Bratislava hlavná stanica a jej budúcnosť...
1. staničná budova (súčasné sídlo GR Žel.polície na Šancovej ul. č. 1) bola postavená v r. 1848 ako koncová pre trať Ba - Gänserndorf - Wien (Ba - Břeclav: 110 [ZCP 126]), zakrátko po dobudovaní trate Budapest - Štúrovo - Ba (130 [ZCP 120]) bola postavená i 2. budova, používaná až do súčasnosti. 3. budova "Sklenník" bola sprevádzkovaná v r. 1988 ako prístavba 2. budovy - jej dni sú však spočítané - bude zlikvidovaná pri 2-ročnej rekonštrukcii Predstaničného námestia, kt. by sa v súčasnosti (X/2006) mala začať. V r. 1883 vzniklo spojenie do žst. Bra-Rača (120 [ZCP 125,127]), kde bolo napojené na trať do Žiliny, a poslednou zapojenou traťou je od r. 1962 trať zo žst. Ba-Nové Mesto (132 [ZCP 127]).
Zo začiatku bola v stanici vykonávaná i na-/vy-kládka nákladných vozňov (existoval tu aj "vínovod" a nákladná lanovka z "Patrónky" - továrne na náboje v rovnomennej časti mesta), postupný nárast osobnej dopravy ju však úplne vytlačil do iných staníc. Tomu súčasnému už kapacita koľajiska nepostačuje, čo sa prejavuje pri každej nepravidelnosti "dominovým efektom" v meškaní vlakov, hoci by stačilo tak málo: viac vlakov presunúť k nástupištiam žst. Ba-Nové Mesto a Ba-Petržalka, ktoré po väčšinu dňa zívajú prázdnotou. Problémy spôsobujúce (i keď už len) prechádzajúce nákladné vlaky by mal vyriešiť tunel z Lamača popod vrch Kamzík na Briežky, avšak pre jeho finančnú náročnosť je jeho skorá realizácia nepravdepodobná.
Rušňové depo ako súčasť odstavného koľajiska bolo vybudované až po likvidácii toho pôvodného, ktoré sa nachádzalo v priestore súčasných nástupíšť 3 - 5.
Ďalšie informácie: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm .
(Addams)
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislavský železničný uzol
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Ďalšie odkazy:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm
http://www.iprslovakia.sk/slovak/projekty/06.html
Informácie poskytol konateľ spoločnosti IPR Slovakia s.r.o. Igor Ballo v súvislosti s obvineniami občianskej iniciatívy Bratislava otvorene o negatívnom dopade projektu na bratislavskú dopravu.
Podľa Balla vychádza navrhovaná koncepcia postupu výstavby zo zásadnej podmienky – zachovania prevádzky hlavnej stanice a rovnako zabezpečenia dostatočnej priepustnosti komunikácií Pražská a Šancová."Celá výstavba je rozdelená na niekoľko ucelených etáp tak, aby v každej etape výstavby bola zachovaná v rámci možnosti nevyhnutná prevádzka mestskej hromadnej dopravy, zabezpečený prístup automobilovej dopravy – požiarne vozidlá
, rýchla zdravotná pomoc a špeciálne vozidlá osôb s telesným postihnutím. Jednotlivé fázy postupu výstavby sú predmetom samostatného projektu organizácie výstavby," uviedol Ballo.
Podľa neho boli do riešenia dopravy prizvaní mnohí zahraniční konzultanti, ktorí spolu
s domácimi projektantmi riešili dopravu najprv overovacími štúdiami, dopravnými štúdiami a tieto boli ďalej preverované príslušnými odbornými inštitúciami štátnej správy a samosprávy."Tento projekt sa bude ďalej dopracúvať v rámci ďalších stupňov projektovej dokumentácie a v reálnom čase počas výstavby sa musí aktualizovať a odsúhlasiť s príslušnými mestskými inštitúciami," uviedol Ballo.
Podľa Balla je začatie výstavby závislé od účinnosti územného rozhodnutia
aj stavebného konania jednotlivých stavebných častí. Zámerom investora
je začať stavbu čo najskôr. Na otázku, či je vypracovaný a schválený podrobný postup prác po časovej osi a sú podpísané dohody o sankciách pri jeho neplnení Ballo uviedol, že "túto stavbu bude realizovať jedna z veľkých stavebných firiem na trhu, pričom v rámci obchodno-stavebných zmlúv je absolútne bežná penalizácia, ktorá korešponduje s možnou výškou spôsobenej škody".
