Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Na koupi vagónů dala záruku vláda, pro rekonstrukce nádražních budov hledají České dráhy soukromé investory.
Specializovaná nadnárodní společnost Eurofima umožňuje výhodnou formu úvěrového financování nákupu kolejové techniky. Jenže půjčuje pouze svým akcionářům, mezi něž patří i České dráhy. Nestačí být jen akcionářem, pro získání peněz je nutná vládní záruka. Tu česká vláda počátkem června poskytla a po schválení Poslaneckou sněmovnou bude 45 milionů eur na cestě.
Na tyto peníze čeká řada firem, které kolejovou techniku v ČR vyrábějí, především ČKD Vagonka, která sídlí v Ostravě. Českým drahám letos a v příštím roce dodá celkem 4 příměstské jednotky řady 471. Padnou na ně dvě třetiny letošního úvěru od Eurofima, zbývající třetina pokryje část financování nákupu 26 moderních rychlíkových vozů, dodávaných společností Siemens. Něco málo zbývá i na financování nákupu třísystémových lokomotiv řady 380 z produkce Škody Holding.
Jiným způsobem zajistí České dráhy financování revitalizace českých nádraží. Projekt se jmenuje Živá nádraží a v jeho rámci by měli soukromí investoři modernizovat na šedesát nádražních budov v ČR. Budou pak mít možnost dlouhodobého pronájmu rekonstruovaných prostor, kde vzniknou nákupní a restaurační centra. České dráhy také pomýšlejí na to, že s některými investory založí společný podnik. Pro styk s cestujícími zbude v nádražních budovách omezený prostor. V zahraničí s tím však nemají špatné zkušenosti. Např. ve východní části Německa již řada rekonstruovaných nádražních budov funguje, vznikly zde nové nákupní galerie a cestujícím slouží menší, ale koncentrovaná centra, kde se např. prodávají jízdenky.
(Ekonom iHNed)
Kdyby autor článku někdy navštívil nějaké větší (a někdy i nevelké) nádraží ČD, patrně by zjistil, že "menší, ale koncentrovaná centra, kde se např. prodávají jízdenky", tedy ČD centra, fungují u nás už dávno.
Český premiér Jiří Paroubek se ve čtvrtek v Tokiu setkal s japonským císařem Akihitem. Mluvili spolu mimo jiné o Praze, kultuře, hudbě, problémech spojených s globálním oteplováním. Na závěr Akihito požádal Paroubka, aby pozdravoval exprezidenta Václava Havla. Premiér ČR se odpoledne přesunul rychlovlakem Šinkansen z Tokia do Nagoje. (Novinky.cz)
Součástí dnešního Paroubkova programu v Japonsku byla cesta supermoderním rychlovlakem Šinkansen. Na snímku premiér nastupuje do jednoho z vagónů. Foto: ČTK/René Volfík
Porucha elektrického zařízení ochromila železnici podle zpravodajského serveru Tribune de Geneve během večerní špičky kolem 18. hodiny.
Švýcarská železniční společnost CFF uvedla, že příčinu závady zatím nezná. Podle ní ale proud nejdřív vypadl v jižním kantonu Ticino. Záhadným způsobem se pak rozšířil na celé Švýcarsko.
Vlaky se znovu rozjely asi po třech hodinách. Provoz se obnovuje pomalu. Podle CFF není možné pustit nyní na trať všechny soupravy, které byly zablokovány, protože by
mohlo dojít k přetížení sítě. Žádní cestující by však neměli zůstat odříznuti přes noc.
Ve vagonech zůstalo při výpadku zablokováno až 100 tisíc cestujících. V některých oblastech bylo díky omezeným dodávkám proudu možné dopravit soupravy na nádraží, uvedl Roland Binz z CFF. Obzvlášť složitá však byla situace lidí, kteří uvízli v alpských tunelech. Tam také železničáři nejdříve nasadili dieselové lokomotivy.
Výpadek narušil i dopravu v sousedním německém Bádensku-Württembersku. V Rakousku byl postižen pouze vlakový spoj Eurocity ze Švýcarska do Bregenzu, metropole nejzápadnější rakouské spolkové země Vorarlberska, a další rychlíkový spoj do Salcburku.
(iDnes)
22.6. 2005 20:00
BERN - Švýcarská železniční společnost CFF uvedla, že zatím nezná podstatu problému, který dnes asi v 18:00 SELČ způsobil poruchu v dodávce elektřiny. Mluvčí CFF Jean-Philippe Schmidt řekl, že neví, kdy bude závada odstraněna.
