23.12.2024 Práve prihlásených 75 užívateľov
Pretože som nedávno dostal staré fotky po dedkovi od môjho brata a takisto uspel v teste rozpoznania neznámych fotiek, navyše je sucho nielen v prírode ale aj v zásobárni článkov, šupnem sem niečo krátke, letné, nenáročné. Je to len náhodná zmes historických fotiek so železničnou tematikou. Niektoré sú popísané úplne, iné vôbec.
7.8.2015 8:00, Ing. František Smatana
Železniční trať Lučenec – Velký Krtíš, která vede částečně po území Maďarska, je již léta bez osobní dopravy. Nejprve byly v 90. letech osobní vlaky ukončeny před peáží na zastávce Kalonda a při velkém rušení slovenských tratí v roce 2003 byla zastavena osobní doprava i na zbylém úseku. Když se letos 4. července naskytla možnost dojet do Velkého Krtíše mimořádným osobním vlakem s KŽC, neváhal jsem a rozhodl se tuto možnost využít.
2.8.2015 8:00, Marek Vojáček
V štvrtom pokračovaní série venovanej (už predĺženej) železničnej trati Budapešť - Košice - Prešov - Krakow, si pozrieme v Územnom pláne VUC trasu železničnej trate Kysak - Prešov a Veľký Šariš - Plaveč, rozoberiem nároky kladené na infraštruktúru podľa dohody AGTC, AGC a budeme trať Čaňa - Košice - Prešov - Plaveč hľadať v rôznych strategických dokumentoch. V závere si priblížime, čo sa pripravuje na poľskom úseku trate.
30.7.2015 8:00, Peter Popovec
Tretie pokračovanie je venované budúcnosti železničnej trate Budapešť – Košice – Prešov - Krakow. V úvode si urobíme jednoduchú analýzu konkurencieschopnosti osobnej železničnej dopravy na trati. Povieme si o štúdii trate Kysak – Prešov - Krompachy, ako súčasti 1. hlavného železničného ťahu, pozrieme si územné plány a strategické dokumenty.
19.7.2015 8:00, Peter Popovec
Asi se vám také stává, že čas od času vás některý kolega z komunity vlakofilní obšťastní elektronickou zprávou obsahující jeho obrázky statické nebo dynamické, s nimiž se chce zřejmě pochlubit. Aniž by k nim ovšem připojil aspoň základní informace o tom, kde, kdy, co konkrétně a třeba i proč zachytil. Poslední takovou zásilku jsem se rozhodl využít k pobavení našich čtenářů.
14.7.2015 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Ing. Vladimír Kellner tentoraz opísal výhybňu Praha-Vítkov, ktorá sa dostala do výraznejšieho povedomia najmä „zabezpečovákov“ v roku 1926 inštalovaním prvých svetelných návestidiel na ČSD. Zároveň je k tejto časti seriálu pripojených aj niekoľko fotografií zo zbierok MDC ŽSR a zo starších Návestných predpisov ČSD, ktoré vhodne seriál o svetelných návestidlách dopĺňajú.
12.7.2015 8:00, Ing. Marko Engler, PhD. a Ing. Vladimír Kellner
Na začiatku júna som zasa mal týždeň dovolenky, ktorý som chcel stráviť na Slovensku. Cesta sa začala 1.6.2015 v Drážďanoch o 1:10 hod. s desaťminútovým meškaním dopravcu Meinfernbus. To by sa dalo ešte ospravedlniť, pretože na diaľnici bola zápcha kvôli stavebným prácam, ale nie skutočnosť, že sa autobus po Prahe motal čudnou trasou a na Florenci meškal už 45 minút.
11.7.2015 8:00, Helmut Böhme
V pokračovaní článku o železničnej trati Kysak – Prešov - Muszyna si predmet nášho záujmu predĺžime na Budapešť – Miškolc – Košice – Prešov – Plaveč – Tarnow - Krakow a presunieme sa do nedávnej minulosti a súčasnosti. Povieme si všeobecne o európskych železničných koridoroch. Rozlúštime tajomstvo IX. slovenského koridoru. Krátko si priblížime peronizáciu a modernizáciu stanice Prešov v rokoch 2006 a 2007.
4.7.2015 8:00, Ing. Peter Popovec
Vlak „Lustig“ je netradičný divadelný projekt. Predstavuje inscenáciu odohranú priamo zo špeciálneho divadelného vagóna pre publikom usadené na improvizovanom hľadisku pre tento účel zriadenom na manipulačnom priestore, nakladacej rampe alebo inom vhodnom mieste konkrétnej navštívenej stanice.
2.7.2015 8:00, Kamil Korecz
Historický vlak Lustig vyráží pod záštitou pěti prezidentů na měsíční pouť po střední Evropě, aby připomněl osudy obětí nacistických transportů. Svou cestu po Česku, Německu, Polsku, Slovensku, Maďarsku a Rakousku zahájí ve čtvrtek na nádraží v Bohušovicích nad Ohří nedaleko Terezína.
18.6.2015 8:00, Jiří Řechka