Zámerom investora je podľa Balla vybudovať na Predstaničnom námestí moderný priestor so spoločensko-reprezentatívnou funkciou ako jednou zo vstupných brán do hlavného mesta.
Investícia do projektu Predstaničného námestia si vyžiada prekládku inžinierskych sietí na uliciach Imricha Karvaša, Radlinského, Štefanovičovej, Hodžovom námestí, Štefánikovej, Puškinovej, Šancovej ulici, Námestí slobody, Dobšinského, Smrečianskej, Jelenej a Pionierskej ulici. Nové dopravné
riešenie zasiahne aj do komunikácií Pražská, Žabotova, Šancová a Štefanovičova. Električky sa k stanici dostanú podjazdom vybudovaným pod Šancovou ulicou.
Pfaffa z roku 1905. Pribudnúť by mala nová staničná hala, na Predstaničnom námestí by malo vyrásť obchodné centrum, administratívne centrá a hotel.
V okolí stanice sa radikálne zmení organizácia dopravy – vzniknúť má nové pripojenie z Pražskej na Žabotovu, zo Žabotovej mimoúrovňovým podjazdom na Štefanovičovu. Tiež by mali vytvoriť centrálny terminál pre električky, autobusy a trolejbusy, pričom električkovú trať premiestnia pod pešiu pasáž.
Podľa občianskej iniciatívy nejde len o prestavbu Hlavnej stanice a skultúrnenie celého priestoru, ale o megalomanský projekt, ktorý zasiahne výstavbou najmä územie od Pražskej po Žabotovu ulicu, od Hlavnej stanice až po Štefanovičovu ulicu, cez Námestie slobody až po Hodžovo námestie.
Podľa iniciatívy je to de facto sprivatizovanie a takmer kompletné zastavanie ďalšieho dôležitého verejného priestoru v Bratislave."V súčasnosti je tento priestor otvorený pre všetkých, využíva ho športový klub, je tu detské ihrisko, verejná doprava, múzeum a v neposlednom rade aj verejná zeleň, ktorá zlepšuje životné prostredie. Toto všetko by po postavení megakomplexu zmizlo vrátane zelene, ktorú predstavuje skoro 700 stromov a kríkov. Navyše, masívna výstavba v jednom z kľúčových dopravných uzlov na dlhý čas negatívne ovplyvní dopravu nielen v širokom okolí, ale v celej Bratislave," uvádza sa v stanovisku občianskej iniciatívy Bratislava otvorene.
Podľa iniciatívy takýto obrovský zásah do štruktúry mesta prekračuje hranice samosprávy a prestavbou takého veľkého mestského priestoru by sa mali zaoberať nielen mesto a mestské časti, ale aj vyšší územný celok, ministerstvá a iné orgány štátu. Občianska iniciatíva preto poslala kompetentným inštitúciám otvorený list s otázkami dôležitými pre verejnosť . "Aby zvážili všetky možné dopady na fungovanie hlavného mesta aj kraja, aby posúdili nutnosť takého obrovského zásahu do infraštruktúry mesta a aby zhodnotili dôveryhodnosť spoločnosti I.P.R. a záruky finančného krytia projektu. Boli by sme veľmi neradi, keby v našom hlavnom meste opäť vznikol ,plánovaný’ chaos, v ktorom sa v prvom rade napĺňajú predstavy a zámery investorov a developerov, potom kasičky politických strán a v neposlednom rade jednotlivých komunálnych politikov, avšak občianske záujmy sa ignorujú," uvádza sa v stanovisku občianskej iniciatívy. Spoločnosť I.P.R. prisľúbila svoje stanovisko, o reakciu agentúra
SITA požiadala aj magistrát mesta Bratislava.
Na projekte nového Predstaničného námestia pracuje investor už takmer desať rokov. Budovu hlavnej železničnej stanice v Bratislave by mali zrekonštruovať do pôvodného stavu podľa návrhu architekta Pfaffa z roku 1905. Pribudnúť by mala nová staničná hala, na Predstaničnom námestí by malo vyrásť obchodné
centrum, administratívne centrá a hotel.
V okolí stanice sa radikálne zmení organizácia dopravy – vzniknúť má nové pripojenie z Pražskej na Žabotovu, zo Žabotovej mimoúrovňovým podjazdom na Štefanovičovu. Tiež by mali vytvoriť centrálny terminál pre električky, autobusy a trolejbusy, pričom električkovú trať premiestnia pod pešiu pasáž.
