Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Bratislava 12. septembra (TASR)
"Dôvodom meškania je oneskorené vydanie územného rozhodnutia mesta Považská Bystrica až v máji tohto roku, čo je približne o rok neskôr, než sa pôvodne plánovalo. Hoci sme prípravné práce dokázali skrátiť z jedného roka na 8 mesiacov, táto časová strata sa už dohnať nedá," vyhlásil Prokopovi
Diaľničné prepojenie Bratislavy a Žiliny nebude hotové do novembra 2006, hoci sa k tomu Slovensko zaviazalo v investičnej zmluve s automobilkou Kia Motors. Ako na dnešnej tlačovej konferencii informoval minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič, problémom je stavba cesty v úseku Sverepec - Považská Bystrica - Vrtižer, ktorá bude hotová pravdepodobne až v lete 2007."Dôvodom meškania je oneskorené vydanie územného rozhodnutia mesta Považská Bystrica až v máji tohto roku, čo je približne o rok neskôr, než sa pôvodne plánovalo. Hoci sme prípravné práce dokázali skrátiť z jedného roka na 8 mesiacov, táto časová strata sa už dohnať nedá," vyhlásil Prokopovič. Tento diaľničný úsek by sa tak podľa neho mal začať fyzicky stavať v januári budúceho roka. Ostatné úseky diaľnice by mali byť hotové načas.
Hlavným problémom bude križovatka v centre Považskej Bystrice, ktorá bude brzdiť predovšetkým kamiónovú dopravu. Denne by pritom brány automobilky malo opustiť približne 300 nákladných áut. Ministerstvo preto predložilo predstaviteľom Kia Motors 2 alternatívy na riešenie situácie. Prvou je podľa Prokopoviča možnosť voziť kamióny medzi Žilinou a Bratislavou vlakom. Konkrétne ceny a podmienky prepravy by už vznikli v rokovaniach so
Železničnou spoločnosťou Cargo Slovakia, a. s.
Druhou alternatívou je výstavba nadchodu cez spomínanú križovatku alebo cestného pruhu určeného výlučne pre kamióny. "Tieto alternatívy prerokujeme s predstaviteľmi automobilky na osobnom stretnutí, ktoré by sa malo uskutočniť do dvoch týždňov. Možnosťou je aj kombinácia týchto alternatív," vyhlásil Prokopovič. Podľa neho by mala cesta spomínaný počet kamiónov zvládnuť bez problémov, keďže aj v súčasnosti ich denne po nej prejde približne 2 000. Cena, ktorú by si vyžiadala úprava križovatky, ešte nie je známa, keďže konkrétne riešenie vzíde zo štúdie, ktoré pripravuje Výskumný ústav dopravný v Žiline. To, že kamióny budú musieť jazdiť cez mesto, je podľa Prokopovičom problém, za ktorý sú zodpovední predstavitelia mesta, ktorí územné rozhodnutie schválili v súčasnej podobe.
Diaľnica cez Považskú Bystricu by mala viesť podľa plánu ponad mesto na estakádach, najprv v polovičnom profile. Ostatné diaľničné úseky by mali byť podľa Prokopoviča dokončené v plnom profile. Problémov s výkupom pozemkov sa Prokopovič neobáva, keďže novela stavebného zákona umožňuje rýchle vyvlastnenie pôdy.
Obnova železničného mobilného parku si vyžiada miliardy
ZSSK Cargo plánuje tento rok na obnovu svojho mobilného parku vynaložiť 978 mil. Sk, v nasledujúcich rokoch by sa mal objem investičných prostriedkov presiahnuť 1 mld. Sk
[12.9.2005 14:50]
BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Investície železničných spoločností na obnovu mobilného parku si do roku 2010, respektíve 2011 vyžiadajú približne 9,846 mld. Sk. Vyše 70 %, teda zhruba 7,174 mld. Sk z tejto sumy pripadá na obnovu mobilného parku Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo). Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo dopravy.
Z investičného plánu ZSSK Cargo na tento tok vo výške 1,21 mld. Sk by na obnovu mobilného parku firmy mala smerovať suma 974 mil. Sk. Tieto financie by sa mali v nasledujúcich rokoch zvyšovať. Objem nevyhnutných investičných prostriedkov by sa mal v budúcom roku vyšplhať až na 1,25 mld. Sk, v roku 2007 na 1,15 mld. Sk, v roku 2008 na 1,3 mld. Sk, v roku 2009 by to malo byť 1,2 mld. Sk a v roku 2010 opäť 1,3 mld. Sk.
