Bratislava hlavná stanica a jej budúcnosť...
1. staničná budova (súčasné sídlo GR Žel.polície na Šancovej ul. č. 1) bola postavená v r. 1848 ako koncová pre trať Ba - Gänserndorf - Wien (Ba - Břeclav: 110 [ZCP 126]), zakrátko po dobudovaní trate Budapest - Štúrovo - Ba (130 [ZCP 120]) bola postavená i 2. budova, používaná až do súčasnosti. 3. budova "Sklenník" bola sprevádzkovaná v r. 1988 ako prístavba 2. budovy - jej dni sú však spočítané - bude zlikvidovaná pri 2-ročnej rekonštrukcii Predstaničného námestia, kt. by sa v súčasnosti (X/2006) mala začať. V r. 1883 vzniklo spojenie do žst. Bra-Rača (120 [ZCP 125,127]), kde bolo napojené na trať do Žiliny, a poslednou zapojenou traťou je od r. 1962 trať zo žst. Ba-Nové Mesto (132 [ZCP 127]).
Zo začiatku bola v stanici vykonávaná i na-/vy-kládka nákladných vozňov (existoval tu aj "vínovod" a nákladná lanovka z "Patrónky" - továrne na náboje v rovnomennej časti mesta), postupný nárast osobnej dopravy ju však úplne vytlačil do iných staníc. Tomu súčasnému už kapacita koľajiska nepostačuje, čo sa prejavuje pri každej nepravidelnosti "dominovým efektom" v meškaní vlakov, hoci by stačilo tak málo: viac vlakov presunúť k nástupištiam žst. Ba-Nové Mesto a Ba-Petržalka, ktoré po väčšinu dňa zívajú prázdnotou. Problémy spôsobujúce (i keď už len) prechádzajúce nákladné vlaky by mal vyriešiť tunel z Lamača popod vrch Kamzík na Briežky, avšak pre jeho finančnú náročnosť je jeho skorá realizácia nepravdepodobná.
Rušňové depo ako súčasť odstavného koľajiska bolo vybudované až po likvidácii toho pôvodného, ktoré sa nachádzalo v priestore súčasných nástupíšť 3 - 5.
Ďalšie informácie: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm .
(Addams)
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislavský železničný uzol
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Ďalšie odkazy:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm
http://www.iprslovakia.sk/slovak/projekty/06.html
EMIL: neviem ci sa nechystaju uz na majstrovstva v hokeji, maju sa robit drobne upravy a ozdoby kvetinove aby sa zakryli nedostatky...tesme sa na divadlo v KE a BA
video: http://www.dailymotion.com/video/xftira_bratislava-hlavna-stanica-yaka-na-rekonytrukciu-20100721_news
Markíza 20101121/13:35
http://www.dailymotion.com/video/xfptia_lieyba-piesyovych-ochoreni-bratislava-hlavna-stanica_fun
video on-line: http://www.dailymotion.com/video/xffkb7_bratislava-hlavna-stanica-bez-informacii-o-meste_travel
neviem ako vy, ale ja hovorím, že radšej nejaké rozkopávky, ako momentálna situácia na stanici... síce,.. no.. neviem!
Bulvar sice malokedy doda niekedy nieco zmysluplne, ale toto zhruba zodpoveda realite: http://www.dailymotion.com/video/xegl6d_hlavna-stanica-uy-nebude-strayiakom_news .
Investor nezískal stavebné povolenie, ale územné rozhodnutie (presnejšie potvrdil ho Krajský stavebný úrad v Bratislave, nakoľko niektorí účastníci konania sa voči pôvodnému rozhodnutiu stavebného úradu BA-Staré Mesto odvolali).
O stavebné povolenie môže investor požiadať až po nadobudnutí platnosti územného rozhodnutia (čo by malo byť okolo 20. augusta).
So začiatkom stavebných prác investor, firma IPR Slovakia, počíta v 1. kvartáli 2011.
Urcite ?
Ak by to bola pravda, muselo by vysiet na http://www.staremesto.sk/ -> Úradná tabuľa, kde su aj vcerajsie rozhodnutia, ale nic take tam nie je ...
Podľa BKIS boli priestory, ktoré ste im poskytli, nevyhovujúce. Preto údajne zrušili svoju pobočku do doby pokiaľ nezískajú od železníc iné priestory.
Ďalej BKIS tvrdí, že rovnako neprijateľné boli aj podmienky, ktoré ste im dali pri, možnosti prenájmu plochy na stánok. Kde mala byť výpovedná lehota 7 dní.
Problémy vraj majú aj pri osadzovaní elektronických panelov s informáciami v priestoroch železníc.
V podstate z ich slov vyplýva, že dôvodom prečo BKIS nemá zastúpenie na hlavnej stanici a ani stanici v Petržalke, sú železnice.
Zaujímal by ma pohľad železníc?
Doplňujúce údaje k informácii zverejnenej dňa 03.06.2010:
BKIS nevyhovovali pôvodné priestory z dôvodu, že boli podľa nich v „zadnom trakte, nie priamo vo vestibule. Priestory vo vestibule momentálne na stanici nie sú voľné.
Ďalším riešením by v tom období bolo umiestniť priamo vo vestibule informačný pult, avšak z dôvodu pripravovanej revitalizácie ŽST Bratislava hlavná stanica by bolo možné uzatvoriť nájomnú zmluvu len formou notárskej zápisnice (so 7 dňovou výpovednou lehotou na vypratanie + hradia si notársku zápisnicu sami). S týmto však BKIS nesúhlasilo. Žiadali aspoň umiestnenie infopointu. Prednosta stanice bol veľmi ústretový a podarilo sa nájsť vhodné miesto. V novembri sme Mgr. Bučkovú (ktora zastupuje BKIS) mailom požiadali o doloženie oficiálnej žiadosti k infopointu, no do dnešného dňa sme žiadnu takúto žiadosť neobržali, preto sme považovali celú záležitosť za bezpredmetnú (návrh nájomnej zmluvy máme vypracovaný).
(Pozn. Vzhľadom na prijatý nový zákon o dráhach č. 513/2009 ( § 4. ods. 1), ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2010 je v obvode dráhy zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s prevádzkou – sú v zákone taxatívne vymedzené. Máme skúsenosti, že URŽD vzhľadom na uvedené takéto nové zmeny účelu užívania z tohto titulu nepovoľujú).
BKIS užívala predmetné nebytové priestory bez nájomnej zmluvy. Dohodli sme sa, že BKIS uhradí odplatu z titulu bezdôvodného obohatenia nakoľko za užívanie neplatili ŽSR žiadnu odplatu. Pokiaľ ide o výšku uvedenej odplaty, tá bola dohodnutá a obe strany si ju odsúhlasili. Problémom ostávala forma dohody, na základe ktorej by BKIS uhradili uvedenú odplatu.
BKIS pripravilo návrh Dohody o urovnaní. Z nášho pohľadu bola takáto forma Dohody komplikovaná a zdĺhavá, navrhli sme preto BKIS riešiť úhradu odplaty formou tzv. Dohody o uznaní dlhu, čo je z hľadiska podpisovania uvedenej dohody administratívne i časovo jednoduchšie. K tomuto návrhu sa BKIS dlhšiu dobu nevyjadrovalo, až nakoniec náš návrh zamietli. Aby sa veci ďalej pohli a zbytočne nenaťahovali, ustúpili sme a vyšli v ústrety, tým pádom momentálne pracujeme (finišujeme) na Dohode o urovnaní.
Boli pokusy o dohodu, aby BKIS ostalo pôsobiť na stanici? Ako dopadli?
BKIS nevyhovovali pôvodné priestory z dôvodu, že boli podľa nich v „zadnom trakte:, nie priamo vo vestibule, priestory vo vestibule momentálne na stanici nie sú voľné, riešením by v tom období bolo umiestniť priamo vo vestibule informačný pult, avšak z dôvodu projektu revitalizácie ŽST Bratislava hl.st. by bolo možné uzatvoriť nájomnú zmluvu len formou notárskej zápisnice ( 7 dňová lehota na vypratanie +ú hrada notárskej zmluvy), s týmto BKIS nesúhlasilo. Žiadali aspoň umiestnenie infopointu, prednosta stanice bol veľmi ústretový a v spolupráci s ním sa nám podarilo nájsť vhodné miesto. V novembri sme Mgr. Bučkovú mailom požiadala o doloženie oficiálnej žiadosti k infopintu do dnešného dňa sme žiadnu takúto neobržali, preto sme považovali celú záležitosť za bezpredmetnú( návrh nájomnej zmluvy máme vypracovaný). Poz. Vzhľadom na prijatý nový zákon o dráhach č. 513/2009 ( § 4. ods. 1), ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2010 je v obvode dráhy zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s prevádzkou – sú v zákone taxatívne vymedzené. Máme skúsenosti, že URŽD vzhľadom na uvedené takéto nové zmeny účelu užívania z tohto titulu nepovoľujú.
Aký je stav teraz? BKIS tam už nesídli, sú medzi Vami a nimi nejaké nevysporiadané záväzky, ktoré bude treba riešiť?
BKIS užívala predmetné priestory bez nájomnej zmluvy. Dohodli sme sa, že BKIS uhradí odplatu z titulu bezdôvodného obohatenia nakoľko za užívanie neplatili ŽSR žiadnu odplatu. Pokiaľ ide o výšku uvedenej odplaty, tá bola dohodnutá a obe strany si ju odsúhlasili. Problémom ostávala forma dohody na základe ktorej by BKIS uhradili uvedenú odplatu. BKIS pripravilo návrh Dohody o urovnaní a zaslalo ju ŽSR, zamestnanci ŽSR upozornili pracovníčku BKIS, že uvedená dohoda má charakter nepomenovanej zmluvy v zmysle splnomocňovacieho predpisu platného pre ŽSR a jej podpis zo strany ŽSR prislúcha generálnemu riaditeľovi ŽSR, navrhli BKIS riešiť úhradu odplaty formou takzvanej „Dohody o uznaní dlhu“, čo je z hľadiska podpisovania uvedenej dohody administratívne i časovo jednoduchšie, nakoľko jej podpisovanie spadá do kompetencie riaditeľa organizačnej zložky ŽSR – Strediska hospodárenia s majetkom. Zároveň bol zo strany ŽSR zaslaný návrh tejto dohody o uznaní dlhu. BKIS sa k nej nevyjadrili až do dnešného dňa.
Podľa výpovede BKIS sú isté nevyrovnané záväzky ohľadom nájmu. Mali by ich vyrovnať na základe návrhu, ktorý železnice obdržali, podľa toho, čo mi teraz povedala pani Bučková z BKIS, už zo strany železníc prišlo k súhlasnému stanovisku, teda toto by som potrebovala overiť – či sa teda táto dlžná suma vyrovná podľa dohody. A teda podľa akej dohody.
Ako bolo už uvedené, do dnešného dňa nie sú urovnané závesky BKIS voči ŽSR, s tým že BKIS stále namieta formu, podľa ŽSR ide o obštrukciu a v predlžovanie –„naťahovanie času“ a v prípade, že budú vznášať irelevantné pripomienky budeme uvedenú pohľadávku vymáhať súdne.
Dotykový infopoint, ktorý chcelo BKIS zriadiť - vraj sa to nedalo kvôli elektrickému pripojeniu, ale teraz mi taktiež pani Bučková volala, že železnice sa už vyjadrili, že to pôjde a ten návrh sa pripraví. Čiže poprosím Vás ešte zistiť, ako presne je to s tým infopointom. Či je reálne, že by niekde na stanici mohol v budúcnosti byť, alebo nie.
Návrh nájomnej zmluvy je pripravený, avšak opäť upozorňujeme na nový zákon o dráhach, podľa ktorého sú zastavené všetky prenájmy na ŽST Bratislava hl.st. z dôvodu revitalizácie.
Prečo odišlo z hlavnej stanice v Bratislave informačné turistické centrum Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (ďalej BKIS)? Tvrdia, že pre nevyhovujúce priestory, ktoré im ŽSR ponúklo.
BKIS odovzdalo na vlastnú žiadosť časť nebytového priestoru k 31.9.2009. Predmetný nebytový priestor užívalo od roku 2004 bez nájomnej zmluvy a do dnešného dňa nebolo ochotné pristúpiť na náš návrh o uznaní dlhu. Z pohľadu ŽSR nejde o nevyhovujúce priestory (momentálne ich užíva ZSSK Slovensko, a.s.). BKIS argumentuje tým, že nedostalo k dispozícii priestor vo vestibule stanice, žiaľ ŽSR momentálne takýmito voľnými priestormi nedisponuje.
