Bratislava hlavná stanica a jej budúcnosť...
1. staničná budova (súčasné sídlo GR Žel.polície na Šancovej ul. č. 1) bola postavená v r. 1848 ako koncová pre trať Ba - Gänserndorf - Wien (Ba - Břeclav: 110 [ZCP 126]), zakrátko po dobudovaní trate Budapest - Štúrovo - Ba (130 [ZCP 120]) bola postavená i 2. budova, používaná až do súčasnosti. 3. budova "Sklenník" bola sprevádzkovaná v r. 1988 ako prístavba 2. budovy - jej dni sú však spočítané - bude zlikvidovaná pri 2-ročnej rekonštrukcii Predstaničného námestia, kt. by sa v súčasnosti (X/2006) mala začať. V r. 1883 vzniklo spojenie do žst. Bra-Rača (120 [ZCP 125,127]), kde bolo napojené na trať do Žiliny, a poslednou zapojenou traťou je od r. 1962 trať zo žst. Ba-Nové Mesto (132 [ZCP 127]).
Zo začiatku bola v stanici vykonávaná i na-/vy-kládka nákladných vozňov (existoval tu aj "vínovod" a nákladná lanovka z "Patrónky" - továrne na náboje v rovnomennej časti mesta), postupný nárast osobnej dopravy ju však úplne vytlačil do iných staníc. Tomu súčasnému už kapacita koľajiska nepostačuje, čo sa prejavuje pri každej nepravidelnosti "dominovým efektom" v meškaní vlakov, hoci by stačilo tak málo: viac vlakov presunúť k nástupištiam žst. Ba-Nové Mesto a Ba-Petržalka, ktoré po väčšinu dňa zívajú prázdnotou. Problémy spôsobujúce (i keď už len) prechádzajúce nákladné vlaky by mal vyriešiť tunel z Lamača popod vrch Kamzík na Briežky, avšak pre jeho finančnú náročnosť je jeho skorá realizácia nepravdepodobná.
Rušňové depo ako súčasť odstavného koľajiska bolo vybudované až po likvidácii toho pôvodného, ktoré sa nachádzalo v priestore súčasných nástupíšť 3 - 5.
Ďalšie informácie: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm .
(Addams)
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislavský železničný uzol
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Ďalšie odkazy:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm
http://www.iprslovakia.sk/slovak/projekty/06.html
Počas rekonštrukcie 4. nástupišťa boli na trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava Nové Mesto odrieknuté 3 osobné vlaky (Os) a 4 osobné vlaky mali v tomto úseku zmenené radenie vozňov. Východiskovú stanicu mali zmenenú 4 rýchliky (R), 1 zrýchlený vlak (Zr) a 1 osobný vlak. Cieľovú stanicu malo zmenenú 5 rýchlikov a jeden osobný vlak.
Obnovenie jazdy vlakov na a cez železničnú stanicu Bratislava hlavná stanica
Obnovenú východiskovú stanicu majú vlaky:
* R 1503 Inovec (Bratislava hl. st. – Žilina)
* R 1505 Šarišan (Bratislava hl. st. – Humenné)
* R 1507 Chopok (Bratislava hl. st. – Košice)
* R 1509 Súľov (Bratislava hl. st. – Žilina)
* Zr 1701 (Bratislava hl. st. – Leopoldov)
* Os 3023 (Bratislava hl. st. – Trnava)
Obnovenú cieľovú stanicu majú vlaky:
* R 1502 Inovec (Žilina – Bratislava hl. st.)
* R 1506 Chopok (Košice – Bratislava hl. st.)
* R 1508 Súľov (Žilina – Bratislava hl. st.)
* R 1504 Šarišan (Humenné – Bratislava hl.st.)
* R 1512 (Košice – Bratislava hl. st.)
* Os 3026 (Nové Mesto N. V. – Bratislava hl. st.)
Obnovené radenie vlakov:
* Os 4320 (odchod z Komárna o 4.17 h)
* Os 4346 (odchod z Dunajskej Stredy o 12.14 h)
* Os 4331 (odchod z Bratislavy hl. st. o 16.33 h)
* Os 4345 (odchod z Bratislavy hl. st. o 15.31 h)
Obnovené trasy vlakov Bratislava – Komárno:
* Os 4328 (odchod z Komárna o 13.11 h)
* Os 4336 (odchod z Komárna o 18.48 h)
* Os 4329 (odchod z Bratislavy hl. st. o 15.56 h).
Fotky z predmetnej akcie: http://galeria.zoznam.sk/pix.fcgi?oid=79209&cid=139229 .
video (zial, nizsej kvality):
1/3 - http://www.youtube.com/watch?v=-aPADytBnVw
2/3 - http://www.youtube.com/watch?v=pKPpmqD9Ywc (nad formou spristupnenia ktosi uz par hodin rozmysla, snad uz nie dlho)
3/3 - http://www.youtube.com/watch?v=20sxY1ckJSk .
