Vlaky ZSSK v novom šate

» Návrat

Pridané: 19.7.2018 8:00
Autor: Juraj Földes, nick: » architekt

Vlaky ZSSK v novom šate Tlačová konferencia na uvedenú tému aj s ukážkou nových vozňov sa konala v utorok 17. júla 2018 na prvom nástupišti a v prezidentskom salóniku na bratislavskej Hlavnej stanici. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) modernizuje svoj vozový park. Kompletne nový interiér v prvých prevzatých vozňov môže spríjemniť cestovanie zákazníkom v diaľkovej doprave už v tomto lete.

 

 

 

Takto sa začína tlačová správa, ktorá bola vydaná pri príležitosti utorkovej prezentačnej akcie ZSSK na tému uvedenú v titulke. Účasť na nej mi ponúkol šéf redakcie VLAKY.NET mailom a po chvíľke zvažovania som sa na základe priloženej pozvánky na stretnutie masmédii a zainteresovaných s vedením nášho národného dopravcu akreditoval. Ale k veci, slovami Filipa Hlubockého, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSSK:

V rámci modernizácie našich vlakov sme sa inšpirovali Slovenskom – jeho bohatou kultúrou, históriou aj prírodným dedičstvom. Ľudový motív čičmianskeho vzoru budú reprezentovať poťahy sedadiel a Dunaj bol predobrazom pre vytvorenie barových línii v reštauračnom vozni. Z materiálov, ktoré nebolo možné doteraz v našich vlakoch bežne vidieť, sme vsadili na drevený dekor. Som presvedčený, že takáto forma prezentácie podporí nielen pozitívne vnímanie ZSSK, ale predovšetkým našej krajiny a som hrdý, že k tomu prispejú aj naše nové vozne.


Nový veľkopriestorový vozeň ZSSK - Bmpz zo ŽOS Vrútky © ZSSK

K prvému nástupišťu Hlavnej stanice pristavila lokomotíva Vectron ZSSK tri osobné vozne, úplne nový veľkopriestorový Bmpz, rekonštruovaný Bmz s kupé a nerekonštruovaný Bmeer. Dôvodom terajšej modernizácie je podľa riaditeľa úseku obchodu ZSSK Karola Martinčeka aj to, že od roku 2010 sa do diaľkovej dopravy prakticky neinvestovalo. Kvôli konkurencii so susednými štátmi potrebujeme vozne na technickej úrovni 21. storočia, teda aj na rýchlosť 160 km/h a viac.


Vozeň Bmz 61 56 21-70 102-3, kupé v usporiadaní 3 + 3 © ZSSK

50 modernizovaných osobných vozňov radu Bmz (ex Bmeer z rokov 1986 – 87) dodá v najbližších rokoch na základe vyhranej súťaže akciovka ŽOS Trnava. Poórova firma vyhrala súťaž nad spoločnosťou Pars nova. Štát zaplatí podľa Hospodárskych novín viac, ako 898 tisíc € za jeden vagón. V technickej špecifikácii je podľa tlačovej správy ZSSK potrubný urýchľovač brzdy na zvýšenie brzdného výkonu, nástupné a čelné prechodové dvere s vyššou bezpečnosťou pre cestujúcich, centrálny zdroj energie kvôli vyššiemu výkonu a ďalej informačný systém umožňujúci externú diagnostiku vozňa. Na modernizáciu boli použité financie z vlastných zdrojov spoločnosti.


Vozeň Bmz 61 56 21-70 102-3, zásuvky pre 230 V + USB port © Juraj Földes

V interiéri sú protišmykové podlahové krytiny, nové sklené výplne dverí, batožinové police a stolíky, boli doplnené zásuvky na 230 V s USB portom a vymenené osvetlenie (LED) aj toalety. Klimatizácia má reguláciu v závislosti od obsadenosti vozňa a WIFI. Nové vozne tohto typu majú byť dodávané postupne do roku 2021 a premávať začnú na trase Žilina – Praha a na trati „šesťstovkových“ rýchlikov Bratislava – Košice.