Modernizácia železničných koľajových vozidiel Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK Slovensko) by si mala v rokoch 2005 až 2011 vyžiadať 2,672 mld. Sk. Projekty, ktorých drvivá väčšina by sa mala zrealizovať do roku 2008, by mali zlepšiť technický stav vozidiel, zvýšiť ich úžitkové vlastnosti, ako aj znížiť náklady na prevádzku a údržbu. Priemerný vek vozidiel je v súčasnosti viac ako 25 rokov. Modernizáciami a rekonštrukciami by sa životnosť týchto vozidiel mala predĺžiť o ďalších 15 až 20 rokov.
ZSSK Cargo disponuje 16 362 kusmi nákladných vozňov a 851 kusmi hnacích dráhových vozidiel. ZSSK Slovensko v súčasnosti vlastní 482 hnacích dráhových vozidiel, 252 prípojných a vložených vozňov a 1 394 osobných vozňov.
zdroj:http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=54935
Bratislava 12. septembra (TASR) - Mesto Bratislava je svetlým príkladom toho, ako sa nedarí riešiť integráciu verejnej osobnej dopravy vo veľkých mestách a regiónoch. V úvode medzinárodnej konferencie o verejnej osobnej doprave to uviedol námestník primátora Bratislavy Karol Kolada.
Projekt integrácie verejnej osobnej dopravy v Bratislave podľa neho viazne hlavne v dôsledku nedostatkov v legislatíve a nedôvery medzi hlavným mestom, Železničnou spoločnosťou Slovensko a Slovenskou autobusovou dopravou. "Je to komplikovaná situácia. Nevieme sa dohodnúť na spôsobe integrácie, na tom, čím začať a kto bude lídrom tohto procesu. Osobne som z toho sklamaný," povedal Kolada.
Priaznivému naladeniu v prospech systému integrovanej dopravy na území hlavného mesta podľa jeho slov neprospieva slabá koordinácia výhľadových projektov jednotlivých partnerov. "Jednoducho povedané lezieme si do kapusty," myslí si Kolada. Pozitívnym efektom realizácie zámeru integrovanej osobnej dopravy by podľa neho malo byť z menšieho alebo rovnakého objemu zdrojov ako v súčasnosti vyťažiť maximum pre cestujúcu verejnosť. "Tak aby každý mohol slušnejšie cestovať do práce, školy, za zábavou a podobne," dodal Kolada.
V poradí už 8. ročník medzinárodnej konferencie o verejnej osobnej doprave sa koná v Bratislave v dňoch 12. až 13. septembra. Už tradične je zameraná na výmenu najnovších poznatkov a skúseností z oblasti legislatívy, organizácie a financovania verejnej osobnej dopravy. Hlavnou témou aktuálneho ročníka sú riešenia integrácie verejnej osobnej dopravy v regiónoch a veľkých mestách. Záštitu nad podujatím prebral štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ján Kotuľa.
zdroj:http://www.sme.sk/c/2377360/Bratislava-priklad-nevydarenej-integracie-dopravy.html
BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) pripravilo pre juhokórejskú spoločnosť Hyundai/Kia dve možnosti, ako nahradiť od novembra 2006 do jesene 2007 nedokončený diaľničný úsek Sverepec-Považská Bystrica-Vrtižer. Ten totiž v polovičnom profile ukončia najskôr v lete roku 2007, pričom diaľnica Bratislava-Žilina mala byť ukončená kvôli výstavbe automobilky Hyundai/Kia pri Žiline v novembri 2006. "Prvý variant je železničné riešenie a druhý cestné riešenie," povedal na pondelkovej tlačovej besede minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič. O týchto možnostiach chce minister rokovať s predstaviteľmi juhokórejskej firmy do dvoch týždňov.