Závada těchto rozměrů je "naprosto mimořádná", řekl Schmidt švýcarskému rozhlasu. Televize SF1 zase odhadla, že ve velkém horku je ve stojících vlacích asi 100 000 lidí.
V některých oblastech, kde jsou aspoň omezené dodávky elektřiny, bylo možné dopravit soupravy na nádraží, uvedla CFF. Jinde byly nasazeny dieselové lokomotivy.
(Novinky.cz)
Podrobnosti celé zajímavé investiční akce včetně mapy a obrázků najdete na stránce http://www.k-report.net/koridory/dalsi3.htm
Nie je to síce priamo o železnici, ale odporúčam prečítať:
http://www.sme.sk/c/2225127/Konzultant-odporuca-spoplatnit-vsetky-cesty-v-SR.html
Úžasná je hlavne diskusia, kde všetci svorne prirovnávajú platenie za cesty k zdaneniu vzduchu - pritom zjavne tí istí diskutujúci v iných článkoch kritizujú platenie daní za to, čo priamo nevyužívajú a chcú znižovať dane a spoplatňovať všetky verejné služby... V nejakej diskusii niekto takúto skupinu ľudí nazval výstižne - pravicoví komsomoľci .
Moderátor: Vláda vyčlenila na železničnú dopravu o viac ako miliardu menej než potrebuje železničná spoločnosť. Jej dlhy tak opäť porastú. Ekonómovia sa zhodujú, že štát by mal osobné vlaky výrazne dotovať. Do rezerv by mali však siahnuť aj železničiari.
Redaktor: Prevádzka osobných vlakov je každý rok stratová. Železničná spoločnosť napriek tomu prevádzkuje všetky trate. Vo verejnom záujme.
Miloš Čikovský, hovorca železničnej spoločnosti: Cestujúci svojimi tržbami uhrádzajú náklady v osobnej železničnej doprave, len asi 30 percentami.
Redaktor: Zvyšok nákladov, by mal preplatiť štát. Je totiž povinnosťou vlády, zabezpečiť dopravu na celom území. Bez dotácie, by železničná spoločnosť, musela stratové trate zrušiť. Tento rok potrebuje asi 5,6 miliardy korún.
Miloš Čikovský: V štátnom rozpočte, bola schválená suma 4,5 miliardy korún, čo nám nepostačuje.
Pavol Prokopovič, minister dopravy, pôšt a telekom. SR: Železničná spoločnosť môže dostať len toľko, koľko možnosť štátny rozpočet dáva.
Redaktor: Minulý rok zbavila vláda železničnej firmy starých dlhov. Dnes dáva opäť málo - hovoria železničiari.
Andrej Spišiak, analytik Slovenskej ratingovej agentúry: Táto doprava je takpovediac trochu mimo komerčných záujmov dopravcov. Mal by ich hradiť a to bez diskusie.
Redaktor: Dlhy železničnej spoločnosti, sa tento rok zvýšia o viac ako miliardu korún.
Ivan Mikloš, minister financií SR: Si nemyslím, že by tá strata musela byť až taká. Jednoducho budeme to sledovať a budeme tlačiť na to, aby bola čo najmenšia.
Ivan Švejna, ekonóm Nadácie F. A. Hayeka: Štát musí objednávať si nejaké výkony a musí nejakým spôsobom dotovať osobnú dopravu, ale na druhej strane samozrejme ten štátny podnik by mal hľadať v prvom rade vnútorné rezervy.
Redaktor: Cestujúci by chýbajúce peniaze pocítiť nemali. Železničná spoločnosť na teraz cenu lístkov, kvôli stratám zvyšovať nebude.
Marek Zgalinovič
"Vlak IC Váh bol plný. Keď som sa tretíkrát zjavila v jedálenskom vozni a voľného stola stále nikde, poprosila som čašníka, aby ma pustil k RESERVÉ stolíku... veď si dám len kávu.
"V žiadnom prípade! ..to máme rezervované pre ministrov a iných dôležitých ľudí - napr. vedenie železníc." ..vyletel pobúrene čašník
"Vo vlaku sú nejakí ministri?" ..
"To neviem....ale ak sú, toto miesto je pre nich.."
Nuž...ak nebude káva - bude aspoň zábava. Z kabelky som vytiahla svoju dva dni starú priepustku do Národnej rady SR a na elimináciu prípadných pochybností aj svoj občiansky preukaz.
Lepšiu kávu som v živote nepila!"
Marianna Varjanová
varjanova.blog.sme.sk
toto jsem ted objevil na novinky.cz:
Generální ředitel Českých drah (ČD) Petr Kousal v úterý oznámil, že k 9. květnu odstupuje z funkce. Novinkám to potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Kousal má už tři měsíce spory s ministrem dopravy Milanem Šimonovským o obchodní politiku podniku. Kousala dočasně nahradí jeho náměstek Josef Bazala.
