22.12.2024 Práve prihlásených 6 užívateľov
Dnes sa pozrieme na pokládku DKP na tratiach VRT v ČLR. Začal som podobne ako kedysi Ivan Mládek v pesničke krátko a výstižne pomenovanej Zkratky, ale ja na rozdiel od klasika českej populárnej hudby tie litery aj hneď vysvetlím: DKP – dlhé koľajnicové pásy, VRT – vysokorýchlostná trať, ČLR – Čínska ľudová republika.
13.5.2014 8:00, Ing. František Smatana
Už veľmi dávno ma lákali netradičné americké lokomotívy a ich použitie na lesných a banských dráhach. Okrem toho americké modelárske školy mi akosi byli trochu bližšie, ako európske poňatie železničného modelárstva. Pred niekoľkými desaťročiami sa mi podarilo získať prvé modely amerických lokomotív a vtedy som sa úplne zamiloval do výrobnej filozofie dnes už žiaľ neexistujúcej firmy MDC Roundhouse.
17.3.2014 8:00, Ing. Eugen Takács
Dva tmavozelené vozne zaradené na koniec Spišana sú ako závan odlišného sveta. Ďalekého východného sveta, pre mnohých predstavujúceho strašiaka, pre nás však lákadlo. Kalendár ukazuje 30.7.2013 a do jedného z týchto vozňov nastupujeme my – jeden v Bratislave a druhý v Trnave – aby sme po viac ako 40 hodinovom cestovaní do Moskvy a po ďalších 87 hodinách jazdy Transibírskou magistrálou dorazili do mesta Irkutsk.
15.3.2014 8:00, Juraj Holec a Dušan Štefánik
Hovorí sa (a ja to úslovie tiež prípad od prípadu používam), že „lepšie neskôr ako nikdy“. Tak vám oneskorene predkladám aj moju krátku fotoreportážnu sumarizáciu minulého roku. A keď už chcete aj dáku viac menej logickú výhovorku, tak skúsim túto – čínsky rok 2013 skončil až 30. januára 2014 (čo zase nie je až tak dávno).
7.3.2014 8:00, Ing. František Smatana
Nebojte sa, ešte som sa do Tibetu vlakom nevybral. Bohužiaľ. Ale čo sa má stať, to sa isto i stane. Raz. Možno. Dúfam. Zatiaľ netreba plakať, či sa cítiť porazený, ale pripravovať sa, aby bol človek ako socialistický pionier – vždy pripravený! Ja sa momentálne pripravujem mentálne. A pretože mám známych, ktorí na mňa myslia (asi v dobrom, keď od nich dostávam darčeky), môžem sa s čitateľmi podeliť o ďalšiu maličkosť.
24.1.2014 8:00, Ing. František Smatana
Pre Spojené štáty americké železnica znamenala omnoho viac, ako sme na to zvyknutí zo starého kontinentu. V USA bez železníc možno dodnes by nebolo nič, okrem prekrásnych prírodných útvarov, púšte, pralesu a Indiánov. Je smutné, keď dnešný turista v USA vo viacerých lokalitách už železnicu ani nenájde, a je ešte viac prekvapený, keď sa dočíta v rôznych prameňoch, že to mesto, v ktorom sa nachádza, by bez železnice ani neexistovalo.
22.1.2014 8:00, Eugen Takács
Tak dnes to bude len taká kratučká somarinka. Boli sme so ženou na prechádzke, motali sme sa upršaným mestom a ulicami, kde sme ešte nikdy neboli, a naraz som pozrel do výkladu a „co nevidí mé bystré oko“: niečo pre malé deti a starších chlapov – model mašinky.
18.12.2013 8:00, Ing. František Smatana
Všetci z nás čo máme radi železnicu sa mimoriadne tešia keď môžeme vidieť parnú lokomotívu a neraz aj v spoločnosti s laickými náštevnikmi zaplníme parné vlaky alebo parky a múzea, kde ešte také čudá sú zakúrené a ťahajú historický vláčik na aspoň pár kilometrov dlhej trati.
1.11.2013 8:00, Ing. Eugen Takács
V tomto článku sa pozrieme na výrobu podvalov pre bezštrkové VRT v zahraničí. Výrobne podvalov som mal možnosť navštíviť a dokonca aj kontrolovať v Kórei aj v Číne. V Kórei sa vyrábali podvaly pre systém Rheda 2000 určené pre tamojšiu vysokorýchlostnú trať, v Číne sú to domáce podvaly typu SK-2, ktoré budú použité podobne, lenže v trati medzi mestami GuiYang a GuangZhou, označenej ako projekt GGR.
8.7.2013 8:00, Ing. František Smatana
Jedna rýchlovka. Pretože môj vrchný kontrolór mi neodsúhlasil článok o zmene čínskeho Ministerstva železníc (čím ma zrejme uchránil pred hanbou na stránkach vlaky.net), skúsim niečo iné. Minule som bol na krátkom výlete, a v jednom akožemúzeu som natrafil na tento plagát. Neviem, z ktorého je presne roku, ale pripomenul mi našu socialistickú minulosť.
5.5.2013 8:00, Ing. František Smatana