Pri železničnom riešení Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. zabezpečí na trase Považská Bystrica - Bratislava kompletnú prepravu kamiónov spoločnosti Hyundai/Kia. Pri cestnej preprave ide o zabezpečenie prejazdu cez kritickú križovatku v centre Považskej Bystrici. "Výskumný ústav dopravný v Žiline má najneskôr do 30. novembra vypracovať varianty riešenia tejto križovatky tak, aby sa čo najrýchlejšie umožnil prejazd kamiónov spoločnosti Hyundai/Kia," dodal Prokopovič. Podľa neho by išlo o samostatný nadjazd alebo samostatný cestný pruh pre Hyundai/Kia. "V decembri by sme mali definitívne prerokovať s predstaviteľmi automobilky konečný variant. Predpokladám, že najlepšia bude kombinácia týchto dvoch možností," povedal Prokopovič. Minister je presvedčený, že juhokórejská spoločnosť nemusí mať obavy z obmedzovania plynulého nábehu výroby v automobilke kvôli nedokončenej diaľnici.
zdroj www.sme.sk
Bývalí obvinení v kauze vláčiky pripravujú žalobu na premiéra Mikuláša Dzurindu. Informovala o tom v hlavnej spravodajskej relácii TV Markíza. Kauza vláčiky by mala byť teda definitívne uzavretá. Posledné trestné oznámenie na Jozefa Bakšaya zamietlo Okresné štátne zastupiteľstvo v Brne. Trestné stíhania bývalého ministra dopravy Jozefa Macejka, Michala Baloga a Petra Kľučku boli zastavené už vo februári. Obvinení teraz žiadajú satisfakciu- chystajú žalobu, ktorej by sa nemal vyhnúť ani Dzurinda. Kauza vláčiky sa začala ešte v roku 2002. Tender na 35 ľahkých vlakových súprav vyhrala švajčiarska firma Stadler, neskôr ju pretromfla francúzska spoločnosť Alstom. Vtedajší minister dopravy Macejko presadzoval lacnejšiu ponuku, výberová komisia pod vedením Miroslava Dzurindu zase Švajčiarov. Do procesu vstúpil Jozef Bakšay, ktorý si údajne od Víťazoslava Morica vypýtal 860- tisíc eur za to, že dokáže ovplyvniť tender. Nasledoval pád ministra Macejka a niekoľko trestných oznámení. Bakšay chce žalovať aj Morica.
zdroj:http://hnonline.sk/1-10042830-22672885-k00000_detail-a4
08:34 | Pondělí 12. 09. 2005
Praha - České dráhy jsou velkým favoritem na ironickou Cenu pro Velkého bratra, kterou bude v říjnu udělovat organizace Iuridicum Remedium. Dráhy si nominaci na ocenění získaly kvůli projektu čipových karet, díky kterým budou moci shromažďovat přesné a jmenovité informace o pohybu svých cestujících. Píšou to dnešní Lidové noviny. Čipové karty budou vedeny na konkrétní jméno cestujícího a bude tak možné získávat z nich informace o jeho pohybu, tedy kdy, kam a odkud cestoval. Čipy budou navíc schopné do čteček vysílat signály z určité vzdálenosti, tedy bez možnosti ovlivnění ze strany cestujícího. Karty postupně nahradí téměř milion současných zlevněných jízdenek a slevových karet.
Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský ujistil, že dráhy nebudou zneužívat údaje získané z karet. "Sledovat se budou pouze statistické údaje, ne jméno uživatele. Nebude se tedy přiřazovat údaj, že pan Novák jel vlakem číslo to a to dne toho a toho," tvrdí.
Organizátor soutěže o Cenu pro Velkého bratra poukazuje hlavně na to, že čipy budou vysílat signály a cestující nebude mít možnost ovlivnit, zda chce, nebo nechce být snímán. Šťáhlavský připustil, že cestující, kteří čipovou kartu odmítnou, nebudou mít jinou alternativu ke slevovým kartám. undefined
http://bleskove.centrum.cz/udalosti/clanek.phtml?id=13220
TOMÁŠ JOHÁNEK
ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA
Již v roce 2007 by mohl některé rychlíky na českých kolejích provozovat jiný dopravce než státní České dráhy. Ministerstvo dopravy totiž vypsalo výběrové řízení na provozovatele 13 párů rychlíků.
Podle mluvčí ministerstva dopravy Marcely Švejnohové je nutné otevřít minimálně část trhu v dálkové osobní železniční dopravě konkurenci. Dosud totiž všechny dálkové vlaky objednávané státem zajišťují České dráhy (ČD). To ale neznamená, že by se to nutně muselo změnit.
Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský totiž tvrdí, že státní dráhy jsou připraveny nabídnout vysoce konkurenceschopný produkt a výběrového řízení se samozřejmě zúčastní. „České dráhy již několik let fungují v prostředí liberalizované železniční dopravy, a to jak v osobní, tak i nákladní přepravě. Již dávno nejsou monopolním železničním dopravcem v Česku,“ říká Šťáhlavský.
VÍCE DOPRAVCŮ NA JEDNÉ TRASE
Teoreticky je také možné, že na jedné trase bude vedle sebe existovat více dopravců v osobní dopravě. První tendr se konkrétně týká osmi párů rychlíkových spojů na trase z Pardubic do Liberce a pěti párů rychlíků z Plzně do Mostu.
Výběr dopravce na každou z těchto relací proběhne podle kritérií, která zohlední jak kvalitu nabízených služeb, tak jejich cenu. Ministerstvo jako první vybralo tratě, u kterých se dá očekávat zájem několika dopravců. „Snahou bylo vybrat malý reprezentativní vzorek. Na něm chceme nově vyzkoušet výběr prostřednictvím transparentního výběrového řízení, abychom mohli trh v oblasti osobní dálkové drážní dopravy v budoucnu dále liberalizovat,“ vysvětlil ředitel odboru silniční a veřejné dopravy Miroslav Zelený. Dvě výše uvedené tratě představují přibližně čtyři procenta objemu celkových výkonů v dálkové osobní dopravě.
KVALITNĚJŠÍ SLUŽBY
Do výběrového řízení se může přihlásit pouze dopravce, který splňuje kvalifikační kritéria. Musí tedy být držitelem licence k provozování veřejné drážní osobní dopravy a mít osvědčení dopravce. Uchazeč zároveň musí doložit, že v posledních dvanácti měsících poskytoval přepravní služby v oblasti osobní nebo nákladní veřejné drážní dopravy. Splnit bude muset ještě řadu dalších podmínek.
Od výběrového řízení si ministerstvo dopravy slibuje nejen snížení prostředků vynakládaných na provoz objednávané dopravy, ale zejména zvýšení kvality nabízených služeb. Podle údajů z tohoto vládního rezortu existuje nyní v Česku zhruba 20 dopravců s jednotnou evropskou licencí pro osobní či nákladní drážní dopravu, kteří by mohli splnit kritéria tendru.
PRVNÍ VLAŠTOVKA NA VÝCHODĚ ČECH
Společnost Connex Česká železniční chtěla původně provozovat rychlíky mezi Libercem a Pardubicemi již od prosince tohoto roku, kdy začíná platit nový grafikon osobní železniční dopravy. Podmínkou ale bylo získání státní dotace na úkor Českých drah, které doposud na trati rychlíkové spoje provozují. To se nepodařilo.
Podle mluvčí Švejnohové prý Connex přišel se záměrem pozdě, neboť smlouvy na zajištění dálkové železniční dopravy se uzavírají minimálně rok před platností nového grafikou. „Zajištění dopravy Connexem by přicházelo v úvahu až od nového jízdního řádu pro rok 2007,“ uvedla. Connex tak nyní dostane šanci ve vypsaném tendru.
(bor)
PRAHA - O oživení nejstarší polabské úzkokolejné železnice se pokouší Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky. Desetikilometrová trať sloužila od konce 19. století přepravě cukrovky z kolínského cukrovaru Ovčáry až do Jestřábí Lhoty. Členové klubu plánují obnovit čtyřkilometrový úsek z Kolína do Býchor, kde by vedla v původní trati. Povzbuzením pro ně je podpora Evropské unie, která z fondu podpory místní infrastruktury cestovního ruchu přispěje na rekonstrukci drážky více než šestnácti miliony korun. Klub uspěl i u továrny TPCA, která mu přidělí 800 tisíc korun. Kolínská radnice věnuje milionu půl. Přesto k uskutečnění záměru ještě chybí dva miliony. Rekonstrukce trati by měla začít letos v listopadu a měla by trvat do poloviny roku 2007. Klub už má v "depu" zaparkované lokomotivy, parní mašinku, vláčky a drezíny pro děti.
