Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
New Orleans: Budúci týždeň obnovia železničnú dopravu
New Orleans (SITA/AFP) - Už budúci týždeň obnovia železničnú dopravu pre cestujúcich do a z New Orleansu, ktorú prerušil ničivý hurikán Katrina. Uviedli to v stredu predstavitelia železničnej dopravnej spoločnosti Amtrak.
Vlak s menom City of New Orleans vypravia 9. októbra z mesta do štátov Tennessee a Illinois, zatiaľ čo ďalší vlak bude mať namierené do štátov Mississippi, Alabama a Severná Karolína, uviedla spoločnosť. "Sme hrdí na to, že obnovíme dopravu z a do New Orleansu, čím urobíme službu cestujúcim a pomôžeme pri obnove New Orleansu," uviedol viceprezident spoločnosti Amtrak William Crosbie.
Verejná doprava a taxi služby v New Orleanse stále nefungujú, varovala spoločnosť tých, čo sa chystajú cestovať vlakom do mesta.
by
Zdroj: SITA
http://www.orangeportal.sk/dnes/news/article.dwp?level1=43027&level2=43028&article=1119562
Obe firmy svojej niekdajšej matke vypovedali zmluvy pre údajnú nízku kvalitu služieb. ŽSR sa po inovácii Strediska informatiky vráti do tendra, ale zrejme za iných cenových podmienok.
Železničné spoločnosti už nechcú infosystém ŽSR
autor:Juraj Danielis
Obe spoločnosti, ktoré na železničných tratiach prevážajú tovar alebo ľudí, sa chcú zbaviť minulých väzieb na Železnice SR.
Obe spoločnosti, ktoré na železničných tratiach prevážajú tovar alebo ľudí, sa chcú zbaviť minulých väzieb na Železnice SR. Najnovšie Železničná spoločnosť Slovensko prevádzkujúca osobnú dopravu, aj nákladný železničný prepravca Cargo Slovakia, zrušili zmluvy o správe informačných (IT) systémov. Hoci príslušné dve zmluvy už neplatia, ŽSR obom firmám ešte IT služby poskytuje. Zrušením zmlúv železnice ročne prídu zhruba o 309 miliónov korún.
Zmena vzťahov pred príchodom investora
Ako pre HN uviedol hovorca oboch Železničných spoločností Miloš Čikovský, obe firmy, ktoré vznikli začiatkom roku 2003 rozdelením starých ŽSR, so službami železníc a jeho strediska informatiky neboli spokojné. "Cena ani kvalita nezodpovedali súčasným trendom," dodal Čikovský s tým, že v najbližšom čase vypíšu verejnú súťaž na správu systémov, ako aj služieb na platforme SAP, či komplexného vybavenia cestujúcich (KVC) alebo systému IRIS-N na administráciu nákladnej prepravy.
Rozhodnutie prichádza "päť minút" pred plánovanou privatizáciou Železničnej spoločnosti Cargo. Nie je to náhoda. Nákladný prepravca chce podľa Čikovského ešte pred príchodom investora firmu pripraviť tak, aby boli obchodné vzťahy nastavené čo najhospodárnejšie.
Stredisko informatiky v novom kabáte
Do súťaže sa zrejme ŽSR so svojím odštepným závodom, Strediskom informatiky, prihlásia znova. Tentoraz by však malo byť stredisko úplne inak vybavené. "Rozhodli sme sa, že budeme činnosť strediska optimalizovať, čo si v blízkom čase vyžiada investície zhruba 140 miliónov korún," avizuje hovorkyňa ŽSR Nela Blašková.
Rozhodnutie obnoviť IT centrum železníc prichádza po tom, ako padli plány spoločnosti outsourcovať celé stredisko bez súťaže v prospech IT firmy Hewlett-Packard Slovakia. Zmluvné strany sa nedohodli na podmienkach a zhruba pred pol rokom rokovania o outsourcingu za približne 3,5 miliardy korún zastavili. O najväčší outsourcingový kontrakt na Slovensku sa vtedy zaujímali aj spoločnosti Accenture a Siemens Business Services.
Stredisko informatiky tak zatiaľ zostáva vo vlastníctve železníc, aj keď s jeho odčlenením počíta aj konsolidačný plán, ktorý pre firmu v roku 2003 schválila vláda."Na inovácie nášho vybavenia sme už vypísali verejnú súťaž," potvrdzuje riaditeľ Strediska informatiky Juraj Havrilla. Dodal, že nakupovať sa budú predovšetkým servery so 128-bitovými čipovými súpravami a softvér. V tendrových podmienkach nie je spresnený presný počet serverov, skôr rozhodnú ponúkané technické riešenia.
Hovorca železničných spoločností uzatvára, že účasť ŽSR v tendri, ktorý vypíšu na nového poskytovateľa IT služieb, očakávali: "Samozrejme, pod konkurenčným tlakom sa budeme baviť o úplne inej kvalite aj cenách služieb."
Profil Strediska informatiky ŽSR
-Počet zamestnancov 274
-Priemerný ročný obrat 500 mil. Sk
-Klienti ŽSR, Železničná spoločnosť Slovensko, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia a ďalších zhruba 21 dopravcov, vrátane US Steel
-Služby Správa a administrácia IT systémov, vývoj a prevádzka železničiarskych aplikácií, údržba IT systémov
-Počet serverov Zhruba 150
Zdroj: HN http://hnonline.sk/1-10023660-22711925-k00000_detail-67
BRATISLAVA 2. októbra (WN/SITA) - Šíriť európske myšlienky v krajinách strednej a východnej Európy je cieľom nemeckého projektu Európsky vlak 2006. Od 24. apríla do 1. mája budúceho roka prejde vlak sedem krajín a zastaví sa v Českých Budějoviciach, slovinskom Maribore, maďarskom Pécsi, Košiciach, poľskom Krakowe, poľskom Zgorzelci a nemeckom Berlíne. Nastúpiť na vlak môže 42 mladých ľudí od 18 do 27 rokov s výbornou znalosťou nemčiny. Záujemcovia by mali poslať originálne nápady na verejné akcie, ktoré by sa mali uskutočniť v jednotlivých staniciach na adresu europazug@mitost.de.
>
Mladí cestovatelia sa stretnú od 22. do 30. novembra v poľskej Wroclawi, kde si naplánujú, ako najlepšie uskutočniť svoje projekty. Počas budúcoročnej cesty by s nimi mali diskutovať regionálni a európski politici a novinári o politických témach. V každej zo siedmich staníc sa počas zastavenia vlaku bude konať európsky festival s rôznymi podujatiami. Organizátori akcie hľadajú rôzne mimovládne organizácie v navštívených krajinách, ktoré by pomohli s prípravou akcií na staniciach. Počas cesty budú mladí ľudia rozmýšľať o ďalších výzvach a šanciach pre Európu, dva roky po jej rozšírení. Svoje myšlienky prediskutujú na záverečnej konferencii s európskymi politikmi v Berlíne.
Akciu pripravil nemecký spolok pre jazykovú a kultúrnu výmenu v Európe MitOst, nemecký Council on Foreign Relations a Edith Stein Association Breslau.
zdroj:http://www.webnoviny.sk/article.php/7d97035eb88341b59aab07621c971a82/0/15//5115
Po tom, ako Európa povedala dosť meškaniu lietadiel, prišli na rad aj železnice. Európsky parlament včera schválil v tzv. treťom železničnom balíku celý rad opatrení, ktoré zahŕňajú aj povinnosť železničných dopravcov platiť cestujúcim za meškanie spojov.
Brusel neprichádza s touto iniciatívou ako prvý. Už v minulosti sa v Charte práv cestujúcich na povinnosti vracať 20 percent z cestovného pri hodinovom meškaní cez deň a dvojhodinovom pri nočných spojoch zhodli samotní dopravcovia združení v Medzinárodnej únii železníc. Včera prijaté opatrenia tieto povinnosti sprísňujú.
Viac ako hodinové meškanie tak bude železničné spoločnosti stáť štvrtinu ceny cestovného. Pri dvojhodinovom meškaní to bude polovica a po troch hodinách až 75 percent cestovného. Dopravca bude povinný na žiadosť cestujúceho reagovať do mesiaca.
"Hoci sú meškania vlakov najčastejšie v medzinárodnej doprave, nových nariadení sa nebojíme," tvrdí hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský. Dodal, že podľa štatistík spoločnosti jazdí na Slovensku 97 percent vlakov načas, a to aj napriek tomu, že výluka na trati pre jej modernizáciu si vyžiadala zmenu grafikonu a predĺženie jazdných časov.
Spoločnosť denne vypraví 1 800 až 1 900 vlakov, z ktorých podľa Čikovského zavinením spoločnosti viac ako hodinu mešká len zhruba percento. Dodal, že meškania nad tri hodiny sa mesačne počítajú na desiatky.
Najlukratívnejšie sú pre železničného dopravcu komerčné IC a EC vlaky s priemernou obsadenosťou 80 až 90 percent. Napríklad v júli meškalo osem takýchto spojov, a to od troch do 44 minút. Na kompenzáciách tak spoločnosť vyplatila približne 40-tisíc korún. "Ak vlak mešká viac ako päť minút, má cestujúci možnosť vrátiť lístok a zinkasovať plnú cenu. Ak sa rozhodne, že pre meškanie nebude cestovať ďalej, zadarmo ho dopravíme späť do východiskovej stanice," dodáva hovorca. Každým meškaním IC alebo EC vlaku viac ako pol hodinu sa zaoberá Predstavenstvo Železničnej spoločnosti.
Európski poslanci sa včera zaoberali aj kompenzáciami za meškanie dodávok tovaru v nákladnej železničnej doprave. Sankcie nakoniec neschválili, s odôvodnením, že by železničným prepravcom neprimerane vzrástli náklady.
Strašiak zvaný konkurencia
Europoslanci okrem toho nepotešili železničných dopravcov v nových členských štátoch únie. Schválili totiž liberalizáciu trhu osobnej dopravy od roku 2008 namiesto plánovaného roku 2010. Noví členovia vrátane Slovenska sa proti to ohradili a žiadajú výnimku.
Prečo? Ustanovenie umožní obrovským dopravcom, napríklad Deutsche Bahn či francúzskej SNCF, aby prevádzkovali spoje aj v zahraničí. Znamená to, že napríklad na linke Bratislava - Košice by mohli okrem Železničnej spoločnosti jazdiť aj zahraničné vlaky.
Slovenské železnice však po dlhom období podkapitalizácie na ostrú konkurenciu ešte nie sú (a do roku 2008 zrejme nebudú) pripravené. "Nechceme, aby títo hráči vybrali hrozienka a prevádzkovali lukratívne spoje na moderných vlakoch, zatiaľ čo slovenské železnice so zastaraným vozovým parkom pri prevádzkovaní osobnej dopravy zo strát ťahajú platby za výkony vo verejnom záujme," dodáva hovorca ministerstva dopravy Tomáš Šarluška. Ton Huysoon z tlačového strediska Europarlamentu očakáva k udeľovaniu výnimiek ďalšiu diskusiu.
Kompenzácie v Európe
- Chartu práv cestujúceho dodržiavajú železnice v Španielsku, Portugalsku, vo Francúzsku, Veľkej Británii, v Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, Grécku, Česku, na Slovensku, v Nemecku, Luxembursku, Írsku, vo Švédsku a v Holandsku
- Vlastné modeIy kompenzácií si zvolili Dánsko, Belgicko, Poľsko, Litva, Fínsko, Malta, Cyprus, Slovinsko
- Kompenzácie bez jasných pr
ŠTRASBURG 28. septembra (WN/SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu liberalizáciu európskej železničnej siete. Parlament sa vyslovil za otvorenie trhu pre osobnú medzinárodnú prepravu od 1. januára 2008 a vnútroštátnu od 1. januára 2012. Európska komisia pôvodne navrhovala otvorenie medzinárodnej dopravy od roku 2010.
Poslanci sa zároveň vyslovili za zriadenie kompenzačného systému pre cestujúcich, ktorý sa však nebude vzťahovať na medzinárodnú dopravu, ale iba vnútroštátnu. Parlament schválil systém, podľa ktorého vrátia cestujúcim za 60 a viac minútové meškanie vlakov 25 percent ceny cestovného, 50 percent v prípade viac ako dvojhodinového meškania a 75 %, ak budú vlaky meškať tri hodiny a viac. Po dlhej diskusii však poslanci odmietli podobný systém pre dopravu tovarov. EP sa tiež vyslovil za prísnejšie skúšky - lekárske, jazykové a profesionálne - na získanie oprávnenia riadiť vlaky.
Nové „železničné vodičáky“ by mali začať platiť pre rušňovodičov v roku 2007, pre ostatný personál v 2009. Tzv. Tretí balík o doprave je súčasťou európskeho programu dopravy, tak ako ho stanovila „Biela kniha dopravy“, ktorú pripravila Európska komisia.
Zdroj:http://www.webnoviny.sk
FRANKFURT 28. septembra (SITA, Reuters) - Spoločnosť Deutsche Bahn, ktorá prevádzkuje vlakovú dopravu v Nemecku, prevezme 41 vlakových súprav od nemeckého strojárskeho konglomerátu Siemens len v prípade, že jej výrobca na tieto vlaky poskytne zľavu. Dôvodom sú podľa Deutsche Bahn pretrvávajúce problémy s kvalitou dodaných vlakov. Kolesá 13 súprav tretej generácie ICE-3 a 28 vlakov ICE sa rýchlo opotrebovávajú, poruchové sú aj systémy klimatizácie a toalety, uviedla spoločnosť, ktorá je kľúčovým odberateľom pre divíziu Siemens Transportation Systems. "Na riešenie týchto problémov sme ponúkli už dosť kompromisov," dodala spoločnosť Deutsche Bahn.
Siemens reagoval, že vlaky ICE-3 vyrábal na základe dodanej špecifikácie, pričom za tieto vlaky už Deutsche Bahn z väčšej časti zaplatila. Čaká sa už len na finálnu platbu. Časť z 28 ICE vlakov už Deutsche Bahn používa, časť z nich je ešte stále v rukách spoločnosti Siemens.
Divízia Siemens Transportation Systems skončila za finančný rok, ktorý sa skončil v septembri 2004, s prevádzkovou stratou 434 mil. eur pri tržbách 4,3 mld. eur.
zdroj:http://www.sme.sk/c/2400381/Deutsche-Bahn-sa-stazuje-na-kvalitu-vlakov-od-Siemensu.html
Člaánok v Živote o žel. nešťastiach na Slovensku
Ministerstvo dopravy navrhuje zvýšiť základné imanie železničných spoločností
Prevodom majetku zo správy ŽSR by sa malo základné imanie ZSSK Slovensko zvýšiť o 158,5 mil. Sk a imanie ZSSK Cargo o 663,3 mil. Sk
[21.9.2005 13:56]
BRATISLAVA 21. septembra (SITA) - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) navrhuje zvýšiť základné imanie železničných spoločností nepeňažným vkladom v celkovej výške 821,9 mil. Sk. Základné imanie Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo) by sa malo navýšiť o 663,3 mil. Sk a imanie Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK Slovensko) by malo byť vyššie o 158,5 mil. Sk. Ako ďalej vyplýva z návrhu, ktorý MDPT predložilo do pripomienkového konania, predmetom nepeňažného vkladu by mal byť majetok vo vlastníctve štátu, ktorý je v súčasnosti v správe Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Majetok, ktorý je predmetom prevodu, pozostáva z nehnuteľného majetku v celkovej výške 616 mil. Sk, z hnuteľného majetku za 3,5 mil. Sk, z obežného majetku v čiastke 123,2 mil. Sk a z nedokončených investícií v sume 79,2 mil. Sk. Predmetný nehnuteľný majetok je podľa ministerstva nevysporiadaný, preto ho musia ŽSR previesť na MDPT, ktoré ho následne vloží do imania železničných spoločností. Ak by vláda prevod majetku, ktorý je potrebný na výkon dopravných a obchodných činností, neschválila, mohlo by to mať podľa ministerstva negatívny vplyv aj na privatizáciu ZSSK Cargo. Majetok vo vlastníctve štátu by museli využívať niektorí prevádzkovatelia dopravy na železničnej dráhe, čo by si vyžiadalo dlhodobú existenciu právnych vzťahov medzi nimi a štátom a s tým spojené zbytočné vynakladanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Ministerstvo v materiáli prezentovalo aj návrh prevzatia záväzkov ŽSR železničnými spoločnosťami v celkovej výške 68,2 mil. Sk, ktoré sa viažu na nedokončené investície. "Keďže predmetné záväzky už boli uhradené, neovplyvní to hodnotu základného imanie ŽSR, ani oboch akciových spoločností," uvádza sa v materiáli.
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=55482
Cargo Slovakia podľa ČD nemá cenu 20 miliárd
České dráhy v prvom kole privatizácie Železničnej spoločnosti Cargo Slovakiaponúkli 12,8 miliardy Sk
[21.9.2005, TASR]
Cena okolo 20 miliárd Sk, čo je údajne najvyššia suma, ktorú niektorý zo záujemcov ponúkol za slovenskú nákladnú železničnú dopravu, je silne nadhodnotená. Uviedol to generálny riaditeľ Českých drah (ČD) Josef Bazala.
ČD v prvom kole privatizácie Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s., ponúkli 12,8 miliardy Sk. Do ďalšieho kola ich však privatizačná komisia nepripustila. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
zdroj:http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=55477
s radostou Vam oznamujeme, ze vyslo uz 43. cislo Magazinu Ceskych a Slovenskych zeleznic, vydavane Spolkom priatelov Ceskych a Slovenskych zeleznic vo Velkej Británii.
Na ich WEB strane http://www.geocities.com/csrailgr/ najdete pár dalsich informácii (v anglictine).
Naskenovany zoznam titulnych stran je v kapitole MAGAZINES.
V poslednom cisle je zaciatok clánku o KBD a dalsie zaujimavé informácie.
Spolok hlada dalsich spolupracovnikov s aktuálnymi informáciami z nasich drah (anglictinári neváhajte).
Okrem casopisov Spolok vydáva aj brosury (knizky) o nasich dráh. Ich zoznam a dostupnost je v kapitole Books.
Z tisíce vlaků, které prvním pololetí vypravily České dráhy, jich na čas do cílové stanice dorazilo 923. Proti stejnému období loňského roku se tak přesnost vlaků zvýšila o půl procenta. Nejpřesněji opět jezdily osobní a spěšné spoje.
Celkem České dráhy sledovaly údaje u 2 441 712 vlaků, z nich jelo podle mezinárodních standardů včas 2 252 859 spojů.
"Tato hodnota odpovídá spolehlivosti vlaků v západní Evropě, například v Německu nebo ve Velké Británii," říká mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
Tradičně nejpřesněji jezdí osobní a spěšné vlaky, kterých je také nejvíce. "V mnoha případech mají krátké trasy, jejich jízdu neovlivňuje větší množství přípojů ani provoz ostatních osobních a nákladních spojů či případná zpoždění vzniklá u zahraničních železnic," vysvětluje Štáhlavský.
Podle tiskové zprávy drah se na vyšší přesnosti spojů podílely i dálkové vlaky. Zatímco loni v prvním pololetí jich jízdní řád dodrželo jen 55 procent, letos od ledna do června to už bylo 78 procent. V případě mezistátních vlaků EuroCity pak 87 procent.
Vlaky často nabírají zpoždění kvůli pracím na koridorech, v současnosti především v úseku Česká Třebová - Přerov. Modernizace zpožďuje vlaky i na tratích Plzeň - Cheb či Karlovy Vary - Chomutov.
Ke zpoždění mohou vést také dopravní nehody na přejezdech, po kterých často následují dlouhé výluky.
"Přesnost vlaků mohou zhoršit i povětrnostní podmínky, především stále častější silné bouře a větrné smrště doprovázené přívalovými dešti. Ty způsobily v některých oblastech vyvrácení stromů na kolej, případně i poškození trakčního vedení na elektrifikovaných tratích," dodal Šťáhlavský.
Pre GVD je do petrzalky na niektorych vlakoch planovana suprava 4024 namiesto 4020.
Talent vsak uz viac krat zavital do petrzalky s cestujucimi na pravidelnych vlakoch.
Napriek udajom na skrini je stale Max V len 120km/h .
"Od decembra bude premavat medzi Bratislavou a Viednou novy primestsky vlak. Bude mat max. rychlost 140 km/h a da sa vyuzivat aj ako rychlodrazna elektricka. Suprava patri rakuskym zelezniciam."
Neviete o tom nieco viac?