PRAHA - Šimonovskému vadí, že České dráhy se nemohou dohodnout s kraji na výši dotací pro provozování místních spojů. Kraje ČD provoz vlaků zatím nezaplatily, údajně proto, že dráhy nejsou schopné vyčíslit, kolik je provoz leckdy ztrátových místních spojů stojí.
Šimonovskému se nelíbí ani to, že drahám v posledním roce klesl i objem přepraveného nákladu. Drahám mírně narostl počet cestujících. "České dráhy pod jeho vedením prošly obdobím významných změn, které vedly především k výraznému růstu kvality služeb poskytovaných cestujícím," řekl ministr.
Kritika odborů a Škromacha
Vedení drah v pondělí kritizoval ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD), vyslovil se pro omezení propouštění v Českých drahách. Ty letos plánují odchod šesti tisíc lidí. Kousal ale odmítl, že by právě s tím jeho odchod souvisel.
"Odchod Petra Kousala z vedení Českých drah nikterak nesouvisí ani s vyjednáváním s odbory ani s nedávnými výroky některých zástupců vlády ČR. Jedná se o úspěšné završení určité etapy transformace ČD," sdělil Novinkám Štáhlavský. Kousal byl ve funkci od začátku března 2003. K odchodu se rozhodl sám, nikdo jej nenutil.
Ministr svými slovy podpořil požadavky Odborového sdružení železničářů, které hrozí stávkou právě proto, že vedení ČD propouští více lidí, než slíbilo. Pokud vedení ČD postoj nezmění, chtějí odbory o stávce rozhodovat 11. května
Stávka by vše ještě zhoršila
Odborový svaz železničářů v čele s Jaromírem Duškem hrozí, že pokud ČD neomezí propouštění do 10. května, vypukne na ČD stávka. Dušek zastává názor, že ČD propouštějí více lidí, než je schváleno, vedení drah nesouhlasí.
Se stávkou nesouhlasí ani mnozí zaměstnanci, protože vědí, že by situaci ještě zhoršila. Lidé by ještě více začali jezdit autobusy a firmy, které dráhy využívají k přepravě nákladů, by pro nespolehlivost smluvního partnera definitivně přešly ke kamiónové dopravě.
Nižší počet zakázek by vedl jen k dalšímu úpadku drah a tedy i dalšímu propouštění přebytečných pracovníků. ČD si na konci 90. let stanovily, že do roku 2005 propustí 14 tisíc zaměstnanců. S tímto plánem souhlasila vláda i odboráři. Vláda pak po letech sporů přijala sociální program, který propouštěným železničářům zajišťuje až stotisícové odchodné. Na program jdou ročně stovky miliónů korun.
ČD nemají uzavřenou kolektivní smlouvu, z toho důvodu by vedení mohlo rozhodnout, že počet propouštěných bude vyšší. ČD zatím s odboráři smlouvu neuzavřely, protože jednotlivé svazy zaměstnanců nejsou schopny se na jejím znění shodnout a návrh smlouvy vedení ČD předložit. Zaměstnanci tak přicházejí o množství výhod, (například týden dovolené, vyšší mzdu za přesčasy) pracovní vztahy se řídí zákoníkem práce.
Přikládám snímky nádraží ze strany kolejiště (ze strany opačné je dnes budova díky své rozlehlosti a vegetaci před ní jen obtížně zachytitelná), které jsem vyhledal v archivu:
1. Nádraží na zcela nepovedeném snímku (ale jiný s tímto motivem nemám; vznikl neplánovaně - fotil jsem depo na opačné straně) dne 29.04.20003.
2. Pohled na budovu od jihu dne 5.5.2003.
3. Rekonstrukce kolejiště dne 1.8.2003.
Povedz, kolkokrat do roka clovek s celou rodinou cestuje na taku vzdialenost? No mozno raz.. a do prace na druhy koniec mesta?
A prosim ta.. nikdy nepouzivaj argument, ze z dani sa plati hento a hento a ja to pri tom nevyuzivam.. ak sa ti nepaci, prestan platit dane, alebo sa odstahuj.. KTO ZIJE V TOMTO STATE, PLATI DANE A AKCEPTUJE MIERU A SPOSOB PREROZDELOVANIA DANI.. ty nepotrebujes cestovat dotovanym vlakom, autobusom.. ja napriklad nepotrebujem dialnice.. co teraz? Z "mojich" dani sa dotuju "tvoje" dialnice, z "tvojich" dani sa platia "moje" vlaky a autobusy.. v ostatnom suhlasim..
