Neštátni dopravcovia na sieti ŽSR
Na sieti ŽSR majú ku dňu 31. 01. 2005 licenciu na nákladnú dopravu na dráhe tieto spoločnosti. Pretože sa s ich vlakmi budeme iste často stretávať, pripájam zoznam.
USSK - U.S. Steel Košice, sídlo Košice, ZSSK - Železničná spoločnosť Slovensko a. s., sídlo Bratislava, TSS, sídlo Bratislava, SMD (dcérska spoločnosť Slezskomoravská dráha), sídlo Čadca, ŽsKe - Železničné stavby Košice, sídlo Košice, TRSS - Trnavská stavebná spoločnosť, sídlo Trnava, LTE - Logistik a Transport Slovakia, sídlo Bratislava, BRKS - Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, sídlo Bratislava, PSŽ - Prvá slovenská železničná a. s. - sídlo Bratislava, PPS - Prvá prepravná spoločnosť, sídlo Komárno, HBP - Hornonitrinske bane Prievidza, sídlo Prievidza, ELTRA - sídlo Košice, AM Tuning, sídlo Belince, ŽsBA - Železničné stavebníctvo - sídlo Bratislava, ŽDD (dcérska spoločnosť OKD - doprava), sídlo Bratislava, SŽDS - Slovenská železničná dopravná spoločnosť, sídlo Bratislava, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, sídlo Bratislava.
Ďalší dopravcovia jestvujú na vlečkách podnikov. Je možné, že niektorí z nich si postupne vybavia licenciu aj na sieť ŽSR.
V tejto rubrike je priestor na výmenu informácií o týchto dopravcoch a ich vlakoch.
Podradené diskusné témy
tak predovšetkým kolko prercent siete V SRN jazdia súkromníci 10 ? 7 ? % tam sú priam nútení aby mali prípoje s DB rozkúskovanie siete na Slovensku a danie súkromníkom 35 % a možno aj viac celú sieť rozbije a system bude fungovať ako autobusové linky....každý si pekne zacvaká vo vlastnom vozidle......
dať do zmluvy že si budú lístky predávať navzájom no dá sa to obmedzene ale už pri 5 alebo nedajbože viac dopravcoch keď bude mať každý svoju tarifu základnú síce podobnú ale tie komerčné každý iné a pokladník hocijaký nie ZSSK lebo tí budú podla vašej logiky sprostí ale stevard RJ bude mať prehlad o tarife iných dopravcov? každá obmena programu niečo stojí a nie je taká jednoduchá a lacná ako sa zdá kto to bude financovať lahko sa niečo do zmluvy ale ťažšie niečo zaplatí......to nie je výhovorka. Samozrejme ako system nejakej integrovanej dopravy to možné bude ale nie jednoduché.Realita bude taká že najlacnejší spôsob aby to fungovalo je že si každý zacvaká svoje (a teraz myslím napr cestu z DS do Sniny kolko bude tých dopravcov ? 3,5? nemyslím IDS) zamestnávať ludí na zložité rozúčtovanie,na programovanie........ajajaj
prípoje už som dal konkretný príklad podla návrhu RJ odchody z KN na XX.06 príchody od NZ by však mali byť neskoršie a k tomu ma vedie poznanie že dialková doprava sa ani v nasledujúcom GVD výrazne meniť nebude......kto bude tým žandárom aby prinútil len tieto dve spoločnosti aby si zosúladili prípoje a to sú len dve spoločnosti. Bude môcť RJ posunúť odchod a upraviť si takt alebo si bude musieť upravovať spoje ZSK na troch tratiach aby mohol RJ odchádzať ako ON chce......
meškanie ak bude mať akýkolvek dopravca tvrdú podmienku dodržiavania GVD čakanie nad rámec čakacích časov je iluzia samozrejme tam kde bude hodinový takt to tak vadiť nebude ale dnešný stav keď si môže ZSSK vynútiť čakania na svoje spoje bude velmi zaujímavé ako si vydupe čakanie RJ na vklak ZSSK a opačne ako budú riadiaci pracovníci jednotlivých spoločností sa dohadovať či čakať či nie a kto to zaplatí a dovtedy vlak bude papá..... stále myslime nie na dve spoločnosti ale na system ktorý Georgo preferuje spústa malých firiem na úkor ZSSK.....
nie je všetko zlato čo sa blyští.....
K tomu, kto prišiel s čím na ministerstvo. Vieš kto schvaľuje investičný plán ZSSK? Akcionár. Rovnako, ako schvaľuje všetky zásadné dokumenty firmy, vrátane podnikateľského plánu. Presne ako si napísal, firma robí len to, čo jej akcionár dovolí.