Zdražie cestná nákladná doprava, železničná zlacnie
Informoval o tom minister dopravy Pavol Prokopovič, pričom nekonkretizoval o koľko percent poplatok klesne, podľa neho však pôjde o výrazné zníženie
[9.9.2005 18:52]
KOŠICE 9. septembra (SITA) - Do konca roka klesnú poplatky za využívanie železničnej dopravnej cesty a naopak zdražie cestná nákladná doprava. Informoval o tom v piatok minister dopravy Pavol Prokopovič na stretnutí s podnikateľmi, ktoré zorganizovala Košická regionálna komora SOPK. "U nás je druhý najdrahší poplatok v Európe za využívanie železničnej dopravnej cesty. Od prvého októbra tohto roku začne však fungovať Dráhový regulačný úrad, ktorý bude mať za úlohu znížiť poplatok za železničnú dopravnú cestu ešte do konca roka,“ povedal Prokopovič.
Odmietol konkretizovať o koľko percent poplatok klesne, ale podľa neho pôjde o výrazné zníženie.
Zlacnenie nákladnej železničnej dopravy pôjde podľa Prokopoviča na úkor cestnej nákladnej dopravy.
"Od 1. júla budúceho roku zavedieme elektronické spoplatňovanie diaľnic pre nákladnú dopravu a cena bude 4 Sk na kilometer. Od budúceho roku zdražejú pre nákladnú dopravu aj diaľničné nálepky,“ spresnil minister. Avizoval tiež rapídne zdraženie jednodňových diaľničných nálepiek pre nákladnú dopravu nad 12 ton z terajších 300 až na 800 Sk.
Podľa názoru ministra dopravy bola chyba, že Slovensko prestalo vážiť kamióny, ktoré ničia naše cesty. Informoval, že Národná diaľničná spoločnosť pripravuje podobný systém, ako funguje v Rakúsku. Na diaľniciach v budúcnosti pribudnú špeciálne centrá, kde sa budú kamióny nielen vážiť, ale v súčinnosti s políciou sa bude kontrolovať aj celkový technický stav vozidiel. Za zistené nedostatky budú vodiči dostávať vysoké pokuty.
zdroj:http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=54860
Ďalšie pokuty dostávajú železničné firmy za zvýhodňovanie iba vybraných podnikateľov
[23.8.2005, TASR]
Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo), a. s., hrozí miliardová pokuta. Rakúska železničná spoločnosť LTE chcela podnikať na Slovensku, nátlakom slovenskej železničnej spoločnosti však prišla o klienta a zisk. Informovala o tom STV v hlavnej spravodajskej relácii.
Ide o typicky príklad zneužitia dominantného postavenia na trhu. Protimonopolný úrad (PMÚ) SR nenavrhol Cargu žiadny postih. Preto sa poškodení obrátili na orgány Európskej únie.
"Orgány EÚ rozhodli tak, že najprv sa v danej veci musí rozhodnúť na Slovensku a v prípade, ak slovenský protimonopolný úrad nerozhodne, potom by mala začať konať EÚ," povedal Ladislav Patz zo spoločnosti LTE Logistik a Transport Slovakia.
Úrad preto obvinenie opäť prešetruje. "Pokuta hrozí do 10 % z obratu za predchádzajúce účtovné obdobie," informoval hovorca PMÚ Miroslav Jurkovič. To znamená približne 1 miliardu Sk.
Železničná spoločnosť Cargo už v minulosti obvinenie odmietla. K zneužitiu dominantného postavenia podľa nej nedošlo. "Jednoducho využívame iba obchodné nástroje, ktoré pôsobia na našom trhu," povedal námestník riaditeľa spoločnosti Cargo Pavol Kužma.
Ďalšie pokuty dostávajú železničné firmy za zvýhodňovanie iba vybraných podnikateľov. V minulom roku to bolo 37 miliónov Sk a v tomto roku ďalších 50 miliónov Sk za rozdielny prístup ku klientom v minulosti.
"Rozhodnutie Protimonopolný úradu vydal, avšak toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné a je možné sa proti nemu do 15 dní odvolať," dodal hovorca úradu Miroslav Jurkovič.
