnoví rychleji, ale vše se nakonec protáhlo. Škoda na vlakové soupravě je zhruba dva miliony korun.
TV Prima právě odvysílala ve svém zpravodajství šprýmovně laděnou aktualitu o neúspěchu našich reprezentantů na mezinárodním atletickém klání železničářů v Olomouci. Byla prokládána pokuřujícími dobře živenými příslušníky "modré armády" na nástupištích či běžícím odborovým předákem Duškem. První Rusové, naši osmí.