Bratislava – Historickú budovu bratislavskej Hlavnej stanice postavili už počas Rakúsko- Uhorska. Vlaky z nej vtedy premávali len do rakúskej Viedne a českej Břeclavi. Vtedy by ste ju ledva našli.
Začínal sa tam vínovod, ktorý rozvážal tento nápoj do hlavného mesta, dokonca aj nákladná lanovka na bratislavskú Patrónku! Počas rokov k hlavnej budove pristavali ďalšie. Napokon i veľkú presklenú halu, kde sa kupujú lístky a čaká sa na vlak. V súčasnosti už stanica dosluhuje. Mesto už niekoľko rokov hovorí o jej obnove.
© INTRANET, Plus jeden deň, 17.09.2009, Autor: (tab)
1. Ako funguje čakáreň? Je otvorená po celý čas alebo sa na nejakú časť dňa (noci) zatvára?
Čakáreň je v súčasnej dobe otvorená nonstop, okrem technických prestávok na čistenie dvakrát denne cca o 1 hodine. Od 1. 10. 2009 bude zmenený režim - zimný, v nočnej dobe od 01:45 – 03:45 hod. bude stanica uzatvorená (vtedy končia aj posilové kurzové vozne pre dovolenkárov).
2. Ako je to s toaletami? Na poschodí už nie sú iba na prízemí. Stačí to na celú stanicu?
Toalety sa nachádzajú v suteréne stanice, sú v ekonomickom prenájme. WC na poschodí boli v prevádzke iba v čase rekonštrukcie hlavných WC, ktoré na pokrytie potrieb stanice postačujú. Na prízemí sa vo vestibule nachádzajú ešte WC pre zdravotne postihnutých.
3. Sú nejaké pravidlá ako by mali vyzerať prevádzky, ktoré na stanici a v okolí fungujú? Väčšinou sú to stánky, každý vyzerá inak.
Pravidlá pre vzhľad prevádzok nachádzajúcich sa v objekte stanice nie sú. Musia spĺňať parametre príslušných hygienických a technických noriem.
4. Akým spôsobom prebieha upratovanie stanice, v akých intervaloch sa robí a koľko to stoji? Upratuje sa aj pred stanicou? Robí sa niečo proti zápachu, ktorý je pred budovou?
Upratovanie stanice vykonáva firma Meton Slovakia, a.s. na základe zmluvy so ŽSR. Upratovanie sa robí podľa harmonogramu, jeho plnenie je kontrolované. Cena je cca 13 494,- eur/ mesačne. Do ceny upratovacích prác spadá upratovanie nástupísk, celý predstaničný priestor, okolie budovy železničnej stanice, atď. (Predstaničný priestor patriaci ŽSR je ohraničený z pravej strany telefónnymi búdkami smerom k zastávkam MHD a obrubníkom príjazdovej cesty - stanovište taxíkov). Je tam stála 24 hodinová služba s dennou a nočnou prevádzkou. Zápach pred budovou stanice je možné odstrániť jedine vtedy, keď sa eliminuje počet nežiaducich osôb – najmä bezdomovcov, ktorí sa v okolí stanice vyskytujú. Aby sme zabránili zdržiavaniu sa takýchto ľudí pred stanicou odstránili sme napr. lavičky z priečelia stanice (ktoré boli väčšinou obsadené bezdomovcami a neprispôsobivými osobami), premiestnili sme smetné koše ďalej od stanice aj s tým rizikom, že bude potrebné častejšie upratovanie okolia stanice.
5. Akým spôsobom sa vyrovnávate s bezdomovcami?
Vzhľadom na spoločenský a sociálny vývoj sa vytvorili v skladbe cestujúcich takí, ktorí sa nedokážu prispôsobiť pravidlám a zásadám spoločenského správania na verejnosti. Prejavuje sa to tým, že v priestoroch stanice a jej blízkom okolí znečisťujú priestory rôznymi formami. Takíto ľudia prakticky zaberajú všetky priestory a vzbudzujú pohoršenie ostatných cestujúcich. V zime je, pochopiteľne, situácia ešte horšia, keďže bezdomovci sa snažia zohriať vo vnútri stanice. Problémom bezdomovcov v železničných staniciach sa nezaoberáme len my v ŽSR, ale aj Železničná polícia, s ktorou dlhodobo pri riešení týchto situácií vzájomne spolupracujeme. Vzniknutá situácia je ale ťažko riešiteľná, nakoľko neexistujú žiadne právne a zákonné normy, ktoré by pomohli pri riešení týchto problémov. Pokiaľ bezdomovci nevzbudzujú svojim správaním výrazné pohoršenie, nemôže ani Železničná polícia nič urobiť. Prístup železničnej polície je adekvátny platnej legislatíve SR. Napriek tomu sme naďalej v kontakte so Železničnou políciou a spoločne sa snažíme dohliadať na pohyb bezdomovcov po stanici. Aby sme chránili náš majetok a aspoň čiastočne eliminovali pobyt bezdomovcov v staniciach, sú niektoré stanice alebo aspoň čakárne v nočných hodinách, keď je malá frekvencia dopravy, zatvorené.
