Poľsko - PKP
PKP zostávajú trošku bokom záujmu našich fanúšikov, hoci druhú najdlhšiu hranicu má Slovensko práve s Poľskom. Aj v tejto krajine prechádzajú železnice veľkými zmenami. Z Bratislavy jazdí do Katowic rýchlik "Goral", ktorý zo Žiliny do cieľovej stanice na PKP vozia "bobiny" radu 140. Cez hraničný priechod Plaveč/Muszyna jazdia na PKP aj naše dvojičky radu 131 a z Medzilaboriec do stanice Lupkow stroje radu 752 (cez letnú sezónu 810). V Poľsku nemá našinec problém s dorozumením, pretože slovenčina a poľština sú veľmi blízke jazyky. Poľsko je jedinou krajinou v Európe, kde ešte nájdete parné rušne v bežnej prevádzke (depo Wolsztyn). Sledujem dianie na PKP a často tam fotografujem. Táto krajina so svojim tichým a nostalgickým výrazom chytí za srdce nejedného priateľa železnice. Rovnako horské trate v Biesczadách pri hraniciach s našou krajinou ako aj rovinaté trate okolo Mazurských jazier. Verím, že táto rubrika poteší nielen polonofilov.
Uvádzam najzaujímavejšie poľské železničné portály:
http://www.koleje.toplista.pl (zoznam najznámejších portálov poľských priateľov železníc)
http://www.skansen.hg.pl (múzeum Chabówka, nostalgické jazdy)
http://parowozy.com.pl (múzeum Wolsztyn, parná prevádzka)
http://www.pkp.pl(oficiálny portál PKP)
http://pkp-krakow.prv.pl (Krakovský oddiel PKP)
Teším sa na Vaše príspevky!
Mapa siete PKP: http://www.bueker.net/trainspotting/maps_poland.php
ČD na svých stránkách (v informaci k použití slevy SoNe+) naznačují, že by měla být obnovena přes tuto PPS také doprava osobní: "V případě obnovení provozu platí i do Mieroszówa (ve směru od Náchoda a Meziměstí)." Podle včerejší informace "z nejmenovaného zdroje" Cizinecké a pohraniční policie není však tato otázka na pořadu dne.
Došlo k dohode medzi Maršalkovským úradom v Rzeszówe a PKP Przewozy Regionalne. Vojvodská samospráva zaplatí do 9. mája t.r. 7 miliónov złotých za služby železníc za obdobie 1.1. - 31.5.2005 a ďalšie platby budú nasledovať v pravidelných mesačných splátkach. Úrad pre verejné zaobstarávanie najprv potvrdil, že nemá námietok, aby maršalek samosprávy Podkarpatska (u nás župan) podpísal dohodu o dofinancovaní regionálnych vlakov. Potom došlo podľa poľskej tlače "k plnému porozumeniu" oboch zainteresovaných strán a regionálne vlaky opäť na Podkarpatsku jazdia.
Od dnešného rána bolo obnovené aj spojenie Zagórz - Łupków (tam je prípoj ZSSK do/z Medzilaboriec a Humenného) a tiež Zagórz - Chyrów, UZ. Výletníkom do tohot čarovného kúta Poľska s panenskou prírodou už teraz nič nestojí v ceste.
:-)
Bohužiaľ, naše MDPaT usilovne pracuje na tom, že v roku 2007 všetku reg. prepravu osobnú odovzdajú súkromníkom. A či prežije, uvidíme potom. Dnes prebehol v Televíznych novinách zpravodajský šot o tom, že vzniká podozrenie, že v mnohých podnikoch autobus. dopravy pracujú managmenty, ktoré sú spojené s podsvetím. P. min. dopravy voľačo o tom zakoktal a hovorca SIS ovšem túto domnienku potvrdil. Možno, že sa aj v žel. reg. doprave podobný kapitál objaví.
vlak 33730,
Łupków odchod 8. 38h, Sanok príchod 10.50h
vlak 33732
Łupków odchod 17.18, Sanok príchod 19.14h
vlak 33721
Sanok odchod 6.51, Łupków príchod 8.28
Sanok odchod 14.22, Łupków príchod 17.08h
Pravdepodobne bude nasadený "autobus szynowy", čiže motorový vozeň.
V stanici Łupków prípoje z/do Medzilaboriec. Viď Zmena k CP ŽSR od 6.3.2005.
Tu je sľubované zhrnutie redukcií osobnej dopravy v Poľsku s príchodom súčasného GVD. Porovnanie vychádza z knižných CP pre súčasný a minulý GVD, teda vzhľadom k enormnému počtu opráv v priebehu platnosti GVD nie je celkom presné. Na niektorých tratiach v zozname došlo k redukciám alebo zastaveniu dopravy už počas platnosti minulého GVD. Ak nie je uvedené inak, počty vlakov na jednotlivých tratiach platia pre pracovné dni, pod pojmom "zastavená doprava" rozumiem zastavenú osobnú dopravu. Zoznam nie je ani zďaleka úplný (až na niekoľko svetlých výnimiek bol zredukovaný počet vlakov takmer na každej trati), ale na vytvorenie predstavy o rozsahu rušenia dopravy snáď bude stačiť...
112 Sitkówka Nowiny - Busko Zdrój (44 km) - zastavená doprava (predtým 2 páry Os)
113 Tomaszów Mazowiecki - Radom - zastavená doprava v úseku Drzewica - Radom (54 km, predtým 3 páry Os)
114 Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko Kamienna - 2 páry Os (predtým 6)
115 Przeworsk - Skarzysko Kamienna - zrušené všetky Os v úseku Stalowa Wola Rozwadów - Ostrowiec Świętokrzyski (80 km, predtým 4 páry + 2 páry v úseku Stalowa Wola Rozwadów - Sandomierz). V spomenutom úseku ostali 2 páry R
130 Tarnów - Plaveč/Krynica - 2 páry R Kraków - Košice zrušené bez náhrady aj na vnútroštátnom úseku, v pracovné dni mimo sezóny v úseku Nowy Sącz - Muszyna neexistuje žiadny denný R ani Ex
131 Stróże/Gorlice - Zagórz: NAD v úseku Gorlice Zagórzany - Gorlice (5 km), v úseku Jasło - Biecz 4 páry Os (predtým 8), v úseku Jasło - Krosno 5 párov Os (predtým 8)
132 Rzeszów - Jasło: 2 páry Os (predtým 6)
134 Zagórz - Łupków: 2 páry Os jazdia len v letnom období, v minulom GVD celoročne
141 Skawina - Oświęcim: 5 párov Os (predtým 11)
161 Fosowskie - Kluczbork (38 km) - zastavená doprava (predtým 1 pár Os)
247 Sędzisław - Lubawka: zastavená doprava (predtým 2 páry Os, v priebehu minulého GVD nahradené NAD)
255 Jelenia Góra - Węgliniec: 2 páry Os (predtým 5)
267 Legnica - Rudna Gwizdanów (40 km) - zrušené všetky Os (predtým 3 páry), ostal 1 pár nočných R v letnej sezóne
350 Ostrów Wielkopolski - Głogów: zastavená doprava v úseku Leszno - Głogów (45 km, predtým 5 párov Os)
361 Stargard Sczeciński - Pyrzyce (25 km): zastavená doprava (predtým 1 pár Os)
365 Stargard Sczeciński - Kalisz Pomorski (64 km): NAD (predtým 2 páry Os)
366 Kostrzyn - Sczecin: 3 páry Os v úseku Kostrzyn - Chojna (predtým 8 párov)
390 Bydgoscz - Poznań - zastavená doprava v úseku Bydgoscz - Gołańcz (57 km, predtým 3 páry Os)
395 Inowrocław - Żnin (38 km): zastavená doprava (predtým 6 párov Os, dokonca vedených motorovými vozňami)
410 Nasielsk - Toruń: zastavená doprava v úseku Nasielsk - Lipno (121 km, predtým 3 páry Os)
418 Kutno - Płock: 3 páry Os (predtým 6)
453 Gdańsk Główny - Gdańsk Brzeźno (7 km) - zastavená doprava (predtým 6 párov Os)
505 Bogaczewo - Braniewo: zrušené všetky Os vlaky (predtým 3 páry), ostal 1 pár R do Kaliningradu
519 Tłuscz - Ostrołęka: 3 páry Os v úseku Vyszków - Ostrołęka (predtým 8)
557 Zawada - Hrubieszów Miasto: zastavená doprava v úseku Zamość - Hrubieszów Miasto (53 km, predtým 1 pár Os), v úseku Zawada - Zamość (9 km) 2 páry R, Os nahradené NAD (predtým 2 páry R a 3 páry Os)
Na druhej strane došlo na niekoľkých tratiach k miernemu zväčšeniu rozsahu dopravy (o 1-2 páry vlakov), napríklad Przeworsk - Horyniec Zdrój, Nowy Sącz - Tymbark, Kędzierzyn-Kożle - Nysa, Zielona Góra - Żary), prípadne aj k obnove zastavenej osobnej dopravy - napríklad už spomenutá trať Nysa-Brzeg, alebo Działdowo - Brodnica a Grudziądz - Kwidzyn (na oboch osobná doprava zastavená v decembri 2004 a obnovená vo februári 2005).