Jeden z čitateľov sa napríklad obáva, že zahraniční návštevníci, ktorí prídu na hokejové majstrovstvá do mesta vlakom, sa budú pýtať, či sa naozaj ocitli v strednej Európe, keďže všade dookola vládne neporiadok, špina, zápach.
Najmä na hlavnej stanici preto navrhuje ešte pred začiatkom majstrovstiev sveta umyť všetky sklenené plochy, odstrániť grafity, obnoviť jedáleň na prvom poschodí stanice, vyčistiť a vymaľovať prekrytý eskalátorový priechod k zastávke električiek. Ďalej by mali pribudnúť nové smetné koše, lavičky, mobilná zeleň, opravený by mal byť popraskaný asfalt, natrieť by sa malo zábradlie a stanica by sa mohla ozdobiť symbolmi šampionátu. A určite by mal byť podľa neho odstránený “nechutný zápach po moči” na úseku v smere od stanice k zastávkam MHD na Šancovej ulici.
Vzhľadom na to, že väčšina priestoru Hlavnej stanice patrí Železniciam SR (ŽSR) (mestu len malé plochy, ktoré sú podľa magistrátu udržiavané), obrátili sme sa na odbor komunikácie ŽSR. Upratovanie na stanici má na starosti firma Meton, a. s.
Štvrťročne umýva sklenené plochy, ako aj dlažby v šírke asi dvoch metrov od obvodu budovy a hlavne pod lavičkami. V čase pred majstrovstvami sveta aj počas šampionátu sa podľa železníc umývanie zintenzívni. K bufetu na poschodí v stanovisku uviedli, že zostal v prenájme a v súčasnosti je zatvorený lebo sa rekonštruuje. Spomínaný eskalátorový priechod nie je majetkom ŽSR.
Nové smetné koše na stanici sa podľa železníc inštalovali v decembri 2009 a spoločnosť pokračuje v ich osadzovaní na prelome mesiacov február a marec 2010 v predstaničnom priestore. Pokiaľ ide o kritiku na asfalt, s jeho opravou sa neráta vzhľadom na celkovú rekonštrukciu Predstaničného námestia.
“ŽSR sa snažili v minulosti vytvoriť kvetinovú výzdobu v predstaničnom priestore zasadením kvetov a drevín v betónových kvetináčoch. Výzdoba však bola v priebehu 24 hodín zničená, ukradnutá alebo dolámaná,” uviedol odbor komunikácie k ďalšiemu problému.
K zápachu dodal, že v blízkom okolí stanice a v predstaničnom priestore, teda od staničnej budovy po otočku taxíkov, sa priebežne zápach po moči odstraňuje. ŽSR ďalej informovali, že pred stanicou sú reklamné lavičky, ktoré udržuje nájomca a na stanici sú pochromované zábradlia, ktoré nie je potrebné natierať.
Pokiaľ ide o výzdobu k šampionátu, ŽSR neodmietajú žiadnu aktivitu organizátora majstrovstiev , napríklad vyvesenie symbolov šampionátu na stanici.
Projekt prestavby a výstavby na Predstaničnom námestí sa vlečie už roky. Spoločnosť I.P.R. Slovakia tu chce vybudovať nové veľké centrum bývania, obchodu, administratívy, má tu byť aj hotel a nová staničná prístavba. V podzemných priestoroch sa ráta s 1591 parkovacími miestami.
Oznámenie o rozhodnutí, ako aj samotné územné rozhodnutie budú na úradnej tabuli mestskej časti na Medenej ul. č. 2 vyvesené do 17. marca 2010. Podľa Miestneho úradu Staré Mesto, po tomto termíne naň môžu účastníci konania reagovať. V prípade, že sa tak nestane, rozhodnutie o umiestnení stavby nadobudne právoplatnosť.
Príprava investície si podľa miestneho úradu vyžiada prekládku inžinierskych sietí v mnohých okolitých uliciach, na I. Karvaša, Radlinského, Štefanovičovej, Hodžovom námestí Štefánikovej, Puškinovej či Šancovej ulici. Električky sa k stanici dostanú podjazdom vybudovaným pod Šancovou ulicou smerom od Štefanovičovej.
D1 Príprava územia:
D 11 Ucelená cast 1 Príprava územia:
Príprava územia a popis stavebných objektov – asanácie pre dopravné objekty:
SO – 1.030 – 02.1 Asanácia skladu c.1,
SO – 1.030 – 03.1 Asanácia skladu c. 2,
SO – 1.030 – 04.1 Asanácia skladu c. 5,
.....
