Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
"V štátnom rozpočte je vyhradených 4,5 miliardy Sk na 31,7 milióna vlakokilometrov, pričom analýza ukazuje, že suma okolo 900 miliónov nemusí byť pokrytá," povedal minister financií Ivan Mikloš. Materiál, ktorým sa zaoberali ekonomická ministri, zvažuje opatrenia na vykrytie tejto sumy, napríklad úspornými opatreniami v rámci železníc, prípadne aj úverom.
Ekonomickí ministri sa zaoberali aj riešením ďalšieho financovania výkonov vo verejnom záujme. Odporučili, aby po autobusovej aj železničná osobná regionálna doprava prešla od 1. januára 2008 zo štátu do originálnej kompetencie vyšších územných celkov. Financie na to vyhradené v štátnom rozpočte by mali dostať samosprávne kraji.
"V materiáli je to navrhnuté v troch variantoch. Aby to bola osobná doprava do 50 kilometrov v období 2008 až 2010, po tomto období prípadné rozšírenie do 100 km alebo všetky osobné vlaky," informoval Mikloš.
Ministri zároveň odporučili, aby sa do termínu prevzatia regionálnej železničnej dopravy samosprávou vyriešil problém rozdielnych podmienok v železničnej a autobusovej doprave. Zatiaľ čo železničné trate sú pomerne vysoko spoplatnené, cena v autobusovej doprave je momentálne nižšia a platí sa len za diaľnice a rýchlostné cesty. "
Je preto potrebné vyrovnanie podmienok, aby nedošlo k jednostrannému odklonu od železničnej dopravy v prospech autobusovej a druhá vec, ktorú bude potrebné doriešiť, je otázka regionálnej osobnej dopravy, ktorá prekračuje hranice vyššieho územného celku," dodal minister.
TASR, 25. 4. 2005
Asi stovka rozkurážených fanoušků se ve dvě hodiny v noci přesunula na svinovské nádraží, kde bez jízdenky nastoupila do obyčejného rychlíku. "Průvodčí odmítala s fanoušky odjet a ti se chtěli rvát. Bylo to docela dramatické. Nakonec si koupili skupinovou jízdenku a vzrušení postupně opadlo," poznamenal jeden z policistů.
Před sedmou hodinou ranní se na hlavním nádraží tísnily stovky fanoušků, kteří rychle vykoupily pivní zásoby ze všech bufetů. Mladí lidé oblečeni do klubových modrobílých barev zpívali chorály, nechyběla ani baníkovská hymna. Občas vyletěla láhev a někteří se už nemohli udržet na nohou.(...)
Vlakem cestují i policisté-těžkooděnci, kteří by při prvních náznacích problémů okamžitě zasáhli. Navíc jsou na policejních stanicích podél trasy připraveny posily. Vlak dorazí na konečnou stanici v Praze-Dejvicích po půl jedné odpoledne.
(Novinky.cz)
Dokonce i bulvární zprávy mohou napomoci propagaci železniční dopravy:
Zpěvák a herec Pavel Vítek, vášnivý motorista, zaparkoval auto do garáže a jezdí do Prahy z Karlštejna na dopolední programy vlakem. Důvodem není policejní akce Kryštof zaměřená na neukázněné řidiče a na měření rychlosti, nýbrž partnerská hádka s přítelem, producentem Janisem Sidovským.
Důvodem jeho premiérové jízdy po železnici byla Pavlova výměna názorů s přítelem Janisem Sidovským, se kterým už několik let bydlí. "Řekl mi, že žiju odtržený od reality. Že ze svého virtuálního světa popularity a luxusního auta nevím, co je pravdivý život. Ale není to tak, chtěl jsem Janisovi dokázat, že nemá pravdu," zdůraznil Vítek.
Dopolední jízda vlakem ho nadchla, a tak si ji hodlá několikrát zopakovat. (Novinky.cz)
Michael Häupl, primátor Viedne uznáva, že Viedeň a Bratislava budú z regiónu Stredná Európa najviac profitovať.
Standard: Čo sa od 1. mája 2004 zmenilo pre Viedeň?
