Neštátni dopravcovia na sieti ŽSR
Na sieti ŽSR majú ku dňu 31. 01. 2005 licenciu na nákladnú dopravu na dráhe tieto spoločnosti. Pretože sa s ich vlakmi budeme iste často stretávať, pripájam zoznam.
USSK - U.S. Steel Košice, sídlo Košice, ZSSK - Železničná spoločnosť Slovensko a. s., sídlo Bratislava, TSS, sídlo Bratislava, SMD (dcérska spoločnosť Slezskomoravská dráha), sídlo Čadca, ŽsKe - Železničné stavby Košice, sídlo Košice, TRSS - Trnavská stavebná spoločnosť, sídlo Trnava, LTE - Logistik a Transport Slovakia, sídlo Bratislava, BRKS - Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, sídlo Bratislava, PSŽ - Prvá slovenská železničná a. s. - sídlo Bratislava, PPS - Prvá prepravná spoločnosť, sídlo Komárno, HBP - Hornonitrinske bane Prievidza, sídlo Prievidza, ELTRA - sídlo Košice, AM Tuning, sídlo Belince, ŽsBA - Železničné stavebníctvo - sídlo Bratislava, ŽDD (dcérska spoločnosť OKD - doprava), sídlo Bratislava, SŽDS - Slovenská železničná dopravná spoločnosť, sídlo Bratislava, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, sídlo Bratislava.
Ďalší dopravcovia jestvujú na vlečkách podnikov. Je možné, že niektorí z nich si postupne vybavia licenciu aj na sieť ŽSR.
V tejto rubrike je priestor na výmenu informácií o týchto dopravcoch a ich vlakoch.
Podradené diskusné témy
A keby ich aj chcela ZSSK nasadiť na Rakúsko, tak len z Petržalky, pretože cez BA Nové Mesto neprejdú.
Na trase Bratislava - Banská Bystrica môže vlak ťažko súperiť s automobilovou dopravou. Čoskoro bude skutočnosťou prepojenie týchto miest cestnou rýchlostnou komunikáciou. Ale iste v budúcnosti dôjde aj k skvalitneniu železničnej dopravy na tomto úseku. Má to svoje opodstatnenie. Veľmi silné toky cestujúcich sú najmä v špičke v reláciách Levice/Nové Zámky - Bratislava.
To sú len moje osobné úvahy a nakoniec všetko môže byť inak.
Vratné súpravy sú plánované aj do Kútov. Inak by tie dve HDV 381 nemali kde a s čím jazdiť. Na EC vlaky nesmú kvôli finančnej spoluúčasti EÚ a inam ich zabezpečovacie zariadenia nepustia...
Ale zrejme o trať z Lučenca do Kokavy nad Rimavicou, kde je 30 percentná nezamestnanosť, nízka kúpyschopnosť a v každom vlaku v priemere 10 ľudí bojovať nebudete.
R. Jančura: Bez problémov si vezmeme aj takúto lokálku. Neexistuje lepšia a horšia trať. Je nám jedno či máme plné rýchliky s 300 cestujúcimi alebo vozíme staré mamy v lokálke do okresného mesta. Pretože tam, kde je vo vlakoch už len pár ľudí, je dotácia na kilometer oveľa väčšia.
alebo aký má prehlad ako chce dostať do vlakov o 1,5 mil ludí viac
Úspech vášho projektu je však závislý napríklad na dohode s prevádzkovateľmi autobusov či MHD.
R. Jančura: Zrejme vyvoláme v doprave ďalšie zmeny. Napríklad veríme, že prevádzkovatelia autobusových podnikov pochopia nezmysel jazdiť až od centra Bratislavy, že stačí len po Šamorín. A že má možno zmysel od stanice rozvážať ľudí do okolitých obcí. V dosahu sú ďalšie veľké mestá ako napríklad Senec.
J. Schmidt: A cestujúci si bude môcť kúpiť lístok aj cez mobilný telefón nielen na stanici, bez problémov prevezie kočík alebo bicykel. A vstupujeme do rokovaní so štátnymi železnicami, aby si bez problémov ľudia mohli kúpiť lístok napríklad až do Žiliny a nemuseli kupovať druhý lístok v pokladniciach Źelezničnej spoločnosti Slovensko. Veríme, že časom bude spoločný lístok aj s prestupmi na MHD.