SO – 1.030 – 19.3 Demontáž kolají do múzea ŽSR / cast/,
...
SO – 1.030 – 48.5. Asanácia prístavby haly Hlavnej stanice ŽSR,
...
SO 2.101 – 00.2 Výstavba Východnej vetvy Pražskej ul.:
Navrhuje sa samostatná komunikácia ...Trasa sa navrhuje ..., ciastocne aj cez sklad c. II .... s jeho zachovaním v dlžke 62,5m. ...
SO 2.201 – 00.2 Výstavba mostu na východnej vetve Pražskej ul. :
Navrhovaný objekt premostuje ... do prednádražného priestoru. [ach ta slovencina ... ]
Vyvesené od 01.12.2009 do 16.12.2009
1616/2007-47267/2009/URS/OKPK-Pet"Predstaničný priestor Hlavnej stanice ŽSR v Bratislave, na Predstaničnom nám., vrátane dopravného napojenia a navrhovaných zmien aj v ul. Šancová, Žabotová ul., Štefanovičova ul. a Pražská ul. a napojenia na verejné inžinierske siete a prekládky inžinierskych sietí aj v uliciach: Nám. slobody, Starohorská ul., Radlinského ul., Štefániková ul., Puškinova ul., Hodžovo nám., Dobšinského ul., Jelenia ul., Smrečianska ul. a Pionierska ul." :
http://www.staremesto.sk/buxus//docs/miestny_urad/2009/12/oznamenie_09_264.pdf
Oprava k oznámeniu [z 27.11.2009] o pokračovaní územného konania o umiestnení stavby
Vyvesené od 03.12.2009 do 20.12.2009
1616/2007-48037/2009/URS/OKPK-Pet"Predstaničný priestor Hlavnej stanice ŽSR v Bratislave, na Predstaničnom nám., vrátane dopravného napojenia a navrhovaných zmien aj v ul. Šancová, Žabotová ul., Štefanovičova ul. a Pražská ul. a napojenia na verejné inžinierske siete a prekládky inžinierskych sietí aj v uliciach: Nám. slobody, Starohorská ul., Radlinského ul., Štefániková ul., Puškinova ul., Hodžovo nám., Dobšinského ul., Jelenia ul., Smrečianska ul. a Pionierska ul." :
http://www.staremesto.sk/buxus//docs/miestny_urad/2009/12/oznamenie_09_266.pdf
Vyvesené od 02.03.2010 do 17.03.2010
1616/2007-8737/2010/URS/OZN-Pet"Predstaničný priestor Hlavnej stanice ŽSR v Bratislave" :
http://www.staremesto.sk/buxus//docs/miestny_urad/2010/03/oznamenie_10_017.pdf
Rozhodnutie
Vyvesené od 02.03.2010 do 17.03.2010
1616/2007-8737/2010/URS/UR-Pet"Predstaničný priestor Hlavnej stanice ŽSR v Bratislave" :
* rozhodnutie_10_027.pdf rozhodnutie_10_027.pdf (PDF, 981,45 KB)
* rozhodnutie_10_027_Priloha1.zip rozhodnutie_10_027_Priloha1.zip (ZIP, 4,2 MB)
* rozhodnutie_10_027_Priloha2.zip rozhodnutie_10_027_Priloha2.zip (ZIP, 4,3 MB)
* rozhodnutie_10_027_Priloha3.zip rozhodnutie_10_027_Priloha3.zip (ZIP, 4,43 MB)
* rozhodnutie_10_027_Priloha4.zip rozhodnutie_10_027_Priloha4.zip (ZIP, 3,75 MB)
(funkcne odkazy su na http://www.staremesto.sk/buxus/generate_page.php?page_id=6061 )
http://www.bratislavskenoviny.sk/samosprava/predstanicne-namestie-ma-uzemne-rozhodnutie.html?page_id=155235
Ďalšia šasť nekonečného sci-fi seriálu s názvom Železnice v najpohlavnejšom meste
- http://www.stv.sk/videoarchiv/ o par hodin
- STV 2 16.2./00:25 - 00:50 - verzia pre nepocujucich
- STV 1 16.02./05:20 - 05:45
(ČT pocas olympiady Správy STV ignoruje)
Přesměrování, ale i odřeknutí některých vlaků osobní dopravy si vyžádala komplexní rekonstrukce čtvrtého nástupiště ve slovenské metropoli. I když již byla ukončena, omezení v železniční dopravě nadále přetrvávají. Důvodem jsou navazující práce v kolejišti. Nové nástupiště nabízí nejen moderní zastřešení a osvětlení, ale i dlažbu s bezpečnostní úpravou pro slabozraké. Součástí nástupiště jsou i fontánky a lavičky. Nainstalovaný je i kamerový a nový informační systém.