Musim len suhlasit.. konkretny priklad mojho znameho.. zaraba necelych 10.000 cisteho + materska jeho manzelky.. no nic moc.. a vyplakava mi, ako im je tazko, ze benzin ho stoji 2.000 mesacne a to jazdi len po meste.. neratam, tie ostatne naklady, ako si spominal ty.. MHD by ho vysla stvrtinu, ak priratam nejake cesty aj manzelke, stale je na tom lepsie.. a to ze "prekeca" dobru tisicku mesacne ani nevravim.. niektory ludia ziju nepochopitelne.. mnohych by stacilo naucit narabat s korunkami a hned by bolo menej "chudakov" na Slovensku.. ten vseobecny pesimizmus, ze na Slovensku sa zije tazko, je blbost.. zial my Slovaci sa vieme len stazovat, ked sa hovori o zivotnej urovni.. a od roku 1989 sa na Slovensku zivotna uroven jednoznacne zvysuje!
Ad Nick:
Nesúhlasím s tým, že by u nás verejná doprava bola príliš drahá (myslím pre cestujúcich). Pozri si cenníky žel. dopravy napr. v Poľsku alebo v Nemecku, Rakúsku... Tiež nesúhlasím s názorom, že individuálna doprava je pre občana lacnejšia, než verejná. Ono sa to tak javí len pokiaľ berieš do úvahy cenu pohonných hmôt. No autíčko aj treba kúpiť (rozrátaj si obstarávaciu cenu na nabehané kilometre počas jeho životnosti), treba mu platiť poistky (opäť si to rozrátaj na kilometre prejdené za rok), niečo stoja občas nejaké opravy, výmena pneumatík, nalievanie všakovakých sračiek do auta, diaľničné známky atď, atď. No a jazdenie autom je práca ako každá iná - prečo si ju neoceniť nejakou cenou - i keď fiktívnou? Ja teda radšej "leňoším" vo vlaku, než mám kohosi vyvážať v aute a za takúto prácu nemať vôbec nič zaplatené... Väčšina zanietených gumokolesárov však tieto náklady zanedbáva (i keď s tou fiktívnou mzdou za šoférovanie som to asi prehnal) a počíta len cenu benzínu (či iných pohonných hmôt). Tým však dôjdu k mylným výsledkom a koniec-koncov len im to vyprázdni peňaženku. No, bohužiaľ, takíto sme my, Slováci...
Nehoráznost! České dráhy (ČD) chtějí vyhodit na ulici devadesát dětí z mateřské školy ve Španělské ulici. Minulý čtvrtek totiž daly radnici, která je zřizovatelem školky, výpověď. Přitom ČD dům dostaly v osmdesátých letech od městské části zdarma a navíc letos v březnu se s radnicí dohodly na nutných opravách a na zachování provozu školky!
Po roce 1990 měly České dráhy všechny podobné objekty vrátit. Ze zákona nesmí být zřizovateli školky. "Kvůli restitučním tahanicím jim pak budova zůstala v majetku. Jejich výpověď přišla v nejnevhodnější dobu, protože už proběhl zápis,"řekl Michal Basch, starosta Prahy 2. Podle jeho slov nabídla radnice ČD, že budovu koupí nebo zaplatí tržní nájemné. Ty ale vůbec nereagovaly. Radnice chce s dráhami přesto dále jednat a v pondělí se sejde starosta Basch s generálním ředitelem ČD Josefem Bazalou.
S největší pravděpodobností bude muset ale radnice stejně rozstrkat děti do ostatních školek. Dráhy se ale obvinění brání. "Objekt je v havarijním stavu a není vhodné, aby tam byla školka,"řekl Petr Šťáhlavský , mluvčí ČD. "Ten, kdo výpověď dal, zřejmě netušil, že konec školního roku není vhodná doba a že způsobí problémy," dodal.
Co bude s lukrativní budovou dál, ale zatím nikdo neví. Podle Šťáhlavského budou dráhy pravděpodobně shánět soukromého investora. Rodiče dětí zuří! Včera se sešli přímo v budově školky a diskutovali se starostou. "Jsem naštvaná! Má dcera sem chodí tři roky a teď si bude muset zvykat jinde! Radnice to měla řešit už dřív, pro mě to teď znamená velký problém ohledně adaptace dítěte," zlobila se Bohdana Králová, jedna z maminek. "Od Českých drah je to podraz," dodal jeden z tatínků, který nechtěl být jmenován.
(Večerník Praha)