Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

» Návrat

Pridané: 12.5.2011 16:00
Autor: lacino.h, nick: » lacino.h

Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate Pôvodne mala byť táto reportáž o dvoch tratiach na ktorých sa zastavila od 1.mája osobná doprava ale v poslednej chvíli sa rozhodlo , že električka ostane aspoň v letnej sezóne jazdiť. O jej osude sa má rozhodnúť do decembra.

 

 

 

 

Keďže sa blížil čas zastavenia osobnej dopravy na Trenčianskej elektrickej železnici z Trenčianskej Teplej do Trenčianskych Teplíc, vybral som sa spolu s manželkou ešte posledný krát pozrieť sa na električku premávajúcu do Teplíc a urobiť si pár spomienkových fotografií. Do Trenčianskej Teplej sme pricestovali R 602, ktorý dotiahla reklamná Coca Cola.

Stanica Trenčianska Teplá leží na trati Bratislava – Žilina a je prípojnou pre trať Trenčianska Teplá – Vlársky Průsmyk kde v Nemšovej odbočuje trať do Lednickych Rovní a prípojnou úzkorozchodnú trať do Trenčianskych Teplíc. Budova železničnej stanice je ešte stále pôvodná postavená pri výstavbe Považskej železnice. Na žilinskom zhlaví stojí pomerne dosť veľké depo ktoré zabezpečovalo svojimi rušňami vozbu vlakov na trati Trenčianska Teplá – Vlársky Průsmyk – Brno, Nemšová – Lednicke Rovné, Trenčín – Chynorany, Trenčín – Púchov. Dnes sa už v tomto depe nachodí len zopár motorových vozňov radu 810 a 811 pre vozbu osobných vlakov a niekoľko rušňov radu 742 a 751 ktorých majiteľom je Cargo.

Trenčianska elektrická železnica má vlastné nástupište s budovou a aj vlastné depo a meniareň. Doprava na trati je zabezpečovaná elektrickými vozňami radu 411.9 zjednodušeným spôsobom ( podľa bývalého predpisu D3) a grafikon je postavený pre jednu súpravu na trati. Viac z histórie a aj súčasnosti trate sa dozviete na stránke, ktorá je tejto železničke venovaná.
 
 
Po príchode sme sa premiestnili k nástupišťu TrEŽ-ky aby sme zdokumentovali odchod električky do Teplíc. Po jej odchode sme sa vybrali na kratučkú prechádzku do obce na križovatku hlavnej cesty, kde sme zdokumentovali návrat električky do Teplej. Po návrate na stanicu do Teplej sme stretli Karla, ktorý sa z Ostravy vybral s tým istým zámerom ako my, zdokumentovať prevádzku na električke ešte pred jej zastavením. Po krátkom rozhovore sme sa dohodli že ideme sa vyviesť električkou do Teplíc. Vystúpili sme na zastávke Trenčianske Teplice zastávka a urobili zopár snímok električky.
 
 
Nakoľko Karel ešte v Tepliciach nebol, urobili sme si krátku prechádzku po centre mestečka. Ako sa blížil čas príchodu električky sme sa vybrali ju očakávať na stanicu. Rozprávali sme sa o rentabilnosti prevádzky. Električka je obeťou nekoncepčnosti dopravy na Slovensku pretože takmer prázdnu električku obiehajú takmer prázdne autobusy. A niekedy je to aj štyri až päť autobusov s najviac piatimi cestujúcimi v nich. A grafikon električky tiež nerobí dobré prípoje v Teplej na rýchliky.
 
