680 (Pendolino ČD)
Súprava s aktívnym naklapacím systémom, ktorá je členom rodiny ETR ( http://www.rail.sk/etr/ ) vyrábanou v severotalianskom Savigliane - do r. 2000 bola súčasťou koncernu Fiat, potom Alstom.
Pôvodná objednávka na 10 súprav bola zadaná konzorciu Siemens/ČKD/Vagónka Studénka, avšak z dôvodu ekonomických problémov a tým vyvolaného konkurzu holdingu ČKD k realizácii nedošlo. Následne bola objednávka za 4, 35 mld. Kč presunutá do Savigliana.
Skúšobná prevádzka (súpravy inventárneho čísla 003) na trati Praha - Děčín bola uskutočnená v období od 23. XII. 2004 do 6.XI.2005. Od 29. XI. do 10. XII. 2005 ČD nasadili súpravy ETR 680 do pravidelnej prevádzky na trati Praha - Brno.
Do ostrej prevádzky na tratiach Praha - Ostrava (spoje produktu SC Pendolino) a Praha - Brno - Břeclav (spoje IC a EC) boli nasadené 11. XII. 2005, avšak dopadla katastrofou, keď pre časté poruchy zostávali nepojazdné na trati a odo dňa 13.1.2006 zostala na týchto výkonoch iba súprava inventárneho čísla 003 a zvyšné spoje boli obsluhované klasickými vlakmi. Od 1. II. 2006 boli po vyriešení problémov vrátené do prevádzky. Nasadenie na celé pôvodne plánované trate vrátane úsekov Břeclav - Bratislava/Wien sa stalo realitou až 10. XII. 2006. Premávka do Bratislavy bola pozastavená 13. XII. 2009 - 11. XII.2010.
Technické údaje:
Objednávka zadaná: jún 2000
Vozidlá dodané: 19.VI.2003 - 8.XI.2005 (príchod do Prahy)
Vozňový park: 7 vlakových súprav po 7 vozňov
Počet trakčných jednotiek: 2
Počet trakčných motorov na jednotku: 4
naklápací systém: Hydraulický
Max . rýchlosť: 230 km/h
Trolejové napätie: = 3 kV ; ~ 15 kV 16 2/3 Hz ; ~ 25 kV 50 Hz
Trvalý výkon: 4 MW
Ťažná sila na obvode hnacích kolies: 212 kN
Rozchod: 1435 mm
Celková hmotnosť: 340 t
Šírka skrine: 2,8 m
Celková dĺžka: 185,3 m
Celkový počet sedadiel: 331 (+ 2 pre telesne postihnutých na vozíku)
Autori: Zbyněk & Addams
Zaujímavé odkazy:
http://www.scpendolino.cz/ - oficiálne stránky ČD
http://www.pendolino.cz/ - neoficiálne stránky
http://www.transport.alstom.com/ - stránky výrobcu
http://www.alstom.cz/pdf/pendolino.pdf - stránky výrobcu
K řešení ovlivňování kolejových obvodů uvedl nedávno týdeník ČD ŽELEZNIČÁŘ:
Jak je to s obvody
A jak se vyvíjí situace v tak zásadním problému, jakým je citované ovlivňovaní kolejových obvodů zabezpečovacího zařízení?
Zkušební úprava jednotky, kterou provedl Alstom, spočívající ve zvýšení kapacity kondenzátorového filtru, neprokázala účinnost tohoto řešení. Proto výrobce jednotek přijal nabídku firmy AŽD Praha, s. r. o., na vývoj tzv. aktivního filtru. Cílem je, aby úroveň tzv. škodlivých zpětných harmonických proudů byla snížena tak, aby jednotka plnila limity stanovené vyhláškou MD č. 173/1995 v platném znění.
Podle posledních informací byla provedena nezbytná měření na jednotce v rámci zkušebních jízd na zkušebním okruhu v Cerhenicích. Výsledky ukázaly, že původní rámcové požadavky na konstrukci a charakteristiky aktivního filtru odpovídají reálným požadavkům, takže AŽD může pracovat na konstrukčním řešení. I přes skutečnost, že výrobce se zavázal předložit realizovatelný návrh řešení nevyhovujícího stavu jednotek z hlediska ovlivňování kolejových obvodů včetně časového plánu realizace ověřovacích zkoušek a následných zpětných úprav všech jednotek, nelze dnes exaktně stanovit harmonogram uvádění jednotek 680 do neomezeného provozu.
Přibližný odhad
Podle současných znalostí lze odhadnout následující postup:
- zahájení zkušebního provozu jednotky 680.003 s cestující veřejností na trati Praha – Děčín (systém napájení 3 kV ss) v prosinci 2004
- zahájení zkušebního provozu jednotky s aktivními filtry pro odstranění rušivých zpětných proudů v dubnu 2005
- ukončení ověřovacích zkoušek jednotky s aktivními filtry v červenci 2005
- schválení jednotek do provozu schvalovacími orgány ČR, SRN, Rakouska a Slovenska v říjnu 2005
- zahájení rutinního provozu na tratích ČD, ZSSK, DB a ÖBB v prosinci 2005.
