23.12.2024 Práve prihlásených 4 užívateľov
Do třetice všeho dobrého? Snad, aspoň se to tak říká. Ve stejný den jako loni a předloni si na tomto místě můžete, stojíte-li o to pochybné potěšení, také letos prohlédnout dvanáct symbolických listů kalendáře, připomínajících měsíc po měsíci už téměř uplynulého roku mé usilovné fotografické lopocení na železnicích tu i cizozemských, které našlo svůj výraz v reportážích pro VLAKY.NET.
30.12.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Dnes nebudeme ani cestovať vlakom, ani stavať železnicu, ale oddychovať a vzdelávať sa. Pozrieme sa do železničného múzea v Pekingu.
29.12.2010 8:00, Ing. František Smatana
Špeciálny reportér slovensko-českého internetového magazínu o železnici a dráhovej doprave VLAKY.NET vám prináša aktuálne informácie zo svetového železničného kongresu a železničnej výstavy, ktoré pred niekoľkými dňami skončili v hlavnom meste Čínskej ľudovej republiky.
13.12.2010 8:00, Ing. František Smatana
Tento názov mi napadol ako prvý, keď som si povedal, že taký pekný most by bola škoda nepredstaviť čitateľom vlaky.net. A jeho rozlúštenie je prosté: VRT spájajúca Peking so Šanghajom vedie aj cez mesto JiNan (济南, centrum provincie ShanDong), tu tiež križuje Žltú rieku (HuangHe) a na to je použitý most.
4.10.2010 8:00, Ing. František Smatana
Tentokrát jsem se jen ujal úkolu napsat pár odstavců k obrázkům a videu, které pořídil Karel Furiš při své nedávné cestě k tuniskému moři a trati SNCFT (Tunis -) Bir Bou Regba - Nabeul. Podařilo se mu tam mimo jiné zachytit moderní motorovou jednotku typu AMT 800 a pak u monastirského letiště (byť jen letmo) vozidlo ještě novější, jezdící zatím ve zkušebním provozu na trati sahelského métra.
22.9.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský a Karel Furiš
Pretože v Číne nejazdia len samé vlakové superexpresy, a tiež pre „Oktoberfest“ na čínsky spôsob, tento článok bude o ceste do mesta QingDao čínskym expresom obyčajným. Nebojte sa, nebude to dlhé čítanie. Ale zase hovorí sa, že dobrého mnoho nebýva.
19.9.2010 8:00, Ing. František Smatana
Vrátil jsem se na známá místa a narazil při tom na určitý časový paradox, který mne inspiroval k využití titulku pro změnu z oblasti tvorby filmové. Tuniské železnice, na nichž jakoby vše po léta zůstávalo neměnné, překvapivě začínají vykračovat do moderní budoucnosti. Tu jsem sice zahlédl opravdu jen z vlaku, ale přesto se o ní v reportáži z výletu oním vlakem zmíním. I když jeho zaměření bylo jiné.
30.7.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Pamätníci si pamätajú (a nepamätníci nie) na môj šok z cesty rýchlovlakom, ktorý mi spôsobila staničná budova v GuangZhou South (Kanton Juh, preklad pre združenie priateľov a sympatizantov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra a podobné indivíduá).
27.7.2010 8:00, Ing. František Smatana
Když už jsem si pro první díl volného seriálu z letošní cesty do Tuniska zvolil titulek tak trochu vypůjčený z literatury, proč v tom nepokračovat - zvlášť když se název jisté verneovky k takovému „zneužití“ přímo nabízí. Byť ten maják stojí na kraji světa jen zdánlivě a nádraží tvoří jen jeden z konců sítě tuniských železnic. Ve městě, významném už v dobách fénických, to nejsou zajímavosti jediné.
16.7.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Při plánování našeho už obligátního předsezónního odletu do teplých krajin letos po roční přestávce zvítězilo opět Tunisko. Tentokrát jsem hodlal skutečně jen odpočívat a nabírat nových sil, tudíž žádné železniční zkoumání s reportážním vyústěním v mých záměrech nebylo. Ale když jsme se ubytovali v hotelu necelých 200 metrů od kolejí, vše začalo vypadat jinak.
25.6.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský