Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Majetky osemnástich manažérov štátnych podnikov ostávajú naďalej neznáme. "Tí, ktorí dodnes priznania nedoručili, riskujú, že sa to neskončí len pokutou," avizuje predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Igor Federič. Za opakované porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu im podľa neho hrozí aj strata funkcie. Najviac "hriešnikov" je medzi členmi predstavenstiev akciových spoločností so stopercentnou majetkovou účasťou štátu patriacich pod rezort dopravy. Tí si nechali vypracovať právnu analýzu, podľa ktorej sa ich povinnosť podať majetkové priznania netýka.
Patria medzi nich aj členovia Predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. "Keďže pôsobia v akciovej spoločnosti a za svoje rozhodnutia ručia celým svojím majetkom, nezastávajú verejnú funkciu a nie sú zástupcovia štátu," vysvetľuje hovorca spoločnosti Miloš Čikovský. Federič má iný názor: "Štát je jediným vlastníkom týchto spoločností. Koho chcú teda zastupovať, ak nie štát, ktorý ich do funkcie vymenoval?" Zdôraznil, že analýzou sa zaoberal aj výbor a hlasovaním rozhodol, že je irelevantná.
Majetky nepriznala zatiaľ väčšina manažérov slovenských letísk. "Podľa odporúčania ministerstva dopravy nebolo potrebné, aby sme majetkové priznania podávali," tvrdí člen Predstavenstva Letiska Piešťany, Rudolf Gábriš. Situácia sa však zmenila. "Akceptovali sme názor výboru, že táto povinnosť platí aj pre nich," povedala riaditeľka odboru zakladateľských funkcií a privatizácie na ministerstve Zuzana Kokavcová. Ministerstvo naďalej trvá na tom, že formulácia v zákone je nejasná. Práve so znením zákona má problém aj právnik Transparency International Slovensko Pavel Nechala. "Je nejednoznačný. Správne by bolo, ak by sa vzťahoval na všetkých členov štatutárnych orgánov obchodných spoločností so stopercentnou majetkovou účasťou štátu." V dnešnej podobe však podľa neho ohraničuje pôsobnosť zákona len na zástupcov štátu, pričom nie je jasné, o koho by malo ísť. "Manažéri, ktorí sa bránia povinnosti svoj majetok zverejniť, majú dostatok argumentov, aby presvedčili súd o svojej pravde."
Kto musí priznať majetok:
- povinnosť sa vzťahuje na vyše 400 verejných funkcionárov
- prezident SR, poslanci NR SR a členovia vlády
- vedúci ústredných orgánov štátnej správy
- zástupcovia štátu v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností so stopercentnou majetkovou účasťou štátu
- riaditelia štátneho podniku a členovia dozornej rady štátneho podniku, ktorých do funkcie ustanovuje štát
zdroj: Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov
AUTOR:Annamária Dömeová
http://hnonline.sk/1-10023660-22643975-k00000_detail-7c
Som za, nech ŽSR robia core business, seriózne firmy sa však starajú o svojich zamestnancov aj po zdravotnej stránke a sociálnej stránke, ale to nepltí pre tento náš ranný kapitalizmis, kde človek je skôr otrok ako zamestnanec!
Poslanec Smeru mal pravdu. Poznám budovu len v BA. Pred rokom alebo dvomi prebehla rekonštrukcia vonkajšieho plášťa budovy a výmena okien, napriek skutočnosti, že okná boli predtým menené a boli plne funkčné. ŽSR asi nemali kam dávať peniaze keď robili rekonštrukciu, asi sa báli, že by nebol záujem o prenájom
Zamestnanci polikliniky nevedia, čo s nimi bude. Lekári a zdravotné sestry na ambulanciách si museli sami vybaviť, ale hlavne zaplatiť licencie za 2000,- Sk, aby začala platiť nájomná zmluva. Zdá sa mi to nefér voči zamestnancom, aby si platili niečo, čo by mala zaplatiť firma, ktorá bude mať priestory v prenájme.
17.8.2005 iHNed.cz str. 0
České dráhy
cesko.ihned.cz 17. 8. 2005 17:41
Hlavní nádraží bylo uzavřeno 20 minut, šlo o planý poplach
Policisté ve středu odpoledne kvůli podezřelému zavazadlu uzavřeli na dvacet minut pražské Hlavní nádraží. Přivolaný pyrotechnik zkoumal, zda v odloženém kufříku není výbušnina. Podle policejní mluvčí Evy Brožové však šlo o planý poplach. "V zavazadle byly pouze oděvy," sdělila Brožová.
Ve stanici byl kvůli nálezu přerušen provoz vlaků, podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského však krátká výluka nepřinesla komplikace."Prakticky to nemělo žádný dopad na dopravu," sdělil.
Podla mna si novinar ani nepreveril, co pise.. a vobec, kto pise o doprave, mohol by vediet aspon to, ze doslo k rozdeleniu Zeleznicnej spolocnosti.. a teda aj zmene nazvov.. takze tak.. nejasnost kompetencii medzi ZSR a ZSSK by som aj odpustil.. aj tu organizacnu strukturu nemusi poznat kazdy.. ale nazov firmy..
To nie je jediny novinarsky nezmysel.. automaty instaluje Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. a Pavol Gallo je riaditel Useku obchodu.. Divízia osobnej prepravy Košice neexistuje..
Aj ked pripustam, ze na www.slovakrail.sk to moze byt uvedene este stale inak..
