680 (Pendolino ČD)
Súprava s aktívnym naklapacím systémom, ktorá je členom rodiny ETR ( http://www.rail.sk/etr/ ) vyrábanou v severotalianskom Savigliane - do r. 2000 bola súčasťou koncernu Fiat, potom Alstom.
Pôvodná objednávka na 10 súprav bola zadaná konzorciu Siemens/ČKD/Vagónka Studénka, avšak z dôvodu ekonomických problémov a tým vyvolaného konkurzu holdingu ČKD k realizácii nedošlo. Následne bola objednávka za 4, 35 mld. Kč presunutá do Savigliana.
Skúšobná prevádzka (súpravy inventárneho čísla 003) na trati Praha - Děčín bola uskutočnená v období od 23. XII. 2004 do 6.XI.2005. Od 29. XI. do 10. XII. 2005 ČD nasadili súpravy ETR 680 do pravidelnej prevádzky na trati Praha - Brno.
Do ostrej prevádzky na tratiach Praha - Ostrava (spoje produktu SC Pendolino) a Praha - Brno - Břeclav (spoje IC a EC) boli nasadené 11. XII. 2005, avšak dopadla katastrofou, keď pre časté poruchy zostávali nepojazdné na trati a odo dňa 13.1.2006 zostala na týchto výkonoch iba súprava inventárneho čísla 003 a zvyšné spoje boli obsluhované klasickými vlakmi. Od 1. II. 2006 boli po vyriešení problémov vrátené do prevádzky. Nasadenie na celé pôvodne plánované trate vrátane úsekov Břeclav - Bratislava/Wien sa stalo realitou až 10. XII. 2006. Premávka do Bratislavy bola pozastavená 13. XII. 2009 - 11. XII.2010.
Technické údaje:
Objednávka zadaná: jún 2000
Vozidlá dodané: 19.VI.2003 - 8.XI.2005 (príchod do Prahy)
Vozňový park: 7 vlakových súprav po 7 vozňov
Počet trakčných jednotiek: 2
Počet trakčných motorov na jednotku: 4
naklápací systém: Hydraulický
Max . rýchlosť: 230 km/h
Trolejové napätie: = 3 kV ; ~ 15 kV 16 2/3 Hz ; ~ 25 kV 50 Hz
Trvalý výkon: 4 MW
Ťažná sila na obvode hnacích kolies: 212 kN
Rozchod: 1435 mm
Celková hmotnosť: 340 t
Šírka skrine: 2,8 m
Celková dĺžka: 185,3 m
Celkový počet sedadiel: 331 (+ 2 pre telesne postihnutých na vozíku)
Autori: Zbyněk & Addams
Zaujímavé odkazy:
http://www.scpendolino.cz/ - oficiálne stránky ČD
http://www.pendolino.cz/ - neoficiálne stránky
http://www.transport.alstom.com/ - stránky výrobcu
http://www.alstom.cz/pdf/pendolino.pdf - stránky výrobcu
toto je pro zmenu z www.novinky.cz:
Cesta vlakem z Prahy do Ostravy by měla být od poloviny prosince o půl hodiny kratší. Alespoň to slibují České dráhy. Na tuto trasu totiž chtějí nasadit nový rychlovlak Pendolino. Cesta z české do moravskoslezské metropole by tak měla trvat tři hodiny a 19 minut. České dráhy plánují, že od poloviny prosince budou mezi oběma městy jezdit tři nebo čtyři spoje denně.
OSTRAVA - Novinářům to v úterý na veletrhu Czech Raildays řekl generální ředitel ČD Josef Bazala.
Cena jízdného zatím nebyla stanovena. Jízdenka bude podle Bazaly zřejmě dražší než na expresní vlak Manažer (600 korun) a levnější než letenka z Mošnova do Prahy (od 990 korun).
Dráhy mají zatím tři ze sedmi vlaků Pendolino. Během léta by měly převzít čtyři zbývající, které již italský Alstom vyrobil. Vlaky se nyní testují, jeden z nich ve zkušebním režimu na trati z Prahy do Děčína přepravil už přes 150 000 lidí.
Rozhodující pro provoz vlaků bude testování drážním úřadem. "Připouštíme i variantu, že úřad provoz Pendolina na našich železnicích neschválí. V tom případě je vrátíme do Itálie. Ale věřím, že se to nestane," upřesnil Bazala.
Garantovaná cestovní doba
Nové vlaky nabízejí kromě větší rychlosti, která v některých úsecích dosáhne až 200 kilometrů za hodinu, také vyšší úroveň komfortu a poskytovaných služeb včetně garantované cestovní doby.