"Podáme opravný prostriedok priamo na Protimonopolný úrad. V prípade, že bude tento opravný prostriedok zamietnutý, obrátime sa na Najvyšší súd SR," povedala hovorkyňa ŽSR Kornélia Blašková.
Päťdesiatmiliónová pokuta pre železnice už je istá a o tej miliardovej by mal PMÚ rozhodnúť do týždňa.
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=53933
Štěstí v neštěstí měla asi stovka turistů, kteří se včera před polednem vydali na výlet parním vlakem po úzkokolejné trati z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Parní lokomotiva, která táhla jejich vagony, totiž za zastávkou Malý Ratmírov vykolejila, protože se pod ní rozjely podmáčené koleje. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Pracovníci Jindřichohradeckých místních drah zajistili odtažení vlaku na nádraží do J. Hradce. Provoz na železnici byl obnoven za čtyři hodiny.
mam taky pocit, ze pod specifikou lekarskou starostlivostou predstavujes lekarsku prehliadku ako pre kopaca kanalov.
Vstupna prehliadka je takmer najhorsia - to s clovekom "pozametaju" celu Zeleznicnu polikliniku (okrem zberneho miesta spinaveho pradla) od odberov krvi, mocu, EEG, EKG, CT, ORL, ocne (takmer ako na pilota raketoplanu), psychotesty, a kopu dalsich sprostosti, ktore sa musia opakovat kazde 3 roky (do 40 r.) / 2 (do 50 r.) / 1 (nad 50 r.) a samozrejme ak vyvedie sprostost, tak ihned po nej, ako aj pri kazdej zmene funkcie.
19.8.2005 zakony.iDNES.cz str. 0 Zákony / Téma dne
redakce (sp) (Epravo)
České dráhy si budou zřejmě moci vzít od evropského sdružení železnic Eurofima úvěr 1,4 miliardy korun. Rozhodla o tom dnes sněmovna, když schválila zákon o státních zárukách za tuto půjčku. Z peněz by měly dráhy nakoupit nové železniční vozy a lokomotivy. Předlohu musí ještě podepsat prezident.
"Získané úvěrové prostředky použijí České dráhy na úhradu nákladů spojených s pořízením 26 vozů první a druhé třídy pro osobní dopravu a 23 systémových lokomotiv řady 380, které jsou určeny výhradně pro osobní dopravu, a na úhradu čtyř elektrických příměstských jednotek řady 471 pro osobní dopravu, a také dílčího plnění dalších pěti jednotek, které se již vyrábějí," informoval již dříve ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL).
Eurofima poskytla drahám první úvěr 15 milionů eur (450 milionů Kč) předloni. Z něho podnik zaplatil zálohy na vagony první a druhé třídy společnosti Siemens a na dvě soupravy příměstských vlaků od ČKD Vagónka ve Vítkovicích. Loni podnik čerpal 45 milionů eur (1,35 miliardy Kč).
Dráhy vlastní asi 36.000 nákladních vagonů. Kromě toho provozují asi 930 elektrických a 1300 motorových lokomotiv. Osobních vozů mají přes 4500. Po české železnici jezdí také 95 elektrických souprav ČD a dalších asi 790 motorových vozů. Průměrné stáří vozového parku Českých drah je 25 let.
"Navrhovaná opatření budou mít nesporně pozitivní vliv na podnikatelské prostředí ČR, udrží nebo zvýší zaměstnanost v regionech, kde sídlí subdodavatelské a dodavatelské firmy. Většinu těchto zakázek realizují subjekty na českém území," uvedl při projednávání předlohy v Senátu Šimonovský. I když je dodavatelem 26 vozů pro osobní dopravu rakouská společnost Siemens, více než 50 procent dodávek se bude vyrábět v ČR, zejména v Praze ve Zličíně, dodal.
U lokomotiv vyhrála soutěž společnost Škoda se sídlem v Plzni. Dodavatelem elektrických příměstských jednotek je ČKD Vagonka se sídlem v Ostravě.