Ešte jedna prosba pre Zbyňka alebo iných šialencov, ktorým by sa chcelo študovať všetky poprawki: na ktorých poľských tratiach bola vlastne v tomto GVD obnovená osobná doprava? Ja som zbežne preštudoval približne posledných 10 poprawiek, ale výraz "wpisać nowy pociąg" som tam veru nevidel. Viem len o februárovom obnovení osobnej dopravy na trati Nysa-Opole v obvyklom poľskom rozsahu 2 párov vlakov (opolské vojvodstvo je jedným z mála snažiacich sa o rozvoj železničnej dopravy namiesto neustálych redukcií) a inak nič. Na druhej strane som v Krakove na hlavnej stanici videl vývesku oznamujúcu zrušenie zhruba 30 vlakov v malopoľskom vojvodstve tiež od nejakého februárového dátumu - oficiálne uvedeným dôvodom bolo nedostatočné množstvo poskytnutých financií zo strany vojvodstva...
Keď si podrobnejšie porovnám nový poľský CP (aj keď bez poprawiek) s predchádzajúcim (ani v tom pochopiteľne nemám zabudované poprawki), napíšem sem zoznam tratí s najbrutálnejšie zredukovanou, resp. nedávno zastavenou osobnou dopravou.
Keď som si porovnal počet spojov v CP s predchádzajúcim, ostal som až zarazený tým, koľko redukcií v osobnej doprave na všetkých druhoch tratí (vrátane hlavných) bolo urobených. Úplné zastavenie dopravy nastalo síce len na zhruba desiatke tratí, ale na mnohých ďalších sa počet osobných vlakov znížil z 5-8 párov v predchádzajúcom GVD na 2-3 páry dnes. Za príčinu týchto brutálnych redukcií sa považuje okrem iného prechod financovania regionálnej dopravy na vojvodstvá (niečo ako naše VÚC) a požadovanie neúmerne vysokých dotácii zo strany PKP, často bez racionálneho zdôvodnenia - priam sa núka podobnosť so situáciou v Ústeckom kraji v ČR. Tomu, kto chce vidieť, ako bude podľa všetkého vyzerať vývoj regionálnej doprava na železniciach v ČR a na Slovensku v najbližšom období, odporúčam preštudovať cestovné poriadky PKP z posledných rokov...
A čo sa týka nových motorových vozňov, zatiaľ sú s nimi najmä problémy spôsobené ich vysokou poruchovosťou, takže musia byť často nahradzované klasickými súpravami alebo NAD. V tomto smere sme na tom lepšie ako severní susedia - 811 či 812 ZSSK nie sú ani zďaleka tak poruchové.
Ak chce niekto sledovať aktuálne správy o dianí na poľských železniciach, odporúčam http://www.rynek-kolejowy.pl
Změny ve formátu PDF jsou ke stažení k dispozici na stránce http://www.pr.pkp.pl/start.php?dzial=srjp_pliki.
Ještě se vrátím k problému Glucholazského přechodu z historického pohledu. Nebudu nic vymýšlet, v citovaném už článku z "Železničáře" je to podáno zhuštěnou formou:
Železniční trať Hanušovice – Lipová-Lázně – Jeseník – Mikulovice – Glucholazy byla otevřena v roce 1888 a od počátku měla obrovský význam pro rozvoj průmyslu, zemědělství, lesnictví, obchodu a turistiky po obou stranách hranice. Dokladem je i Chata Jiřího na Šeráku (na níž bylo podepsáno memorandum zmíněné v jednom z předchozích příspěvků), která byla otevřena rovněž v roce 1888 z důvodu očekávaného rozvoje turistiky po otevření železniční trati. Sousední kraje i železniční přechod tragicky zasáhla 2. světová válka. V květnu 1945 byl po přechodu fronty uzavřen nejen hraniční železniční přechod Mikulovice, ale i přechody Bernartice ve Slezsku, Vidnava, Krnov a Opava.
Přechod Mikulovice – Glucholazy byl znovu otevřen od 22. prosince 1948. Tehdy došlo za velmi tvrdých podmínek k úpravě provozu, kdy osobní přeprava mezi ČSR a Polskem byla zastavena. Zůstala jen nákladní přeprava a průvozní (peážní) osobní doprava z ČSR územím Polské republiky do ČSR v trati Mikulovice – Glucholazy – Jindřichov ve Slezsku. Tento stav zůstal dodnes. Ostatní přechody nebyly otevřeny ani pro nákladní přepravu, takže nejbližší železniční PPS jsou Petrovice u Karviné a Lichkov.
(podle: Stránky přátel železnic)