"Ostravsko pro nás představuje klíčový region, trasa Ostrava - Praha je nejatraktivnějším přepravním směrem v České republice s dominantním postavením železniční dopravy," vysvětlil Bazala, proč dráhy nasadí nejvíce nových jednotek právě na tuto trasu. Vlaky Pendolino by měly od prosince jezdit také do Vídně a Bratislavy.
Původně měly Pendolina vozit cestující už před šesti lety. Zavedení rychlovlaku zpomalily technické problémy, když drážní úřad nový vlak na českých testovacích tratích neschválil. Důvodem byly moderní pohony souprav, které svým elektromagnetickým polem rušivě ovlivňovaly zabezpečovací systémy tratí. Společnost AŽD Praha proto vyvinula filtry, které potlačují rušivé proudy motorů.
Zakázku na dodávku rychlovlaků převzal Alstom po rozpadlém konsorciu ČKD-Siemens-Fiat Ferroviaria. Tomu již před lety České dráhy zaplatily asi miliardu korun, ale konsorcium žádný vlak nevyrobilo.
Pendolino vyjede na podzim
16.6.2005 Mladá fronta DNES
JAN CIZNER
Rychlovlak drah vypadá jako letadlo a na cestě z Prahy do Ostravy má být i rychlejší
Praha - Od podzimu by se mohly po českých kolejích prohánět až čtyři supervlaky Pendolino.
Pokud se však výrobci do konce července nepodaří odstranit problémy, kvůli nimž ho Drážní úřad zatím nechce pustit na všechny tratě, České dráhy vlaky vrátí. Zatím všechno vypadá, že Pendolino české předpisy nakonec splní.
Za sedm vlaků s naklápěcími vagony, které umožňují průjezd zatáčkami vyšší rychlostí, dráhy utratily 4,37 miliardy korun.
Kromě testovací trasy z Prahy do Děčína provozované od konce loňského roku mají největší šanci na brzkou jízdu Pendolinem cestující z Prahy do Ostravy, později i do Brna na trase do Vídně a Bratislavy. Děčínské soupravy by mohly končit až v Drážďanech.
Pendolino, jehož vnitřní uspořádání připomíná spíše letadlo než vlak, by chtělo svou vzdušnou konkurenci prohnat. V Česku se může rychlovlak řítit maximální rychlostí 160 kilometrů za hodinu.
“Minimálně na trase Praha-Ostrava bychom měli být nejen rychlejší, ale i levnější,” říká čerstvý šéf Českých drah Josef Bazala. Největším oříškem je zatím právě cena jízdenky. “Cena nemůže být nijak přemrštěná, nepotřebujeme, aby Pendolina jezdila prázdná,” dodává Bazala.
Na Pendolino nelze uplatnit vyšší cenu než za jízdu vlakem Supercity Manažer, který jezdí z Prahy do Ostravy. Ten je sestaven jen z vozů první třídy. Pendolino má i druhou.
Pro Pendolino se tedy zřejmě vytvoří speciální kolonka, která bude mimo současný ceník drah. Mohl by se platit příplatek, který však bude vyšší než šedesát korun ve vlacích vyšší kvality Inter a EuroCity. Po více než půl roku trvajících zkušebních jízdách s cestujícími do Děčína jsou ohlasy lidí příznivé. “Nesetkal jsem se s vyloženě odmítavou reakcí. Při prvních jízdách jsem dokonce poprvé v životě zažil, že lidé po příjezdu soupravy na peroně tleskali,” říká Jaroslav Měšťan. Ten uměl nejen jako jeden z prvních Čechů s Pendolinem jezdit, ale má na starosti i výcvik dalších kolegů. Těch je dnes zhruba osmadvacet. Lepší prostředí uvnitř podle něho cestující kultivuje, protože se s žádným vandalstvím nesetkal. Jediné, co zaujalo cestující natolik, že měli potřebu si to odnést, byly nerezové popelníky ve stolech. Dnes už jsou na ocelovém lanku.
pro obchod a provoz Ing. Jiřího Koláře, Ph.D. o využití jednotek řady 680:
"Vlaky vedené těmito soupravami bych chtěl uvádět na trh jako jakýsi „nadprodukt“ s veškerým komfortem, který jsme schopni nabídnout, a doplňkový servis, podobný např. službám poskytovaným v současném Manažeru.
Tyto vlaky bych rád nasadil především na tratích, kde jsme schopni konkurovat autům, např. na trase Praha – Ostrava, do Bratislavy, do Vídně, do Drážďan. Možná by bylo žádoucí dohodnout nějakou kooperaci s ČSA, představy jsou různé, např. po příletu letadla na Mošnov by se dovezli cestující na nádraží a odtud pendolinem: do Prahy, do Drážďan… Ten letadlový komfort by tam měli a navíc možnost procházet se, osvěžit v bord restaurantu…"
(řekl to v rozhovoru pro týdeník ČD "Železničář", 20/2005)