BKIS tvrdí, že žiadali lepšie umiestnenie informačného stánku a vraj dostali možnosť umiestnenia stánku v novej prístavbe, no s výpovednou lehotou sedem dní. Je to pravda?
BKIS požiadalo o zazmluvnenie časti nebytového priestoru za účelom zriadenia informačného pultu, ŹSR sa snažili tejto požiadavke vyhovieť, avšak z dôvodu potreby realizácie projektu rekonštrukcie ŽST Bratislava hlavná stanica – „Predstaničný priestor – Bratislava“ je pre ŽSR nevyhnutné uzatvárať nájomnú zmluvu formou notárskej zápisnice s výpovednou lehotou 7 dní.
Prečo nie sú na staniciach v Bratislave – Petržalke a Hlavnej stanici dotykové turistické infopointy? BKIS tvrdí, že sa o ich inštaláciu v týchto priestoroch snaží už štyri roky?
- za ŽST Bratislava Hlavná stanica:
So spisového materiálu vyplýva, že požiadavka BKIS s umiestnením infopointu bola v roku 2008 zamietnutá, a to najmä z dôvodu problematického pripojenie na prípojku el. energie.
- za ŽST Petržalka:
So žiadateľom bola uzatvorená zmluva na umiestnenie internetového terminálu dňa 24.7.2008, v ktorej bol nájomca – žiadateľ zaviazaný do 6 mesiacov predložiť rozhodnutie ÚRŽD o zmene účelu užívania predmetu nájmu.
Dňa 2.10.2008 sa uskutočnilo ústne pojednávanie spojené s miestnym zisťovaním, kde bol navrhnutý záver z pojednávania: BKIS vypracuje projekt a následne ŽSR zabezpečí návrh riešenia novej prípojky. Keďže na ŽSR nebo zaslaný žiadny projekt, tieto podmienky neboli splnené.
Nájomca tak nesplnil 6 mesačnú podmienku o predložení rozhodnutia ÚRŽD o zmene účelu užívania predmetu nájmu, zmluva tým pádom stratila platnosť.
Rokovali ŽSR s BKIS o infopointoch, aký bol záver? BKIS tvrdí, že ŽSR bránili administratívne postupy. Je to pravda?
ŽSR (prebehlo osobné stretnutie so zástupcami BKIS, pracovníkmi Strediska hospodárenia s majetkom ŽSR a prednostu ŽST Bratislava Hlavná stanica) sa snažilo vyhovieť požiadavke BKIS o umiestnení infopointu, momentálne je pripravený aj návrh NZ.
Dňa 11.12.09 sme si mailom od zástupcov BKIS vyžiadali oficiálnu žiadosť k uzatvoreniu NZ. Do dnešného dňa sme ju neobdržali, takže považujeme celú záležitosť za bezpredmetnú.
Rokovalo ŽSR o informačnom centre s mestom či BKIS, aký bol záver?
Osobné rokovanie so zástupcom BKIS, kde bolo zdôvodnené uzatvorenie NZ formou notárskej zápisnice, čo bolo pre BKIS neprípustné.
Mesto vraví, že sa momentálne chystá stretnutie bratislavského primátora Andreja Ďurkovského s generálnym riaditeľom ŽSR, je to pravda? O čom bude toto stretnutie?
O tejto záležitosti nemáme žiadne poznatky.
Chystá ŽSR nejaké zmeny na bratislavských staniciach v súvislosti s budúcoročnými majstrovstvami sveta v hokeji? Ak áno, aké?
V čase pred MS ako aj počas konania MS určite zintenzívnime umývanie a upratovanie železničných staníc. Priebežne odstraňujeme grafity zo stien podchodov a sklených plôch. Inštalovali sme nové smetné koše v priestoroch stanice Bratislava Hlavná stanica v mesiaci december 2009 a na prelome mesiacov február/marec 2010 - v predstaničnom priestore. Všetky ostatné otázky k MS a s tým súvisiacej prípravy železničných staníc sú v týchto dňoch predmetom pracovných rokovaní na všetkých úrovniach organizačných jednotiek ŽSR.