22.12.2024 Práve prihlásených 75 užívateľov
Zmeníme trošku žáner a pozrieme sa, ako sa stavajú železničné mosty. Veľká väčšina fotiek bude z projektov vysokorýchlostných tratí v Číne a sem-tam sa mihne aj fotka z novostavby mosta v Trenčíne. Venovať sa budem prevažne mostom betónovým, pretože tie tvoria gró na čínskych VRT tratiach. Okrem toho sa pritrafia tiež špeciálne mosty.
27.10.2015 8:00, Ing. František Smatana
Chcel by som sa podeliť s mojou skúsenosťou z Gruzínska spred troch rokov. Na západe krajiny som strávil pracovne zhruba osem mesiacov. Lokomotívy sú tam podobné ako v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho Zväzu (staré, masívne a prevažne elektrické) a vozne rovnako (dominuje klasický plackartnyj). Ale gruzínske železnice sa pustili do jedného zaujímavého projektu v spolupráci s Čínou. Napokon, posúďte sami.
23.9.2015 8:00, Tomáš Tkáč
V predchádzajúcej časti mojej reportáže o niektorých z mnohých zaujímavých železničných tratí severnej Ameriky sme spolu úspešne prejazdili a prelietali zopár stovák majls po Aljaške a pomocou železnice White Pass & Yukon Route sa dostávame do Yukonu v Kanade, a to rovnakou trasou ako občania zlatokopi za zlatej horúčky pred sto rokmi.
23.8.2015 8:00, Tomáš Votava
Tento výlet sa začal dávno pred sebou položením si už tradičnej otázky v duchu „A toto nechceme vidieť?“, na ktorú sa viac-menej nedá záporne odpovedať. Z dramaticko-dobrodružného seriálu nemenovanej prírodopisnej televízie človek vie, že existuje podnik Alaska Railroad v hrozne drsnej a teda peknej prírode.
16.8.2015 8:00, Tomáš Votava
Slovenská vedeckotechnická spoločnosť dopravy, v gescii riaditeľa Odboru obchodu GR ŽSR Ing. Miroslava Matúška a s podporou magazínu VLAKY.NET, v roku 2015 usporiada sériu odborných prednášok na tému doprava. Dňa 17.6.2015 sa uskutoční šiesta - Ing. Ivan Gálik: Špeciálnymi vlakmi po Iráne a Afrike
13.6.2015 8:00
Trochu informovanejší priateľ parných železníc určite počul už o tom, že na druhej strane oceánu boli rôzne pokusy zefektívniť prevádzku parných lokomotív, hlavne na podradnejších tratiach a na lesných a banských železniciach, kde údržba trati bol pomerne neznámy pojem a financie nikdy neboli na riadnu výstavbu. Na druhej strane majitelia železníc očakávali nevídane výkony a ich málokedy zaujímali detaily, ako k tým výkonom prísť.
6.2.2015 8:00, Eugen Takács
Ve druhém díle našeho cestopisu se podíváme do hlavního města Turecka, Ankary, a to vlakem ne tak ledajakým, ale vysokorychlostním. Po prohlédnutí zdejších železničních muzeí a svezení se příměstskou železnicí výlet zakončíme v Istanbulu, největším tureckém městě, kde se více než jinde mísí moderní evropský styl s pravým orientálním mumrajem.
20.1.2015 8:00, Jiří Mazal
Turecko není pro nás nijak neznámá destinace. Řada Čechů a Slováků jezdí do letovisek u Středozemního moře, kde naloženi do hotelových bazénů tráví svou dovolenou u stolů plných jídla v rámci all-inclusive pobytu, někteří navštívili i nejvýznamnější turecké město Istanbul. To pravé Turecko se však ukrývá někde zcela jinde, a my se nyní podíváme na to, jak se v této zemi jezdí vlakem.
13.1.2015 8:00, Jiří Mazal
Začiatkom júna tohto roku ma pracovné povinnosti priviedli do USA, štát Iowa. Ubytovanie a aj pracovné záležitosti som mal v meste Ames. Cez týždeň voľného času moc nebolo, ale počas víkendov som ho mal viac, a tak som premýšľal, ako ho strávim. Medzi informáciami som natrafil na Boone Scenic & Valley Railroad v neďalekom meste Boone (20 km).
30.6.2014 8:00, Ľuboš Chmatil
Ďalšia o čo kratšia, o to bezvýznamnejšia informácia zo stavby železnice na juhu Číny. Táto bude o prvotnom podbíjaní trate so štrkom. Zaujali ma malé podbíjačky, taká naozaj „malá mechanizácia“. Ručné nie sú a do strojnej podbíjačky (ako si ju väčšina predstavuje u nás doma) majú tiež ďaleko. Berte to ako príklad z praxe, prípadne ich skopírujte a začnite predávať v Európe (to síce iba žartujem, ale ...).
20.5.2014 8:00, Ing. František Smatana