Pendolino by mělo být nasazené na rychlíky mezi Prahou a Děčínem, aby odjezdilo nějaké kilometry. podle informace, kterou mám, by ale nemělo jezdit rychlostí 160 km/h. tato informace je nezaručená. pokud budou opravdu jezdit, tak obětuji nějaké ty peníze a vyrazím na víkend do Prahy a rád se svezu do Děčína. tam udělám pár fotek.
O dalším kroku na cestě k uvedení "pendolina" do provozu informuje "Želpage":
Železniční zkušební okruh - Dne 19.12.2004 splnila jednotka 680 003 "Pendolino" náročné podmínky Technicko bezpečnostní zkoušky (TBZ) a stává se tak způsobilou pro nezávislý pohyb na tratích ČD v rámci výjimky Drážního úřadu (tedy omezení pouze na soustavu 3kV s frekvencí kolejových obvodů nad 50Hz). Jednotka je splněním této zkoušky rovněž způsobilá pro jízdy s cestujícími. Do pravidelného provozu by jednotka měla zasáhnout koncem tohoto týdne. Doufejme, že se jednotce bude dařit.
Poslední oficiální zpráva ČD z 24.11.2004 uvádí (přičemž o Děčínu v souvislosti s řadou 680 se nezmiňuje):
Pro jízdní řád 2004/2005 bylo připravováno nasazení nových elektrických jednotek Pendolino . S ohledem na technické problémy na straně výrobce muselo být jejich nasazení odloženo a plánované vlaky budou vedeny klasickými soupravami. Jedná se zejména o EC vlaky z Prahy ve směru Wien a Bratislava. Oproti případnému vedení těchto vlaků jednotkami Pendolino jsou jízdní doby přibližně o 15 min. delší, přesto byly ještě oproti současnému jízdnímu řádu 2003/2004 mírně zkráceny.
Zprávy neoficiální hovoří o nasazení jednotky řady 680 na R772 a R777, přičemž datum zahájení má být oznámeno 5 dní předem.
Když se tu nic neděje, přidám zprávu z "konkurenčních" stránek:
Během včerejšího dne byla část Želpage teamu přímo na místě a pořídíla videozáznamy přímo z vlastního testu, které si můžete stáhnout. Dnes večer dodáme ještě zbývající část videozáznamů.
Video 1 - Lokomotiva 350 + EC 172 v rychlosti 160 km/hVideo 2 - Souprava 680 Pendolino v rychlosti 220 km/h
Tu je ešte jeden článok (z najnovšieho Železničáře), aj s objasnením nejakých vecí (a vyvrátením fám :))) Čítajte... (čo sa dá počuť pri pive a u kaderníka o Pendoline)
Pod jiným úhlem pohledu
Jak to bylo a bude s Českým pendolinem
To byl nápad, s tím pendolinem! Říkal mi jeden nádražák, že do zatáčky nesmí ject pomalu, protože by se zhroutilo dovnitř!!! Tak je to s tím jejich naklápěním!
(Odposlechnuto u piva)
Víte pani, proč s tím pendulínem z Itálie nemůžou u nás jezdit? To se podržte, co je na tý dráze za blbce: vono má prej italskej rozchod! Bodejť by u nás mohlo na koleje!
(Odposlechnuto u kadeřníka)
Nejen takové prostoduché nesmysly, ale i mis-informace odborné, jakož i špatně novináři pochopené technické údaje se dostávají na veřejnost a matou i železničáře. Také Česká televize se přidala na stranu těch, kteří informují povrchně a tendenčně svou poslední relací Reportéři ČT.
Proto se naše redakce rozhodla, že se pokusíme získat všechny seriozní dostupné informace okolo zrodu, výroby a nasazování kontroverzních českých pendolin do provozu a předložit je souhrnně všem, kteří o ně stojí. Nebudeme citovat přesná znění a detailní informace; to by se do našeho listu ani nehodilo. Omlouváme se i odborníkům, že některé formulace nemusí být technicky přesné; je to proto, že se snažíme psát i pro odborně neorientovanou veřejnost. Pokusíme se shrnout to, co je obecně známo, i to, co v obecném povědomí není, aniž bychom se odchýlili od skutečnosti.