10.8.2005 Lidové noviny str. 4 Domov
čtk
DRÁŽNÍ INSPEKCE
V Česku existuje minimálně 353 železničních přejezdů, na kterých řidičům hrozí nebezpečí. Seznam rizikových úseků předala Drážní inspekce ministerstvu dopravy a krajským a obecním úřadům. Úřady vyzvala, aby nedostatky odstranily. Problémem je, že přejezdy jsou příliš blízko silniční křižovatky. „Může nastat situace, kdy řidič dávající přednost vozidlům jedoucím po hlavní silnici nemůže splnit další ze svých základních povinností - neprodleně opustit se svým vozidlem železniční přejezd. Může tak způsobit závažnou dopravní nehodu,“ uvedl Jan Kučera z Drážní inspekce.
Stejnou podmínku mu soud vyměřil již v únoru, odvolací senát však rozsudek v dubnu zrušil a vrátil případ k novému projednání. Vrchní soud v Praze se bude muset případem zabývat znovu, protože se státní zástupkyně opět na místě odvolala.
Zmeškal vyhrožoval státu prostřednictvím policejního prezidia, kterému zaslal dva dopisy. Případné útoky chtěl podle policie zaměřit na železnici. První z nich měl být varovný proti nákladnímu vlaku, druhý pak přímý a hodlal jej provést na jakýkoli vlak bez omezení, uvádí obžaloba.
Zmeškal u soudu přiznal, že dopisy psal. "Ale to bylo jediné, co jsem chtěl učinit. Vedlo mě k tomu určité duševní rozpoložení, které si nedokážu vysvětlit. Byl to vnitřní útěk od reality kvůli krizi v mém podnikání," hájil se. Uvedl, že po povodních v roce 1997 se jeho firma dostala do finančních problémů. Vinil za to nejen sebe, ale i státní České dráhy, které mu prý dlužily peníze a s nimiž se soudí. (Lidovky)
Dobrodružnou cestu začal včera (t.j. 22.7.) ve 14 hodin na hlavním nádraží přes padesát let starý vláček motoráček.
Od 900 km dlouhé trasy neodradily sedmdesát nadšenců ani tuhé dřevěné lavice a drkotavá jízda. " Kde to má čelo?" ptal se při odmávnutí šestidenní okružní jízdy republikou zpěvák Petr Kotvald, který podle svých slov patří k fandům historické železnice.
"Na celou cestu ale nejedu. Nechám se vyhodit ve Vysočanech a až se budou vracet, naberou mě v Berouně," dodal s úsměvem. Motoráček není sice při své rychlosti 60 až 80 km/h blesk, program vyjížďky je ale bohatý.
Osádka si prohlédne jihlavské katakomby, bude degustovat ve zdejším pivovaru, v Písku navštíví vodní elektrárnu a ve Velharticích zase hrad a zámek. Součástí je i turistika v Pošumaví a sjíždění Otavy na kanoích. "Přihlásili se nám i Francouzi, Italové a Němci," chlubil se Roman Hrůza z Klubu železničních cestovatelů, který jízdu uspořádal. Prázdná místa ve dvou vozech zaplnili večer v Kutné Hoře víkendoví pasažéři. Prostřední vůz slouží jako bufetový.
(Večerník Praha)
Fotografie má bublinový titulek "Zpěvák Petr Kotvald byl v dobrém rozmaru a roli průvodčího si zjevně užíval":
Je to sice v mizernej kvalite ale zle som nastavil skener a na opakovanie som nemal cas. Nabuduce sa polepsim.
Ach ten bulvár,vše v pohodě,akorát nevím proč píšou,že se s náma svezl,když vůbec nikam s náma nejel.Opět kecaj jak potřebují,aby byli zajímavý,toť vše.
Jen tak mimochodem,ty rukavice co má na sobě jsou moje a já jsem za ním. jinak to byl první a poslední člověk za celý den,který když přišel za námi do boudy,tak slušně pozdravil. Slušnost je slušnost a on jí má hodně. Po krátkém rozhovor jsem poznal,že je to i pohodový člověk a naprosto normální a nemajíc žádných manýrů velkých hvězd. Budíš mu to dlouho vydrží.
Jak nás před časem informoval kolega Čmoudík (http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?lang=1&id=7871), v sobotu se "albatros" 498.022 zúčastnil oslav narozenin taranek. Do Blesku se ovšem dostal (nejmenován) jen díky výherci oné šílené soutěže "Česko hledá SuperStar":
Horváth přiložil pod tatranky
Tatranky slavily 60. let.
Celý Pelhřimov byl v zajetí oblíbených oplatek a velkou slávu si nenechaly ujít ani naše celebrity.
Tou největší byla určitě nová SuperStar Vlasta Horváth. Krom toho, že zazpíval, zkusil si přiložit i pod kotel a projel se parním vláčkem. (Blesk)
Mnohé malé stanice osireli. V dedinách, kadiaľ už lokálky nechodia, sa potešia, keď raz za čas po koľajniciach prejde aspoň nákladný vlak. FOTO - ARCHÍV
Pred dvoma rokmi prestali po Slovensku premávať regionálne lokálky, ktoré niekde volali motorky. Hoci železničiari vtedy na protest zastavili všetky vlaky, nepomohlo. Lokálky zrušili pre nerentabilnosť.
Cely clanok na http://www.sme.sk/c/2346348/Dva-roky-po-zruseni-lokalok-ludia-chodia-stopom.html