Veľkopriestorový vozeň Bmpz 61 56 22-70 001-6 © ZSSK

35 novovyrobených vozňov radu Bpmz (28 ks) a Ampz (7 ks) doplní vozňový park ZSSK od dodávateľa ŽOS Vrútky. Víťaz verejného obstarávania bol vybratý v marci 2017. Veľkopriestorový vozeň Bpmz je konštruovaný na rýchlosť 160 km/h s podvozkami umožňujúcimi zvýšenie rýchlosti po ďalších, vraj drobných úpravách, na 200 km/h. Kapacita miest na sedenie formou 2 + 2 je pri dĺžke vozňa 26,4 m 84 osôb.


Vozeň Bmpz 61 56 22-70 001-6, podvozok konštruovaný pre rýchlosť 160 km/h
© Juraj Földes

Podvozky, brzdy, dvere a centrálny zdroj energie zodpovedajú normám TSI. Vozne sú vybavené protišmykovou podlahou, vákuovým WC, informačným, rezervačným i kamerovým systémom či systémom na detekciu požiaru. Samozrejmosťou je klimatizácia, LED osvetlenie, zásuvky na 230 V s USB portom. Cena za jeden novovyrobený vozeň druhej triedy je podľa ZSSK približne 1,87 milióna € a majú byť dodávané najbližšie dva roky, ten posledný začiatkom roka 2021.


Veľkopriestorový vozeň Bmpz, interiér s čičmianskym vzorom od Aufeer Design
© ZSSK

Tvorcom stále aktuálnej farebnej schémy koľajových vozidiel ZSSK  je Daniel Blonski zo Štúdia 001 z Bratislavy. Návrh interiéru pochádza od dizajnérskej firmy Aufeer Design, ktorá spolupracovala okrem Stadlera a Bombardiera aj s ČD. Pri výbere sedadiel z piatich možností spolurozhodovali hlasovaním, podľa ZSSK, aj sami cestujúci. Z krátkeho zasadnutia môžem len skonštatovať, že priestor pre nohy, pri mojej výške 180 cm mi stačí aj s rezervou. Textilné poťahy s čičmianskym vzorom sú vecou vkusu, ale sú určite menej háklivé, ako by boli jednofarebné. Nechýbajú záclonky, lakťové opierky, ani sklopné stolíky. Nepodarilo sa ale vyhnúť takým polohám dvojsedadiel, ktoré neumožňujú (skoro) žiaden pohľad von oknom.


Vozeň Bmpz 61 56 22-70 001-6, sedadlá si s oknami všade nerozumejú © Juraj Földes

Osvetlenie LEDkami je podobné tomu v lietadlách, poličky pre menšiu batožinu sú priebežné a na oboch koncoch veľkopriestoru je vytvorený odkladací priestor na objemnejšiu batožinu oproti toalete.


Vozeň Bmpz 61 56 22-70 001-6, toaleta © Juraj Földes

Len nedávno sa na našich stránkach výdatne diskutovalo o článku na tému objednávky nových vozňov ČD, v ktorom sme sa dočítali: Národní dopravce zvolil nový koncept obnovy dálkových osobních vozů, který vychází z platformy Siemens Viaggio Comfort použité u netrakčních jednotek railjet. Dodatečnou inovací této platformy, kterou se odlišuje od vlaků railjet, je otevřená čelní stěna na obou stranách jednotky s tlakotěsnými posuvnými dveřmi a rozhraním, které umožňuje pružně reagovat na potřeby provozu a nasadit nové vozy na linky a spoje s různou frekvencí. Kritikom vadilo okrem iného, že sa neuprednostnila kúpa (elektrických) jednotiek podľa svetových trendov, lebo možno očakávať nedostatok vhodných lokomotív a z toho plynúcu potrebu ich obstarania. Situácia je v porovnaní s Rakúskom rozdielna práve v tom, že oni mali k dispozícii dostatok Taurusov. Ďalším kameňom úrazu môže byť potreba vhodných riadiacich vozňov pre niektoré relácie. Sú to otázky aktuálne aj pre Slovensko?