Häupl: Predovšetkým treba konštatovať, že pádom železnej opony a vstupom Rakúska do Európskej únie podstatná časť zmien prebehla ešte pred rozšírením EÚ. Pretože všetko, čo sa odohralo vo veci hospodárskeho rozvoja, od export-import obchodov cez joint ventures až po priamu kooperáciu, to prebehlo v tomto období. Samotný vstup susedov do Európskej únie strhol ďalšie bariéry – nie posledné, pretože tie padnú až ich pripojením k Schengenskému priestoru a menovej únii. Rozšírenie únie však nepochybne odstránilo podstatné byrokratické prekážky. Ja osobne to považujem za veľmi dôležité, aby sa urýchlilo zrastanie Európy. To je aj dôvod, pre ktorý nevylučujem ďalšie kroky v rozširovaní. Pričom nepodceňujem, že otázka prehlbovania, od spoločnej ústavy až po nové pravidlá financií únie, je dôležitejším problémom, ktorý budeme musieť zvládnuť najskôr.
Standard: Profitovala Viedeň z rozšírenia EÚ? Ako?
Häupl: Vo Viedni sme profitovali v každom ohľade – už naším vstupom do Európskej únie, ale aj ďalším krokom rozšírenia. Bezpochyby je takzvaná „Edererová tisícka“ už dávno splatená. Profitovali sme však nielen z hľadiska našich hospodárskych záujmov, ale aj v kultúrnej oblasti. Posunuli sme sa do centra Európy. Sme skutočne metropolou strednej Európy – so všetkými úlohami, ktoré z toho vyplývajú, a ktoré teraz môžeme skutočne aj vnímať: K tomu patrí aj naša kooperácia pri ďalšom vývoji na Balkáne, partnerstvá miest a podobne.
Standard: Podľa Výskumu vývoja mesta vždy profitujú najväčšie urbanistické kumulácie z regionálnych spojení. Je teda vytvorenie regiónu „Centrope“ akciou, ktorá bude užitočnou predovšetkým pre Viedeň?
Häupl: Nielen – určite aj Twin-City-konceptu s Bratislavou. Samozrejme je pravdou, že čím väčšie je mesto, o to silnejšie sú aj gravitačné sily, teda sila príťažlivosti. Platí to nielen ekonomicky, ale aj kultúrne. Áno, z tejto strednej Európy budeme profitovať najviac.
Standard: Nie je trochu pokrytecké stále hovoriť o veľkom partnerstve? – Každý je predsa aj konkurenciou ... o podporné financie, usídlovanie podnikov...
Häupl: O usídľovanie podnikov – áno. Tu sme dnes naozaj mimoriadne v súťaži. Konkurujeme tu Berlínu, Milánu, regiónu povyše Terstu – práve čo sa týka vedeckého výskumu. Viac než polovica všetkých zahraničných investícii v Rakúsku sa uskutoční vo Viedni. Na druhej strane môžeme byť so svojou silou, ktorú sme ako mesto vyvinuli, pozitívnym motorom pre dobrý regionálny rozvoj.
Standard: Aké konkrétne plány máte pre budúcnosť regiónu Centrope?
Häupl: Na najpoprednejšom mieste stojí budovanie infraštruktúry, dopravných ciest. Som v šťastnej pozícii a môžem oznámiť, že sa konečne bude stavať. Má to takmer hodnotu top-správy, pretože doteraz sme vlastne len plánovali a s mnohým sme žiaľ meškali. Teraz je však všetko na dobrej ceste. Okrem toho je dobrá kooperácia v oblastiach veda, výskum, technológie nesmierne dôležitá – pretože z toho budeme v budúcnosti všetci žiť.
