Neštátni dopravcovia na sieti ŽSR
Na sieti ŽSR majú ku dňu 31. 01. 2005 licenciu na nákladnú dopravu na dráhe tieto spoločnosti. Pretože sa s ich vlakmi budeme iste často stretávať, pripájam zoznam.
USSK - U.S. Steel Košice, sídlo Košice, ZSSK - Železničná spoločnosť Slovensko a. s., sídlo Bratislava, TSS, sídlo Bratislava, SMD (dcérska spoločnosť Slezskomoravská dráha), sídlo Čadca, ŽsKe - Železničné stavby Košice, sídlo Košice, TRSS - Trnavská stavebná spoločnosť, sídlo Trnava, LTE - Logistik a Transport Slovakia, sídlo Bratislava, BRKS - Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, sídlo Bratislava, PSŽ - Prvá slovenská železničná a. s. - sídlo Bratislava, PPS - Prvá prepravná spoločnosť, sídlo Komárno, HBP - Hornonitrinske bane Prievidza, sídlo Prievidza, ELTRA - sídlo Košice, AM Tuning, sídlo Belince, ŽsBA - Železničné stavebníctvo - sídlo Bratislava, ŽDD (dcérska spoločnosť OKD - doprava), sídlo Bratislava, SŽDS - Slovenská železničná dopravná spoločnosť, sídlo Bratislava, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, sídlo Bratislava.
Ďalší dopravcovia jestvujú na vlečkách podnikov. Je možné, že niektorí z nich si postupne vybavia licenciu aj na sieť ŽSR.
V tejto rubrike je priestor na výmenu informácií o týchto dopravcoch a ich vlakoch.
Podradené diskusné témy
Keď nad tým tak rozmýšľam, tak áno, vlastne tu všetci došli k záveru, že ZSSK by na tom bola lepšie, keby mala so štátom spoločného čo najmenej. Kedysi sa hovorilo, že osobnú dopravu nemožno privatizovať, pretože plní strategické funkcie štátu, ale sem-tam nejakú mimoriadnu prepravu zvládne aj malý podnik, a zvyšok zvládne súkromný sektor, u ktorého aspoň politici nemajú snahu dosadzovať do vedenia vlastných ľudí - o to viac, keď štátny dopravca vie, že sa nemusí vôbec o nič snažiť, pretože keď bude zle, štát ho zachráni, zatiaľ čo súkromník by skrachoval.
Napríklad: Štát má pritom nárok na penále (od RegioJet) za nedodržanie kvalitatívnych ukazovateľov aj za meškanie väčšie ako 30 minút. V akej výške, ukáže zmluva, ktorú rezort zverejní na budúci týždeň.
http://ekonomika.sme.sk/c/5710881/slovensko-je-pre-regiojet-skuskou.html
A teraz z iného súdka: ŽS Cargo Slovakia a Letisko Bratislava. To prvé malo podľa najvyššieho súdruha plniť štátnu kasu ziskom, a preto sa nesmelo predať. Následne sa štyri roky stále viac prepadáva do straty a musí sa zachraňovať z daní. 166 miliónov eur, ktoré už nikdy neuvidíme.
Letisko Bratislava - nesmelo sa predať, pretože by ho konkurencia kúpila a zlikvidovala. Preto sa naliali verejné peniaze do nového terminálu, akurát tam prestalo všetko lietať, takže letisko momentálne len vytvára dlhy a jeho prínos je opäť nulový. Vlastne mínusový. Celá ochrana "strategických podnikov" nás tak doviedla do bodu, keď by pre nás v skutočnosti bolo lacnejšie, keby už dávno skrachovali.
A nalistujte si správu z konca roka, že manažmenty stratových štátnych podnikov si vyplácajú koncoročné odmeny. To je tiež paráda.
To len na margo tých nepopulárnych predajov.
– Za dopravní politiku SR je odpovědné MD: jednoznačný souhlas a jak se na to dívám, stále vám chybí definice dopravních linek a uzlů.
– Za mizerný stav ZSSK je odpovědný stát: zúžil bych na MD a jeho odbor železnice, který si peče s GR ZSSK věci tak, jak se to vždycky dělalo bez jakékoliv sebereflexe.
Myšlenka, že výměnou managmenetu ZSSK se ze dne na den stane zázrak, je totálně naivní. Musel by se naráz vykopat celý vysoký i střední management ZSSK plus celý odbor železnic na MDVRR. To by ale způsobilo totální anarchii a ničemu nepomohlo. Proto vidím větší smysl k takovéto revoluci z venku.
Národní dopravní koncepce – ta chybí. Co jsem poslouchal v pátek Figeľa, tak si to již uvědomuje a snad brzo začne revize reálného stavu v SR plus optimalizace. U nás se o tom žvaní už půlrok a začínám se spíš bát, co z toho vyleze.