 
Po návrate do Trenčianskej Teplej sme sa išli osviežiť do miestneho bufetu lebo Karel vyhladol a ja som vysmädol. Rozhodli sme sa navštíviť ešte aj druhú trať kde sa už po 1.máji vlakom nedostaneme. Jedná sa o trať Trenčianska Teplá – Vlársky Průsmyk. Táto trať zažila aj svoju slávu ked po nej chodili rýchliky z Teplej do Brna. Jazdili na nich motorové vozne radu 850 a 851, ktoré boli neskôr nahradené súpravami v čele s okuliarnikmi z ktorých nakoniec ostalo len pár osobných vlakov do Bylnice a od 1.mája už nič. Je to nádherná trať v krásnej prírode. Viac o tejto trati sa dozviete napríklad aj vo Wikipédii. V dobe svojho vzniku to bola tretia trať okrem Břeclavi a Jablunkova ktorá spájala Cechy a Slovensko.
 
 
Náš osobný vlak bol zostavený z dvoch motorových vozňov radu 811 a to 007 a 001. Vozeň 811.001 bol odvesený v Hornom Srní a 007 pokračovala až do Bylnice. Cez hranicu sa okrem nás viezlo asi dvadsať cestujúcich, ktorí už teraz musia spôsob prepravy riešiť inak. Pri našom príchode bola stanica v Bylnici prázdna ale za pár minút sa naplnila až tromi osobnými vlakmi. V stanici dodnes slúži elektromechanické zabezpečovacie zariadenie s mechanickými návestidlami.
 
 
Ale my sme už museli nastúpiť do osobného vlaku smer Horní Lideč. Po krátkom pobyte sa už vracala Regionova 077 nádhernou prírodou na Horní Lideč. Cesta nám ubehla v družnom rozhovore a občasnom dokumentovaní staníc veľmi rýchlo. Po zastavení na Lidči nastalo rýchle lúčenie lebo Karlovi už vchádzal Ex 126, ktorý po krátkom pobyte pokračoval do Prahy. My sme mali ešte pár minút čas do odchodu osobného vlaku do Púchova, ktoré som využil na dokumentáciu vozidiel v stanici.
 
 
Plný zážitkov sme nastúpili do osobného vlaku a vrátili sa späť na Slovensko po krátkom pobyte u priateľov v Českej republike s vedomím že tento okruh už tak skoro absolvovať nebudeme môcť.
Na konci galérie som pripojil pár fotiek električiek ktoré boli robené pri mojich predchádzajúcich návštevách Trenčianskej Teplej a Teplíc.
 
Titulná snímka: 411.902-0 v Trenčianskej Teplej ako Os 3408 © lacino.h

lacino.h


Galéria k článku

Počet: 126     Stránky: / 5        

Foto 742.299-1, Žilina, 3.posunujúca záloha, 21.04.2011 ...

Foto 163.050-8, Žilina, Os 7845, 21.04.2011 © lacino.h

Foto 971.001-3, Žilina, Os 3316, 21.04.2011 © lacino.h

Foto 754.053-7, Žilina, ostupujúci rušeň od R 240, 21.0 ...

Foto 162.001-2, Žilina, nastupujúci rušeň na R 240, 21. ...

Foto 362.015-0, Trenčianska Teplá, R 602, 21.04.2011 © ...

Foto 411.902-0, Trenčianska Teplá, Os 3408, 21.04.2011 ...

Foto 411.902-0, Trenčianska Teplá, Os 3408, 21.04.2011 ...

Foto 411.902-0, Trenčianska Teplá, Os 3408, 21.04.2011 ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate

  • ŽSR-120: Bratislava - Žilina
  • ŽSR-122: Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice
  • ŽSR-123: Trenčianska Teplá - Horné Srnie - Vlárský průsmyk ČD
  • ŽSR-124: Trenčianska Teplá - Lednické Rovne

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 7         Výpis:    
» dědek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 355 14.5.2011 1:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