Všetko by bolo v poriadku, ak by ŽSR niečo ušetrili. Ale vychádza to tak, že súkromná firma zhrabne zisk a ŽSR budú doplácať spomínaných 133 mil. Nech sa to robí ako v ostatných firmách, ktoré sa zbavujú činností, ktoré nesúvisia priamo s ich hlavným biznisom. V štandardnej firme sa činnosti odčlennia a náklady klesnú. Na železnici sa činnosti odčlenia a náklady stúpnu. Má to nejakú logiku. Iba takú, že štát sa prostredníctvom ŽSR stáva "dojnou kravou" , ktorú dojí súkromná firma.
Je pravda,že každý má nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť či robí u železnice alebo v OLO. Ak sa však stane rušňovodič počas výkonu služby neschopným zo zdravotných dôvodov ( nie všetky HV sú vybavené tlačidlom bdelosti napr. 810) je tu trochu iné riziko ako u zamestnanca OLO. Myslím si, že železničiari potrebujú špecifickú zdravotnú starostlivosť, ktorá sa dá robiť aj v súkromných ambulanciách, ale treba zabezpečiť požadovanú úroveň starostlivosti. Nerád by som sa viezol vo vlaku, ktorý bude mať v rukách človek, ktorý nie je 100% fit po zdravotnej stránke. Poznáš infarkt rušňovodiča v Lučenci?
Rezort dopravy chce zaviesť kombinovanú verejnú dopravu
Samospráva bude musieť dbať, aby súbežne neobsluhovala trasy verejnej dopravy autobusovou aj koľajovou dopravou
[16.9.2005, TASR]
Podľa návrhu novely zákona o cestnej doprave má samospráva zabezpečiť prepravu cestujúcich kombináciou verejnej autobusovej dopravy a verejnej dopravy na dráhe. Novelu predložilo do pripomienkového konania Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR.
Ak bude novela schválená, bude musieť samospráva dbať na fakt, aby súbežne neobsluhovala trasy verejnej dopravy autobusovou aj koľajovou dopravou. V obciach sa preprava bude riešiť systémom vzájomne sa dopĺňajúcej dopravy.
Hlavný dôvod, prečo MDPT predkladá novelu zákona, je fakt, že treba pokračovať v procese harmonizácie vnútroštátnych právnych predpisov s právom Európskej únie (EÚ) v oblasti pravidelnej aj nepravidelnej autobusovej prepravy. Ďalším dôvodom je zapojenie slovenských dopravcov do medzinárodnej deľby prepravnej práce. Konečným cieľom je zavedenie pravidiel EÚ v oblasti podnikania v cestnej doprave.
Okrem toho treba spresniť ustanovenia, ktoré sa týkajú pravidelnej autobusovej dopravy najmä v oblasti výkonov vo verejnom záujme a ich financovanie po fiškálnej decentralizácii. Prepravu vo verejnom záujme musí zabezpečiť štát na linkách, kde je to ekonomicky nerentabilné, ale zo sociálnych, kultúrnych a iných dôvodov je to nutné.
Podľa novely by sa zmluva o výkone vo verejnom záujme uzatvárala najviac na 8 rokov. Ak by sa nespresňovala strata z týchto zmlúv každoročne formou dodatkov, povinnou súčasťou zmluvy by mal byť aj odborný odhad straty predložený dopravcom za celé obdobie, na ktoré sa zmluva o výkone vo verejnom záujme uzatvára.
Oproti súčasnej právnej úprave sa v záujme lepšej koordinácie autobusovej dopravy navrhuje, aby dopravná licencia mohla byť udelená aj na súbor autobusových liniek vo vnútroštátnej pravidelnej autobusovej doprave na území samosprávneho kraja. Navrhovaný zákon sa dotkne rozpočtu samosprávnych krajov, no podľa ministerstva dopravy nespôsobí rast ich výdavkov. Naopak, dôsledným držiavaním by sa mali znížiť celkové výdavky na zabezpečenie dopravy vo verejnom záujme.
Novela upravuje vykonávanie kontrol a štátneho odborného dozoru na pozemných komunikáciách v súvislosti s prepravou nebezpečných vecí a obsahuje viaceré technicko–legislatívne a ďalšie úpravy, ktorých potrebu si vyžiadala nejednotná aplikácia niektorých ustanovení zákona v praxi. Zmeny sa dotknú aj vodičov taxislužieb. Udelenie licencie bude môcť samospráva podmieniť absolvovaním skúšky miestopisu. Platnosť novely navrhuje MDPT od 1. januára 2006.
zdroj:http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=55162