O naklápěcích soupravách
Přestože to bylo už nesčíslněkrát řečeno a napsáno, pořád se najdou lidé, kteří si myslí, že soupravy se naklápějí proto, aby při rychlejší jízdě v obloucích nevykolejily. Technická pravda je úplně jiná: naklápění skříní souprav se používá jen a jedině proto, aby při rychlejší jízdě byl dodržen přesně definovaný komfort ve voze, tedy aby odstředivá síla nepřekročila stanovenou mez. Při naklopení se totiž jistá část odstředivé síly, která vzniká při průjezdu v oblouku trati, odvádí do podlahy. Důsledek je ten, že lidé procházející vagonem nevrávorají a káva nebo pivo v jídelním voze se nekontrolovaně neposunuje po stole.
Při dodržení stanovených parametrů mohou po téže trati jezdit naklápěcí soupravy o 20 až 30 % rychleji než klasické. To samozřejmě platí na obloukovité trati; na rovných úsecích rozdíl není.
Proč asi?
V devadesátých létech minulého století padlo vládní rozhodnutí o budování tranzitních koridorů v České republice s maximální rychlostí do 160 km/hod. Nevíme samozřejmě, co k tomu tehdejší vládu a vedení drah vedlo, můžeme se ale domnívat, že rozhodující byly tyto momenty:
připravovali jsme se, jako Česká republika, ke vstupu do EU; zdaleka nebylo tehdy jasné, kdy a za jakých okolností se to povede, takže snaha o vozidla, která by splňovala požadavek interoperability a byla na úrovni doby, mohla mít svou váhu;
začali jsme modernizovat nemalými náklady koridory, kde jsme počítali s vyššími rychlostmi, ale předpokládané maximální parametry mohly plnit jen naklápěcí soupravy;
okolní železniční správy daly jednoznačně najevo, že při spojení Berlína s Vídní přes ČR budou počítat s vyššími rychlostmi než dosud. Pokud bychom toho nebyli schopni, hrozila delší, ale rychlejší západní objížďka, která by nás minula;
tehdy prosazovaná tzv. česká cesta počítala s preferencí českých firem, a tedy zaměstnáním pro české dělníky a techniky;
nové vozidlo, vyrobené konzorciem, v jehož čele bude česká firma, zvýší prestiž nejen naší žel
Vampi - ďakujem za reklamu, ale až tak veľa info ani ja nemám. Viem, že sa jazdí tento týždeň Břeclav - Brno, a bude sa jazdiť 230 km/h, 680.003 bude od nového GVD nasadená skúšone (s cestujúcimi) na Sp/R vlakoch Praha-Děčín. Ostatné viď oficiálna tlačová správa ČD na: http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=23467. Alebo pre istotu je článok tu:
Zvýšená bezpečnostní opatření během zkoušek Pendolina mezi Brnem a Břeclaví | |
V souvislosti se zkouškami jednotky řady 680 Pendolino na trati Brno – Břeclav v úseku Hrušovany u Brna – Břeclav upozorňujeme veřejnost na zvýšené nebezpečí při přecházení tratě mimo železniční přejezdy a přechody nebo při pohybu v blízkosti tratě.
Mezi stanicemi Hrušovany u Brna a Břeclav bude nový vlak Českých drah jezdit po celý příští týden výrazně vyšší rychlostí než pravidelné vlaky, a to až 230 km/h. Pro zajištění bezpečnosti budou v místech povoleného pohybu osob přijata zvláštní opatření. Jednotlivé zastávky, přejezdy, přechody pro chodce a nadjezdy budou pod dozorem zaměstnanců Českých drah. Nástupiště u druhé koleje ve stanicích Rakvice a Zaječí budou v časech zkoušek uzavřena pro veřejnost a rovněž pod dozorem.
Zvýšené nebezpečí hrozí veřejnosti především při přecházení tratě mimo železniční přejezdy a přechody nebo při pohybu v blízkosti tratě. V těchto místech platí trvale zákaz pohybu neoprávněných osob. Již při samotném přiblížení k trati je nutno dbát zvýšené pozornosti. Proto vyzýváme všechny občany, aby k přecházení tratě používali výhradně železniční přejezdy, přechody, podchody a mimoúrovňová křížení, případně se řídili pokyny pověřených zaměstnanců ČD.
Zkoušky dále znamenají určitá dopravní omezení pro ostatní vlaky a mohou být příčinou vzniku zpoždění. České dráhy přijímají pro organizaci zkušebních jízd nezbytná opatření pro jejich minimalizaci. Cestující veřejnost žádáme o pochopení a přijetí omluvy Českých drah za případná zpoždění. |
Ad: Majsteeer: viac sa o 680 -tkách dozvieš priamo na Fore v rubrike "Čo nového sa chystá v novom GVD 2005" myslím, že tam sa toho najviac popísalo na tému PENDOLÍNA a Nový GVD 2005 alebo ešte sa môžeš obrátiť priamo cez poštu na člena portálu vlaky.net p.m., ktorý je najbližšie k info o Pendolínach na ČD.