Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Takto bije na poplach ústy svého mluvčího sdružení ČESMAD Bohemia mj. v Dopravních novinách 43/2005.
Podle názoru sdružení jsou již nyní daňové výnosy z dopravy v poměru k přínosům přerozdělovány v neprospěch silniční infrastruktury a plánované astronomické investice do železnice by tento stav ještě výrazně zhoršily.
Odkial vezmu tolko klimatizovanych voznov?
VYSOKÉ TATRY 14. októbra (WN/SITA) - Vo Vysokých Tatrách nebude Zákaznícke centrum Železničnej spoločnosti (ZSSK) napriek tomu, že sa k jeho zriadeniu zaviazala v Memorande, ktoré podpísali zástupcovia spoločnosti s mestom Vysoké Tatry v júni minulého roka. Zákaznícke centrum malo byť v zrekonštruovanej budove na Železničnej stanici v Starom Smokovci. "Pri kolaudácii budovy bolo dohodnuté aj pripravené dislokačné rozhodnutie Železníc SR, v ktorom tieto priestory boli pridelené našej spoločnosti a my sme začali pripravovať podklady potrebné k uzavretiu nájomnej zmluvy," informoval SITA riaditeľ odboru komunikácie ZSSK Miloš Čikovský. "ŽSR jednostranne, bez toho, aby nás informovalo, zmenilo účel využitia budovy. Keďže ZSSK nevlastní žiadne budovy v Starom Smokovci a nemáme k dispozícii ani iné vyhovujúce priestory, budeme nútení upustiť od zámeru vybudovať vo Vysokých Tatrách v spolupráci s mestom zákaznícke centrum," uviedol M. Čikovský.
Myšlienka využívania prístavby vedľa Železničnej stanice v Starom Smokovci aj pre potreby zákazníckeho centra existovala podľa hovorkyne Železníc Slovenskej republiky Kornélie Blaškovej pred rokom 2002, "keď ešte existovali spoločné ŽSR." Podľa nej táto myšlienka po rozdelení spoločnosti zanikla. "Vedenie ŽSR rozhodlo aj na základe povolenia od Štátneho dráhového úradu o zmene využívania týchto priestorov pre potreby Závodu služieb ŽSR," uviedla K. Blašková.
Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš je sklamaný, že zákaznícke centrum v Starom Smokovci nebude."Mrzí nás to, lebo sme s ním počítali," povedal pre SITA J. Mokoš. Primátor si počká na vyhodnotenie úloh z Memoranda, ktoré bude 21. októbra. "Zrejme predstavitelia Železničnej spoločnosti nedocenili, že je to treba zmluvne zakotviť so Železnicami SR a asi sa nedodržala ústna dohoda. Vidno, že ústna dohoda je málo," doplnil J. Mokoš. Zákaznícke centrum chcelo mesto využiť nielen pre poskytovanie informácií o železniciach, ale aj ako informačný bod pre návštevníkov Vysokých Tatier. Primátor verí, že nakoniec sa myšlienka zákazníckeho centra v Starom Smokovci podarí vyriešiť v iných priestoroch.
zdroj:http://www.webnoviny.sk
Na modernizáciu a rekonštrukciu železničnej dopravnej cesty by malo byť v budúcom roku vyčlenených 4,2 mld. Sk zo štátneho rozpočtu a 4,7 mld. Sk z fondov EÚ
[14.10.2005 14:12]
BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú v tomto roku na financovanie investícií zdroje vo výške 8,248 mld. Sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSR Nela Blašková s tým, že ide o údaje v podnikateľskom pláne spoločnosti na tento rok, ktoré vychádzajú z rozpisu záväzných ukazovateľov štátneho rozpočtu na rok 2005. Vlastné zdroje sú pritom vo výške 2,7 mld. Sk a cudzie zdroje v hodnote 5,548 mld. Sk. V rámci cudzích zdrojov figurujú podľa Blaškovej prostriedky z rozpočtu Európskej únie (EÚ) v sume 3,573 mld. Sk, prostriedky zo štátneho rozpočtu v čiastke 1,897 mld. Sk a na ostatné cudzie zdroje ako napríklad úver pripadá 78 mil. Sk.