Žeby inšpirácia ČD railjetom pre interiér Bmpz ZSSK? (31.8.2015, Mürzzuschlag)
© Juraj Földes

Nesporná je pre nás potreba modernizácie vozňov pre rýchlosť 160 km/h, s ktorou vystačíme na dnešnú, zatiaľ našu jedinú koridorovú trať do Žiliny a aj na aktuálne modernizovanú trať 100 cez Marchegg do Viedne. Úsek Bratislava – Kúty sa má modernizovať už na rýchlosť 200 km/h a domnievam sa, že keď príde na pokračovanie smerom do Štúrova, tak tam tých 200 km/h asi bude tiež požadovaných. Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií 5.5.2017 uviedol, že podľa informácii od ZSSK sú vozne (Bmpz), ktoré sú v rámci obstarávania ponúkané v konštrukčnej rýchlosti 160 km/h, pripravené jazdiť rýchlosťou 200 km/h. Náklady na potrebnú certifikáciu si môžu vyžiadať dodatočných 100–150 tis. eur na jeden vozeň, teda o 65-115 tisíc eur menej, ako cena ponúkaná vo verejnom obstarávaní. ZSSK zároveň plánuje dlhodobo využívať vozne zahraničných partnerov a vlastnými vozňami na 200 km/h uvažuje v horizonte približne desiatich rokov v závislosti od plánov rozvoja spoločnosti ŽSR.


Riadiaci vozeň ČD railjetu. Také zatiaľ ZSSK chýbajú (31.8.2015, Mürzzuschlag)
© Juraj Földes

Nutná je aj obmena najstarších B-čiek – doplnenie pojazdného stavu vozňov, nehovoriac o riadiacich a reštauračných vozňoch, či o detskom kine, alebo o preprave bicyklov a invalidných vozíkov. Je to predovšetkým otázka peňazí a zástupcovia ZSSK vyjadrili nádej, že sa v štátnom rozpočte pre budúce roky nájdu financie aj na tieto potreby.

Nový dizajnový jazyk interiérov vozňov ZSSK © ZSSK

Zdroje a odkazy:

  1. Železničná spoločnosť Slovensko – Wikipédia

  2. SK ZSSK Slovakrail – oficiálny web ZSSK

  3. Vlaky ZSSK v novom šate – modernizované vozne sú inšpirované Slovenskom – tlačová správa (formát PDF)

  4. Železnice Slovenskej republiky – oficiálny web

  5. Štátny dopravca draho opravuje vozne, mohol mať desiatky nových - FinWeb.sk

  6. zdroje uvedené pod odkazmi v texte

Úvodná snímka: 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK
Filip Hlubocký © ZSSK

Juraj Földes


Galéria k článku

Počet: 47     Stránky: / 2        

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: Vectron 38 ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: Vectron 38 ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: prezidents ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: zľava Tomá ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: predseda p ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: hovorí pre ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: Karol Mart ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: nový veľko ...

Foto 17.07.2018 - Bratislava hlavná stanica: vozeň Bmpz ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 35     Stránky: / 2     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 26.7.2018 15:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

prezident:

Kritizovať sa dá zaiste všetko, ale ja sa v tom nevyžívam, rád by som aj chválil, len v našich končinách proste spravidla nie je čo.

No a to, že niekto niečo robí dlho, ešte neznamená, že to robí dobre. Napokon sa pozri na ŽSSK - vozia cestujúcich už pekne dlho, ale naozaj to vedia robiť?

Ešte pre úplnosť: treba priznať, že nie za všetko, čo je vo vozňoch naprd, môže výrobca. V mnohých prípadoch to tak žiadal objednávateľ, akurát že cestujúci nemá šancu rozlíšiť, ktorým smerom má prskať síru.