1/3 - http://www.youtube.com/watch?v=-aPADytBnVw
2/3 -
http://www.clipshack.com/Clip.aspx?key=816D8C71F906EE00
3/3 - http://www.youtube.com/watch?v=20sxY1ckJSk .
http://www.dailymotion.com/video/xam883_hyada-sa-supermodelka-yelezniyna-ya_lifestyle .
Odkedy je na Hlavnej stanici v Bratislave zriadený Prezidentský salón?
Vládny salónik je súčasťou železničnej stanice takmer 100 rokov (od začiatku 20. storočia), na súčasný stav bol zrekonštruovaný v roku 1998 (konkrétne 18. 8. 1998, kedy bol slávnostne otvorený už zrekonštruovaný vládny salónik).
Kto financoval zriadenie salóna na Hlavnej stanici a jeho zariadenie (nábytok atď.)?
Celú rekonštrukciu financovala ŽSR. Pevné zariadenie bolo súčasťou dodávky stavby.
Aké sú náklady na Prezidentský salón na Hlavnej stanici v Bratislave?
Náklady sa nevyčísľujú jednotlivo, priestory sú súčasťou staničnej budovy.
Mal pán prezident Ivan Gašparovič od nástupu do funkcie možnosť navštíviť tento salón?
Prezident Ivan Gašparovič salónik nenavštívil.
Využívali ho predchádzajúci prezidenti, pán prezident Rudolf Schuster a pán prezident Michal Kováč?
Prezident Rudolf Schuster využíval vládny salónik pravidelne pri cestovaní vlakom do Košíc. O prezidentovi Michalovi Kováč nie sú žiadne záznamy.
Využívajú ho aj iní najvyšší štátni predstavitelia?
Áno, pri výnimočných situáciách - M. Dzurinda pri cestovaní na Deň železničiarov, bývalá ministerka financií Schmögnerová.
Pravidelne každé 2 roky sa realizuje jazda vlakom do Lúrd, ktorá má v Bratislave slávnostný charakter, vypravenia vlaku sa zúčastňujú aj najvyšší vládni predstavitelia, napr. predseda parlamentu, ministri dopravy, štátni tajomníci, najvyšší predstavitelia železníc.
Využívajú ho štátni predstavitelia ?
Sporadicky, pri služobných cestách.
Je salón využívaný? Na aké účely?
Okrem už spomenutých akcií aj na tlačové konferencie ŽSR, alebo pri akciách, kde sú ŽSR partnerom projektu.
Je vstup do prezidentského salóna povolený aj pre bežných cestujúcich, resp. kto smie prezidentský salón využívať?
Bežný cestujúci nie, len pri organizovaných akciách napr. do spomínaných Lúrd.
Riadi ho Kancelária prezidenta alebo vedenie železničnej stanice?
Podľa interného predpisu ŽSR vládny salónik spravuje v celom rozsahu činností železničná stanica, o časovom využití salónika rozhoduje Kancelária generálneho riaditeľa ŽSR na základe písomnej požiadavky žiadateľa. Po schválení príslušnej požiadavky Kanceláriou generálneho riaditeľa táto písomným pokynom upovedomí prednostu stanice o termíne a rozsahu požiadaviek, ktoré treba zabezpečiť. Evidenciu požiadaviek, vlastnú realizáciu, pokyny pre prednostu stanice a následný súpis poskytnutých služieb ako podklad pre fakturáciu zabezpečuje Kancelária GR. Cenu za zapožičanie stanovuje cenový výmer GR ŽSR (pre Prezidentskú kanceláriu, Kanceláriu Národnej rady SR, Úrad Vlády SR, ministerstvá SR, generálneho riaditeľa ŽSR a členov vrcholového manažmentu ŽSR bezplatne). Za opravy a údržbu salónika zodpovedajú príslušné technické zložky ŽSR, ktoré závady odstraňujú na základe písomnej požiadavky stanice. Čistenie a upratovanie zabezpečuje stanica.