Na modernizáciu a rekonštrukciu železničnej dopravnej cesty by sa v nasledujúcom roku malo zo štátneho rozpočtu vyčleniť 4,2 mld. Sk. "Táto čiastka však ešte formálne podlieha schváleniu štátneho rozpočtu," uviedla Blašková a dodala, že tieto financie sa použijú ako spolufinancovanie projektov EÚ. Prostriedky od EÚ, ktoré zahŕňajú štrukturálne fondy, Kohézny fond a fond ISPA, sú podľa hovorkyne ŽSR na rok 2006 naplánované v objeme 4,7 mld. Sk.
Medzi najvýznamnejšie aktivity ŽSR patrí v súčasnosti modernizácia slovenskej časti V. železničného eurokoridoru. Celkové náklady na modernizáciu slovenskej vetvy eurokoridoru v trase Bratislava-Žilina-Košice-Čierna nad Tisou odhadujú ŽSR na zhruba 2 mld. eur, čo je približne 77,882 mld. Sk, pričom ukončiť by sa mohla v roku 2020. Podľa ŽSR však tento termín nie je definitívny a celý proces modernizácie ovplyvňujú najmä možnosti získania finančných prostriedkov, ako z národných zdrojov, tak aj z európskych fondov. Slovenská vetva eurokoridoru je rozdelená na osem úsekov, z toho na úsekoch Bratislava - Trnava a Trnava-Nové Mesto nad Váhom sa už vykonávajú modernizačné práce, ktoré by sa podľa odhadov ŽSR mohli ukončiť v rokoch 2007 až 2008.
ŽSR dosiahli za sedem mesiacov tohto roka výnosy v objeme 10,386 mld. Sk pri nákladoch 10,366 mld. Sk. V medziročnom porovnaní poklesli výnosy o 11 % a náklady o 16 %. V sledovanom období tak spoločnosť hospodárila so ziskom na úrovni 20,8 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka si tak železnice polepšili 693,2 mil. Sk, keďže za sedem mesiacov vlaňajška vykázali stratu 672,4 mil. Sk.
(1 EUR = 38,941 SKK)
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=56814
Správne konanie sa týka podozrenia zo zneužívania dominantného postavenia na trhu nákladnej železničnej dopravy
[13.10.2005 16:41]
BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Protimonopolný úrad SR (PMÚ) začne správne konanie voči Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo) kvôli podozreniu zo zneužívania dominantného postavenia na trhu nákladnej železničnej dopravy.
Agentúre SITA to potvrdil hovorca PMÚ Miroslav Jurkovič s tým, že ide o pokračovanie v správnom konaní, ktoré sa pôvodne týkalo Železničnej spoločnosti, a.s. (ZSSK), pričom právnym nástupcom tejto spoločnosti sa stala od začiatku tohto roka práve ZSSK Cargo.
"Na Železničnú spoločnosť, a.s. podala sťažnosť ešte minulý rok jedna konkurenčná firma s tým, že táto spoločnosť zneužíva svoje postavenie a snaží sa ju vytlačiť z trhu," povedal Jurkovič.
V tomto roku rozhodol PMÚ podľa Jurkoviča o zastavení konania voči spoločnosti ZSSK. "Dôvodom bolo rozdelenie pôvodnej Železničnej spoločnosti, a.s. na dva samostatné podniky k začiatku tohto roka," skonštatoval Jurkovič. V bežných prípadoch zániku spoločnosti PMÚ podľa Jurkoviča zastaví správne konanie.
"Tento prípad je však odlišný, pretože všetky aktivity aj záväzky ZSSK prebrala jej nástupnícka spoločnosťou, ktorou je ZSSK Cargo," vysvetlil Jurkovič. Rada PMÚ preto rozhodla o obnove konania, avšak voči ZSSK Cargo. Jurkovič zároveň dodal, že po začatí konania bude mať PMÚ lehotu pol roka na vydanie rozhodnutia.
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ZSSK Cargo, spoločnosť si nie je vedomá, že by zneužívala dominantné postavenie na trhu nákladnej železničnej dopravy a bude sa voči tomu brániť. "Spoločnosť disponuje aj právnym stanoviskom o tom, že svoje postavenie nezneužíva," doplnil Čikovský.