HANA BOŘÍKOVÁ
Kraje plánují výběrová řízení na železniční dopravce
Konec monopolu Českých drah (ČD) k provozování osobní dopravy v regionech je téměř na spadnutí. Kraje se s překvapivou razancí ujaly nových kompetencí, které na ně převedl stát. Krajští zastupitelé nedostali jen odpovědnost za osobní dopravu, ale i peníze. První konflikt přišel už na jaře, kdy kraje hromadně odmítly ustoupit finančním požadavkům Českých drah. Nové smlouvy s nimi podepsaly až po složitém vyjednávání. Pionýři z Varů. Jako první reagoval na potíže s největším drážním dopravcem Karlovarský kraj. Jeho představitelé vypsali koncem července poptávkové řízení k zajištění osobní dopravy na trati Karlovy Vary - Mariánské Lázně. Průkopník ze západu Čech bude mít brzy následovníky. Rozhodnutí hejtmanů očekává několik soukromých společností, které se chtějí na kolejích pevně uchytit. Mohly by dráhy připravit o velký byznys. Letos s nimi mají regiony uzavřeny kontrakty za 4,3 miliardy korun.
Následovníci. V Karlovarském kraji několik let přepravuje cestující na trati mezi Sokolovem a Kraslicemi soukromá společnost Viamont. Její vlaky jezdí až do Německa a nezájmem pasažérů rozhodně netrpí. „Firma šla do oblasti, kde nebyly České dráhy ochotny investovat,“ říká hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. A tak když dráhy požádaly o navýšení příspěvku pro zajištění dopravy do Mariánských Lázní o několik desítek milionů korun, kraj neváhal a už registruje zájem několika společností. Účast v tendru potvrdil Viamont, přihlášku Českých drah ještě musí schválit představenstvo. Pavel uvedl, že zájem nevyloučila ani německá společnost Vogtland Bahn.
Zkušenosti s osobní dopravou má z firem podnikajících v tuzemsku také Connex, který zajišťuje drážní dopravu pro svazek obcí Desná na Šumperku. Severomoravskou trať Milovice - Vrbno zase provozuje OKD Doprava. Tyto firmy se se svými plány ke vstupu na železnice v regionech netají a snaží se lobbovat u krajských úřadů. Viamont už sondoval v Ústeckém kraji. Tamtéž se poptávala i firma Railtrans. „Dění v Karlovarském kraji bedlivě sledujeme. Zatím jsme úmysl vyhlásit výběrové řízení nedeklarovali. To ale neznamená, že na základě výsledků sousedů tak ve velmi krátké době neučiníme,“ reagovala mluvčí Ústeckého kraje Romana Žatecká. Vypsat veřejnou soutěž pro provozování dopravy po celém svém území plánuje Liberecký kraj, smlouva s Českými drahami mu vyprší koncem příštího roku. Stejný postup nevyloučil Plzeňský, Olomoucký a Pardubický kraj. Naopak nic takového zatím nechytá kraj Zlínský. „Jednání, která jsme vedli s drážními dopravci, nepřinesla záruky ke zvýšení kvality dopravní obslužnosti,“ uvedl mluvčí Patrik Kamas. Náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Pavol Lukša zase tvrdí, že v podmínkách, kdy České dráhy prakticky nemají konkurenci, by nemohl tendr přinést úspory. Konkurenční nevýhoda. Soukromí dopravci zatím získávali ostruhy na tratích, o které ČD nestály. Do konkurenčního boje se státním molochem se proto dosud nepouštěli. Porazit jej nebude jednoduché, firmy totiž nedisponují vozidly. Jejich pronájem budou muset kalkulovat do svých nabídek. Kraje uzavírají s drážními dopravci většinou maximálně dvouleté kontrakty a taková doba nemůže soukromým dopravcům stačit na zpracování dlouhodobých podnikatelských plánů spojených s nákupem vozidel a odbavovacích systémů. „V případě krátkodobé smlouvy není možné pořízení vozidla z vlastních prostředků dopravce, protože za takovou dobu není schopen odepsat náklady s tím spojené. Navíc nákup nových vlaků od zahraničních společností je prozatím mimo finanční možnosti České republiky,“ uvedl člen představenstva společnosti Viamont František Kozel. Domnívá se, že výrazný nárůst poptávek krajů by měl motivovat domácí výrobce regionálních vozidel. Podpořit firmy v tuzemských nákupech by mohly i programy, které připravují ministerstvo dopravy a Evropská unie. Další strašák
Reportáž o nových automatoch na TEŽ, lepšie povedané kritika...potreba mincí pri kúpe lístka, dlhé čakanie a turisti...