Vlani, vďaka akcii ZSSK, mi bolo v letných mesiacoch okrem mojej akcii "Putujeme po Slovensku - ďaleko od domova; domovom je príroda.Krásna ach, krásna je moja rodnaá zem..." dopriate zviesť sa touto električkou. Aj som sa zvieol na "ČEHY..." ako pamätník doby keď sa o ekológii nekecalo, ale akceptovala sa!!
Prvý a posledný raz v mojim živote do Bylnice z Teplej. ŽE BY ?
Prvý ale snád nie posledná krát z Teplej do Trenčianských Teplíc kúpeľov ELEKTRIčKOU. Hoc´ aj budem na vozíku - kým električka tam bude: s Božou pomocou sa tam dotrepem. Lebo ešte aspoň raz chcem na vlastné oči vidieť ten zázrak techniky T R O C H storočí čo neprežíva trapný boj partajnicko - "ekonologický". Chcem vidieť tie, priam umelecké diela arcitektonoicko-technické, čo som si vlani nestihol vyfotiť. Smutno mi je na duši.
Moje poďakovanie vám všetkým, synci, čo sa pokúšate pre potomstvo zachovať ASPOŇ dôkazy o SLáVNEJ éRE DOPRAVY slovenskej; českej - NAŠEJ!
Električka, ale aj stanička v Trenčianských Tepliciach KÚPEĽOCH zostala mojou srdečnou záležitosťou. Pohľadám fotôčky čo som rukou neumelou vlani pofotil a ponúknem. Viem, že takýmto nádherným, čo autor porobil, sa nevyrovnajú. Ale svoju dokumentačnú hodnotu aspoň MAJú.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 574 13.5.2011 9:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

Opravdu ,,velmi dobré" zprávy! Tak stanice, která je výchozí pro lázně v Tr. Teplicích bude jen pro osobáky a místo ekologické a tiché električky budou jezdit smradlavé a hlučné autobusy! ... Nemám slov, ať žijí odborníci typu Plzeňská právnická fakulta! (Nejlépe ve vězení).

» pablob26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.5.2011 20:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

pred 3 mesiacmi som sa zastavil v Teplej a urobil som si vylet elektrickou. To ze som neunavne cakal na vlacik skoro hodinu ma ani moc neprekvapilo ale to co som videl a nafotil na stanici ma zaskocili.. Bordel, bordel, bordel . Nemozem si pomoct ale ako dieta som tam travil prazdniny rok co rok a stanica bola plna kvetov, ruchu, ludi a dnes smutny pohlad .. Mozno casom pridam fotky mam ich neurekom a aj clanocek ak sa to naucim

» lacino.h Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 722 12.5.2011 19:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

Ja som už bohužiaľ zažil v okolí Trenčianskej Teplej a Trenčína parnú trakciu okolo roku 1978-1979 a to ešte posledné štokre vozili nákladné vlaky na Chynorany. Na hlavnej trati už kráľovali sergeje.
Áno Karle,niektoré foto robila aj manželka ale súhlasila s tým aby som ich zverejnil pod mojim menom.Tiež sa už teším na ďalšie stretnutie.


» tatamaros Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.5.2011 17:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

...a ešte chcem oceniť autora príspevku a jeho manželku za výdrž s akou čakali na to, kedy prejde nasledujúca električka, aby mohli urobiť tie parádne fotky z rôznych miest trate. Klobúk dole.

» tatamaros Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.5.2011 16:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

Keď si spomeniem aké "peklo" tu bývalo v časoch pary, keď sa v podvečer stretali v Tr. Teplej rýchliky či osobáky smerujúce na Blavu, Žilinu, Lednické Rovne, Chynorany či na Moravu a teraz sa z tohto železničného uzla stane uzol gordický (že Tr.Teplá má byť len zastávkou bez rýchlikov), tak sa miesi vo mne smútok a srd. O to vďačnejší som za každú dokumentáciu (a nielen) z tejto stanice či trati.

» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 355 12.5.2011 16:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate

Pěkný report a spoustu perfektních fotografii a ne jen od tebe ale jak vím tak některé fotila i tvá manželka. Počasí nám přálo a neplánovaně jsme spolu prožili krásné odpoledne. Tak že zase nekde na železnici.
RE: Výlet za železnicami 9 – Trenčianska Teplá a jej trate