Naposledy k tejto téme - ja vítam konkurenciu, ale serióznou súťažou, nie takýmto spôsobom, aj keď chápem, že v serióznej súťaži so súkromníkmi nemôže ZSSK uspieť. Druhá vec, mám divný pocit, že štát, ktorý svojou politikou zavinil, že celý železničný sektor je dnes tam, kde je, sa odrazu postavil do úlohy jeho záchrancu cez súkromníkov a kritizuje firmu, ktorú 100 % vlastní za to, že je v stave, ktorý sám spôsobil.
Na uznávaní je skvelé okrem iného to, že v pokladni vôbec nemusia riešiť nejaký RegioJet. Príde cestujúci, povie spiatočný do Komárna, dostane doklad ZSSK, ten si vo vlaku RJ zvaliduje a spätne vyúčtuje ZSSK. Kto chce využívať individuálne ponuky dopravcu (kreditová karta SA...), ten sa zariadi po svojom.
Milan: nemám problém tomu veriť. RegioJet sledujem od momentu, keď SA oznámila ambíciu vstúpiť na železnicu, a mnohokrát som s tými ľuďmi hovoril. Viem aj to, že im ide o biznis a vrhnú sa na každú rozumnú šancu, ktorá sa v okolí objaví. Nedivím sa, že dorazili na MDVRR s vlastným materiálom, a ministerstvo využilo aktuálne okolnosti na to, že im to prikleplo.
A čo bránilo nasadeniu tvrdých podmienok pre ZSSK do zmluvy? Nuž, hehe, asi to, že keď ich firma nebude schopná plniť, tak si to ministerstvo tak či tak zacvaká samo sebe. Príklad: dám si podmienku, že na všetkých rýchlikoch bude klimatizovaná prvá trieda. To je pre ZSSK v tejto chvíli nereálne, a tak začnem zbierať pokuty za neplnenie. Stratová ZSSK na pokuty nemá žiadnu rezervu, takže sa môže buď ďalej zadĺžiť, alebo si vypýtať od majiteľa. Lenže majiteľ je...chvíľa napätia...MDVRR!
ENrico: S nákupom 861 nie je žiadny problém. Za predpokladu, že si ich ZSSK kúpi z toho, čo dostáva na subvenciách, a nebude chcieť od štátu žiaden extra príspevok na vozidlá. Presne s touto podmienkou sa musia vyrovnať súkromní dopravcovia. Takže trojdielna jednotka, spolufinancovaná z OPD, to vychádza tak 1,5 milióna eur na kus z vrecka dopravcu. A mimochodom, k eurofondom má samozrejme prístup aj súkromník, keby chcel niečo kupovať. Momentálne sa im ale viac oplatí operatívny leasing.
ZSSK si musí na prenájom jednotiek pýtať dovolenie od ministerstva, ktoré nedostane, lebo politické rozhodnutie. Takže to jej bráni prenajať si elektrické desirá a behať s nimi z Kútov do Galanty. Myslíš, že by ZSSK nechcela?
Georgo:
Stále som nepočul jediný rozumný argument, prečo štát nemohol radšej zafinancovať ZSSK nákup nových motorových jednotiek, napr. 861, kde by ešte aj časť peňazí mohol získať z eurofondov? Keby bola politická vôľa, určite by sa to dalo riešiť aj takto. To riešenie, ktoré sa prijalo, je čisto politické rozhodnutie.
ZSSK sa určite nebráni modernizácii vozidlového parku, ale bez štátu nové vozidlá jednoducho nakupovať nemôže. Takže to nie je o tom, že by zlá ZSSK nechcela nové HDV, nové el. jednotky a musí prísť súkromník, ktorý ich spasí.
Ak ste si to ešte nevšimli, to, čo sa deje okolo RegioJetu, je len mediálna hra, ktorá slúži niekoho záujmom:
Na jednej strane ministerstvo nedá ZSSK dotáciu na nákup nových vozňov a potom minister na tlačovej besede nakydá na ZSSK, ako nemá poriadne vozne a nie je schopná zabezpečiť dostatočný komfort pre cestujúcich.
Alebo tie drísty o radikálnom skracovaní jazdnej doby nasadením akože rýchlejších súprav RegioJet-u (pritom reálne sa skráti jazdná doba možno o minútu-dve).
čo sa týka Grafikonu a predaja lístkov iste za poplatok vám predá lístok aj pokladníčka ZSSK,a silou mocou dokázať že vlastne keď bude na Slovensku jazdiť xx spoločností bude nadväznosť lepšia je z ríše rozprávok
Ak je tu snaha súkromného sektora niečo na železnici zmeniť tak tomu dajme šancu!
Nechápem ako môže niekomu vadiť , že je tu privátny dopravca , ktorý chce zlepšiť cestovanie v regióne ? Viac spojov ako by za tie isté peniaze povozila ZSSK , niekoĺko násobne vyšší komfort , Servis vo vlaku/občersvenie,denná tlač/ , príjemný personál....
To na Slovensku zatiaľ nebolo , takže dajme tomu šancu a vyhodnoťme to po prvom roku prevádzky!