ENrico: vidím, že sa stále točíme v kruhu, takže zjednoduším otázku: ak by ZSSK dostala 7,12 mil. eur na rok na trať Bratislava - Komárno, dokázala by to vyjazdiť v rozsahu, aký plánuje RegioJet, rozšírenými službami, a ešte k tomu nakúpiť 9 ks nových 861, hoci aj s pomocou eurofondov (prípadne tie vozidlá získať akokoľvek inak - nápad s nákupom 861 v tejto diskusii nebol môj)? Ak áno, prečo to nikdy nenavrhla? Ak navrhla a ministerstvo odmietlo, máme tu vážny problém. Ak to nedokáže, nemáme sa ďalej o čom baviť.
Čo sa týka porovnávania spoločností, Student Agency mala v roku 2009 dvojnásobné tržby ako ZSSK, pričom jediné významnejšie vstupy z verejných financií boli:
- osobná doprava v záväzku na trati Děčín hl.n. - Oldřichov u Duchcova
- zmluvná doprava počas českého predsedníctva EÚ
Ešte k tomu triešteniu siete: v Nemecku bolo k 6/2008 registrovaných 365 železničných dopravcov, z toho nejakých 77 osobných - niečo súkromné, niečo s podielom štátu, niečo v rukách samospráv. Napriek tomu nie je problém ani s prípojmi, ani s lístkami. A samozrejme sa každý zdráha reagovať na nadhodenú Britániu, kde majoritný dopravca prakticky neexistuje, a systém napriek tomu funguje absolútne súvisle. Tu totiž vôbec nie je dôvod, aby pokladne ZSSK predávali "lístky Regiojetu" - im stačí predávať lístky ZSSK na trať Bratislava - Komárno. Rovnako tak POPka u Regiojetu vydá lístok Komárno - Kúty, ktorý bude platiť aj v nadväzujúcom vlaku. Vyúčtuje sa to všetko spätne podľa validovaných dokladov. Ak bude ZSSK tvrdiť, že toto nejde z technických dôvodov, tak je to zase len alibizmus. Keby tu bolo hoci aj 100 dopravcov, stále môže podľa zmluvy platiť jedno celoštátne regulované cestovné (základné, žiacke, dôchodcovské), a dopravcovia nech si potom vymýšľajú vlastné ponuky. Jediný rozdiel bude v neuznávaní komerčných zliav, ale to je skrátka krutá realita.
Mimochodom, keby mal byť všetko provízny predaj: koľko platia ZSSK Rakúske spolkové dráhy za to, keď si v Bratislave kúpim lístok Wien - Linz podľa SCIC? Hm?
keby si pozorne čítal diskusiu tak tých ergumentov bolo až až...odporúčal by som zhrnutie Rasťa
yogi teba by tuším mala sledovať SIS
Rozmýšľaj, pomaly, hlboko...
Asi to bude tak, ako niekto poznamenal vlani na Czech Raildays: súkromníci musia zarábať a jazdiť a nie nalievať peniaze do vreciek spriatelených mecenášov (väčšinou z vôle štátu - vlastníka).
Ad "Najlepšia vec ako sa dozvedieť pravdu je si ju odžiť"... Ano, tohle je důležité! V Bavorsku si se soukromými dopravci zažili leccos – nemožnost jim dát sankce za nevalné služby, nekompatibilitu tarifu atd. takže už ví, co všechno musí ve smlouvě požadovat. Slovensko tohle všechno dostalo "darem" ve smlouvě s RJ a pokud se z toho vykuchá systém, ušetřili jste si jedno docela dlouhé, nákladné a bolestné znovuvynalézání kola, které se praktikuje např. v Polsku.
Ad "a dokázal ?" No ano. Jezdil v závazku veřejné služby pro obce na Kozí dráze a ty dostaly požadovanou službu. To samé teď po něm požaduje na 9 let MDVRR.
Ad "zatial je to len o žvanení" BINGO. :-) tahle celá diskuse je jen o žvanění, protože argumenty tu nikdo neposlouchá.
P.S.: A nejvíc mě s*re, že pro většinu šotowebů tahle průlomová událost jako by nebyla. Nebýt Mariána Dujniče, který to sepsal na Railpage.net, tak bude tématem dne fakt jen to pitomé zahoření podvozku nějakého zbastleného vagonu.
887: tu niekto zabúda na slávne projekty ŽSR v 90. rokoch - z niektorých zostali už len dva nepojazdné prototypy 755 a 772, niektoré sú dávno úspešne zabudnuté na účtoch spriatelených ŽOSiek. Železnica na Slovensku NIKDY nebola v dobrej kondícii, a každá vláda sa pod to podpísala svojím spôsobom.