» M131.1386 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 23.7.2018 18:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

Tie sedadlá s čičmianskym vzorom sú otrasné. Nepochopím prečo ten vzor pchajú aj do vlakov. Nedokážu pochopiť že ľudia chcú rýchle a hlavne čisté vlaky. Tie vozne by neboli v takom zlom stave keby sa aspoň trochu udržiavali. Kupujeme vysokorýchlostné vozne ale nemáme na to rušne, tých je veľmi málo, na rýchliky sú zaraďované ešte laminátky. Ja by som sa radšej sústredil na vývoj vysokorychlostného motorového vozňa. Vyriešili by sa 2 problémy naraz aj nedostatok nových rušňov aj vozňov. A v tých interiéroch by som si bral príklad z Regio Jetu. Z toho by som si bral príklad aj v poskytovaní služieb. Škoda ze ho zo Slovenska vyháňa nemenovaný politik

» prezident Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 994 22.7.2018 17:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

TEE: Je evidentné, že sa v niektorých veciach nezhodneme. Ono kritizovať sa dá čokoľvek a kedykoľvek. Vždy sa niečo nájde. Ale vzhľadom k tomu, že Vrútky už vyrobili, či prerobili nejeden vozeň, tak tvrdí,. že vozne robiť vedia. Keďže si tu spomenul aj iný výrobok z ich dielne a to DMJ 861, tak tu moje presvedčenie zďaleka také nie je. A keď budem diplomat, tak napíšem, že sa im vydarili nie práve najlepšie.

zvolenmesto: Skutočne nikomu jeho názor neberiem, ale ani jazdiť autom nie je zrovna ,,polahoda." Tiež totiž vlastním aj VP sk. C a čo-to viem aj o cestách a problémoch na nich... Vieš čo je pre mňa dôležité a teší ma? Že konečne aj u nás sa začína ktosi prebúdzať a po rokoch rušenia, či stagnovania vlakových spojov sa tieto začínajú pridávať. Okrajovo poznám plány do budúcnosti a ak by sa plány naplnili, tak by to aj na iných tratiach mohlo vyzerať veselšie. Nechcem tu nič konkrétne vypisovať, sám som zvedavý, čo prinesie budúcnosť a či plány zostanú plánmi, alebo sa stanú skutočnosťou... Ospravedlňujem sa za OT.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 21.7.2018 23:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

chceš sa viezť pohodlne? priplať si za jedničku.
Inak povedané: radšej choď svojím autom... nám stačia zadarmisti...

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 21.7.2018 23:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

prezident

Že je sedenie v railjete v dvojke nie práve najpohodlnejšie, o tom sa prieť nebudem. To napokon nie je dnes (žiaľ) nič výnimočné, vlastne bežný prístup dopravcov: chceš sa viezť pohodlne? priplať si za jedničku. Akurát že spomenuté sedačky Borcad Regio+ sú ešte o level nižšie a jaksi sa neočakáva, žeby v nich niekto sedel dlhšie ako pár desiatok minút - o čom ostatne vypovedá aj ich názov. Lenže čert ber sedačky, tie sa dajú vymeniť, avšak samotná konštrukcia vozňa je úplne niekde inde ako u railjetu a cena pritom prakticky rovnaká resp. vyššia. A keď už sme pri vrútockej žoske, tiež som ich produkciu “otestoval” v praxi a je to bieda, prinajmenšom pokiaľ ide o dodávky pre ŽSSK. Jediné, čo ako tak ujde, a to ešte s privretím oboch očí, sú Bmpeer. U ostatných produktov nestačí ani to privretie oči, resp. v prípade Moricovho dunihlavu ani uší.