Nákladný prepravca prepravil za prvých šesť mesiacov tohto roka vyše 24,1 mil. ton tovaru, čo je o 1 % menej ako určoval plán. V medziročnom porovnaní poklesol objem prepraveného tovaru o 2,5 %. Z pohľadu prepravovaných komodít sa najpriaznivejšie vyvíjala preprava dreva, ktorá bola medziročne vyššia o 12 %, preprava kovov vzrástla o 6 %, uhlia o 3 % a kombinovaná doprava sa zvýšila o 18 %. Do konca tohto roka by sa mal objem prepraveného tovaru vyšplhať na 49,848 mil. ton.
ZSSK Cargo vznikla 1. januára tohto roka rozdelením ZSSK na dve samostatné spoločnosti a prevzala jej aktivity v oblasti nákladnej železničnej prepravy. V súčasnosti je v procese privatizácie, pričom predbežné ponuky na kúpu 100 % akcií predložilo 14 záujemcov, z ktorých výberová komisia vybrala 8 najlepších.
Títo vstúpili do záverečnej fázy, ktorým je hĺbkový audit. Celý proces privatizácie chce rezort dopravy ukončiť do konca tohto roka. Minister dopravy Pavol Prokopovič očakáva z tejto privatizácie príjem na úrovni 15 mld. Sk až 20 mld. Sk. Ten by sa mal použiť na oddlženie ostatných železničných spoločností.
zdroj:http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=56776
Nemcov by som vynechal, lebo maju asi tu najliberálnejsiu systavu mozno zo vsetkych (statnych) zeleznic v Europe.
Francuzi su od nich este na svetelne roky.....(este len teraz skrábaju cervenu farbu z hviezdy....) - na rozdiel vsak vsade sa snazia poucovat a diktovat - ich spolocnosti jazdia krizom krázom vo svete, k nim donedávna nemohol okrem Thalysu a Eurostar NIKTO.
vsimni si ze v mediach sa hovori vzdy o zeleznicne havárie, ked nejaky idiot je zrazeny na zeleznicnom prechode - co maju s tym spolocneho zeleznice - ze sa to stalo na ich pozemku a zrázka bola s ich majetkom (vlakom). Z vsetko ostatne na 99,9% moze ucastnik cestnej premávkym, len mediám akosi to neide do hlavy.
Nech sí tí, ťo to písali, zrátajú koľko ľudí zabila železnica za posledných 30 rokov a za posledných 15 a koľko cestná doprava, prišli by k tomu, že železnici by patrilo 0,0...%, ale keď niekto neznáša železnicu, nikdy ňou necstoval, na 100 % cestuje výhadne svojím štvorkolesový miláčikom, tak o nej nebude ani pekne písť a bude preferovať to čo robí on....
Licencie, ktoré sú nanič (Komentár)
Nielen legislatíva, ale aj tichá sila Železničnej spoločnosti Cargo bráni konkurencii vstúpiť na trh
[10.10.2005, TREND / Gabriel Beer]
Napriek tomu, že licencií pre firmy, ktoré chcú po slovenských koľajniciach voziť tovar, je vydaných množstvo, reálna konkurencia neexistuje. Potenciálni súperi zatiaľ skôr obsluhujú podnikové vlečky. Ťažko očakávať, že v dohľadnom čase prifrčia na koľajnice farebné lokomotívy dravej konkurencie. Štátne monopoly majú neobyčajnú silu vzdorovať. Bolo to vidieť v telekomunikáciách, cítiť to aj v železničnej sieti.
Nielen legislatíva, ale aj tichá sila Železničnej spoločnosti Cargo bráni konkurencii vstúpiť na trh. Firmy, ktoré potrebujú prepravovať tovar, sa boja komunikovať s nezávislými dopravcami, aby neprišli o výhody, ktoré im núka najväčší dopravca.
Ten má stále výhodu rôzneho krížového dotovania výhodných a nevýhodných dopráv. A rád ju využíva. Ministerstvo dopravy síce ukáže progresívnu legislatívu a môže argumentovať necelou štyridsiatkou vydaných licencií. No je to len fasáda, ktorá poteší najviac tak úradnícke duše. Doma či v Bruseli.
Naopak konkurenciu vie potichu utlmiť práve štát. Tomu neprekáža ani tradičné naťahovanie sa železničiarov so slovenským protimonopolným úradom, ktorého rozhodnutia sa najčastejšie končia pokutami. Štát sa tu sotva vyhne podozreniu, že koná ako vplyvný majiteľ firmy a nahráva svojej spoločnosti aj legislatívou.
Napríklad od roku 2004 prijala Európska komisia smernicu, podľa ktorej ak niekto získa v krajine EÚ licenciu na prevádzkovanie dopravy na železniciach, bude mu platiť vo všetkých štátoch únie. Tento predpis si Slovensko zatiaľ neosvojilo. Platiť bude až od začiatku budúceho roku, keď už Cargo pravdepodobne bude v iných ako štátnych rukách.
Malé firmy to budú mať aj tak ťažké. V období, keď musia investovať a budovať si infraštruktúru, ich legislatíva prinútila na budúci rok platiť za železničnú licenciu na Slovensku 1,8 milióna korún. A túto sumu budú musieť zaplatiť všetky firmy, ktoré budú chcieť na celoštátnych železničných linkách voziť. Na porovnanie, v Česku či Rakúsku je to suma vo výške niekoľko desiatok tisíc korún. Slovensko si pýta najviac z okolitých krajín.
Menšie firmy, ktoré majú neisté zákazky, sa budú radšej registrovať v okolitých krajinách a využívať európsku licenciu. Tam však pôjdu aj tržby a dane. Už v súčasnosti Štátny dráhový úrad odhaduje, že zoznam takmer štyridsiatky spoločností, ktoré majú licenciu, sa na budúci rok podstatne skráti. O malé a dravé ryby nie je záujem.
Zatiaľ štátne Cargo má strach, že mu preberú lukratívnu dopravu, ktorú budú vedieť urobiť lacnejšie, rýchlejšie a prehľadnejšie. Báť sa môže aj silných rakúskych železníc, ktoré si už chystajú trinásť lokomotív na trh Slovenska, Česka a Maďarska. Takže privatizačná zmluva s investorom pre Cargo bude nepochybne zaujímavá. Tak ako utajená zmluva o predaji telekomunikácií.
zdroj:http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=56269
Inak dobrý článok o privatizácii Carga a konkurencii v železničnej nákladnej doprave na slovenský spôsob je v novom Trende: http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=56192
BRATISLAVA 11. októbra (WN/SITA) - Privatizácia Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) a Slovenských elektrární by sa mala odsunúť o päť rokov. Navrhuje to skupina poslancov z ĽS - HZDS, ktorá predložila do parlamentu novelu zákona o veľkej privatizácii. "Osobitosť subjektov prirodzeného monopolu je daná ich zvýšeným významom pre hospodársky a sociálny rozvoj spoločnosti. Preto otázku ich privatizácie treba obzvlášť citlivo posúdiť," uvádza sa v dôvodovej správe poslaneckej novely.
Potrebu odsunutia privatizácie v prípade ZSSK Cargo poslanci zdôvodňujú napríklad tým, že železničná doprava by sa dostala úplne spod vplyvu štátu. Strategický, alebo špekulatívny investor by navyše podľa predkladateľov novely po privatizácii siahol ako prvé k najjednoduchšiemu a najrýchlejšiemu zníženiu nákladov, teda zníženiu stavu zamestnancov a racionalizácii prevádzky. Štát by po privatizácii nákladnej dopravy navyše nemal z čoho dotovať osobnú dopravu. "Výnosy z privatizácie sa z hľadiska investovania do železníc rozplynú neadresne tak, ako pri iných privatizáciách," tvrdia autori novely.
Podľa stanoviska Ministerstva financií SR by však schválenie novely malo značný dopad na rozpočet verejnej správy. Neprivatizácia spomínaných podnikov by totiž ovplyvnilo hotovostné príjmy Fondu národného majetku SR “v roku 2006 v objeme 30 mld. Sk“. Preto je podľa rezortu financií potrebné doplniť Doložku finančných, ekonomických, enviromentálnych vplyvov a vplyvov na zamestnanosť návrhom na úhradu úbytku príjmov.
ZSSK Cargo je v súčasnosti je v procese privatizácie, pričom predbežné ponuky na kúpu 100 % akcií predložilo 14 záujemcov, z ktorých výberová komisia vybrala osem najlepších. Títo vstúpili do záverečnej fázy, ktorým je hĺbkový audit. Záväzné ponuky môžu potenciálni investori predkladať do polovice októbra, pričom celý proces privatizácie chce rezort dopravy ukončiť do konca tohto roka.
zdroj:http://www.webnoviny.sk