Ale osem VÚC nie je ochotných meniť autobusovú dopravu. Za šesť rokov, čo ju určujú, neurobili žiadnu zásadnejšiu zmenu v trasovaní liniek.
R. Jančura: Možno teraz prišiel ten čas. Musíme debatovať s troma krajmi, cez ktorého vedie trasa vlaku. Nie sme však závislí na ich rozhodnutiach. Ľudia prídu do vlakov aj keď autobusy odmietnu pochopiť túto zmenu. Cesta z Dunajskej Stredy do Bratislavy trvá autobusom teoreticky hodinu desať, realita je aj o tridsať minút dlhšia. A v meste ľudia vystúpia na oveľa horšom mieste. S vlakmi RegioJet to bude 43 minút a vystúpia v centre.
myslím že ten Senec nemá chybu.....alebo s akým pochopením budú aut dopravcovia reagovať na RJ vlaky.
Mnohí novinári tu ministerstvu a RJ sadli na lep že budú jazdiť s menšími dotáciami,že štát to vyjde menej realita je však niekde úplne inde.
Pri každej trati ak ju rozkúskujete to vyjde lacnejšie pre súkromníka tak aj ZSSK nech si vyčlení nejakú dcersku spoločnosť ktorú ako keby oddelí od kolosu a je na tom lepšie a môže bez problemov súťažiť aj s Jančurom
K dalším "špekům", ke kterým jsme včera při úvaze o této lince došli, je možnost vést jednu jednotku od Břeclavi a druhou od Skalice a Holíče s tím, že v Kútech se spojí. Ale to už je jen takový fantastický doplněk.
A ano, nemám to podložené kalkulacemi, protože vzorečky na modelování ekonomiky linek jsem se ještě nenaučil.
na tie IC po Žilinu a možno jedno do KE možno no ale stavím sa že sa pokúsi aj tu o dotáciu.....
jspetrak: na regionálnej linke Kúty - Bratislava - Nové Zámky začnú čochvíľa jazdiť vratné súpravy tzv. Push-Pull radu 951 z ostravskej Škoda Vagónky s upravenými rušňami 263 (plus dva rušne 381). Nepredpokladám, že by tam dotovalo Ministerstvo dopravy súkromného dopravcu. Hoci sa nedá vylúčiť, že vlaky ZSSK budú jazdiť na tejto trati v špeciálnom režime. Mám na mysli taktovú dopravu v zhustených intervaloch a možno aj s vyššou dotáciou od objednávateľa.
Pravda, treba pripomenúť, že spomínané dva nové rušne radu 381 z plzenskej Škody budú mať obmedzené pole pôsobnosti zrejme len na úsek Bratislava - Kúty (Břeclav).
Priestor pre alternatívnych dopravcov sa otvára aj na tratiach, odkiaľ sa ZSSK pri marcovej zmene GVD stiahne. Regiojet otvorí onedlho pobočku v Žiline a to tiež o niečom hovorí.
Ale díky! Regionální linka Břeclav - Kúty - Bratislava - (Galanta - BB)/Trnava je přesně to, co by mělo vzniknout co nejdřív. Pomůže to lepší dostupnosti BA od ČR, zvýší se kapacita BA hl.st. a při vhodném intervalu (2h) to může i dobře stimulovat poptávku. Skoro bych to viděl jako dobrého kandidáta na další tendrovanou linku MDVRR.
A rýchle spojenie Bratislava - Nitra sa priam ponúka ako návnada pre firmu pána Radima Jančuru, resp. pre Veoliu, ktorá už teraz pôsobí v okrese Nitra na autobusových linkách.
– spojit ramena do jednoho
– nekončit vlaky v hl.st., ale okolních stanicích: Lamač, Nové Mesto
Zas tolik toho tam ZSSK nejezdí, aby se jí podařilo vyčerpat kapacitu.
Ad 381/Škoda 109E2) Nebyly ty lokomotivy kupovane hlavně jako záloha? Protože mít turnusovou potřebu 100 % i u něčeho tak spolehlivého, jako je 263, je dost riskantní. Ale ano, 109E2 má šanci být schválená v Rakousku a zajíždět po zadrátování přes Marchegg, nebo přes Petržalku do Vídně, i když se to musí řešit systematicky a ne "2x denně a 1x na Vánoce".