230/240/242/340
Mate radi tieto rusne? aky je Vas nazor na toto HDV? Aky je vas oblubeny voz poprip.typ vozu?
Čo sa týka 14A pri 25kV, žiadny škriatok.
Napätie kúrenia je 3000V (môže byť 1500, ale 3000 je základ) a jeden voz berie cca 10A. Takže 12 vozov 120A. Transformačný pomer je 8,333 (25000/3000) takže podeľ 120 / 8,333 a máš to.
MAJSTEER: Neviem, ci som sa dobre vyjadril: nechapem v tejto zalezitosti, preco by mal mat jeden zberac vacsi odpor ako ten druhy. Nejake drobnejsie vychylky v ohmickom odpore- ok. Ale aby sa prud kompletne vykaslal na jeden zberac pri predkurovani- to by ten "diskriminovany" zberac musel mat PODSTATNE vacsi odpor nez jeho prudovo zatazenejsi naprotivok. A kedze na rusen sa montuju dva zberace rovnakej konstrukcie, tak to nechapem.
btw, v tych prudoch nezauradoval skriatok? (na 25 kV- 14 A?)
MAJSTEER: No a ja som si doteraz myslel, ze jazda viac ako 50 km/h na dvoch zmetakoch je zakazana kvoly priehybu troleja a naslednej moznosti odnesenia celeho trakcneho vedenia spolu s masinou z miesta instalacie
Co sa tyka kurenia a troleja, ide v prvom rade o plochu, ktorou sa zberac dotyka troleje, cim vacsia plocha, tym mesie zahrievanie. Ak su oba zberace zdvihnute, prud sa deli medzi ne na zaklade pomeru odporov. To su zakladne principy fyziky. Takze 2 droty u poliakov = vacsia plocha, tak ako u nas dva zberace.
prúdy:
na 25 kV - kúrenie 12 vozňového vlaku keď je riadna znamená asi 14A na zberači.
na 3kV ten istý vlak asi 120A. Prúd sa správa rovnako prefíkane. Preto aj na iných správach kde majú 3kV nepoužívajú dva zberače, ale dva drôty (FS, PKP,...)
MAJSTEER: Heeey, to je maximalne zakerny fenomen. Co moze sposobit taky narast/pokles ohmov na smykadle, resp. v celej prudovej ceste zberacom? Tyka sa tento vtipny jav len striedaveho napajacieho systemu, alebo sa podobne radosti konaju aj pri papani 3kV?
Neviem radovo kolko amperov si masinka stahuje z troleje pri predkurovani vlaku, ale predsa: aj keby tiekol jednym zberacom dvojnasobne vacsi prud nez tym druhym, nie je stale pomer 2:1 vyhodnejsi ako len jeden zberac hore? Myslim to tak, ze pri jednom klepete hore nehrozi ziadne odlahcenie prudovej zataze, prud tam rozohrieva smykadlo na "plne pecky".
Mat3j:
používanie zberačov je dané predpisom. V zásade sa používa zadný okrem zvláštnych prípadov a to : vlak s príprahom - príprah ide na predný alebo ak sú za lokomotívou zaradené autá alebo záalné látky ide sa na predný. rovnako sa ide na predný, ak je zadný poškodený.
Na rozdiel od iných železničných správ, u nás sa nesmie jazdiť na dva zberače, iba pri rozjazde do 50 km/h. Predný zberač sa používa v civilizovanom svete na odrážanie námrazy z trolejového vodiča a to aj pri rýchlosti 200km/h. U nás sa používajú dva zberače pri predkurovaní vlakov, ak vlak stojí na mieste. Naši starí otcovia si totiž mysleli, že prúd sa rovnomerne rozdelí a nezaťažuje sa tým trlej na jednom mieste. Dnes už vieme, že to nie je pravda, prúd ide v zásade jedným zberačom, ale tento starý nezmysel nemá kto zrušiť.
Snáď sa generácia našich detí dožije...
v prechodovych staniciach sa väčšinou mašinisti ovládajú jazyk (naši čo chodia do Marcheggu hovoria nemecky, do Somosköújfalu maďarsky, ...
Sú tiež prípady, keď mašinisti spoločnú reč nepoznajú a vystačia si len s pozdravom a úsmevom.
V každom prípade, ak zachádza nejaký cudzí rušňovodič do nášho vnútrozemia, potrebuje "pilota" znalého jazyka. Niekoľkokrát som takto sprevádzal rakúske vlaky skoro celým Slovenskom.
K tým zberačom - tak potom by malo platiť aj to, že keď sú trakčné motory zapojené paralélne, tak prúd tečie len tým ktorý kladie jeho prechodu najmenší odpor ? Prúd sa v zberačoch určite rozdelí (aj keď možno nie úplne rovnako).
Tak isto aj zdvojený trolej na FS a PKP - cez ten drôt ktorý kladie väčší odpor netečie žiadny prúd ?
Tak isto sa treba pozrieť aj na šírku a konštrukciu šmýkadiel zahraničných nových rušňov.