Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Velkým obdivovatelem parních lokomotiv byl Antonín Dvořák, který se svou zálibou zapisovat si jejich čísla je vlastně praotcem "knihy jázd" a podobných projektů.
Při vší úctě pane (jak říkají americké seriálové postavy) , Horthy se admirálem nevyhlásil. On jím skutečně byl:
Za první světové války bojuje Horthy v rakousko-uherském námořnictvu - je schopný a úspěšný velitel, a tak brzy přichází jeho postup armádní hierarchií: v roce 1917 se Horthy stává admirálem rakousko-uherského námořnictva, o rok později pak jeho nejvyšším velitelem.
To nic nemění na tom, že diktátoři různého ražení měli a mají libůstky všeliké a podivné.
Stejně jako je podivné, v jaké společnosti se během naší diskuse objevil "nejpopulárnější český politik" ministroherec Jandák.
http://www.sme.sk/c/2502370/Berlusconi-Vystavba-alpskej-zeleznice-zacne.html
... lebo ani Maďarsko nemá more a pán Horthy sa vyhlásil za námorného admirála.... Ako vidíš, rôzne výstrelky nie sú len špecialitou súdruhov... ale aj diktátorov inej proveniencie.
Pokiaľ ide o vlak polosúdruha Josipa Broza Tita: za tučný poplatok sa dá objednať na nostalgickú jazdu. Na Spektre som videl reportáž, ako sa Amíci rozvážali po Srbsku a koštovali srbské vína, aké pil pán Tito :-)
rk_kn. Súdruh Kádár mal vlastnú reprezentačnú motorovú jednotku, ktorá je teraz vedená ako prevádzkový exponát MÁV Nosztalgia. Tiež sa dá objednať na nostalgické jazdy.
KSS plánuje v budúcom roku si ju prenajať na predvolebné jazdy po koľajách ŽSR...
V roku 1955 alebo 1956, keď ho ešte neobvinili z revizionizmu, bol na súdružskej návšteve Československa a osobne som videl libeňský GANZ ako s ním prechádzal cez štrbskú rampu.
V Belehrade som sa dozvedel, ze ked zomrel Tito, vlak s jeho pozostatkami niekolko dni brazdil Juhoslaviu (BTW keby ste mali niekto cestu cez Belehrad, mozete sa zastavit v jeho "mauzoleu", vstup zdarma) .
Môj otec si spomínal na jún roku 1960, keď súdruh Chruščov išiel na rokovanie s pánom Kennedym do Viedne. Jeho pancierový vlak priberal v Spišskej Novej Vsi postrk a hoci už bola na štrbskej rampe elektrická prevádzka (vpredu dve bobiny), sovietski súdruhovia z KGB požadovali na postrk parný rušeň. Bola ním šľachtičná s číslom 475.198 (rušňovodič pán Ján Schotter z depa Spišská Nová Ves, neskorší námestník náčelníka Východnej dráhy).
Firme vzrástli objednávky, a tak vo výrobe potrebuje viac pracovníkov
[8.12.2005, TREND / hai]
Po zvýšení cien hutníckych výrobkov a následnom poklese záujmu európskych prepravcov o železničné podvozky a vagóny ohlásila popradská Tatravagónka začiatkom tohto roku hromadné prepúšťanie 450 ľudí. Odísť mala zhruba štvrtina jej zamestnancov.
V súčasnosti už situácia tak dramaticky nevyzerá. Pri prepúšťaní muselo napokon z popradskú spoločnosť opustiť len niečo vyše tristo ľudí. Navyše podnik začína stavy svojich zamestnancov ku koncu roku znovu zvyšovať.
Opätovné oživenie dopytu Tatravagónke umožnilo prijať v týchto mesiacoch viac ako stovku pracovníkov, a tak do nového roku prejde s celkovo 1 700 ľuďmi.
„Takýto stav nám postačuje aj na prvý kvartál budúceho roku. No neskôr možno budeme priberať ďalších nových zamestnancov. Plánované kontrakty však ešte nie sú definitívne potvrdené,“ naznačuje výkonný riaditeľ Tatravagónky Marcel Polomský.
Na jeseň sa firme konečne podarilo zrealizovať niektoré veľké kontrakty, ktoré pôvodne mali byť hotové už na jar. Išlo o dodávky vagónov do Švédska. Tatravagónka exportuje všetku výrobu. Prepúšťanie na začiatku tohto roku spôsobili hlavne výpadky objednávok od poľských železníc.
U severného suseda sa totiž čakalo na voľby, a tak sa na štátnych železniciach žiadne veľké rozhodnutia nerobili. Prechodné problémy s odbytom sa však premietnu do zníženia tržieb. Tie tohtoročné klesnú oproti vlaňajšku o takmer štyristo miliónov korún na zhruba 3,2 miliardy, pričom Tatravagónka vykáže stratu. V roku 2004 dosiahla čistý zisk vo výške takmer päť miliónov korún.
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=59472
(rr)
V Brandýse nad Labem byl slavnostně otevřen skladový areál společnosti Mitas. Místo kamionů bude pneumatiky Mitasu z Hostivaře vozit vlak. Každý den včetně sobot a nedělí sem nyní vlak o osmi až devíti vagonech přiveze asi 1650 pneumatik, což je 44 000 za měsíc a 527 000 za rok. Nový skladový areál má výrazný ekologický přínos, protože vlaky nahradí denně dosud jezdících osm až devět kamionů. Jen pro zajímavost: za rok tak zmizí z našich přetížených silnic mezi Prahou a Brandýsem nad Labem 2880 kamionů. Při průměrné spotřebě kamionu 32,5 litru na 100 km jde o celkový objem 46 800 l spotřebované nafty za rok (do Brandýsa a zpátky je to 50 km). Ekologické úspory nelze zcela jednoduše vyjádřit, protože vlak také produkuje emise. Na základě tabulek z ministerstva životního prostředí ale vznikne změnou přepravy z kamionů na železnici úspora na emisích cca 80 % .
Slovenské železnice – aký web také cestovanie
http://alian.info/index.php?option=com_content&task=view&id=784
http://spravy.pravda.sk/sk_zaujima.asp?r=sk_zaujima&c=A051203_153933_sk_zaujima_p23