Preklad zabezpečila redakcia novín Der Standard
BERLÍN - Nemecké železnice Deutsche Bahn preverujú podľa novinových správ vstup do slovenskej nákladnej Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo). Ako informoval vo včerajšom vydaní denník Financial Times Deutschland s odvolaním sa na slovenské vládne kruhy, okrem Railion, dcérskej spoločnosti Deutsche Bahn, majú záujem o ZSSK Cargo aj Rakúske spolkové dráhy a maďarské štátne železnice MÁV. Za možného kupca sa považuje aj americká investičná skupina Rail World. Slovensko očakáva, že z predaja nákladnej železničnej dopravy získa až do 514 miliónov eur, v prepočte okolo 20 miliárd korún. Tender bude vypísaný v máji. (tasr)
[19. 4. 2005]
BERLÍN - Nemecké železnice Deutsche Bahn preverujú podľa novinových správ vstup do slovenskej nákladnej Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo). Ako informoval vo včerajšom vydaní denník Financial Times Deutschland s odvolaním sa na slovenské vládne kruhy, okrem Railion, dcérskej spoločnosti Deutsche Bahn, majú záujem o ZSSK Cargo aj Rakúske spolkové dráhy a maďarské štátne železnice MÁV. Za možného kupca sa považuje aj americká investičná skupina Rail World. Slovensko očakáva, že z predaja nákladnej železničnej dopravy získa až do 514 miliónov eur, v prepočte okolo 20 miliárd korún. Tender bude vypísaný v máji. (tasr)
[19. 4. 2005]
o tom, že Česká republika na tom není s železniční dopravou tak špatně, jak by si mnozí (zejména ve srovnání s minulostí) mohli myslet. Aspoň podle poslední tiskové zprávy Českých drah:
České dráhy patří do desítky největších evropských železnic
České dráhy, a.s., patří mezi deset největších evropských železnic v přepravě osob, v přepravě zboží a v mezinárodní přepravě zboží v roce 2004. Ještě výraznější postavení mají pak mezi členskými zeměmi Evropské unie, kde patří v nákladní dopravě dokonce mezi pět nejvýznamnějších železničních společností.
(více na: http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=25778)
17:32 Lidovecké ministry by měli ve vládě nahradit zřejmě poslanec ČSSD Radko Martínek na postu ministra životního prostředí, nynější velvyslanec ČR při Evropské unii Jan Kohout jako nový ministr zahraničí a výkonný ředitel Fondu dopravy Pavel Švagr ve funkci ministra dopravy. ČTK to nezávisle na sobě řekly dva zdroje z poslaneckého klubu ČSSD.
(Novinky.cz)
Uvidíme...
KIEFERSFELDEN (Německo) 31. března 2005 | 07:39 Není to aprílový vtip: bavorská příhraniční obec Kiefersfelden poblíž Rosenheimu je natolik rozhořčena "macešským" přístupem německých orgánů ke svým nejzákladnějším potřebám, že se rozhodla demonstrovat přání přivtělit se k sousednímu Rakousku.
Tankovat benzin jezdí obyvatelé obce už dávno do blízkého Rakouska, železniční dopravu v obci provozuje téměř kompletně rakouská dráha ÖBB a dokonce i televizní kanály lze v obci chytit prakticky jen rakouské, píše agentura DPA. "Proč bychom tedy neměli už patřit k Rakousku úplně?" říká Werner Schroller, šéf lázeňského úřadu této z turistiky žijící obce v bavorských Alpách.
(Lidovky)
Jak je vidět, Evropská unie není všechno - národní a lokální cítění existuje i v Německu. Místní obyvatelé míní své přání přivtělit obec k Rakousku vážně.
Zbynek: uz dlouho se mi nestalo, ze by se vlaku netopilo. spis tam byva otresne pretopene a hlavne i dobe, kdy je venku teplo. nezapomenu, ale svou jizdu v R Laborec v listopadu roku 1995. mel jsem jizdenku do jedineho vozu prvni vozove tridy a ten netopil. pote, co jsem videl jedince, kteri nastupovali v Praze na hlavnim, jsem radeji mrznul celou cestu ze Prahy Smichova do Olomouce.
pokud jde o tu fotku andelskeho vlaku, tak slunko svitilo moc z boku. kdyby to jelo alespon o dve az tri hodiny pozdeji, tak by i postaveni slunce bylo rozhodne lepsi.
ad Kmotr:
Souhlasím s Tebou, i když jsou i mezi poslanci čestné výjimky. Navíc s tím topením to asi není aktuální problém, spíš vzpomínka na doby minulé. Stalo se mi sice např. při cestě z Pradubic do Olomouce, že v Č.Třebové po změně lokomotivy (vlak se dělil) nešlo v našem vagóně nahodit topení, ale průvodčí začal okamžitě všem cestujícím, než si toho vůbec všimli, s omluvou zajišťovat místa v jiných vozech. A pokud jde o ten Andělský vlak, je třeba ocenit, jak jsi ho fotil. Z ekonomického hlediska je důležité, že vlak někdo zaplatil, vždyť tam snad nešlo o počet jízdenek...