» prezident Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 994 20.7.2018 20:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

Bpmz prostě jinam než na Os nasadit nejde

Takto. Ani ja nie som podľa fotiek nejako nadšený z tohto vozňa, ale zase skúsme nepreháňať. Všetci vieme, že tieto vozne sú určené na elitné výkony, takže tam aj jazdiť budú. Tiež som si myslel, že vozne, ktoré sú určené na diaľkovinu, budú mať lepšie sedačky. Ale mám taký pocit, že pohodlie už nie je priorita. A to nielen u ZSSK... K ŽOS Vrútky. Vozne, s ktorými som sa mal možnosť odviezť doteraz od tohto výrobcu, podľa mňa žiadnou tragédiou nie sú. Mne sa v nich cestuje dobre. Preto som aj napísal, že počkám až na čas, keď tieto nové budem mať možnosť vyskúšať.
Ako tu tak čítam, tak nevedomý, ktorý ešte nevyskúšal Railjet, by si podľa komentárov myslel, že je to nejaký vrchol luxusu. Viezol som sa s tým viackrát a môžem smelo napísať, že nič moc. Po hodine jazdy mám vždy chuť vystúpiť, ale pripúšťam, že je to môj subjektívny pohľad. Samozrejme píšem o jazde v druhej triede. A vozeň Bdpee? To radšej nechám bez komentára...

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 20.7.2018 12:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

Mám už dávno pocit, že predstavou národa valachov, pasúcich ovce na holiach, nás kŕmia vládne strany účelovo. Vatrami zvrchovanosti sa najlepšie zakryjú všetky zlodejiny.

To máš tak – keď je niečo národné, zvrchované, ľudové, spravodlivé, sociálne, zadarmo atď., je to celkom zaručene nejaká lotrovina a podvod. S trochou preháňania by som povedal, že samotné použitie takýchto argumentov by malo byť trestné, alebo by sa malo aspoň považovať na súde za nevyvrátiteľný dôkaz toho, že sa tým kryje niečo s trestnou sadzbou 10+.


Slováky může jen těšit, že cena je přímo úměrná kvalitě, takže 5 vozů z Vrútek je za 250 mil. Kč, zatímco pětivozová jednotka ČD za 300 mil. Kč.

A 5 jednotkových VR vozňov od zhnitého imperialistického Siemensu v aktuálnych cenách cca 260-270 mil. Kč... Teším sa velice;)


Bpmz prostě jinam než na Os nasadit nejde

A tam vlastne tiež nie, lebo Os je regionálka a to implikuje podlahu nízku. Teda aspoň v civilizovaných krajinách.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 20.7.2018 7:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

no stačí pohľad na tých troch pánov, ako sú pri takejto kvázi slávnostnej príležitosti odetí/ustrojení
Z druhej strany páni spĺňajú požiadavku priznania formy k obsahu
Inak k designu interiéru:
1. Namiesto jalových kecov o inšpirácii Tatrami stačilo napasovať k sedačky k oknám tak, aby na tie Tatry bolo jednoducho vidieť...
2. Čičmiansky motív je síce pekná vec, ale Slovensko má aj starú tradíciu meštianskej kultúry. Tá sa vyznačuje pohodlnými kreslami, závesmi, tapetami, prepracovaným detailom, kovaním... V tejto tradícii sa interiér neinšpiroval ani náhodou. Čičmiansky ornament vyjde lacnejšie...
Mám už dávno pocit, že predstavou národa valachov, pasúcich ovce na holiach, nás kŕmia vládne strany účelovo. Vatrami zvrchovanosti sa najlepšie zakryjú všetky zlodejiny. Aj tieto vagóny z dielní ich spriaznených oligarchov...

» upš Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 236 20.7.2018 5:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

Ustrojení ako vandráci, ale dôležitá je teraz /BRADA/.

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 209 20.7.2018 0:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlaky ZSSK v novom šate

Nie som hnidopich, no stačí pohľad na tých troch pánov, ako sú pri takejto kvázi slávnostnej príležitosti odetí/ustrojení a človek si spraví celkom dobrú predstavu o "štábnej kultúre", ktorá vládne na najvyšších priečkach manažmentu nášho národného (náhodného?) dopravcu. Takmer všetko ostatné sa dá odvodiť od toho...

Pôvodne som sa chcel kriticky vyjadriť k niektorým aspektom tejto zákazky, ktorou budú zase potešení a uspokojení predovšetkým majoritní akcionári dvoch ŽOSiek, ale to je hádam už aj zbytočné.


nasledujúce príspevky »