- po ukončení rekonštrukcie 4. nástupišťa v utorok 1. septembra 2009, budú v bratislavskej hlavnej stanici od stredy 2. septembra 2009 pokračovať práce nadväzujúce na rekonštrukciu 4. nástupišťa a to konkrétne práce na výhybkách, trakčnom vedení a izolácii podjazdu na Žabotovej ulici. Práce potrvajú do 6. októbra 2009.
Obmedzenia v doprave (pozn. tie isté, ako boli pri samotnej rekonštrukcii 4. nástupišťa):
Vzhľadom na dočasné vylúčenie 4. nástupišťa z prevádzky počas rekonštrukcie, dôjde k určitým obmedzeniam v doprave. Zamestnanci ŽSR v stanici sú však pripravení na zvládnutie prevádzky počas tejto rekonštrukcie, technológie sú nastavené tak, aby doprava bola čo najviac plynulá.
Keďže pri niektorých vlakoch, pôvodne smerujúcich do a z hlavnej stanice dôjde k presmerovaniu do stanice Bratislava – Nové Mesto, prosíme cestujúcich, aby venovali zvýšenú pozornosť upozorneniam vlakového personálu v dotknutých vlakoch, staničným hláseniam a výveskám v železničných staniciach.
Konkrétne dôjde k odrieknutiu určených vlakov osobnej dopravy v úseku Bratislava-Nové Mesto - Bratislava hlavná stanica a opačne bez náhradnej osobnej dopravy, dôjde k zmene východiskovej resp. končiacej stanice určených vlakov smer Trnava resp. zo smeru Trnava zo stanice Bratislava hlavná stanica na Bratislava Nové Mesto, ktoré budú zastavovať v stanici Bratislava predmestie namiesto zastávky Bratislava Vinohrady, prípadne zmeškaniu určených vlakov z dôvodu nedostatku nástupištných hrán v železničnej stanici Bratislava hlavná stanica (meškanie do 10 minút).
Zmena sa dotkne celkom 15 vlakov, z toho 5 osobných, 8 rýchlikov, 1 zrýchleného a 1 Ex vlaku. V úseku Bratislava hlavná stanica – Bratislava Nové Mesto a opačne budú zrušené bez náhradnej dopravy osobné vlaky : 4328, 4336, 4329, V stanici Bratislava Nové Mesto budú končiť resp. vychádzať expresný vlak 1512, rýchliky 1502, 1504, 1506, 1508, 1503, 1505, 1507, 1509, zrýchlený vlak 1701, osobné vlaky 3026 a 3023.
Dôjde aj k zmenám v radení osobných vlakov od Dunajskej Stredy a v prípade potreby aj k možným zmenám v preraďovaní priamych spacích vozňov WLAB od vlaku EN 477 na vlak R 811, od vlaku REX 2522 na vlak R 609 a od vlaku R 706 na vlak ER 2507.
Upozornenie: Počas konania výluk nebudú dodržiavané čakacie časy a opatrenia pri meškaní vlakov osobnej dopravy vzhľadom k prehusteniu intervalov vchod / odchod na zostávajúcich nástupištných hranách.
Práce potrvajú do 6. októbra, informovala hovorkyňa železníc Martina Pavliková.
Niektoré vlaky presmerujú do stanice Bratislava-Nové Mesto bez náhradnej dopravy. Ide o vlaky zo smeru Trnava a tiež tie, ktoré smerujú do Trnavy. Namiesto stanice Bratislava Vinohrady budú stáť na stanici predmestie.
Zmena sa dotkne celkom pätnástich vlakov, z toho piatich osobných, ôsmich rýchlikov, jedného zrýchleného a jedného expresného vlaku. Dôjde aj k zmenám v radení osobných vlakov od Dunajskej Stredy a v prípade potreby aj k možným zmenám v preraďovaní priamych spacích vozňov na niektoré vlaky.
Železnice upozorňujú, že počas konania výluk sa nebudú dodržiavať čakacie lehoty a opatrenia pri meškaní vlakov osobnej dopravy. "Prosíme cestujúcich, aby venovali zvýšenú pozornosť upozorneniam vlakového personálu v dotknutých vlakoch, staničným hláseniam a výveskám v železničných staniciach," píšu železničiari.
Východiskovú stanicu budú mať podľa jeho informácií zmenenú štyri rýchliky, jeden zrýchlený vlak a jeden osobný vlak. "Cieľovú stanicu bude mať zmenených päť rýchlikov a jeden osobný vlak,"
Mimoriadny cestovný poriadok platí od mája, je zverejnený na internetovej stránke www.slovakrail.sk. (sita)
Skusim to dat inde.